#KOMORKOMANIA

Jak ważne jest pomaganie niewątpliwie wiedzą uczniowie naszej szkoły. Przez ostatnie tygodnie grupa wolontariuszy pod opieką pani Justyny Owczarskiej realizowała działania w ramach projektu #KOMORKOMANIA fundacji DKMS. Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

Ich misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych czy szpiku. Misją naszych wolontariuszy zaś było przeprowadzenie akcji informacyjnej wśród uczniów, nauczycieli i rodziców naszej szkoły, ale także wyjście poza mury szkoły poprzez akcję informacyjną przeprowadzoną za pośrednictwem szkolnych kont Facebook i Instagram. Zależało im na tym, by informacja dotycząca nowotworów krwi, rejestracji i metod pobrania komórek krwiotwórczych krwi oraz szpiku dotarła do jak największej ilości osób, rozwiać mity z tym związane. Warto przecież wiedzieć, że co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, a dawcę w najbliższej rodzinie znajduje tylko 25% osób potrzebujących. Pozostali czekają, aż dzięki bazom takim jak baza DKMS znajdzie się ich bliźniak genetyczny gdzieś na świecie -  a szanse na to są jak 1: 20 000 lub mniejsze. Decyzja o rejestracji musi być świadoma i choć sam proces rejestracji nie jest ani trudny ani bolesny, to wiele osób obawia się już samego procesu pobierania krwiotwórczych komórek krwi czy szpiku. Często nie wiedząc, że w 90% proces ten opiera się na pobraniu komórek z krwi obwodowej, a tylko w pozostałych 10 % wymaga pobrania szpiku z talerza biodrowego. W ramach działań w szkole odbyła się też zabawa „Znajdź swojego bliźniaka genetycznego”, w czasie której uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoli szukali osoby, która miała taką samą naklejkę - emotkę. Wcale to takie łatwe nie było, ale dało też okazję na poznanie nowych osób i integrację. Prowadzone były też zbiórki na rzecz fundacji. Wszystko zakończone zostało Dniem Dawcy, w czasie którego można było zarejestrować się w bazie DKMS – brawa dla wszystkich, którzy to zrobili lub mieli chęć zrobić, ale z przyczyn zdrowotnych nie mogli. Jesteście bohaterami!

Wierzymy, że dzięki tym działaniom uda się uratować komuś życie. Jak widać uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom uczniów naszej szkoły, a także innym osobom, które zdecydowały się przyjść do naszej w szkoły w tym dniu, odwagi i chęci do pomagania nie brakuje!

Czytaj więcej - Podlasie 24

W siemiatyckim LO zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku