XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Dnia 7 września 2018 r. w Białymstoku odbył się XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, na którym nie mogło zabraknąć licealistów z siemiatyckiej placówki. 

Młodzież – jak co roku - pod wodzą Pani prof. Alicji Smoktunowicz tłumnie ruszyła, aby upamiętnić losy tych, którzy prawdziwe piekło ujrzeli na Ziemi. Tym razem nasze liceum reprezentowali uczniowie klasy I „A” (wych. Pani prof. Urszula Jermakowicz), I „C” (Pani prof. Alicja Smoktunowicz) oraz weterani z klasy III „D”, którzy wraz z wychowawczynią, Panią prof. Agnieszką Stypułkowską na marszu zagościli już po raz trzeci. Po zarówno pięknym, jak i wzruszającym akcie błogosławieństwa, zebrani skierowali się w stronę Kościoła pw. Ducha Świętego, napawając ulice Świętojańską, Branickiego i Piastowską werwą polskości i duchem prawdziwego patrioty. Przepasani biało – czerwonymi wstęgami, nie zważali na niesprzyjające warunki pogodowe, z dumą prezentując na banerach wspaniałe hasła. Około godziny 12 rozpoczęła się msza święta, którą osobiście celebrował JE abp prof. dr hab. Edward Ozorowski. Niespełna godzinę później nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków oraz modlitwa za poległych w obrzędzie katolickim, prawosławnym, a także ewangelicko-augsburskim, zakończona jakże widowiskową salwą honorową. Uwieńczeniem uroczystości było złożenie pięknych bukietów oraz zapalenie pamiątkowych zniczy. Po wzruszającym zakończeniu, młodzież z naszego liceum wróciła w rodzinne strony, aby podzielić się z nami tymi niesamowitymi wrażeniami.