Piknik Ekologiczny "Czyste powietrze LoKen - jesteśmy na tak!"

Piknik Ekologiczny "Czyste powietrze LoKen - jesteśmy na tak!" w Siemiatyczach 7 października (sobota) to dzień, w którym w godzinach od 12.00 do 15.00 na parkingu przy Starostwie Powiatowym odbył się Piknik Ekologiczny pod hasłem "Czyste powietrze LoKen - jesteśmy na tak!" To wydarzenie, którego celem było promowanie ekologicznego stylu życia oraz edukacja dotycząca czystego powietrza, przyciągnęło wielu mieszkańców Siemiatycz i powiatu siemiatyckiego. Organizatorami tego pikniku było Starostwo Powiatu Siemiatyckiego oraz Społeczność Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

Przez trzy godziny mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych inicjatyw i rozwiązań związanych z ekologią. Na terenie pikniku można było zwiedzać różnorodne wystawy na temat odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych rozwiązań w produkcji sprzętu komunalnego i recyclingowego. Wystawą, która przyciągnęła szczególną uwagę, była ekspozycja Nadleśnictwa Nurzec, gdzie każdy odwiedzający mógł otrzymać gratis drzewko - sadzonkę świerka. To gest, który podkreślał wagę naszej troski o czyste powietrze i zachęcał do dbania o nasze otoczenie. Dla miłośników zdrowego stylu życia i świadomych wyborów konsumenckich przygotowano wiele stoisk informacyjnych. „Czyste powietrze”, "Zdrowy styl życia", "Zdrowa żywność" i "Świadomy konsument" to tylko niektóre z tematów, które były omawiane na tych stoiskach.

Wszyscy chętni mogli zdobyć cenne informacje dotyczące sposobów na utrzymanie zdrowia i postaw sprzyjających dbaniu o czyste powietrze. Nie zabrakło także przysmaków dla podniebienia. W strefie słodkości każdy mógł znaleźć coś pysznego dla siebie, a uczestnicy mogli spróbować różnych dań, które były przygotowane zgodnie z zasadami promowanymi podczas imprezy: kupuj lokalnie, gotuj ekonomicznie i ekologicznie, nie marnuj żywności. Najmłodszych uczestników pikniku czekała Strefa zabawy, gdzie były gry, zabawy, a także wiele niespodzianek. Dzieci mogły się świetnie bawić, jednocześnie ucząc się ochrony środowiska w przyjazny i atrakcyjny sposób.

Dla tych, którym zależy na mobilności przy jednoczesnym szacunku dla natury, przygotowana była Strefa rowerów i innych pojazdów ekologicznych. Troska o czyste powietrze to także dbałość o naszą planetę, dlatego zachęcano do korzystania z ekologicznych środków transportu. Ten piknik to także doskonała okazja do zaprezentowania swojej działalności przez różne instytucje i firmy. Na wydarzeniu swoje doświadczenia i działalność zaprezentowały m.in. Nadleśnictwo Nurzec, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Siemiatyczach, Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu",  PRONAR, Oerlemans Foods, Fotowoltaika by Energy Solutions. Ponadto, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN i Branżowej Szkoły w Siemiatyczach przygotowali stoiska informacyjne, na których można było dowiedzieć się jak dbać o czyste powietrze. Piknik Ekologiczny "Czyste powietrze LoKen - jesteśmy na tak!" to wydarzenie, które przypomniało nam, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i jak wiele możemy zrobić, by uczynić naszą planetę lepszym miejscem do życia i oddychać pełną piersią. Dzięki zaangażowaniu organizatorów oraz licznych wystawców i uczestników, mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i zainspirować się do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody. To był niezwykły dzień, który z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i zachęci nas do podejmowania bardziej ekologicznych wyborów w codziennym życiu.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół za ogromne zaangażowanie i udział w Pikniku Ekologicznym. Wasza obecność była nieocenionym wkładem w promowanie świadomości ekologicznej i troski o naszą planetę. PROGRAM REGIONALNEGO WSPARCIA EDUKACJI EKOLOGICZNEJ NA ROK 2023 finansowany ze środków WFOŚiGW w Białymstoku” Przedsięwzięcie: Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom."Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!"