ŚWIĘTO MATEMATYKI

14 marca, po raz kolejny, świętowaliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby π. Święto tej popularnej stałej matematycznej uczciliśmy turniejem „Kocham Cię, Matmo!”.

W zmaganiach rywalizowały dwie drużyny: żółta – dziewcząt i niebieska – chłopców. Zespół dziewcząt reprezentowały: Zuzanna Rogucka z klasy IA, Iza Melaniuk z I C, Julia Górska z II A, Justyna Daniluk z II C, Wiktoria Czeczuk z III B oraz szefowa Karolina Krysińska z III D.


Przedstawicielami chłopców byli: Kacper Jabczyk z klasy I B, Jakub Tyc z I D, Łukasz Kubicki z II B, Filip Solaniuk z III A, Michał Jaroszewicz z III C oraz kapitan Sylwek Kałucki z II C.

Turniej składał się z czterech konkurencji. Podczas pierwszej z nich – matematycznych skojarzeń, zespoły układały czteroliterowe hasła. Szczęście dopisało drużynie żeńskiej, dziewczyny wykręciły „100” na kole fortuny, zaś panom pomimo dobrej odpowiedzi koło podarowało punkty ujemne.


Druga runda, czyli matematyczne zmagania, polegała na jak najszybszym poprawnym rozwiązaniu zadań. Nawet delikatne problemy techniczne nie przeszkodziły uczniom w pracy nad zadaniami. Koło zaczęło sprzyjać chłopcom i na ich koncie pojawiły się punkty dodatnie.

W trzeciej konkurencji zawodnicy mieli do odgadnięcia 4 hasła rodem z „koła fortuny”. Zespoły wskazywały litery i w miarę ich odkrywania starały się podać prawidłowe hasło, wśród których królowało „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”.

Konkurencją finałową była statystyka matematyczna związana z naszą szkołą, miastem i powiatem. Dowiedzieliśmy się, że po szkolnych korytarzach przechadza się 14 uczniów o imieniu Jakub, w mieście jest zameldowanych 15584 osób, a jeździmy po 549 km dróg powiatowych.


Walka była wyrównana. Każda z drużyn do ostatniego pytania miała szansę na zwycięstwo, które to na swą szalę przechylili panowie. Nagrodą były piątki z matematyki dla wszystkich chłopców biorących udział w konkursie. Turniej pokazał, że matematyka nie jest straszna i trudna, może dać wiele satysfakcji, wyzwala emocje i uśmiech.

Rywalizację konkursową uprzyjemnił występ Bartka Bobienki z klasy II C wcielającego się w rolę Mariolki z kabaretu „Paranienormalni” oraz chóru szkolnego.


Za pomysł oraz organizację turnieju odpowiadały panie uczące matematyki: Teresa Urbańska, Małgorzata Kościaniuk i Barbara Łuba.

Fot. Kamila Komoń, p. Ewa Boguszewska, p. Krzysztof Jermakowicz