accessible

Pancake Day

Prawdziwą ucztę z okazji Pancake Day, czy też Shrove Tuesday, urządziła klasa IIC. Z okazji ostatniego dnia przed rozpoczęciem postu (po angielsku: Lent) uczniowie urządzili zapusty w stylu angielskim.

Na lekcji przygotowali naleśniki (pancakes), które próbowali także obracać podrzucając (flip). Obejrzeli filmiki o ich przyrządzaniu, relacje z Pancake Race oraz prezentację przygotowaną przez kolegów z klasy z informacjami dotyczącymi tradycji obchodów tego dnia. Wspaniali kucharze Przemek, Kuba i Rafał mieli trudne zadanie, by zaspokoić apetyt wszystkich klasowych głodomorów!

Podobną lekcję przygotowały dwie Kasie z klasy IIA. Tutaj natomiast, oprócz pochłaniania naleśnikowych kalorii, odbył się bieg z naleśnikami (Pancake Race) {FILM} na szkolnym boisku. Prócz tego pomysłowe dziewczyny przygotowały zabawny filmik przedstawiający początki tradycji tychże wyścigów.

Odrobina faktów

Wielowiekową tradycją w Anglii jest, by przed rozpoczęciem postu wykorzystać takie składniki jak jajka czy mleko, których nie można jeść w poście. Najlepszym sposobem na to jest usmażenie stosu naleśników. Legenda mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik, prosto do kościoła. Na cześć pośpiechu owej niewiasty odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w których uczestnicy muszą podrzucić swój naleśnik (oczywiście musi obrócić się w powietrzu) przynajmniej trzy razy. Pancake Day – nazywany też jest „Shrove Tuesday”. Samo słowo „Shrove” pochodzi od średniowiecznego wyrazu „shrive”, które najprościej można przetłumaczyć, jako: przyznanie się, wyznanie.