Tydzień Bibliotek 2020/2021

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Autorką tegorocznego hasła promującego Tydzień Bibliotek jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP. Krzysztof Dąbkowski, członek Prezydium ZGSBP tak o nim napisał: 

>>Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji. W przeciwieństwie do dotychczasowych haseł promujących „Tydzień Bibliotek”, to hasło jest silnie upodmiotowione, nie ma w sobie zbędnego patosu, który wynosi przestrzeń biblioteczną do poziomu pomnikowej instytucji kultury, w której wypada być, aby poczuć się częścią kolektywnego spełnienia, zbiorowego uczestnictwa w kulturze. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece”, ma w sobie jakiś rodzaj intymności, osobistego przeżycia, wręcz w sposób naturalny przywołuje obrazy bohaterów książek, filmów, piosenek, którzy biegną w to jedno jedyne miejsce, gdzie mogą odnaleźć, spotkać, przyjaciela, przyjaciółkę, gdzie czeka na nich ktoś ważny, najważniejszy w określonej chwili, może nawet przygoda, albo miłość życia.<<

Źródło: https://tydzienbibliotek.sbp.pl/o-programie/tydzien-bibliotek-2021-znajdziesz-mnie-w-bibliotece/

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek uczniowie i nauczyciele naszej szkoły polecali książki warte, ich zdaniem, przeczytania. Filmowe i dźwiękowe nagrania umieszczone zostały na szkolnym Facebooku. Prezentujemy je także poniżej:

Emilia z I B, po przeczytaniu “Ojca Chrzestnego” Mario Puzo, stwierdza, że nie można krytykować innych nie znając historii ich życia.

Julia z III C zachęca do poznania absurdów świata opisanych w “Powrocie z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej.

Pani Jolanta Grzymkowska- nauczyciel bibliotekarz i intrygująca historia niezbyt ładnego, nie zawsze sympatycznego, ale genialnego Michała Anioła opisana w “Udręce i ekstazie” Irvinga Stone’a.

Kasia z II A zgłębiała tajniki ludzkiej psychiki podczas lektury thrillera psychologicznego “Miłość za wszelką cenę” Luisy Reid.

Daria z I B poleca poruszający i skłaniający do refleksji reportaż “Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej

Pani Ewa Boguszewska- nauczyciel bibliotekarz, poleca do przeczytania historię Claytona opisaną w książce “Cela. Historia mordercy, który stał się mnichem” W. Paula Jonsa.

Pani Małgorzata Mioduszewska-Scaduto- nauczyciel języka francuskiego i plastyki, zachęca do odkrywania nowych pasji i zaprzyjaźnienia się ze sztuką dzięki książce „Galeria : sztuka patrzenia” Marii Poprzęckiej.

Przejdź do treści