Na tropach zwierząt

„Wielcy uczeni z małych miasteczek. Podlascy uczniowie, naukowcy i leśnicy na tropach zwierząt”- tak brzmi tytuł książki naukowej, której współautorami są uczniowie naszej szkoły. 7 czerwca br. klasa IIA i absolwentka naszej szkoły Angelika Krawczuk wraz z Panią Małgorzatą Sawczuk uczestniczyli w spotkaniu prezentującym książkę.

Jest ona efektem dwuletniej pracy badawczej uczniów z 10 podlaskich szkół ponadgimnazjalnych, biorących udział w projekcie e-Przyrodnik. Celem tego projektu było poznanie składu gatunkowego, rozmieszczenie w przestrzeni i  poznanie rytmów aktywności ssaków kopytnych na obszarach leśnych i polno-leśnych południowego Podlasia. Prezentacja książki odbyła się w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Po krótkim przywitaniu uczestników przez Pana dyrektora dr hab. Rafała Kowalczyka książkę przedstawiła Pani prof. dr hab. Bogumiła Jędrzejewska, a następnie zgromadzeni obejrzeli film stworzony z nagrań dokonanych przez fotopułapki, którymi nasi uczniowie prowadzili obserwacje i badania. Pobyt w instytucie był też okazją do zwiedzenia nowoczesnych laboratoriów, obserwacji i dotknięcia wielu preparatów zwierząt oraz poznania rzadko spotykanych gatunków polskiej fauny. Wszystko to odbyło się dzięki miłej doktorantce Pani Kamili Plis, która w ciekawy i przystępny sposób zaprezentowała uczniom wiele ciekawostek na temat zwierząt oraz pracy naukowców.  Zapraszamy do lektury powyższej książki, która jest dostępna w bibliotece szkolnej.

ZDJĘCIA W GALERII