ZIELONA SZKOŁA IIA

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku uczniowie kontynuowali lekcje gimnastyki pokonując 17 stacji parku linowego. O godzinie 12.00 do Wólki przyjechała pani Justyna Owczarska, która wspólnie z młodzieżą przeprowadziła lekcje języka angielskiego. Dziewczęta przygotowały prezentację o amerykańskim Święcie Niepodległości, a pani Owczarska zapewniła amerykańskie przekąski i napoje. Dalsza część lekcji przebiegła w terenie. Młodzież miała możliwość nauczenia się gry w baseball, spróbowała swoich sił w przeciąganiu liny oraz skokach przez nią. Kolejną konkurencją było przyniesienie z domków jak największej ilości przedmiotów w kolorach flagi amerykańskiej i nazwanie ich w języku angielskim. Zwycięska grupa otrzymała słodkie upominki. Opiekunowie mieli także zadanie do wykonania - rywalizowali ze sobą w konkurencji picia coca coli z puszki. Bezkonkurencyjna okazała się wychowawczyni IIA.

Następnym punktem zielonej szkoły była krótka wycieczka rowerowa nad rzekę Bug. Po powrocie nadszedł czas na zajęcia w siłowni zewnętrznej oraz gry i zabawy planszowe. Wieczorem chłopcy rozpalili ognisko, a wszyscy upiekli kiełbaski i ziemniaki. Energii starczyło jeszcze na tańce i śpiewy do późnego wieczoru.

W środę, po krótkiej nocy, zajęcia zielonej szkoły rozpoczęły się ćwiczeniami w parku linowym. W samo południe do Wólki przybyła pani Małgorzata Sawczuk na lekcje biologii, których głównym celem było poznanie miejscowej flory.  Rozpoczęły się one przypomnieniem morfologii roślin zielnych. Młodzież podzielona na grupy zebrała okazy takich roślin z pobliskiego terenu. Następnie przy pomocy kluczy oznaczono zebrane gatunki. Na podstawie kart obserwacji dokonano opisu budowy wybranego gatunku rośliny dwuliściennej. Z oznaczonych roślin powstanie pamiątkowy zielnik klasowy. Uczniowie zainstalowali również w lesie nieopodal fotopułapkę. Niestety, tym razem nie udało się „złapać” w nią zwierząt. Młodzież zaobserwowała za to „na żywo” liczne gatunki ptaków, m.in. dzwońce, dzięcioły, sójki, kowaliki oraz zięby.

Po zakończeniu zajęć szczęśliwi i pełni wrażeń uczestnicy zielonej szkoły wrócili do Siemiatycz. Zajęcia w terenie okazały się atrakcyjną formą nauki, umożliwiły aktywne spędzenie czasu i integrację klasy.