Wycieczka do Torunia i Bydgoszczy

27.09. 2023 r. klasy IB, IIB, IIC rozpoczęły trzydniową wycieczkę do Torunia i Bydgoszczy w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia zwiedziliśmy najważniejsze  zabytki toruńskiej starówki: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, stary rynek z ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, gotyckie obiekty sakralne, ruiny zamku krzyżackiego, katedrę św. Janów oraz ratusz staromiejski.

W programie nie zabrakło również wizyty w domu naszego największego astronoma –Mikołaja Kopernika. Dzień zakończyliśmy warsztatami w Muzeum Żywego Piernika, gdzie zapoznaliśmy się z tajnikami przygotowywania tradycyjnego toruńskiego przysmaku. Drugiego dnia wycieczki zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Moście Staromiejskim im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Zachwyciła nas rzeźba balansująca zawieszona na linie nad rzeką Brdą. Postać utrzymuje pozycję pionową dzięki temu, że środek masy figury znajduje się w centralnym miejscu liny , na której wisi. Zobaczyliśmy też inne zabytki i symbole Bydgoszczy-stare i nowe spichrze, Barkę Lemary oraz Młyny Rothera. Następnie udaliśmy się do Exploseum-dawnej pohitlerowskiej fabryki zbrojeniowej. Przemierzając tunelami pofabryczne wnętrza mogliśmy zobaczyć, posłuchać i dotknąć wszystkiego, co związane z historią zakładów, przemysłem zbrojeniowym, niewolniczą pracą ludzi.Ostatni dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od interaktywnego centrum promującego nowoczesną komunikację naukową- Młyn Wiedzy w Toruniu. Tu mogliśmy samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Następnie wzięliśmy udział w  spektaklu w Piwnicy Hanzy, podczas którego wraz z animatorką wcieliliśmy się w role średniowiecznych kupców. Zwiedzanie Torunia zakończyliśmy w Planetarium, uczestnicząc w multimedialnym widowisku astronomicznym. Następnie pełni nowej wiedzy i wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.Wysoką wartością wycieczki szkolnej jest praktyczna konfrontacja z rzeczywistością, co pomaga uczestnikom w zrozumieniu danych treści nauczania i ich przyswojenia. Równie ważna jest też integracja młodzieży, co wpływa pozytywnie na relacje w klasie i szkole. W naszym przypadku sprawdziło się powiedzenie, że podróże kształcą.

Opiekę nad młodzieżą uczestniczącą w wycieczce sprawowały Panie: Monika Basista, Jolanta Kalinowska i Edyta Niewińska