Podlaskie Spotkania z Pisarzami 2019/2020 – Zofia Piłasiewicz

We wtorek 15 października 2019 r. grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu z panią Zofią Piłasiewicz, której książki są tematem tegorocznego konkursu czytelniczo-plastycznego „Czy znasz twórczość…?. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami” przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Radę Oddziału w Białymstoku, a spotkanie miało miejsce w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli.

Bohaterka spotkania jest z zawodu psychologiem, z zamiłowania zaś- podróżnikiem. Owocem jej pasji są  książki o wyprawach na Syberię i do Gruzji, liczne artykuły prasowe oraz wystawy fotograficzne. Jak się okazało podczas rozmowy pani Zofia pisze również wiersze i  marzy o napisaniu powieści. Młodzież licznie zgromadzona na sali dowiedziała się o początkach pasji podróżowania  Gościa, w której rozwoju  bardzo ważną rolę odegrał Ferdynand Ossendowski –najsłynniejszy polski pisarz i podróżnik okresu międzywojennego, a także Ryszard Kapuściński- legenda polskiego i światowego reportażu.

Zofia Piłasiewicz opowiadała o sposobach przygotowania się do wypraw, o tym, jak ważne jest wcześniejsze dotarcie do informacji o danym kraju, jego historii i teraźniejszości. Każda podróż to również okazja do spotkania z różnorodnymi osobowościami,  inną kulturą , ale też sprawdzenie samego siebie w bardzo różnych sytuacjach i warunkach przyrodniczych. W bardzo ciekawy sposób Autorka opowiadała o swojej fascynacji Syberią, o niezwykłej przyrodzie, o polskich śladach, na które się tam natknęła-  owocem tej wyprawy była książka „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Zebrani usłyszeli intrygujące opowieści o spotkaniu z niedźwiedziem w tajdze oraz o spływie rzeką na Litwie i potomkach mieszkających tam kiedyś Polaków.

Kolejna książka Zofii Piłasiewicz to relacja z podróży do Gruzji („Gruzja. W pół drogi do nieba”), która okazała się wyprawą w czasie i przestrzeni. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o mitycznych Argonautach poszukujących złotego runa, o ważnych dla historii Gruzji kobietach, jak święta Nino, królowa Tamar czy też mityczna Medea. Autorka podczas swoich wypraw ciekawa jest wszystkiego i ta ciekawość sprawia, że relacji z jej podróży słucha się z prawdziwą przyjemnością. Znakomitym dopełnieniem opowieści były fotografie wyświetlane podczas całego spotkania. Po jego zakończeniu można było poprosić Zofię Piłasiewicz o autograf oraz wspólne zdjęcie.

W piątek 25 października, podczas czwartej godziny lekcyjnej  pięć osób wzięło udział w szkolnym etapie konkursu czytelniczego „”Czy znasz twórczość Zofii Piłasiewicz?”.  Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 23 pytania, które sprawdzały znajomość książki „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Pytano w nich o zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Republiki Tuwy oraz o wyprawę, której uczestnikiem była autorka książki.

W piątek 25 października, podczas czwartej godziny lekcyjnej  pięć osób wzięło udział w szkolnym etapie konkursu czytelniczego „”Czy znasz twórczość Zofii Piłasiewicz?”.  Uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na 23 pytania, które sprawdzały znajomość książki „Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”. Pytano w nich o zwyczaje i życie codzienne mieszkańców Republiki Tuwy oraz o wyprawę, której uczestnikiem była autorka książki.

Po podliczeniu prawidłowych odpowiedzi okazało się, że do drugiego etap konkursu czytelniczego zakwalifikowali się kolejno:

Aleksandra Oleksiuk z II A
Katarzyna Arcimowicz z I A
Bartłomiej Pociecha z II A

We wtorek 29 października podsumowano etap szkolny konkursu czytelniczego oraz plastycznego, który polegał na wykonaniu plakatu promującego twórczość Zofii Pilasiewicz.  Prace plastyczne przyniosło pięć uczennic, zostały one wysłane do organizatorów konkursu i zostaną ocenione przez powołane do tego celu jury. Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi spośród czytających – również nagrody książkowe ufundowane przez nauczycieli bibliotekarzy naszej szkoły.

Aleksandra Oleksiuk z II A i Katarzyna Arcimowicz z IA wzięły udział w finałowym etapie konkursu, który odbył sie w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas konferencji podsumowującej 10 edycję Podlaskich Spotkań z Pisarzami w CEN Białystok. Obie uczennice otrzymały wyróżnienia, a dyplomy i nagrody wręczyła im dyr. Bożena Krzyżanowska podczas szkolnego Festiwalu Talentów w dniu 6 grudnia. 

Przejdź do treści