ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ 2023

13 października 2023 roku nasza szkoła obchodziła święto Edukacji Narodowej. To ważne wydarzenie, które co roku gromadzi społeczność szkolną i pozwala docenić rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłego pokolenia. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska oraz uczniowie prowadzący tę uroczystość serdecznie przywitali wszystkich obecnych, a szczególnie zaproszonych gości - emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. To piękny gest docenienia tych, którzy w przeszłości poświęcili wiele lat swojego życia edukacji i wychowaniu młodego pokolenia.

W swoim przemówieniu Pani dyrektor przypomniała słynny cytat: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie." Cytat ten jest jak motto naszej szkoły, które podkreśla wagę edukacji i wychowania młodych ludzi. To właśnie edukacja i właściwe wychowanie decydują o sile i wartości narodu. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom za ich kreatywne podejście do pracy, za innowacyjne pomysły i inicjatywy, które wyróżniają naszą szkołę i sprawiają, że jest wyjątkowa.

Życzenia kierowane do nauczycieli również były pełne ciepła i uznania. Pani dyrektor życzyła im, aby ich niełatwa praca przynosiła jeszcze lepsze efekty, satysfakcję i dumę z wykonywania tego wyjątkowego zawodu. Przypomniała słowa piosenki, które mówią, że trzeba dużo zdrowia i czasu, aby umysł ucznia rozwinąć i wzbogacić. To słowa, które każdy nauczyciel powinien mieć na uwadze, bo to właśnie od ich pracy zależy przyszłość młodych ludzi. Uczniom życzyła, aby wzbogacili swoje umiejętności i kompetencje, by życie dorosłe obfitowało w sukcesy, a to, czego się nauczą w naszej szkole, było dla nich wartościowym fundamentem. Pracownikom szkoły życzyła zaś dużo zdrowia, spełnienia marzeń i optymizmu każdego dnia. Również przedstawicielka Rady Rodziców - pani Elżbieta Sobolewska - Aleksiejuk, podziękowała pedagogom za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży.

Prowadzący uroczystość uczniowie, w przeddzień dwieście pięćdziesiątej rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, przypomnieli znaczenie tej instytucji. Powołanie tego pierwszego w Europie ministerstwa oświaty stało się bowiem przełomem w dziedzinie polskiego szkolnictwa. Komisja wprowadziła jednolity system kształcenia, opracowała nowe programy nauczania i pionierskie podręczniki. Skupiła ludzi utalentowanych i oddanych sprawie reform. Wpłynęła na kształtowanie świadomości obywatelskiej i narodowej młodego pokolenia. Z jej dziedzictwa czerpały kolejne pokolenia Polaków.
Centralnym punktem akademii było uroczyste ślubowanie klas pierwszych, które składały je na sztandar szkoły. To emocjonujący moment, który symbolizuje nowy etap w życiu tych uczniów. W trakcie uroczystości niektórzy nauczyciele i pracownicy otrzymali również nagrody z rąk pani dyrektor, co było wyrazem uznania za ich trud i zaangażowanie w pracę. Na zakończenie uroczystości odbył się konkurs wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Tegoroczną akademię przygotowała klasa 2C pod opieką wychowawcy - pani Moniki Basisty.
Święto Edukacji Narodowej to nie tylko dzień uroczystości, ale także okazja do zastanowienia się nad rolą nauczycieli i edukacji w społeczeństwie. To czas, kiedy możemy docenić trud i zaangażowanie tych, którzy kształtują przyszłe pokolenia i wpływają na rozwój kraju.