O bibliotece

Starania o zorganizowanie w Siemiatyczach szkoły średniej podejmowane były jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Ostatecznie jej budowę ukończono w roku 1940, a jesienią 1944 roku miało miejsce pierwsze uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Jak wszystkie placówki oświatowe po wojnie szkoła borykała się z wieloma różnego rodzaju problemami. Jednym z nich był brak pomocy naukowych. Pomimo zorganizowania zbiórki książek, biblioteki nie udało się uruchomić w pierwszym roku pracy liceum. Starania o to były oczywiście podejmowane w kolejnych latach: do szkoły zaczęły docierać czasopisma, młodzież działająca w kole PCK organizowała loterie, kółko teatralne dawało przedstawienia. Pieniądze uzyskane dzięki działalności kół przeznaczane były na różne chlubne cele, m. in. na bibliotekę szkolną, która w 1946 r. posiadała już 814 książek. Pieczę nad księgozbiorem sprawowała wówczas Janina Treuguttowa.
W ciągu kolejnych lat zbiory biblioteki systematycznie rosły. Oprócz liceum ogólnokształcącego pod wspólnym dachem wybudowanego przez mieszkańców Siemiatycz gmachu rozpoczęły działalność inne szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Liceum (później Technikum) Handlowe i Technikum Ekonomiczne. Przez jakiś czas funkcjonowały w bibliotece dwie księgi inwentarzowe – LO i ZSZ. W latach 70-tych, po połączeniu liceum ogólnokształcącego ze szkołami zasadniczymi w jeden Zespół Szkół, założono wspólne biblioteczne księgi inwentarzowe. Księgozbiór, zgodnie z wymogami, był dostosowany do potrzeb uczniów szkół wszystkich typów.
Niektórzy pamiętają jeszcze, że biblioteka niegdyś mieściła się na wyższych kondygnacjach budynku szkolnego. Później przeniesiona została na parter, gdzie zajmowała początkowo jedno pomieszczenie. Dzięki udostępnieniu na potrzeby biblioteki kolejnego pomieszczenia możliwe stało się zorganizowanie czytelni z prawdziwego zdarzenia. Już niewiele osób wie, że na miejscu biblioteki znajdowała się niegdyś (przed wybudowaniem obecnej) sala gimnastyczna.
Początkowo pieczę nad biblioteką sprawowali nauczyciele różnych przedmiotów, z czasem powstały etaty dla osób z przygotowaniem do pracy w tym szczególnym miejscu.

Biblioteka posiada czytelnię, wypożyczalnię oraz pomieszczenie magazynowe. Czytelnia jest obszernym i jasnym pomieszczeniem, w którym znajduje się księgozbiór podręczny (słowniki, encyklopedie, literatura naukowa dotycząca poszczególnych dziedzin wiedzy oraz zbiory specjalne i czasopisma udostępniane na miejscu), 16 samodzielnych miejsc pracy dla czytelników oraz 8 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, a także możliwością korzystania z drukarki.

Od roku szkolnego 2006/07 do obsługi czytelników wykorzystywany jest program komputerowy dla bibliotek szkolnych MOL. Od roku 2017 biblioteka korzysta z najnowszej wersji oprogramowania, czyli programu MOL NET+, który działa „w chmurze”. Wśród wielu możliwości jakie zapewnia program jedną z ważniejszych jest możliwość dostępu do katalogu bibliotecznego z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu.

Przejdź do treści