Bookcrossing 2016/2017

Bookcrossing czyli krążąca książka lub książka w podróży to ogólnoświatowa społeczna forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez siedziby, regałów i kart bibliotecznych.

Idea bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem objęła cały świat. Jej inicjatorem i pomysłodawcą był programista komputerowy Ron Hornbaker, który założył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. W Polsce ta forma popularyzacji czytelnictwa zaczęła funkcjonować w roku 2003. Obecnie, według szacunkowych danych, w akcję zaangażowanych jest ponad milion osób z całego świata, zaś liczba krążących książek jest 11-krotnie większa.

  • Musimy mieć świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku.
  • Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.
  • Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania!!!
  • Dlatego uwalniajmy swoje książki!!!*

*Źródło :bibliotekawszkole.pl/wydawnictwo/Bookcrossing-%20prezentacja.ppt

::::BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE::::

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych postanowiliśmy spróbować ” ruszyć” tę akcję również w naszej szkole. Na początku będzie miała charakter lokalny, bez rejestracji książek na stronie internetowej. Mamy nadzieję że zechcecie nas w tym wspomóc.

Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu naszej półki bookcrossingowej?

Krok 1 – Przejrzyj swoje książki i wybierz te, które chcesz uwolnić.

Krok 2 – Przynieś je do biblioteki szkolnej, gdzie zostaną odpowiednio oznaczone.

Krok 3 – Książki trafią na naszą szkolną półkę bookcrossingową.

Przejdź do treści