
“Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?” Anna Duman
W książce znajdziemy wiedzę teoretyczną dotyczącą depresji, ale przede wszystkim informacje o formach leczenia, spotkaniu z lekarzem psychiatrą. Treść książki nada się także osobom, w których otoczeniu mogą znajdować się osoby chore. Po przeczytaniu tej książki wzrośnie nasza świadomość o samej chorobie, a jako bliscy pacjentów cierpiących na depresję nauczymy się ich wspierać dobrym słowem.
“Bo jesteś człowiekiem. Żyć z depresją, ale nie w depresji” Ewa Woydyłło
Poza niewielką ilością teorii psychologicznej, książka zachęca do uczestniczenia w terapii i leczenia depresji. Poznajemy metody, które są skuteczne w jej leczeniu. Wśród wielu stron, znajdziemy takie, których treść będzie działać na nas terapeutycznie i już podczas czytania możemy uczyć się nie poddawać pesymistycznym myślom.
“Osobisty przewodnik po depresji” Tomasz Jastrun
Jak sama nazwa wskazuje, są to osobiste zapiski osoby chorej na depresję. Możemy bardzo dokładnie poznać myślenie chorego, tego co przeżywa. Może ktoś z Was rozpozna w tym siebie i poszuka pomocy?
“ Czarna fale. Jak radzić sobie z depresją?” Katarzyna Szaulińska, Daniel Chmielewski
Ta książka przypadnie do gustu na pewno fanom komiksów, a przy okazji pokaże jak rozwija się depresja oraz jak wygląda leczenie, także farmakologiczne. Przedstawiona historia dotyczy nastolatka, takiego jak Wy wraz z systemem rodzinnym.
“Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży” Joanna Chatizow
Niestety jesteśmy świadomi, że depresja jest chorobą śmiertelną i nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Autorka o tym nie zapomina i skupia się przede wszystkim na zrozumieniu depresji oraz nastolatka, którym targają liczne myśli i emocje. Poza pomocą chorym poznamy opowieści rodziców, dzieci, których już nie ma na świecie, albo którzy próbowali odebrać sobie życie. Dzięki tym historiom jako rodzice możemy poczuć emocje związane z tą chorobą i uwierzyć w nią.
“Twarze depresji” Anna Morawska
Ta książka pokazuje nam jak powszechną chorobę jest depresja. Nie dotyka tylko biednych, mało znaczących ludzi. Wręcz przeciwnie nie omija sławnych i bogatych. Nikt nie jest wobec niej wolny. Większości z opisanych w niej osób byśmy nie podejrzewali o chorowanie na depresję. A jednak, jak w każdej innej chorobie somatycznej nie da się ukryć i twierdzić, że mnie to nigdy nie spotka. Pokazywanie osób chorych na depresję i zarazem sławnych pokazuje, że tak choroba istnieje, że nie jest wstydem się leczyć i na nią chorować.
“Depresja u nastolatków. Poradnik dla rodziców” Monika Parkinson, Shirley Reynolds
Książka obala mity związane z depresją i wskazuje drogi leczenia. Jest ogromnym wsparciem dla rodziców, pomaga nie tylko zmierzyć się z chorobą dziecka, ale także pokazuje jak pomagać a nie mu szkodzić.