XXI edycja konkursu o patronie szkoły

13 października 2023 roku odbyła kolejna edycja Ogólnoszkolnego Konkursu „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia”, połączona z obchodami dwieście pięćdziesiątej rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Organizacja tego konkursu to już tradycja, która trwa od dwudziestu jeden lat. Jest to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale także do doskonałej zabawy i możliwość dowiedzenia się czegoś nowego o Komisji Edukacji Narodowej, która była i jest fundamentem polskiego systemu oświaty, ale także patronem naszej szkoły.

Tegoroczna edycja konkursu przyniosła wiele emocji i chwil zadumy nad dziedzictwem oświatowym Polski. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem komisji, w skład której weszły osoby, które dbają o rozwój naszej szkoły - pani Bożena Krzyżanowska- dyrektor szkoły, pan Krzysztof Derehajło - wicedyrektor szkoły oraz Paweł Łuba - przedstawiciel społeczności uczniowskiej.

W zmaganiach konkursowych uczestniczyły dwuosobowe zespoły złożone z przedstawicieli wszystkich klas drugich. Pierwsza konkurencja polegała na odpowiadaniu na pytania dotyczące Komisji Edukacji Narodowej. Była to nie tylko próba wiedzy, wymagająca znajomości faktów historycznych, ale także umiejętności szybkiego i logicznego myślenia. Druga konkurencja była bardziej kreatywna - uczestnicy przygotowali prezentacje wybranego utworu oświeceniowego w dowolnej formie. To zadanie pozwoliło uczniom wyrazić swoją kreatywność i zrozumienie wartości, jakie niesie ze sobą dziedzictwo oświecenia. Trzecia konkurencja była wyjątkowo inspirująca. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć wiersz, fraszkę lub piosenkę dotyczącą Komisji Edukacji Narodowej lub życia współczesnej szkoły. To było wyzwanie, które pozwoliło uczniom wyrazić swoje myśli i uczucia w twórczy sposób. Niełatwo było wyłonić zwycięzców. Jednak to uczniowie klasy II B okazali się triumfatorami i to w ich ręce powędrował tort wręczony przez przewodniczącą jury - Panią Dyrektor Bożenę Krzyżanowską. Konkurs, jak co roku, przygotowały panie Bożena Czerkas i Monika Basista.

Tegoroczna edycja konkursu, odbywająca się w przeddzień dwieście pięćdziesiątej rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, to nie tylko święto wiedzy i kreatywności, ale także okazja do zastanowienia się nad tym, jak ważne jest dziedzictwo oświecenia dla współczesnej szkoły. Niech ta tradycja trwa nadal i niech Komisja Edukacji Narodowej pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń uczniów naszego liceum. Gratulacje dla wszystkich uczestników i zwycięzców konkursu!