Wycieczka do Adamowa i Mielnika

Dnia 26 października klasa IA LO wybrała się na wycieczkę edukacyjną z chemii. Uczniowie wraz z nauczycielem – Beatą Krzesińską udali się do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) w Adamowie. Na miejscu zostali przywitani przez kierownika, który opowiedział o historii tego miejsca, drogach przesyłania oraz teoriach powstania złóż ropy naftowej.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia właściwości tego surowca. Następnie kierownik zakładu oprowadził grupę młodzieży po terytorium przepompowni. Opowiedział o budowie zbiorników, sposobie ich napełniania oraz elektronicznym sterowaniu pompami. Uczniowie zobaczyli nowoczesny sprzęt gaśniczy zakładowej straży pożarnej Oczywiście, nie zabrakło wizyty w laboratorium. Tam uczniowie mogli zobaczyć jakich urządzeń laboratoryjnych używa się do sprawdzania jakości ropy naftowej. Kolejnym celem wycieczki było odwiedzenie Mielnika.

Uczniowie podziwiali piękną panoramę Mielnika i rzeki Bug z wieży widokowej oraz tereny kopalni kredy z tamtejszego tarasu. Zwiedzili również rezerwat przyrodniczy - Górę Uszeście.