Wycieczka do Lublina

Dnia 25 września 2015r. grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach wraz z opiekunem Krzysztofem Jermakowiczem przebywała na wycieczce w Lublinie. Celem wyjazdu był Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie oraz Galeria Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Po spotkaniu z przewodnikiem i wysłuchaniu historii obozu koncentracyjnego na Majdanku wyruszyliśmy na zwiedzanie. Zwiedzający obejrzeli komory gazowe, baraki mieszkalne oraz krematorium. W baraku nr 62 mieścił się warsztat szewski, w którym pracowali więźniowie obozu a obecnie znajduje się ekspozycja, gdzie można zobaczyć strój więźniarski i przedmioty codziennego użytku. Są tam także audiowizualne relacje więźniów oraz nowoczesne aplikacje multimedialne poświęcone historii obozu.

Na koniec oddaliśmy hołd ofiarom nazizmu zapalając znicze przed Mauzoleum, w którym złożono prochy pomordowanych. Dla większości uczestników była to pierwsza wizyta na Majdanku. Odjechaliśmy z tego miejsca z wieloma informacjami i faktami skłaniającymi do refleksji. Refleksji nad człowiekiem i tym do czego jest zdolny. Kolejnym punktem wycieczki było zapoznanie z najważniejszymi miejscami w Lublinie połączone z opowiadaniem naszej pani przewodnik. Po krótkiej przerwie na posiłek w centrum handlowym Olimp wyruszyliśmy do Kozłówki. Znajduje się tutaj zespoł pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. W budynku dawnej powozowni mieści się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu. Po wejściu do galerii wkroczyliśmy między wodzów rewolucji, przywódców partii i przodowników pracy.

W trakcie zwiedzania galerii, z głośników słyszeliśmy przemówienia sekretarzy PZPR. Dopełnieniem galerii były stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta czy Włodzimierza Lenina. Zmęczeni, ale pełni wrażeń, na godzinę 17 przyjechaliśmy do Siemiatycz.