Uczniowie klas Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) wzięli udział w uroczystych obchodach rocznicy bitwy o Monte Cassino. Dla naszej młodzieży była to wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu, podczas której oddali hołd bohaterom jednego z najważniejszych starć II wojny światowej.


Kilka faktów o bitwie: celem było przełamanie niemieckiej Linii Gustawa i otwarcie aliantom drogi na Rzym. Po trzech nieudanych szturmach innych armii sprzymierzonych, zadanie to powierzono 2. Korpusowi Polskiemu pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Po zaciętych walkach w trudnym, górskim terenie, 18 maja 1944 roku nad ruinami klasztoru załopotała biało-czerwona flaga. Sukces opłacono ogromną ofiarą – poległo ponad 900 polskich żołnierzy, a niemal 3000 zostało rannych.


Jesteśmy dumni, że kadeci naszej szkoły mogli godnie reprezentować społeczność lokalną i oddać hołd tym, którzy – zgodnie z inskrypcją na cmentarzu we Włoszech – „oddali ducha Bogu, ciało ziemi włoskiej, a serce Polsce”.
