Rok szk. 2017/2018

Delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Święta Wojska Polskiego w Siemiatyczach w Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 15 sierpnia 2018 r. o godz. 10.00 przy Pomniku Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych za Zachodzie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Spod pomnika uczestnicy przeszli do kościoła pw. WNMP, gdzie sprawowana była uroczysta Msza Święta. O godz. 12.30 odbyły się pokazy sprawnościowe Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Siemiatyckiej.

W piątek, 22 czerwca nasi uczniowie uroczyście zakończyli rok szkolny 2017/2018. Dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska dziękowała wszystkim za całoroczną pracę, życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Uroczyście wręczono świadectwa uczniom, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższą średnią w tym roku szkolnym uzyskała Natalia Jaszczołt z klasy I c, jej średnia ocen to 5,44.

Uczennica została zgłoszona do nagrody Prezesa Rady Ministrów. Do życzeń i podziękowań dołączyła Jolanta Sidorowicz przedstawicielka Rady Rodziców. Dziękowano też drużynie piłki ręcznej chłopców z trenerem Cezarym Kudelskim. Uczniowie naszej szkoły 11.06.2018 r. zostali mistrzami województwa podlaskiego. Na ich ręce trafił puchar, a starosta siemiatycki ufundował zawodnikom stroje sportowe. Następnie wystąpili uczniowie klasy III ZSZ kończący szkołę, którzy podziękowali za 3 lata nauki.

Tegoroczna edycja Konkursu Geologiczno – Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” organizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie nosiła hasło: „Tajemnice karbońskich lasów”.

Konkurs obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe. Nasz rejon to województwo: mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Konkurs odbywa się etapowo. Na I etapie należy napisać pracę konkursową na jeden z podanych tematów. Z nadesłanych prac komisja wybiera sześć najlepszych oraz przyznaje trzy wyróżnienia. W tym roku szkolnym prace na konkurs (pod kierunkiem p. Elżbiety Sielickiej) przygotowała czwórka uczniów: Kamila Małyszczuk (1c), Natalia Jaszczołt (1c), Karolina Perlejewska (2c), Michał Jaroszewicz (2c). Do etapu II zakwalifikowała się Kamila Małyszczuk, zaś Karolina Perlejewska otrzymała wyróżnienie. W zawodach półfinałowych w Warszawie, po pisemnym teście z zakresu geologii, Kamila zwyciężyła zajmując I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do etapu finałów ogólnopolskich, który odbył się w dniach 4 – 6 czerwca w Gdańsku.

Kamila Małyszczuk wraz z opiekunem panią Elżbietą Sielicką

Po testowych zmaganiach Kamila zajęła bardzo wysokie V miejsce w finale ogólnopolskim XIX edycji Konkursu Geologiczno – Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Gratulujemy!!!

Nasi uczniowie we Wrocławiu i w Pradze

W dniach 12-15 czerwca 2018r. nasi drugoklasiści wzięli udział w wycieczce, której organizacji podjęła się Pani profesor Agnieszka Stypułkowska.

Program wyjazdu obejmował swym zasięgiem najznamienitsze zakątki Polski t.j. Wrocław czy Łódź oraz leżącą za południową granicą czeską Pragę. Najciekawszymi punktami tegorocznej wyprawy klas drugich było wrocławskie Afrykarium, skalny labirynt zlokalizowany w centrum Parku Narodowego Gór Stołowych oraz uroki praskie. Wycieczka obejmująca blisko 1800 km w obie strony m. in. przybliżyła uczniom czar niepowtarzalnej flory Gór Stołowych, umożliwiła poznanie kultury rodowitych Czechów oraz stanowiła fundament integracji młodzieży z równoległych klas. W imieniu wszystkich uczestników pragniemy serdecznie podziękować Pani profesor Agnieszce Stypułkowskiej za organizację przedsięwzięcia oraz Pani profesor Barbarze Łubie i Pani profesor Alinie Wolszczuk za czujną opiekę nad naszą młodzieżą.

Spotkanie

Dnia 14.06.2018 r. gościliśmy w naszej szkole Aldonę Ryszczuk z KPP w Siemiatyczach oraz Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Joannę Balejko. W spotkaniu, które zorganizowała Jolanta Kalinowska, uczestniczyli uczniowie klasy I a, II a, II b oraz II c. Podczas spotkania nasi uczniowie, którzy niebawem formalnie wkroczą w dorosłe życie bądź ukończyli już 18 lat, mogli dowiedzieć się w jakim stopniu wraz z wiekiem zmienia się odpowiedzialność prawna.

Pani Joanna Balejko przestrzegała młodzież przed nierozważnym gospodarowaniem czasem wolnym, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo związane z pochopnym, niejednokrotnie eksperymentalnym sięganiem po dopalacze oraz konsekwencjami, które za tym idą. Obie Panie apelowały o rozwagę, zwracając uwagę na to, że jedna, nieprzemyślana decyzja może wpłynąć na całe życie młodego człowieka.

Dnia 11 czerwca 2018 r. na hali MOSiR Siemiatycze rozegrany został finał Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce ręcznej chłopców. Uczniowie naszej szkoły zostali mistrzami województwa podlaskiego.

JESTEŚMY MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA!!!!!

I stało się!!! Po raz kolejny zapisaliśmy się w historii  podlaskiej piłki ręcznej jako najlepsza drużyna województwa.

11 czerwca 2018 r. na hali MOSIR w Siemiatyczach został rozegrany finał województwa w piłkę ręczną chłopców. Do rywalizacji stanęły cztery najlepsze drużyny w województwie: Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku, Zespół Szkół Dąbrowa Białostocka, XIV Liceum w Białymstoku i oczywiście MY Zespół Szkół w Siemiatyczach. Jako pierwsi rozegraliśmy mecz z XIV Liceum, nasi zawodnicy wyszli bardzo zmotywowani i dzięki bardzo dobrej obronie i skutecznemu atakowi bez problemu pokonali zespół gości.

Został nam jeszcze jeden najważniejszy mecz i walka o złoto. Do meczu finałowego, nasza drużyna wyszła bardzo zmotywowana. Chłopcy wiedzieli ze musza dać z siebie wszystko, stanąć na wysokości zadania. Pierwsza połowa bardzo wyrównana, obie drużyny wiedzą o co grają. Po przerwie i kilku uwagach nasza drużyna wyszła na prowadzenie trzy bramkowe i już nie oddała złota! Po 10 latach  Mistrzowski Puchar wrócił do Siemiatycz.

Skład Mistrzowskiej drużyny: Jakub Szyszko, Michał Jaroszewicz, Patryk Niesterowicz, Maciej Jaworski, Błażej Stasiuk, Łukasz Daciuk, Jakub Gołubkiewicz, Gabriel Jarocki, Sylwester Kałucki, Łukasz Koc, Norbert Tarasiuk, Wiktor Daciuk. Trener – Cezary Kudelski 

11 czerwca 2018 r. na placu przed siemiatyckim starostwem odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Podczas uroczystości strażakom z naszego powiatu zostały wręczone odznaczenia, medale, nagrody i wyróżnienia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Organizatorem uroczystości była Komenda Powiatowa PSP w Siemiatyczach oraz Zarząd Powiatowy OSP RP w Siemiatyczach.

W uroczystościach uczestniczył między innymi Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, nadbrygadier Jarosław Wendt Komendant Wojewódzki PSP, Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Wiesław Klepacki, Burmistrzowie i Wójtowie Gmin Powiatu Siemiatyckiego, Duchowni oraz przedstawiciele instytucji, szkół i firm z powiatu siemiatyckiego.

9 czerwca 2018 r. w Drohiczynie upamiętniliśmy obecnością naszego pocztu sztandarowego, licznej grupy harcerzy z naszej szkoły 19 rocznicę pobytu papieża Polaka Jana Pawła II w naszej diecezji. Wspólnie z parlamentarzystami, przedstawicielami władz lokalnych, służb mundurowych i liczną grupą pielgrzymów przeżywaliśmy Diecezjalny Dzień Wspólnoty Wspólnot z Janem Pawłem II pod hasłem ,,Jesteśmy Napełnieni Duchem Świętym”.

Zdjęcia:   drohiczyńska.pl

Do wzięcia udziału w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej zachęciła mnie nauczycielka od języka francuskiego p. Małgorzata Mioduszewska-Scaduto. W swoim zgłoszeniu wysłałam nagrania piosenek, które zadecydowały o przejściu do dalszego etapu.

15 maja 2018 r. zostałam zakwalifikowana jako finalistka wraz z 15 innymi osobami. 25 maja 2018 r. brałam udział w finale XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Radziejowie. Tam wykonałam jedną piosenkę po francusku – „Je vais t’aimer (Będę cię kochać)” z repertuaru Michela Sardou oraz drugą z polskim tłumaczeniem – „Jestem chora (Je suis malade)” Serga Lamy, wykonywana również m.in. przez Larę Fabian czy Dalidę. W składzie komisji oceniającej zasiadał słynny „Pan Tenorek” ze znanego programu telewizyjnego dla dzieci „Budzik” – Jacek Wójcicki. Na przesłuchaniach wzięło udział 16 wykonawców, z których zakwalifikowanych zostało 8 osób jako laureatów do koncertu galowego. Niestety nie dostałam się, ale cieszę się, że mogłam godnie reprezentować nasze liceum i miasto Siemiatycze. To był mój pierwszy konkurs wokalny na poziomie ogólnopolskim, więc zdobyłam ogromne doświadczenie występując wśród profesjonalistów – Agata Wawrzyniak.

28 maja odbyła się kolejna “Majówka z KEN-em”. Tym razem impreza organizowana przez szkolną społeczność adresowana była do uczniów klas trzecich gimnazjów w Siemiatyczach. Na terenie wokół szkoły zorganizowano stoiska z różnymi konkurencjami, zadaniami i zagadkami. Nasi goście mogli spróbować kiełbasek z grilla oraz słodkich wypieków. Podczas pikniku stoiska edukacyjne zorganizowały też: Sanepid, Policja, Straż Pożarna i Straż Graniczna. Po podliczeniu wszystkich punktów najlepszą okazała się klasa III B z Gimnazjum Nr 1 w Siemiatyczach. Gratulujemy!

Za nami długi okres ligowy szczypiorniaka, nasza drużyna po 11 spotkaniach ligowych uplasowała się na 1 miejscu w tabeli nie przegrywając żadnego spotkania. 11 czerwca 2018 r. o godz. 10.00 w Siemiatyczach na hali MOSIR będziemy grali finał województwa w piłkę ręczną. Nasza szkoła będzie gościła ZS Elektrycznych Białystok, IVX LO w Białymstoku i ZS Dabrowa Białostocka. Zapraszamy już dzisiaj wszystkich kibiców i prosimy o doping dla naszej drużyny!!!!

Jesteśmy razem

23 maja, kiedy w Siemiatyczach odbywała się VIII Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Jesteśmy razem”, z problemem niepełnosprawności i próbą jej oswojenia zmierzyła się również klasa IC. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez wolontariuszy z grupy „PełnoAktywni”.

Czworo wolontariuszy, warto dodać, że zarówno sprawnych, jak i z niepełnosprawnością, pod wodzą pani Katarzyny Kameckiej – Lach przygotowało i przeprowadziło kilka ćwiczeń uświadamiających, że niepełnosprawność czyni życie trudniejszym, ale wcale nie musi być ono gorsze. W ramach zajęć uczniowie mieli okazję przez chwilę poczuć się jak osoba z niepełnosprawnością, np. ruchową, wzrokową i doświadczyć barier, z jakimi każdego dnia tacy ludzie się zmagają.

Zajęcia były nie tylko fajną zabawą doskonale integrującą klasę, ale przede wszystkim oswajały z problemem niepełnosprawności, uczyły szacunku, tolerancji i wyrozumiałości.

Rocznica Bitwy pod Monte Cassino

20 maja w Siemiatyczach przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP, przy pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945 zorganizowano spotkanie upamiętniające 74. rocznicę Bitwy pod Monte Cassino. Kameralne spotkanie rocznicowe odbyło się z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych. Nie było oficjalnych delegacji, pocztów sztandarowych, to było spotkanie osób, którzy pamiętają o rocznicy Bitwy pod Monte Cassino i chcieli w tym miejscu i w tym czasie zatrzymać się na chwilę i oddać cześć bohaterom.

Harcerze z 33 DH „Adept” zaciągnęli wartę przy pomniku, a zebrani zapalili znicze, złożyli kwiaty. A kiedy druhna Marysia zaśpiewała „Czerwone maki na Monte Cassino” nikt nie próbował ukrywać łez wzruszenia.

Źródło: PODLASIE 24, zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Wybory do M R M

Kolejne wybory do Młodzieżowej Rady Miasta już za nami. Nad przebiegiem głosowania czuwała Okręgowa Komisja Wyborcza w składzie: p. Bożena Czerkas, Paulina Mularczuk, Gabriela Andrzejczuk, Natalia Tomczuk i Beata Przesmycka. 22 maja wybraliśmy tych, którzy będą nas reprezentować w radzie.

Naszymi przedstawicielami zostali: Łukasz Kubicki, Gabriela Boguszewska, Katarzyna Michnowska, Marek Wiśniewski i Bartosz Gajewicz. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu pomysłów i propozycji, które uatrakcyjnią życie młodzieży w naszym mieście.
Dziękujemy wszystkim, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w wyborach. Pamiętajcie, że do naszych przedstawicieli w radzie możecie składać wnioski, propozycje, inicjatywy dotyczące spraw młodzieży. Bądźmy aktywni i miejmy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość!

Samorząd Uczniowski

Według Encyklopedii PWN jest najbardziej ogólną, fundamentalną, racjonalną i krytyczną wiedzą o wszystkim, co istnieje, mowa oczywiście o filozofii (philéō ‘miłuję’, sophía ‘mądrość’). Uczniowie naszej szkoły (Albert Krysiuk, Marek Dąbrowski, Wiktor Daciuk i Anna Tołwińska) w poszukiwaniu tej mądrości udali się do Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach.

Wzięli udział w wykładach i dyskusjach prowadzonych przez dr Ewę Zgolińską. Podczas pierwszego wykładu „Filozofia – czym jest i czemu służy”, który odbył się w marcu, słuchacze zostali metodą dedukcyjną wprowadzeni w tajniki poznawania i nazywania świata. Z kolei kwietniowe spotkanie „Fryderyka Nietzsche’go Wizja Nadczłowieka” zachęciło ich m.in. do przeczytania głównego dzieła Nietzsche’go, czyli „książki dla wszystkich i dla nikogo” – „Tako rzecze Zaratustra” i odpowiedzi na jedno z pytań, kto według filozofa jest winny śmierci Boga?
Intrygujące trzecie spotkanie „Zło to brak dobra – św. Augustyn, czyli jak w świecie stworzonym przez absolutne Dobro możliwe jest Zło”? skłoniło uczniów do rozważań i sięgnięcia po „Confessiones” św. Augustyna.
Natomiast 26 maja zmierzymy się z filozofią Hegla, do czego serdecznie zachęcam.
Reasumując, „królowa nauk” przez wieki kształtowała takie kompetencje jak: umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania, jasnego formułowania własnego stanowiska i argumentowania…, i na początku lat 50 XX w. zniknęła ze szkół. Może te spotkania pozwolą młodzieży już na poziomie szkoły średniej zdecydować, czy chcą oni poznać filozofię, „filozofować” i przygotować się do Olimpiady Filozoficznej w roku szkolnym 2018/19.
(mms)

4(87)2017/2018 NUMER „CENZORA” JUŻ JEST  DOSTĘPNY. MOŻNA NAS  CZYTAĆ NA STRONIE SZKOŁY LUB NA TABLICACH PRZY PRACOWNI NR 76 W NOWEJ SZKOLE.

W tym numerze polecamy:

  1. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole. – Konkurs Młodych Poetów i inne atrakcje
  2. Czy wiesz, że… – Kalendarium dziwnych świąt w kwietniu i maju
  3. Kocham Cię, Matmo!, czyli jak świętowaliśmy Dzień Matematyki – relacja zabawnej, jak zawsze, Oli Kasperuk
  4. Podlaskie Mistrzostwa w Ortografii – zwycięzcy w naszej szkole i treść tegorocznego dyktanda
  5. „Młodzież współczesna jest bardzo otwarta, nie ma barier…”- wywiad z panią Ewą Magdaleną Iwaniak – nauczycielką języka polskiego w naszej szkole
  6. Jak powstaje program „Koło Fortuny”?- bardzo subiektywna relacja Michała Rozwadowskiego
  7. Z życia maturzysty– nowe komiksy Oli Kasperuk
  8. Dzień Otwarty – gimnazjaliści w naszej szkole
  9. Podbój stolicy – relacja z wycieczki do Warszawy Jakuba Kiślaka
  10. Samo życie- autentyczne (żarty niezamierzone) wpisy i ogłoszenia

Zajrzyjcie, przeczytajcie, skomentujcie. Wszelkie sugestie, Wasze teksty,  prace plastyczne, które chcielibyście opublikować, są mile widziane. 

                                                                                                REDAKCJA

O B W I E S Z C Z E N I E
OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ Z OKRĘGU NR 4
o kandydatach na radnych do Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze
z dnia 7 maja 2018 roku


Na podstawie § 7 ust. 2 Ordynacji Wyborczej do Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze stanowiącej załącznik do Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze nadanego uchwałą Nr XLIV/241/14 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 12 marca 2014 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze (Dz. Urz. Woj. Podl poz. 1204, poz. 1917)
Okręgowa Komisja Wyborcza z Okręgu Nr 4 podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów na radnych do Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze.

1. Gabriela Boguszewska – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
2. Wiktor Daciuk – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
3. Bartosz Gajewicz – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
4. Łukasz Kubicki – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
5. Karina Kuźmik – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
6. Katarzyna Michnowska – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
7. Mateusz Sidorowicz – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach
8. Marek Wiśniewski – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach

Przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej
z Okręgu Nr 4

Bożena Czerkas

Egzaminem z polskiego rozpoczęły się matury

4 maja 2018 r. rozpoczęcie matur. Tradycyjnie pierwszy egzamin to język polski. W naszym kraju język ojczysty na poziomie podstawowym zdawało ponad 274 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Matura z języka polskiego rozpoczęła się o godzinie 9:00 i trwała 170 min.

W tym roku na maturze z języka polskiego maturzyści mierzyli się z następującym tematem: “Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie. Rozważ i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu “Lalki”, całej książki Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury”. Jeśli maturzysta nie decydował się na napisanie wypracowania, mógł przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego, w tym roku był to wiersz Ernesta Brylla pt. “Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”. Sesja egzaminów pisemnych matury 2018 potrwa do 23 maja.  Wynik maturzyści poznają na początku lipcu. TRZYMAMY KCIUKI ZA WSZYSTKICH MATURZYSTÓW !!!

Miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z udziałem delegacji naszej szkoły.

27 kwietnia 2018 roku, w piątek, pożegnaliśmy uczniów klas III liceum. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska wręczyła rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce listy gratulacyjne. Uczniowie którzy uzyskali średnią ocen 4,75 i wyżej otrzymali świadectwa z biało – czerwonym paskiem. Pani dyrektor  życzyła wszystkim sukcesów na egzaminie maturalnym  w postaci 100 % wyniku. Uroczystość przygotowała klasa II A wraz z wychowawcą Krzysztofem Derehajło.

Dnia 26 kwietnia 2018r. w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii. Uczniowie klas ll D oraz l C zatroszczyli się o fantastyczną oprawę artystyczną, która pozwoliła wszystkim zgromadzonym przenieść się w czasie o całe 227 lat do dnia 3 maja, kiedy to została uchwalona pierwsza w Europie konstytucja – Polska Konstytucja 3 maja. Wzruszająca akademia z udziałem chóru na nowo tchnęła patriotycznego ducha we wszystkich obecnych zarówno uczniów, jak i nauczycieli, eksponując tym samym najważniejsze wartości dla każdego Polaka szanującego swoją ojczyznę.  Cała uroczystość została opracowana i przygotowana przez Panią Agnieszkę Stypułkowską.

III Siemiatycki Marsz Biało – Czerwony

26 kwietnia 2018 r. po raz trzeci ulicą Pałcową w Siemiatyczach przeszedł zorganizaowany przez naszą szkołę Siemiatycki Marsz Biało-Czerwony. W marszu wzięli udział przedstawiciele wszystkich siemiatyckich szkół, lokalni samorządowcy, przedstawiciele PSP i KPP w Siemiatyczach, mieszkańcy oraz przypadkowi przechodnie. Pierwszy taki marsz zorganizowano w 2016 roku, kiedy siemiatyckie LO realizowało projekt „W barwach biało-czerwonych”. Jak pokazują kolejne lata, inicjatywa przyjęła się i w ten sposób szkolna społeczność daje wyraz przywiązania i szacunku do barw oraz symboli narodowych. Na stronie szkoły w zakładce FILMY SZKOLNE można obejrzeć krótką relację z tego wydarzenia.

Uwaga! Uwaga! Jeżeli  jesteście młodzi,  ambitni,  pełni  pasji  i  zapału,  macie  niebanalne pomysły, chcecie  uczestniczyć  w  życiu  społeczności  lokalnej,  mieć  wpływ  na to,  co  się  dzieje to  powinniście wziąć  udział  w wyborach  do  III kadencji Młodzieżowej Rady Miasta.

 Uwaga! Uwaga! Jeżeli  jesteście młodzi,  ambitni,  pełni  pasji  i  zapału,  macie  niebanalne pomysły, chcecie  uczestniczyć  w  życiu  społeczności  lokalnej,  mieć  wpływ  na to,  co  się  dzieje to  powinniście wziąć  udział  w wyborach  do  III kadencji Młodzieżowej Rady Miasta.

Siatkarki z Siemiatyckiego Liceum wygrały II Ligę Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego w roku szkolnym 2017/2018 i awansowały do I Ligi.

Siatkówka jest najbardziej popularną grą zespołową w rozgrywkach szkolnych, gdzie startuje najwięcej szkół. Rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych składają się z III lig. W ligach startuje po dwanaście zespołów. Żeby dostać się do elity dwunastu najlepszych szkół, należy znaleźć się w dwójce najlepszych zespołów, najpierw w trzeciej, potem w drugiej lidze. Pierwszy krok licealistki z Siemiatycz wykonały w roku szkolnym 2016/2017 wygrywając bez straty seta trzecią ligę. W minionym tygodniu dziewczęta rozegrały dwa ostatnie turnieje II Ligi Licealiady Województwa Podlaskiego. We wtorek 10.04.2018 r. w Bielsku Podlaskim wygraliśmy mecze z ZSWiO Łomża 2:0 (25:11, 25:8) i ZSR Ostrożany 2:0 (25:10, 25:11). Drugi turniej rozegraliśmy 13.04.2018 r. w Augustowie. Tam rozegrany został najważniejszy mecz decydujący o pierwszym miejscu w lidze. Zespół z I LO Augustów był wiceliderem, mającym tylko jeden punkt straty do naszego zespołu. Mecz był bardzo zacięty, ale to siemiatyczanki pomimo małej i niskiej sali wygrały dwa sety, oddając tylko na chwilę prowadzenie w drugim secie. Pierwszego seta wygraliśmy 25:16, natomiast drugiego 25:14. Drugi mecz z ZS Sokółka był tylko zabawą treningową. Wygraliśmy dwa sety z jednakowym wynikiem 25:8. W następny roku szkolnym gramy już w pierwszej Lidze Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie będziemy mogli powalczyć o finał wojewódzki. W finale grają cztery najlepsze zespoły z ligi. Dostanie się do tej czwórki będzie naszym celem, który spróbujemy osiągnąć w przyszłym roku.

Skład drużyny ZS Siemiatycze na turnieju w Bielsku Podlaskim:
od lewej: Anna Bajena, Katarzyna Michnowska, Hanna Liguz, Wojciech Zieleniewski – trener zespołu; w siadzie: Agata Bajena, Weronika Sobecka, Katarzyna Lachowicz
Skład drużyny ZS Siemiatycze w Augustowie:
od lewej: Dominika Szumarska, Katarzyna Michnowska, Marta Wermijewicz, Anna Bajena; w siadzie: Weronika Sobecka, Gabriela Poniatowska, Katarzyna Lachowicz

Dla “Niepodległej”

12 kwietnia 2018 r. od godz. 11:00 uczniowie klas II B i II C uczestniczyli w konferencji „W drodze do niepodległości”. Młodzież wysłuchała wykładów J.E. dra Antoniego Pacyfika Dydycza, Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej   „W drodze do niepodległości” oraz Marty Chmielińskiej – Jamróz z IPN w Białymstoku „Plany upamiętniania Marszałka Józefa Piłsudskiego w województwie białostockim w latach 1936-1939”.Szczególny zachwyt uczestników konferencji wzbudziły piękne recytacje utworów patriotycznych w wykonaniu aktora teatralnego i filmowego – Macieja Robakiewicza. Na zakończenie dr Diana Maksimiuk wprowadziła zebranych w temat wystawy o Florianie Czarnyszewiczu – żołnierzu, pisarzu i polskim patriocie. 

Zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, Podlasie24

12 kwietnia 2018r. nasza szkoła włączyła się w miejskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 8:30 wielu naszych uczniów pobiegło w III Siemiatyckim Biegu Pamięci o Katyniu. Jego inicjatorką  trzy lata temu była Karina Kuźmik, obecnie uczennica klasy II B LO. 

W III SIEMIATYCKIM BIEGU PAMIĘCI O KATYNIU wzięło udział około 300 uczniów z okolicznych szkół w tym uczniowie z Siemiatyckiego LO z klasy II B oraz I C wraz z nauczycielami wychowania fizycznego: Panią Iwoną Charko i Panem Wojciechem Zieleniewskim.

Uroczystość rozpoczęła się apelem. Trasa biegu przebiegała od Dębu Pamięci Kazimierza Niewiarowskiego na ulicy Andersa, do Dębu Pamięci Jana Płońskiego na ulicy Kościuszki. To wspaniała inicjatywa łącząca aktywność fizyczną z pamięcią o historii bestialsko zamordowanych w Katyniu. Pierwszy z Dębów Pamięci znajduje się przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, oddaje hołd porucznikowi broni Kazimierzowi Niewiarowskiemu ur.3 listopada 1903 r. zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu. Został zasadzony przez uczennice: Karinę Kuźmik i Kamilę Wysocką w 2015 r. Drugi to Dąb Pamięci przy Gimnazjum Gminnym, poświęcony Janowi Płońskiemu, mieszkańcowi Siemiatycz, aspirantowi Policji Polskiej ur.22 października 1898 r., zastrzelonego w bestialski sposób przez NKWD w Twerze. Drzewo zasadzone zostało w roku 2009/2010 przy współpracy z rodziną zmarłego.„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”

Zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk  Podlasie24, Karina Kuźmik LO Siemiatycze

11 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych naszego LO (oraz przedstawiciele klas drugich) mieli okazję poznać podstawy … „języka psów”. Pani Ewelina Tatarczuk, zoopsycholog z zawodu i zamiłowania, przybliżyła młodzieży zasady bezpiecznego zachowania się w obecności znajomych i obcych czworonogów. Wyjaśniła, jak odczytywać sygnały wysyłane przez psy, pokazała zdjęcia obrazujące nastroje zwierząt: chęć do zabawy, czujność, strach, wrogość. Podczas spotkania był czas na zadawanie pytań i opowieści o własnych doświadczeniach związanych z psami. Przekazane w ciekawy sposób praktyczne informacje na pewno znajdą zastosowanie podczas relacji z czworonogami. Młodzież uważa, że warto było wziąć udział w spotkaniu.

Pani Ewelina Tatarczuk prowadzi profesjonalne szkolenia psów, szczególnie interesuje ją praca ze zwierzętami wykazującymi agresję. Swój zawód wykonuje z ogromną pasją. Oczywiście ma własne psy, na razie cztery:). Działa także jako wolontariuszka w Stowarzyszeniu Miłośników Zwierząt „Psiemiatycze”- z ramienia tego właśnie stowarzyszenia pani Ewelina gościła w naszej szkole. Spotkanie zorganizowali nauczyciele bibliotekarze.

Lekcja o funduszach Europejskich 

11 i 12 kwietnia 2018 r. w naszej szkole po raz trzeci uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w projekcie „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II”. Celem głównym było przybliżenie młodzieży zasad aplikowania o środki na wsparcie start-upów w ramach Platform startowych współfinansowanych z Programu Polska Wschodnia, oraz zapoznanie uczniów z dobrymi praktykami i przykładami przedsiębiorczości młodych ludzi.

Podczas 45-minutowych zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak Fundusze Europejskie pomagają młodym ludziom przekuć pomysł w biznes. Lekcję przeprowadziła Pani Bożena Krzyżanowska w oparciu o przygotowany scenariusz oraz materiały. Film informacyjny w formie animacji, komiks oraz zadania konkursowe podobały się młodzieży. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i aktywni na lekcji. Więcej informacji na temat Platform Startowych i Start-Upów można uzyskać na stronie  www.platformy startowe.gov.pl. Atrakcyjność zajęć podniosły również nagrody, które otrzymali uczniowie za najlepiej wykonane zadania konkursowe i aktywny udział w lekcji.

Organizatorem projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość II” jest Departament Programów Ponadregionalnych, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Instytucja Zarządzająca Programem Polska Wschodnia 2014-2020

27 marca, już po raz kolejny uczniowie klas I B, II B i III B uczestniczyli w spotkaniu z cyklu „Przystanek Historia”. Tym razem mieli okazję obejrzeć film „Radosław” opowiadający o legendarnym dowódcy Powstania Warszawskiego, a po projekcji spotkać się z jego reżyserką panią Małgorzatą Bramą. Spotkanie przygotował białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Siemiatycki Ośrodek Kultury. Zdjęcia: Podlasie24

23 marca 2018 r., w ramach naszych szkolnych rekolekcji wielkopostnych odbył się koncert ewangelizacyjny. Gościem specjalnym był zespół Full Power Spirit, który zaprezentował drugą część swojego programu zatytułowanego: „Znajdź pomysł na siebie”. Pamiętamy jak 23 października 2017r. gościliśmy członków zespołu, którzy w swoim wystąpieniu zwracali uwagę na wartości najważniejsze w życiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia wolności.

Tym razem tematem przewodnim spotkania było pojęcie miłości, które doskonale wkomponowało się w duchowe przeżywanie rekolekcji i stanowiło wprowadzenie do uczynienia rachunku sumienia z naszej miłości względem Boga i ludzi. Chociaż pojęcie i definicje miłości w dzisiejszym czasie bywają bardzo różne, to sposób jej przedstawienia, podawane przykłady i świadectwa sprawiły, że każdy miał szansę by choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad swoimi czynami miłości i miłosierdzia.

Dziękujemy zespołowi Full Power Spirit za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu. Serdecznie dziękujemy także sponsorom, dzięki którym zarówno w październiku jak i teraz mogły odbyć się te ubogacające duchowo koncerty. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do tych Firm i Osób, które nas wsparły, a wśród nich znalazły się: PHU Elko -Transport Józef Kobus, PHU Żerpol Henryk Boguszewski, Firma Pronar Spółka z o o., Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe Maksbud, Vitalia Adam Swajda – Mieczysław Swajda, Pater Firma oraz Parafia św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.

Skład drużyny: Agata Bajena, Katarzyna Michnowska, Hanna Liguz, Weronika Sobecka, Gabriela Poniatowska, Katarzyna Lachowicz

Dnia 22.03.2018 r.w sali ZSR Ostrożany odbyły się zawody o Mistrzostwo Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w siatkówce dziewcząt. Tak jak w poprzednich latach dziewczęta z naszej szkoły nie miały sobie równych. Z dużą przewagą bez przegranego seta wygrały cały turniej. W rywalizacji dziewcząt uczestniczyły wszystkie szkoły powiatu siemiatyckiego: ZS Siemiatycze, ZSR Czartajew, ZSR Ostrożany i LO Drohiczyn.

Rozgrywki były prowadzone systemem do dwóch wygranych setów . Wyniki meczów naszych dziewcząt :

ZS Siemiatycze – ZSR Ostrożany 2:0 (25:15) (25:6)

ZS Siemiatycze – LO Drohiczyn 2:0 (25:7) (25:11)

ZS Siemiatycze – ZSR Czartajew 2:0 (25:4 ) (25:5)

Klasyfikacja końcowa :

  1. ZS Siemiatycze
  2. ZSR Ostrożany
  3. LO Drohiczyn
  4. ZSR Czartajew

DZIEŃ OTWARTY 2018

Zgodnie z tradycją Dzień Otwarty w naszej szkole odbył się 21 marca. Z ogromną radością przywitaliśmy gimnazjalistów oraz ich opiekunów. Dokonaliśmy również podsumowania trzeciej edycji Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych. Nagrody wręczyli  Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz pani dyrektor Bożena Krzyżanowska.

W organizację tego dnia włączyło się bardzo wielu nauczycieli oraz uczniów, wspierając tym samym klasę II C oraz jej wychowawcę-panią Jolantę Kalinowską. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z wielu szkół: Gimnazjum Nr 1 oraz Nr 2 w Siemiatyczach, Gminnego Gimnazjum Publicznego w Siemiatyczach, Gimnazjum Gminnego z Grodziska, Publicznego Gimnazjum z Dziadkowic, Nurca Stacji, Milejczyc oraz Gimnazjum z Perlejewa. Nasze spotkanie z gimnazjalistami składało się z dwóch części. Najpierw nasi goście obejrzeli część artystyczną, później udali się na krótki spacer po szkole, aby przekonać się jakim bogatym zapleczem naukowym i sportowym dysponujemy.

Zapoznaliśmy gimnazjalistów z bogatą ofertą edukacyjną, profilami, które będą mogli wybrać oraz zaprezentowaliśmy talenty, które możemy rozwijać w naszej szkole. Chór szkolny pod przewodnictwem pana Łukasza Kraujutowicza słowami piosenki zachęcał gimnazjalistów do dołączenia do grona uczniów naszej szkoły. Zakochani w tradycji uczniowie zaprezentowali skoczny taniec ludowy zwany oberkiem, a ich wygimnastykowani koledzy  pod kierownictwem pana Wojciecha Zieleniewskiego układ gimnastyczny.

Szkolne Koło Filmowe przygotowało filmy prezentujące zalety Branżowej Szkoły I Stopnia oraz wspomnienia  byłego ucznia klasy o profilu humanistycznym. Uczniowie klas pierwszych i drugich przygotowali  barwne stoiska prezentujące różne profile. Zaprosiliśmy również do szkoły firmy, w których uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia odbywają praktyki. PSS Społem, piekarnia Sokół, Leśny Zakątek oraz Kresowiak przygotowały degustację swoich produktów. Szczególną atrakcją była prezentacja umiejętności fryzjerskich uczniów drugiej klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Podczas spaceru po szkole gimnazjaliści mieli okazję zajrzeć do wielu klas, w których odbywały się prezentacje przedmiotowe.

Miejskie eliminacje do 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się w czwartek, 22 marca, w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Piękno słowa mówionego zaprezentowało 7 uczestników konkursu, wszyscy to uczniowie naszej szkoły. Jury zdecydowało, że w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 27 kwietnia w Białymstoku, Siemiatycze będą reprezentowane przez Karinę Kuźmik z klasy IIB oraz Alberta Krysiuka z klasy IC. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, a za zwycięzców trzymamy kciuki.

W tegorocznej, XIX edycji Podlaskich Mistrzostw w Ortografii, które odbyły się w środę, 21 marca, w V LO w Białymstoku, naszą szkołę reprezentowała Weronika Stypułkowska z klasy IA. Podobnie jak 50 innych uczestników zmagała się z dyktandem opowiadającym historię rodowitego Kaszuba, Bożydara Hartowieckiego. Wyniki konkursu poznamy w kwietniu, ale niezależnie od nich gratulujemy naszej ortograficznej mistrzyni.

14 marca to ważna data dla matematyków. W tym dniu świętujemy międzynarodowy dzień liczby π. Nasza szkoła już trzeci rok z rzędu obchodzi ten dzień w szczególny sposób, udowadniając że matematyka jest nie tylko królową nauk, ale może być także źródłem świetnej zabawy. W tym roku uczniowie zostali zaproszeni do udziału w matematycznym teleturnieju pod hasłem „Kocham Cię, matmo!”.

Młodzież została podzielona na dwie drużyny. Pierwsza drużyna to urocze, sympatyczne, uśmiechnięte i szalone dziewczęta reprezentowane przez Julię Górską z klasy IA, Katarzynę Michnowską z IC, Paulinę Putkowską z IIA, Wiktorię Czeczuk z IIB oraz Paulinę Trochimiak z IIIC – kapitana drużyny.

Druga drużyna to przystojni, silni, odważni i wysportowani panowie reprezentowani przez Łukasza Kubickiego z klasy IB, Michała Jaroszewicza z IIC, Łukasza Makieja z IIIA, Pawła  Kałanczyńskiego z IIIB oraz kapitana drużyny – Macieja Jaworskiego z IID.

Zespoły rywalizowały ze sobą walcząc o punkty w czterech konkurencjach. Celem pierwszej konkurencji było układanie działań matematycznych. Oba zespoły poradziły sobie bezbłędnie, zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Druga konkurencja, czyli licytacje, sprawdzała pamięć i wiedzę. Należało wymienić wylicytowaną liczbę funkcji oraz kątów omawianych na lekcjach matematyki. Uczniowie bez problemu wypisali rodzaje funkcji oraz kątów w wylicytowanej wcześniej ilości. Trzecia konkurencja to kalambury. Osoba wytypowana przez drużynę musiała pokazać hasło znane z lekcji matematyki, a celem drużyny było jego odgadnięcie. Konkurencja okazała się dość trudna, ale było przy tym dużo śmiechu.

Najwięcej emocji przyniósł finał. Należało udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące statystyk związanych z uczniami naszej szkoły. Poprawna odpowiedź dawała możliwość zakręcenia „kołem fortuny”, na którym umieszczone były pola z punktami dodatnimi oraz ujemnymi. Emocje w zespołach narastały podczas ustalania poprawnej odpowiedzi na pytanie, sięgając zenitu w momencie zatrzymania się koła i odczytania ilości przyznanych punktów.

Walka była wyrównana aż do chwili gdy na kole pojawiło się 100 punktów dla drużyny dziewcząt. To ostatecznie zadecydowało o zwycięstwie zespołu dziewczyn. Nagrodą były piątki z matematyki dla wszystkich dziewcząt biorących udział w zmaganiach.

Całą imprezę prowadzili Gabrysia Nowaszewska oraz Damian Stefaniuk z klasy IID. Zorganizowały i czuwały nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji panie uczące matematyki: Barbara Łuba, Małgorzata Kościaniuk oraz Teresa Urbańska. Po skończonym teleturnieju, wszyscy wrócili do klas z uśmiechem na twarzy. Takie dni udowadniają, że matematyka nie jest straszna, zła czy oderwana od rzeczywistości. Przeciwnie, może nam dostarczyć sporej dawki emocji, śmiechu oraz dobrej zabawy. Jak wskazuje tegoroczne hasło przewodnie – matematyka da się kochać.

13.03.2018 r. w ramach lekcji edukacji dla bezpieczeństwa odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym Marcinem Usakiewiczem. Ratownik przypomniał zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Klasa I BS na wycieczce w Siedlcach

Dnia 07.03.2018 r. kl.I BS wzięła kolejny raz udział w wycieczce do Siedlec. Na początku wycieczki, z okazji Dnia Kobiet dziewczęta otrzymały słodki prezent. Po przyjeździe do galerii siedleckiej uczniowie obejrzeli film w kinie Helios. Po filmie przyszedł czas na obiad i drobne zakupy.  Wychowawca klasy Wojciech Zieleniewski w ramach nietypowych zajęć wychowania fizycznego, tym razem zabrał klasę na kręgielnię, która mieści się w aquaparku. Pierwszoklasiści mieli okazje doskonalić swoją celność i koordynacje ruchów. Mieliśmy okazję obejrzeć drużynowe zawody pływackie, które akurat odbywały się na basenie.

28 lutego klasy IA i IB wraz z wychowawczyniami paniami Małgorzatą Sawczuk i Justyną Owczarską udały się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w siedzibie Polskiego Radia. Mieliśmy tam możliwość podejrzeć pracę dziennikarzy radiowych.

Byliśmy w studiach programu pierwszego i drugiego, archiwum dźwiękowym Polskiego Radia oraz przyjrzeliśmy się pracy w newsroom’ie – miejscu, do którego spływają informacje i na ich podstawie przygotowywane są emitowane co godzinę na antenie Polskiego Radia wiadomości. Na końcu odwiedziliśmy nowoczesne studio programu czwartego i tu obejrzeliśmy pracę dziennikarza, który odczytywał wiadomości emitowane w południe na antenie radia. Następnie udaliśmy się do miejsca gdzie nic nie widać – na „Niewidzialna wystawę”. Mieliśmy możliwość przekonać się jak to jest, gdy straci się wzrok i czy utrata jednego zmysłu wyostrza pozostałe zmysły. Wizyta w tym miejscu pozostawia niezapomniane wrażenie. Poznaliśmy też osoby słabowidzące, niewidome i ociemniałe, które są bardzo aktywne i – cytując ich słowa- „nie widzą przeszkód”, by czerpać z życia pełnymi garściami. Ostatnim punktem wycieczki, „wisienką na torcie”, był spektakl „Metro” w Teatrze Buffo, który grany jest przy pełnej sali od ponad 20 lat. Piosenki znane wielu osobom a wykonane na żywo, efekty specjalne, muzyka, taniec i energia – tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć samemu!

W niedzielę 4 marca 2018 – 34 uczniów naszej szkoły i 4 nauczycieli pobiegło w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który odbył się na terenie Gminy Perlejewo. Oddanie hołdu wszystkim „niezłomnym” żołnierzom podziemia niepodległościowego to główna idea organizacji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych TROPEM WILCZYM.

Organizatorami patriotycznego biegu było Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Perlejewo.Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy:

• Trasa I: dystans 1963m – Pieczyski – Perlejewo. Dystans biegu głównego związany jest z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

• Trasa II: dystans 5000m.  – od skrzyżowania Twarogi Trąbnica – Inochy do miejscowości Perlejewo. Po zakończonym biegu wszyscy udali się na cmentarz w Perlejewie, gdzie uczczono pamięć poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty na grobie Żołnierzy Wyklętych, którzy zginęli 18 sierpnia 1945 roku w Miodusach Pokrzywnych w zwycięskim boju z grupą operacyjną NKWD, LWP i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Naszą szkołę reprezentowali:

Gabriela Twarowska, Kamila Małyszczuk,  Marta Weremijewicz, Patrycja Oksztul, Blanka Walkowicz, Diana Terebun, Natalia Tomczuk, Beata Przesmycka,  Dominika Dolińska, Aleksandra Olszewska,  Gabriela Wiśniewska,  Agata Bajena, Oliwia Wasilewska,  Julia Górska, Marlena Tararuj, Weronika Stypułkowska, Patrycja Szyszko, Małgorzata Panasiuk, Katarzyna Lachowicz, Wiktor Daciuk, Aleks Śmiechowski, Jakub Szyszko, Norbert Tarasiuk, Jakub Zieniuk, Sylwester Kałucki, Mateusz Jabczyk, Grzegorz Tyborowicz, Jakub Gołubkiewicz, Michał Mudel, Sebastian Nogieć  oraz  Pani dyrektor  Bożena Krzyżanowska, nauczyciele Iwona HapanowiczCharko, Wojciech Zieleniewski i Cezary Kudelski.Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i okolicznościową koszulkęz grafiką o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz pakiety patriotyczne.Pomimo mroźnego dnia  panowała gorąca atmosfera, a wojskowa grochówka i gorące napoje smakowały wyśmienicie.

Zdjęcia: B. Krzyżanowska, Wiadomości Powiatu Siemiatyckiego

We wtorek 27 lutego 2018 r. w czytelni szkolnej miało miejsce podsumowanie XIX edycji Konkursu Młodych Poetów, które było w tym roku jedną z form obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole.

Oprócz konkursowych wierszy publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu Agaty i Dominiki oraz wzięła udział w „słodkim” mini-konkursie literackim. Spotkanie przygotowali poloniści i nauczyciele bibliotekarze. Od 21 lutego można również oglądać plakaty promujące Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i  polszczyznę wykonane przez uczniów klasy IC.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 roku 1 marca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Z myślą o uczniach zdolnych wykazujących szczególne zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi 22 lutego 2018 r. w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbył się finałowy etap Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych, pod patronatem Starosty Powiatu Siemiatyckiego Jana Zalewskiego. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas gimnazjalnych z powiatu siemiatyckiego i bielskiego. Spośród 80 uczestników etapu szkolnego wyłoniono 29 uczniów, którzy wzięli udział w etapie finałowym. Wyniki konkursu i uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się podczas Dnia Otwartego Szkoły. Uczniowie  zmierzyli się z zadaniami z biologii, chemii, fizyki i geografii, które wymagały od nich rozległej wiedzy i umiejętności twórczego myślenia do rozwiązywania zadań problemowych z zakresu tych nauk. Organizatorami konkursu była dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

18 października 2017 roku w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbyła się  wojewódzka inauguracja obchodów Dnia walki z Handlem Ludźmi. Wówczas to został ogłoszony konkurs profilaktyczny na zaprojektowanie kartki kalendarza o wspomnianej tematyce. Działanie to miało na celu propagowanie wśród młodzieży szkolnej  województwa podlaskiego wiedzy na temat handlu ludźmi  i wszelkich zagrożeń z tym związanych. W etapie powiatowym wzięło udział ok 50 uczniów.  Nasza szkołę reprezentowały Aleksandra Granatowska II B LO, Weronika Sobecka II B LO, Aleksandra Kasperuk III C LO, Martyna Zajkowska I A LO i Aleksandra Demianowicz z klasy I C LO. Prace były bardzo różne i przedstawiały problem w zupełnie innych aspektach. Komisja (w składzie Pani Urszula Jankowska – artysta plastyk, mł. asp. Tomasz Wróbel asystent Wydziału Prewencji KPP Siemiatycze i Pani Paulina Tokajuk specjalista KPP Siemiatycze) miała ciężkie zadanie – aby wybrać tylko jeden plakat. Najciekawszą pracą okazał się plakat Aleksandry Granatowskiej z klasy II B Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach.

Pierwsze powiatowe wyróżnienia został przekazane już podczas spotkania świątecznego w grudniu 2017 roku. Natomiast wojewódzkie zakończenie działań miało miejsce 19 lutego bieżącego roku w Katolickim Centrum Edukacji Europejskiej w Łomży. Laureaci otrzymali nagrody, przygotowane w ramach projektu kalendarze i listy gratulacyjne z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zeslińskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku i Podlaskiego Kuratora Oświaty. Na ręce opiekuna Pana Jarosława Ryszczuk przekazano dyplom Edukatora bezpieczeństwa – dedykowany całej społeczności szkoły. Laureatce serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w kolejne projekty profilaktyczne.

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl

Praca Aleksandry Granatowskiej

Źródło: www.podlaska.policja.gov.pl

PREZENTACJE EDUKACYJNE „UCZELNIE W POWIECIE”

22 lutego 2018 r. w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbyły się XVI PREZENTACJE EDUKACYJNE „UCZELNIE W POWIECIE”. Celem prezentacji jest zachęcenie uczniów  do podejmowania i kontynuowania nauki na poziomie wyższym. Organizatorami prezentacji był dwutygodnik “Wieści Podlaskie”, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Zespół Szkół w Siemiatyczach. Uczniom szkół ponadgimnazjalnych z powiatu siemiatyckiego zaprezentowały się szkoły: Politechnika Białostocka, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Wyższa Szkoła Inżynierii i  Zdrowia w Warszawie, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku oraz Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Na zakończenie imprezy wręczono ufundowany przez Starostę Siemiatyckiego puchar za przygotowanie najciekawszej oferty edukacyjnej podczas XVI Prezentacji „Uczelnie w powiecie”.

NAGRYWAMY KOŁO FORTUNY

Tegoroczni maturzyści naszej szkoły zostali zaproszeni do studia ATM w Warszawie na nagranie czterech odcinków teleturnieju „Koło fortuny”, które odbyło się we wtorek 13.02.2018r. Program prowadził duet: Rafał Brzozowski (wokalista znany m.in. z piosenki „Tak blisko”) wraz z Izabellą Krzan (Miss Polonia 2016). Uczestnicy mieli za zadanie zakręcić kołem, losując w ten sposób kwotę za odgadnięcie litery. Osoba, która odgadywała hasło, otrzymywała zebrane pieniądze i cenne nagrody. Emocjonująca rywalizacja, atrakcyjne nagrody i dwie indywidualności w roli prowadzących – wszystko to składa się na nowoczesne i dynamiczne show, łączące elementy rywalizacji i znakomitej rozrywki. Uczniowie mieli okazję poznać realia pracy w telewizji oraz spotkać interesujące, często znane z ekranu osoby. Po zakończeniu nagrań młodzież wybrała się do kina.  Z niecierpliwością czekamy na emisję nagranych z naszym udziałem odcinków, które staną się miłą pamiątką wspólnego wyjazdu. Opiekunowie wycieczki: Iwona Hapanowicz-Charko oraz Edyta Niewińska.

Wybitni absolwenci z wizytą w szkole

W poniedziałek 19 lutego 2018 r. naszą szkołę odwiedzili szczególni goście – kiedyś uczniowie siemiatyckiego liceum, dziś pracownicy naukowi Uniwersytetu w Białymstoku i przedstawiciele uniwersyteckich władz: prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki UwB oraz dr hab. Mirosław Sobecki, prof. UwB, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Wybitni absolwenci naszego LO podczas spotkania z młodzieżą z klas IIIA i IIIB podzielili się wspomnieniami ze swoich lat szkolnych, przywołując sylwetki charyzmatycznych nauczycieli. Oboje mówili, że czas nauki w siemiatyckim liceum był ważnym etapem, który dał im możliwość realizacji pasji i przygotował do dokonywania życiowych wyborów. Goście podkreślili, że najważniejsze w życiu jest podążanie za swoimi marzeniami i życzyli tegorocznym maturzystom wielu sukcesów.

Wywiadówka

18 lutego 201 8r. na ogólnoszkolnej wywiadówce podsumowaliśmy wyniki nauczania i wychowania w I semestrze roku szkolnego 2017/2018. To półroczne spotkanie z rodzicami  ma także charakter profilaktyczny. Dzięki wsparciu specjalistycznemu Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej rodzice wysłuchali prelekcji psycholog Ewy Sulimowicz na temat „Rozpoznawania zagrożeń i zapobiegania niebezpiecznym zachowaniom wśród młodzieży”. Cieszymy się również, że podczas spotkania mogliśmy zaprezentować rodzicom pasje i zainteresowania naszej utalentowanej i zdolnej młodzieży.

VI FESTIWAL TALENTÓW

W poniedziałek 12 lutego 2018 r. odbyła się kolejna edycja Festiwalu Talentów. Już po raz szósty uczniowie mieli okazję zaprezentowania swoich pasji i zainteresowań przed szkolną publicznością. Festiwal został zorganizowany przez nauczycieli – bibliotekarzy – Małgorzatę Mioduszewską-Scaduto, Monikę Basistę, Jolantę Grzymkowską oraz panią Helenę Tymoszewicz. Z wdziękiem i swobodą imprezę poprowadzili zaś Wiktoria Czeczuk i Mateusz Sidorowicz. Wszyscy występujący uczniowie otrzymali na zakończenie pamiątki udziału w imprezie ufundowane przez organizatorki.

A oto osoby, dzięki którym tegoroczny festiwal był tak wyjątkowy:

*Agata Wawrzyniak (IIIB), Weronika Tyborowicz (IIIA) oraz Filip Tymiński (IC) zaprezentowali swoje uzdolnienia wokalne.

*Tomek Smolarczuk (IIZSZ) zadziwił nas swoją wyczynową jazdą na rowerze BMX.

*Magda Dubiec (IA) przedstawiła nam zabawny film inspirowany memami i wiralami.

*Bartek Bobienko (IC) pokazał nam swój talent komediowy w monologu o zdobywaniu szczytów.

*Ola Granatowska (IIB) przedstawiła świat widziany okiem obiektywu.

*Dominika Klimaszewska (IA) zaprezentowała się w dynamicznym solowym tańcu.

*Julia Łuczaj (IIC) zagrała na gitarze basowej utwór „Counting stars”  z repertuaru zespołu One Republic.

Zgromadzona publiczność miała również okazję obejrzeć krótki film „Biblioteka łączy ludzi” reklamujący nowe oblicze  Miejskiej Biblioteki Publicznej, który nakręcili  członkowie koła filmowego działającego w naszej szkole pod kierunkiem pana Krzysztofa Jermakowicza. Film stworzyli Karina Kuźmik, Łukasz Kubicki, Wiktor Daciuk i Norbert Tarasiuk. W związku z jego premierą gościem tegorocznego festiwalu była pani Ewa Nowik – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, która podziękowała młodym filmowcom i zaprosiła wszystkich do odwiedzania biblioteki i dalszej współpracy.

Masz talent muzyczny? Lubisz śpiewać? Grasz na jakimś instrumencie? To propozycja dla Ciebie!

Wszystkich chętnych, by rozwijać swoje talenty muzyczne zapraszamy do śpiewania w chórze szkolnym. Próby odbywać się będę we wtorki czwartki 14.35 w sali nr. 16. Prowadzącym jest p. Łukasz Kraujutowicz. Serdecznie zapraszamy!

TŁUSTY CZWARTEK 2018

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek. A Bartkowa uwierzyła i dobrych pączków nasmażyła” – mówi jedno z ludowych powiedzeń. W naszej szkole od wielu lat, w dzień poprzedzający tłustoczwartkowe szaleństwo, tymi przysłowiowymi „Bartkowymi” stają się nauczyciele, pracownicy obsługi, panie kucharki. Kto tylko może i ile może, bo każda para rąk jest niezwykle cenna, zwłaszcza jeśli trzeba usmażyć grubo ponad 2 tysiące pączków. Nasze pączki cieszą się uznaniem już w całym mieście, dlatego odbiorcami szkolnych wypieków są nie tylko uczniowie, ale również stali klienci, którzy z wyprzedzeniem składają zamówienia na ich określoną ilość. Podobnie było w tym roku.

Tłusty czwartek w szkole poprzedzamy zawsze akcją promocyjną, w której na licznych plakatach informujemy o wypiekach i zachęcamy uczniów do ich zakupu. W tym roku zajęła się nią klasa IC pod opieką wychowawczyni, Ewy M. Iwaniak. W tłusty czwartek na holu rozstawione zostało stoisko, na którym w trakcie przerw wszyscy mogli się zaopatrzyć w pączki. A ponieważ nasze wypieki nie mają sobie równych, dlatego już po trzeciej lekcji na korytarzu szkolnym pozostał tylko unoszący się w powietrzu słodki zapach. Tym bardziej, że tego dnia szkołę odwiedziło wielu jej absolwentów, którzy przy okazji spotkania ze swoimi dawnymi nauczycielami nie odmówili sobie przyjemności zjedzenia naszego pączka.

TŁUSTY CZWARTEK W ZPO 2018

Dnia 08.02.2018 roku niezawodni wolontariusze z naszej szkoły, wraz z opiekunem panią Iwoną Hapanowicz-Charko, wybrali się do Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego, by uczcić tłusty czwartek. Pensjonariusze niecierpliwie czekali na nasze odwiedziny, więc przywitali nas szerokimi uśmiechami. Zaśpiewaliśmy piosenki przy akordeonowym akompaniamencie Gabrieli Nowaszewskiej. Po wspólnym śpiewaniu poczęstowaliśmy pensjonariuszy pączkami usmażonymi przez nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Nasza wizyta sprawiła wiele radości podopiecznym ZPO, uśmiech nie schodził z ich twarzy, a pączki wszystkim bardzo smakowały.

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczczono w środowe przedpopołudnie w Siemiatyczach. Uroczystości odbyły się przy pomniku poświęconym Powstańcom, którzy walczyli w Siemiatyczach za wolność Polski w 1863 roku. Równo 155 lat temu przez teren miasta przetoczyła się jedna z bitew Powstania Styczniowego, rozegrana pomiędzy rosyjskimi oddziałami gen. Maniukina a zjednoczoną siłą podlaskich powstańców pod dowództwem płk. Walentego Lewandowskiego, Romana Rogińskiego i płk. Władysława Cichorskiego-Zameczka.

7 lutego br. kwiaty na grobach bohaterów 1863 r. złożyli Burmistrz Miasta Siemiatycze, Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Przewodniczący Rady Powiatu Siemiatyckiego Krzysztof Andruszkiewicz. Pamięć o bohaterach uczcily także: księżą katoliccy i prawosławni, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Siemiatycz, uczniowie siemiatyckich szkół oraz mieszkańcy Siemiatycz. Na zdjęciu: Zdzisław Warpechowski, wieloletni nauczyciel historii i zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Siemiatyczach opowiada o bitwie pod Siemiatyczami.

KURSY MATURALNE

KURSY MATURALNE Z DOFINANSOWANIEM DO 88% ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH

Do 14 lutego trwają zapisy na kursy przygotowawcze do matury z: matematyki, fizyki, historii, geografii, chemii, WOS-u, języka polskiego, języka angielskiego.

Warunki uczestnictwa: Osoba dorosła zamieszkała na terenie powiatu siemiatyckiego 12% wkładu własnego (ok. 120 zł za 30 h – 40 h lekcyjnych)

Więcej informacji w Biurze Obsługi Projektu:

Ul. Kościuszki 43, 17-300 Siemiatycze

Telefon: +48 669 212 427

Mail: renata.boguszewska@siemiatycze.plkatarzyna.kowalczuk@siemiatycze.pl

Regulamin projektu i formularz zgłoszeniowy:

Studniówka 2018

Zgodnie z wieloletnią tradycją, na sto dni przed jednym z najważniejszych w życiu egzaminów, uczniowie trzecich klas Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach, spotkali się 20 stycznia 2018 roku, by świętować wraz z zaproszonymi gośćmi ten niezwykły moment. Pełni entuzjazmu i nadziei na przyszłość postawili pierwszy krok w dorosłość dostojnie i uroczyście staropolskim polonezem oraz walcem, przygotowanym pod kierunkiem pana Krzysztofa Szyszko. Oficjalnego otwarcia Studniówki dokonała pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, kierując jednocześnie do młodzieży ciepłe i serdeczne słowa. Wśród zaproszonych gości byli również wychowawcy: Iwona Hapanowicz – Charko – kl. IIIA, Edyta Niewińska – kl. IIIB, Alicja Smoktunowicz – kl. IIIC, nauczyciele i rodzice. Na ten wieczór maturzyści długo czekali, nie zabrakło zatem refleksji i wyrazów wdzięczności skierowanych do wszystkich, którzy przez niemal 3 lata okazywali im wsparcie i życzliwość. Bal Studniówkowy stał się dobrym początkiem przedmaturalnej wędrówki i zapewne pozostanie pięknym wspomnieniem do którego maturzyści będą powracali z przyjemnością i sentymentem.

Bonjour de Colette Courtoy

W dniach 3-4 stycznia 2018 r. uczniowie klas pierwszych i drugich LO na lekcjach języka francuskiego wysłuchali wykładu Colette Courtoy na temat: “„Polonais et Belges: une sympathie millénaire  – Tysiącletnia przyjaźń Polaków i Belgów”. Dowiedzieli się m.in., kto sprowadził do Polski pierwszych benedyktynów z  opactwa w  Liège, na jaki język tłumaczone były w pierwszej kolejności dzieła Kopernika, dlaczego rosyjski car  przez 23 lata nie prowadził stosunków dyplomatycznych z Belgią, jaką rolę odegrali Polacy w odzyskaniu niepodległości przez Belgię , dlaczego ulice i place w miasteczkach północnej Belgi noszą nazwy związane z Polską, np. Rue de Pologne, Place Polonaise… Bardzo ciekawy wykład prowadzony w języku francuskim przez rodowitą Belgijkę, która notabene doskonale mówi  po polsku – nie z racji swoich korzeni, ale dzięki motywacji do nauki (tu: uśmiech do uczniów którzy kochają język francuski). Był też czas na ciekawostki geograficzne, kulturalne i pytania dotyczące Belgii współczesnej.

Więcej o naszym gościu możecie dowiedzieć się tutaj:

i wkrótce spotkanie na antenie Radio Podlasie. 

Konkurs Młodych Poetów 2018

Pomoc niepełnosprawnemu dziecku

Cieszymy się bardzo, że także i w tym roku, w tym czasie przedświątecznym mogliśmy wywołać uśmiech na twarzy i pomóc potrzebującym. Każdy z nas mógł wesprzeć chorą i niepełnosprawną Kingę. Do akcji włączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele. Dzięki temu mogliśmy zakupić odkurzacz, pościel i jakże potrzebne zabiegi rehabilitacyjne. Szczególną radość dziewczynce sprawiły zabawki i ubranka.

Dzięki naszej energii i zaangażowaniu „nasza” rodzina otrzymała pomoc i wsparcie. Kinga i jej tata składają wszystkim nauczycielom i uczniom serdeczne słowa podziękowania za okazaną pomoc i życzliwość.

Spotkanie świąteczne 2017

Zgodnie z tradycją, 22 grudnia, w ostatnim dniu nauki w tym roku kalendarzowym spotkaliśmy się wszyscy na świątecznym spotkaniu na sali gimnastycznej. Młodzież przygotowała okolicznościową scenkę. Ksiądz Adam Niewęgłowski wprowadził uczestników spotkania w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia odczytując fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pańskim.

Świąteczny charakter spotkania podkreśliły śpiewane kolędy i piosenki świąteczne. Spotkanie zakończono wspólnym śpiewaniem kolęd. Na koniec przedstawiciele Policji  wręczyli nagrody za udział w konkursie plastycznym ,,Nie daj się zniewolić – nie wszystko ma swoją cenę” organizowanym w ramach programu ,,Nie ufaj bezgranicznie”. Z okazji Świąt i Nowego Roku pani dyrektor Bożena Czerkas życzyła wszystkim zdrowia, radości, szczęścia i spokoju a maturzystom powodzenia na maturze. Uroczystość  przygotowała klasa IIB oraz księża pracujący w szkole. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami na wigiliach klasowych.  ZDJĘCIA W GALERII.

Świąteczne spotkanie w ZPO w Siemiatyczach po raz trzeci

21 grudnia 2017 wolontariusze z Zespołu Szkół w Siemiatyczach odwiedzili już po raz trzeci podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Siemiatyczach przynosząc gwiazdkowe upominki zakupione z pieniędzy zebranych ze Świątecznego Kiermaszu Ciast.

W tym roku podczas Mikołajkowego Kiermaszu Ciasta zebrano aż 827,50 zł, które zostały przeznaczone na gwiazdkowe prezenty naszym kochanym podopiecznym. Z uzyskanych środków zakupiliśmy miękkie koce, czekolady oraz inne słodycze. Atmosfera spotkania była bardzo świąteczna i radosna, ponieważ odwiedziło podopiecznych 2 Mikołajów i 17 Mikołajek, które przy akompaniamencie akordeonu dały godzinny koncert kolęd.

Następnym punktem wizyty były wspólne zdjęcia z pensjonariuszami i personelem medycznym. Pensjonariusze bardzo ucieszyli się z naszej wizyty i prezentów, byli bardzo wzruszeni i nie kryli łez. Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie w pomaganie i życzę Wesołych Świąt!

Opiekun wolontariatu: Iwona Hapanowicz-Charko; Zdjęcia – Karolina Krysińska; Koncert akordeonowy – Gabriela Nowaszewska

KONKURS TALENTÓW

Wycieczka do Białegostoku

Dnia 14 grudnia 2017 r. klasy biologiczno – chemiczne IA i IIA z wychowawcami Małgorzatą Sawczuk i Krzysztofem Derehajło udały się na zajęcia edukacyjne do Uniwersytetu w Białymstoku. Na początku zwiedzaliśmy Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, znajdujące się w  budynku Instytutu Biologii. Mogliśmy zobaczyć i wysłuchać wiele ciekawych informacji na temat m.in. przyrody północno-wschodniej Polski, rozpoznać skamieniałości z osadów polodowcowych, przypomnieć gatunki roślin chronionych i charakterystycznych Podlasia, poznać faunę mórz podzwrotnikowych, filogenezę zwierząt tkankowych, ewolucję roślin naczyniowych, minerały i skały i wiele innych. Po krótkiej przerwie  wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Agnieszki Wilczewskiej „Czy plastik można zjeść? Polimery biodegradowalne”, a następnie obejrzeliśmy nowoczesne laboratoria chemiczne z ich unikalną aparaturą, np. chromatograf żelowy, transmisyjny mikroskop elektronowy TEM, spektroskop magnetycznego rezonansu jądrowego NMR.

Lekcja wychowania fizycznego na lodowisku

Dnia 13.12.2017 r. kl.I Szkoły Branżowej I Stopnia wzięła udział w wycieczce do Siedlec. Wychowawca klasy Wojciech Zieleniewski w ramach zajęć wychowania fizycznego zabrał klasę na łyżwy na sztuczne lodowisko. Pierwszoklasiści mieli okazje doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Po zajęciach wf klasa udała do galerii siedleckiej w celu uzupełnienia straconych kalorii, a następnie obejrzała film w kinie Helios.Lekcja wychowania fizycznego na lodowisku w Siedlcach, sezon łyżwiarski rozpoczęty.

CZYTAM – POLECAM!


Obejrzyj wystawę plakatów reklamujących książki z biblioteki szkolnej i … ZACZYTAJ SIĘ W ŚWIĘTA!!!
Wystawa znajduje się na holu nowej szkoły, a prace wykonali i książki polecają uczniowie klas pierwszych 🙂

Konkurs fotograficzny „Z książką w tle” rozstrzygnięty!

8 grudnia 2017 r. w czytelni szkolnej odbyło się podsumowanie XII edycji szkolnego Konkursu Fotograficznego organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy. Tegoroczny temat – „Z książką w tle” – podobał się młodzieży, o czym świadczy duże zainteresowanie konkursem. Ostatecznie wzięło w nim udział 13 osób, które zgłosiły 28 zdjęć. Większość uczniów biorących udział w konkursie to członkowie działającego w szkole Koła Fotograficznego prowadzonego przez pana Krzysztofa Jermakowicza.

Jury konkursowe w składzie (od lewej): Dyrektor Bożena Krzyżanowska – przewodnicząca, pan Jacek Wysocki (fotograf), pani Renata Prokopiak – instruktorka plastyki, pani Anna i Jacek Wysocka (fotograf).

Obradujące 6 grudnia profesjonalne jury podkreśliło wysoki poziom tegorocznych prac. Po konstruktywnej dyskusji komisja ogłosiła werdykt:

I miejsce: Paulina Kiczko, kl. III B

ZDJĘCIA PAULINY:

II miejsce: Aleksandra Granatowska, kl. II B (Koło Fotograficzne)
III miejsce: Agata Wawrzyniak, kl. III B (Koło Fotograficzne)
Wyróżnienie: Gabriela Boguszewska, kl. II B (Koło Fotograficzne)

W tegorocznej edycji Konkursu Fotograficznego przyznano również Nagrodę Publiczności. W trwającym tydzień głosowaniu wzięło udział 129 osób, z czego najwięcej (26) zagłosowało na intrygujące fotografie czytających chłopaków z klasy III C. Zdjęcia wykonała Nagrodę Publiczności zdobyła Marta Weremijewicz z klasy I C, również należąca do Koła Fotograficznego.

Nagrody książkowe laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Dyrektor Szkoły Pani Bożeny Krzyżanowskiej. Wśród uczniów biorących udział w głosowaniu Pani Dyrektor rozlosowała również kilka drobnych upominków – niespodzianek.

Wszyscy uczestnicy konkursu:

• Gabriela Boguszewska (II B, Koło Fotograficzne)

• Wiktoria Czeczuk (II B)

• Justyna Daniluk (I C, Koło Fotograficzne)

• Aleksandra Demianowicz (I C)

• Aleksandra Granatowska (II B, Koło Fotograficzne)

• Joanna Jachimczuk (III B)

• Katarzyna Jarocka (III A, Koło Fotograficzne)

• Paulina Kiczko (III B)

• Karina Kuźmik (II B, Koło Fotograficzne)

• Katarzyna Michnowska (I C, Koło Fotograficzne)

• Weronika Sobecka (II B, Koło Fotograficzne)

• Agata Wawrzyniak (III B, Koło Fotograficzne)

• Marta Weremijewicz (I C, Koło Fotograficzne)

Mikołajki 2017

6. grudnia również i w naszej szkole zawitał Święty Mikołaj wraz ze śnieżynkami i elfami. W ich rolę wcielili się uczniowie klasy IA: Jakub Kiślak, Julia Górska, Natalia Jaszczołt, Aleksandra Olszewska, Gabriela Wiśniewska i Gabriela Malewska. Odwiedzili oni wszystkie klasy w szkole i dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Siemiatyczach. Wprowadzili nieco świątecznego, bożonarodzeniowego nastroju przeprowadzając krótki konkurs i obdarowując drobnymi słodkościami. Zapraszamy Mikołaja za rok.  Wesołych Świąt!!!

„Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?” LAUREACI

Dotarliśmy do szczęśliwego zakończenia 8 edycji „Podlaskich Spotkań z Pisarzami”:) Nagrody laureatom wojewódzkiego etapu konkursu „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?” 8 grudnia 2017 r. wręczyła Dyrektor Bożena Krzyżanowska. Kolejny raz możemy być dumni z naszych uczniów. Aleksandra Kasperuk z klasy III C okazała się najlepsza w województwie w konkursie czytelniczym, a w konkursie plastycznym jej plakat zajął drugie miejsce. Dominik Borowski, również z klasy III C, otrzymał wyróżnienie w konkursie czytelniczym. Serdecznie gratulujemy.

Mikołajkowy Kiermasz Ciasta 2017

Jedną z wielu akcji podejmowanych przez społeczność naszej szkoły jest Mikołajkowy Kiermasz Ciasta. Organizujemy go od lat, a zebrane dzięki niemu fundusze przekazujemy na cel charytatywny.  W tym roku jego organizacją zajęła się klasa IC pod opieką wychowawcy, Ewy M. Iwaniak. Warto imiennie wymienić tych uczniów, którzy postarali się o domowe wypieki. A byli to: Łukasz Daciuk, Aleksandra Demianowcz, Katarzyna Michnowska, Marta Weremijewicz, Gabriela Twarowska, Wioleta Wasilewska, Patrycja Oksztul, Albert Krysiuk, Justyna Daniluk (z klasy IC). Do akcji włączyli się również: Weronika Boratyńska i Karolina Perlejewska (kl. IIC), Gabriela Poniatowska i Weronika Sobecka (kl. IIB), Beata Przesmycka (kl. IB) oraz Kamil Szczurowski, Błażej Stasiuk i Jakub Lendzion (kl. IID) oraz Szyszko Patrycja, Julia Terebun, Agata Bajena, Agata Pućko, Julia Górska, Gabrysia Malewska i Natalia Jaszczołt (kl. IA). Za czas i chęci poświęcone na przygotowanie wypieków serdecznie dziękujemy.

Podczas tegorocznego kiermaszu zebraliśmy kwotę 872,5 zł, która podobnie jak w roku ubiegłym zostanie przekazana na gwiazdkowe upominki dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Siemiatyczach. Ich zorganizowaniem i przekazaniem zajmie się pani Iwona Hapanowicz-Charko wraz z grupą wolontariuszy z naszej szkoły, którzy regularnie odwiedzają pensjonariuszy tego zakładu.

II Liga Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej dziewcząt kolejny wygrany turniej

Dnia 07.12.2017 r. odbyła się trzecia runda rozgrywek II Ligi Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej dziewcząt. Mecze odbyły się w hali ZSOiP Wysokie Mazowieckie. Razem z drużyną z II LO Bielsk Podlaski, która jest rozstawiona z nami w parze rozegraliśmy mecze z ZSOiP Wysokie Mazowieckie i ZSZ Wysokie Mazowieckie. Zespół z ZSOiP zajmuje trzecie miejsce w lidze. Licealistki z Wysokiego Mazowieckiego grając na swojej hali za wszelką cenę próbował wygrać mecz i w ten sposób zrewanżować się za przegraną w zeszłym roku. W początkowej fazie pierwszego seta były na dobrej drodze obejmując prowadzenie po błędach naszych dziewcząt. Jednak nie potrafiły zdobyć większej przewagi, ponieważ nasze dziewczęta świetnie grały w obronie . Przełomowy moment nastąpił, gdy na zagrywkę stanęła Gabriela Poniatowska i skutecznie umieściła w polu cztery asy serwisowe. Następnie jej silne ataki i bardzo dobra obrona koleżanek pognębiła przeciwniczki i pierwszego seta wygraliśmy 25:18. Drugi set zaczęliśmy od sześciu asów serwisowych naszej rozgrywającej Katarzyny Michnowskiej. Wydawało się, że przeciwniczki poddały się, prowadziliśmy bezpiecznie kilkoma punktami. W końcówce seta przytrafiły się nam cztery ataki w aut i przeciwniczki złapały drugi oddech. Z pomocą dopingu publiczności, wykorzystując okazję próbowały doprowadzić do remisu, mając bardzo dobry moment gry w obronie . Jednak nasze licealistki nie przestraszyły się i ostatecznie wygrały 25:21. Drugi mecz z zespołem ZSZ, okazał się gierką treningową. Dziewczęta rozniosły przeciwniczki 25:5 i 25:7, dominując w każdym elemencie gry na boisku. Po trzech rundach jesteśmy samodzielnym liderem i zbliżamy się powoli do osiągniecia celu, czyli awansu z pierwszego miejsca do pierwszej ligi szkolnej.

Skład drużyny (od lewej stoją): Anna Bajena KL.III A, Katarzyna Michnowska kl.I C, Marta Weremijewicz kl.I C

w dole od lewej: Katarzyna Lachowicz kl.II B, Gabriela Poniatowska kl.II B, Weronika Sobecka kl.II B

PODSUMOWANIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

PIĄTEK – 8 GRUDNIA 2017 r. – CZYTELNIA

Jury konkursowe (w składzie: Dyrektor Bożena Krzyżanowska – przewodnicząca, pani Renata Prokopiak – instruktorka plastyki, państwo Anna i Jacek Wysoccy – fotografowie) obradowało w środę 6 grudnia 2017 r. Trudne decyzje zostały podjęte, głosy publiczności podliczone. Wręczenie nagród i dyplomów laureatom i uczestnikom konkursu odbędzie się w piątek 8 grudnia podczas długiej przerwy w czytelni szkolnej. Wtedy również rozlosowane zostaną drobne upominki wśród uczniów, którzy wzięli udział w głosowaniu na najlepsze zdjęcie. ZAPRASZAMY!!!

Spotkanie z reżyserem Januszem Zaorskim

W poniedziałek, 20 listopada, uczniowie z klasy IC i IIB, pod opieką Bożeny Czerkas i Ewy M. Iwaniak, wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu zorganizowanym przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Kameleon” przy współpracy z Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury. Było to spotkanie z reżyserem filmowym i teatralnym Januszem Zaorskim, połączone z projekcją jego najnowszego filmu „Pokolenia”. Ta niezwykła produkcja z 2016 r., w trwającej 100 minut pigułce, pokazuje kilkadziesiąt lat historii zarówno Polski, jak i polskiej kinematografii. Film ten powstał z okazji 60-lecia istnienia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. A jego konstrukcja jest dość nietypowa. Zaorski obejrzał wszystkie 450 produkcji powstałych we Wrocławiu, z blisko 50 z nich wybrał po kilka scen, które połączył w logiczną całość. W ten sposób za pomocą ujęć znanych z filmów takich twórców jak m.in. Polański, Wajda, Has, Konwicki czy Zanussi powstał oryginalny obraz dokumentujący historię naszego kraju oraz historię polskiego kina.

Po projekcji filmu młodzież zasypała reżysera pytaniami, na które otrzymała wyczerpujące odpowiedzi. Ci, którzy być może wiążą swoją przyszłość z filmem, z pierwszej ręki dostali garść cennych informacji, mogących przydać się w realizacji ich planów. Na zakończenie spotkania nasi uczniowie, Gabriela Boguszewska oraz Mateusz Sidorowicz, w imieniu całej widowni, na której znajdowali się również uczniowie siemiatyckich gimnazjów, podziękowali reżyserowi za spotkanie, wręczając bukiet kwiatów.

Spotkanie z projektantką Ewą Cyngot

17 listopada 2017 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej panią Ewę Cyngot (w świecie mody znaną również pod nazwiskiem Ewa Godun), cenioną projektantkę ubiorów współczesnych, rekonstruktorkę strojów dawnych oraz mistrzynię krawiectwa. Pani Ewa pochodzi z Siemiatycz, ale od lat mieszka i pracuje w Warszawie. Jej pasją zawsze było projektowanie i szycie, talent zaś pozwolił na osiąganie w tej dziedzinie sukcesów. 

Promocja zdrowia

Co roku, w trzeci czwartek listopada wypada Światowy Dzień Rzucana Palenia. W związku z tym, dnia 16.11.2017 r. w naszej szkole propagowaliśmy zdrowy styl życia oraz przypominaliśmy o zagrożeniach wynikających z palenia tytoniu.

Korzystając z okazji odwiedziły nas panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach, aby wspierać nasze działania. W zbliżającym się dniu 01.12.2017 r. przypada także Światowy Dzień Walki z AIDS, więc tradycyjnie jak co roku informacje o tym dniu w czasie festynu przekazała nam Joanna Balejko pełnomocnik burmistrza ds. przeciwdziałania uzależnieniom. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w konkursach, quizach, obejrzeć prezentacje na temat szkodliwości palenia, zmierzyć poziom dwutlenku węgla w płucach, zbadać swój wiek metaboliczny, oraz przejść się w specjalnych alkogoglach pokazujących świat widziany oczyma osoby będącej pod wpływem alkoholu. Na tą imprezę uczniowie klas pierwszych namalowali konkursowe plakaty z oryginalnymi hasłami na temat szkodliwości palenia. Wyróżnione zostały prace klasy I Szkoły Branżowej oraz klasy I A LO. Całość przygotował Wojciech Zieleniewski z pomocą Iwony Kuczewskiej i Iwony Hapanowicz-Charko.

Spotkanie z pisarzem i międzyszkolny etap konkursu czytelniczego

Tegoroczny bohater projektu „Podlaskie spotkania z pisarzami”, w którym nasi uczniowie biorą udział, to znany pisarz, dziennikarz i autor scenariuszy filmowych. Jego powieści przetłumaczono na wiele języków, na podstawie dwóch z nich nakręcono już filmy. Z bliska Miłoszewski to młody, kreatywny, otwarty i ciekawy świata człowiek, o czym mieli okazję przekonać się uczestnicy spotkania autorskiego, które odbyło się 6 listopada 2017 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku. Wzięli w nim udział uczestnicy konkursu „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego?” 16 listopada, również w CEN-ie, został przeprowadzony międzyszkolny etap konkursu czytelniczego. Naszą szkołę reprezentowali (tradycyjnie:) ) uczniowie klasy III C Ola Kasperuk i Dominik Borowski.

Konkurs – Opowiedz o książce w 60 sekund

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W SUWAŁKACH

10 listopada 2017r. młodzież z Zespołu Szkół w Siemiatyczach pod opieką Iwony Hapanowicz – Charko uczestniczyła w II Biegu Niepodległości o Puchar Sekretarza Stanu w MSWiA Pana Jarosława Zielińskiego. W tym roku rywalizacja młodzieży odbyła się nad suwalskim zalewem Arkadia.

Na starcie stanęło blisko pięciuset zawodników, byli to uczniowie szkół średnich, klas mundurowych, wojska, straży granicznej, pożarnej, inspekcji transportu i służby więziennej.

Przy silnym wietrze, deszczu, niskiej temperaturze i trudnej trasie biegu z przeszkodami nasi uczniowie w składzie: Gabriela Twarowska, Aleksandra Olszewska, Wiktor Józef Daciuk, Kamil Szczurowski, Patryk Janiuk, Aleks Śmiechowski, Krystian Zaremba i Michał Mudel pokonali trasę biegu zajmując wysokie pozycje w rankingu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz kotyliony.

Organizatorzy zawodów przygotowali uczestnikom biegu gorący posiłek oraz ciepłe napoje. Zziębnięci ale szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w wojewódzkich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości wróciliśmy do domów.

Rocznica likwidacji getta w Siemiatyczach

2 listopada 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta w Siemiatyczach. W zorganizowanej akcji, w przeciągu niespełna tygodnia, z naszego miasta do obozu zagłady w Treblince wywieziono kilka tysięcy siemiatyckich Żydów. 7 listopada 75 rocznicę tych wydarzeń (w ramach lekcji języka polskiego) uczciła klasa IIIC pod opieką Ewy M. Iwaniak. Uczniowie udali się na pobliski cmentarz żydowski, gdzie zapalili znicze na znak pamięci o tym, co 75 lat wcześniej działo się w tym miejscu. Jedna z uczennic przygotowała krótki referat na temat obecności społeczności żydowskiej w mieście. Jej wystąpienie uzupełnione przez nauczyciela dało młodzieży podstawową wiedzę o tej części historii naszego miasta.  Przywołanie relacji nielicznych świadków, którzy przeżyli wojnę, pozwoliło zauważyć podobieństwo w zachowaniu Niemców wobec ludności żydowskiej w getcie siemiatyckim i warszawskim, którego obraz młodzież zna z reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Była to zatem również doskonała okazja do przypomnienia głównych zagadnień opisanych w tekście Hanny Krall, który należy do kanonu lektur szkolnych.

Święto Niepodległości 2017

13 listopada 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej i obejrzała program artystyczny przygotowany przez klasę II A wraz z wychowawcą Krzysztofem Derehajło.

„Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego”

25 października 2017 r. w bibliotece odbył się szkolny etap konkursu czytelniczego „Czy znasz twórczość Zygmunta Miłoszewskiego. Do testu sprawdzającego znajomość dwóch powieści oraz biografii pisarza przystąpiło siedmioro uczniów LO. Wręczenie nagród książkowych oraz dyplomów laureatom i uczestnikom konkursu miało miejsce w piątek 27 października w czytelni szkolnej.

Projekt „Upoluj swoją książkę”

Nasza szkoła bierze udział w pierwszej edycji projektu Upoluj swoją książkę. Jest on organizowany z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com. Cel akcji to kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży i popularyzacja różnych form książki elektronicznej. Honorowy Patronat nad całym wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.Dzię ki udziałowi w projekcie w dniach 2-30 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły mogą zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

Na szkolnych korytarzach zostały rozwieszone 3 plakaty (wyjście z nowej szkoły, okno obok automatu z kawą, drzwi między starą i nową szkołą – 2 piętro).

Aby czytać wystarczy:

• Pobrać darmową aplikację Woblink.com

• Zeskanować kod znajdujący się na plakacie

• I czytać

Jeszcze w listopadzie osoby korzystające z akcji będą miały szansę na wspaniałe nagrody!

Zaglądaj na stronę czytaj.pl oraz facebooka akcji (fb.com/czytajpl).

ZAPRASZAMY

Spotkanie autorskie w bibliotece szkolnej

We wtorek 24 października 2017 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej Jarosława Prusińskiego, autora literatury fantastycznej oraz powieści historycznych. Spotkanie zorganizowali nauczyciele bibliotekarze, a udział w nim wzięły klasy pierwsze (IB, IC, IbS) wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele Gimnazjum nr 2 w Siemiatyczach i Szkoły Podstawowej w Dziadkowicach.

XXI Festiwal Piosenki “Jesienne Trele” 2017

W piątkowe popołudnie, 10 listopada 2017r., w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbyła się XXI edycja Festiwalu Piosenki „Jesienne Trele”. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Siemiatyczach przy wsparciu dyrekcji i Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W organizacji uczestniczyli uczniowie klasy IIB pod kierownictwem pani wicedyrektor Bożeny Czerkas i wychowawczyni Barbary Łuby.

Imprezę prowadzili: Łukasz Kubicki (IB), Karina Kuźmik (IIB), Gabriela Boguszewska (IIB) i Konrad Kołodko (IIB).

W tym roku zdolności wokalne i instrumentalne zaprezentowało 22 wykonawców.

Ich występy oceniło jury w składzie: Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach – Bożena Krzyżanowska (przewodnicząca),  Zdzisław Warpechowski – pomysłodawca festiwalu, Piotr Siniakowicz – Burmistrz Miasta Siemiatycze, Jolanta Sidorowicz – Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, Agnieszka Bolewska – Iwaniuk – redaktor Katolickiego Radia Podlasie, Ewa Magdalena Iwaniak – redaktor Kuriera Podlaskiego – Głosu Siemiatycz i nauczyciel języka polskiego w naszej szkole oraz Mateusz Sidorowicz – przedstawiciel samorządu szkolnego.

Nagrody otrzymali:

Karol Konachowicz – nagroda Starosty Powiatu Siemiatyckiego, Mateusz Borzym – nagroda Starosty Powiatu Siemiatyckiego, Renata Wójcik – nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu, Kamila Kryńska – nagroda Burmistrza Miasta Siemiatycze, Agata Wawrzyniak –nagroda Przewodniczącej Rady Miasta, Magdalena Bobrowicz – nagrodaDyrektora Oddziału Banku BNP BGŻ Paribas S.A.w Siemiatyczach, Katarzyna Król – nagroda Dyrektora Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, Kamila Skuliniec – nagrodaRady Rodziców i Dyrektora Zespołu Szkół w Siemiatyczach, Maria Zaręba oraz Kwartet Saksofonowy– wyróżnienia Katolickiego Radia Podlasie. Wszyscy wykonawcy otrzymali upominki odKuriera Podlaskiego – Głosu Siemiatycz.

Podczas festiwalu zaprezentowali się też: The Lunatic Band, Martyna Zajkowska, Majkel, Damian Stefaniuk, Filip Tymiński, Jakub Lendzion, Julia Łuczaj, Dominika Klimaszewska, Gabriela Dorotkiewicz, Julia Klaudia Sawczuk, Rafał Kryński, Weronika Tyborowicz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim fundatorom nagród i patronom medialnym.

Patroni medialni:  KURIER PODLASKI – GŁOS SIEMIATYCZ, KATOLICKIE RADIO PODLASIE, PODLASIE 24.

Stypendium edukacyjne

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyjmuje wnioski kandydatów do stypendium edukacyjnego Zarządu Województwa Podlaskiego.

Stypendia będą przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego według zasad określonych w regulaminie stanowiącym załącznik do uchwały Nr XL/372/17 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 25 września 2017 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów uczniom szkół Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa. Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej znajdującej się na obszarze Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2016/2017.

Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2016/2017 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 10 listopada 2017 r.

Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok szkolny 2016/2017 wyniesie 4 000 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku w zakładce Edukacja → Stypendia → Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce → 2016/2017:

https://wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce/20162017/ oraz pod numerem telefonu: (085) 66 54 536 – Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

Podsumowanie projektu „Śladami bohaterów 1944-2017”

19 października  2017r. w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Białymstoku odbyło się spotkanie podsumowujące tegoroczną edycję projektu edukacyjnego „Śladami Bohaterów”.

Jak co roku uczestnicy projektu przedstawili przygotowane w grupach podsumowania pięciodniowej ekspedycji śladami II Korpusu i jego szlaku bojowego we Włoszech. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem przygotowali film zawierający relację z wrześniowego wyjazdu do Włoch. W projekcie uczestniczyli uczniowie z terenu powiatu siemiatyckiego z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach, uczennica Technikum w Czartajewie i uczeń Technikum w Ostrożanach. Opiekunem grupy był Krzysztof Jermakowicz. W trakcie ekspedycji, która odbyła się w  dniach 18-22 września 2017,  czterdzieścioro uczniów i nauczycieli z kilkunastu podlaskich szkół ponadpodstawowych poznawało dzieje II Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy, podróżując po miejscach walk i odwiedzając cmentarze, na których spoczęli polegli w walkach o Monte Cassino, Padwę i Bolonię. W trakcie podróży oglądali filmy dokumentalne i słuchali wykładów. Warto nadmienić, że wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, za co serdecznie dziękujemy.

Full Power Spirit

23 października, kolejny poniedziałek roku szkolnego, niby taki sam, a jednak wyjątkowy. Szkołę naszą odwiedził zespół Full Power Spirit. Spotkanie odbyło się w ramach programu „Znajdź pomysł na siebie”. Oprócz utworów muzycznych, które same w sobie niosły bardzo głęboką treść, lider zespołu zwracał uwagę na wartości najważniejsze w życiu człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem pojęcia wolności. Chociaż zagadnienia dotyczące człowieczeństwa są trudnym tematem do rozmów, to sposób ich przedstawienia, podawane przykłady i świadectwa sprawiły, że każdy miał szansę by choć na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad sensem i celem swojego życia. Dziękujemy zespołowi Full Power Spirit oraz organizatorom spotkania: księdzu Arkadiuszowi i księdzu Adamowi za możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu.

I kto powiedział, że jak Mazury, to tylko latem?

I kto powiedział, że jak Mazury, to tylko latem? Autorowi tych słów i wszystkim myślącym podobnie młodzież z naszej szkoły udowodniła, że Mazury mogą być atrakcyjne o każdej porze roku, nawet przy niezbyt sprzyjającej październikowej aurze. Grunt to dobra organizacja, towarzystwo i humory. A tak właśnie było na ostatniej wycieczce szkolnej, w której udział wzięli uczniowie z klas IC, IIIC oraz IIA i IID. Opiekę nad 50-osobową grupą wycieczkowiczów sprawowały panie: Alicja Smoktunowicz, Ewa M. Iwaniak i Alina Wolszczuk.

Podczas trzydniowej wycieczki młodzież zwiedziła m.in. Olsztyn, w którym mieściła się również baza noclegowa tego wypadu. Spacer po starym mieście, wizyta w Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur; w nim m.in. unikalne sklepienie kryształowe czy oryginalna tablica astronomiczna, zachowana po najsławniejszym mieszkańcu zamku, jakim bez wątpienia był Mikołaj Kopernik, a także Muzeum Nowoczesności to tylko niektóre z olsztyńskich atrakcji zaoferowanych licealistom przez przewodnika Krzysztofa Kowalskiego. W dalszej części programu wycieczki znalazły się takie miejsca jak: Kętrzyn (z zamkiem krzyżackim), Biskupiec (z imponującą kolekcją blisko tysiąca aparatów fotograficznych Wiesława Borowskiego oraz urzekającą jesiennymi barwami panoramą miasta, rozciągającą się z wieży kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Biskupcu), Święta Lipka (z barokową bazyliką i krużgankowym obejściem oraz krótkim koncertem organowym) czy Gierłoż (ze słynnym Wilczym Szańcem, czyli kwaterą główną Adolfa Hitlera). Zwieńczeniem trzydniowego wędrowania po Mazurach był rejs z Rucianego Nidy do Mikołajek.

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

18 października w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym Policja, organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się przed nim ustrzec.

Tego dnia, policja prowadzi spotkania prelekcje, rozmawia z młodzieżą i dorosłymi. Przestrzega i radzi jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Jak podaje ONZ, handel ludźmi – dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy – jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Dnia 18 września br. odbyła się Konferencja Inaugurująca Powiatowe Obchody Dnia Walki z Handlem Ludźmi.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – st. inspektor Katarzyna Gromadzka i komisarz Andrzej Ausztol, Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Siemiatyczach podinspektor Tomasz Wyszkowski, Aldona Ryszczuk Zespół ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii KPP Siemiatycze, Placówki Straży Granicznej w Mielniku porucznik SG Andrzej Kiślak z-ca Komendanta Placówki SG Mielniku oraz ratownik medyczny jako wolontariusz Marcin Usakiewicz.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, dyrekcja szkoły, przedstawiciele Starostwa, Urzędu Miasta. Przypominano więc o zachowaniu ostrożności i czujności wobec interesujących ofert pracy, ciekawych wyjazdów turystycznych, nauki języka, które mogą okazać się pułapką. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wzięła udział w quizie na temat „bezpiecznej turystyki”, w którym wyróżniono 10 osób. Na koniec zachęcono młodzież do udziału w konkursie profilaktycznym pod hasłem „Nie daj się zniewolić – nie wszystko ma swoją cenę”.

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ 2017

16 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska i uczniowie prowadzący akademię powitali wszystkich zebranych, w szczególności pana Starostę Jana Zalewskiego, pana Wicestarostę Marka Bobla, przewodniczącą Rady Rodziców panią Jolantę Sidorowicz oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników.

Pan Starosta wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej dyrektorowi szkoły pani Bożenie Krzyżanowskiej oraz pani Małgorzacie Sawczuk.

 W imieniu rodziców miłe słowa podziękowań i życzeń do nauczycieli i uczniów skierowała pani Jolanta Sidorowicz. Część nauczycieli i pracowników administracji i obsługi została wyróżniona nagrodą Dyrektora Szkoły. Zostali również nagrodzeni uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w tegorocznych konkursach.

W tym dniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej rodziny. Po części oficjalnej nastąpiła „uczta dla ducha”, czyli część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II B pod kierownictwem wychowawcy pani Barbary Łuby. Młodzież zaprezentowała skecze ukazujące życie szkolne. W żartobliwy sposób przedstawiła m.in. posiedzenie rady pedagogicznej. Było wesoło, miło i przyjemnie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii szkoły.

Otrzęsiny klas pierwszych 2017

9 października 2017 roku odbyły się Otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Zabawa była w formie Finału Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W finale brały udział Polska – klasa 1 Branżowa Szkoła I Stopnia, HISZPANIA – 1B LO, PORTUGALIA – 1A LO oraz BRAZYLIA – 1C LO. Były konkurencje: najlepsi kibice, żonglerka piłką, strzały karne i przedstawienie sylwetki najlepszego piłkarza. Wszystkie klasy świetnie się przygotowały. Wygrała klasa 1C. Organizatorem tegorocznych otrzęsin była klasa 2 ZSZ wraz z wychowawczynią mgr Iwoną Kuczewską. Po zakończeniu otrzęsin odbyła się dyskoteka.

Ważna rocznica w dziejach Polski i Kościoła

16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Właśnie ten dzień został ustanowiony Dniem Papieża Jana Pawła II przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 27 lipca 2005 r. „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.”15 października 2017r. – Miejskie uroczystości związane ze wspomnieniem św. Jana Pawła II z udziałem naszego Pocztu Sztandarowego, uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji.

Projekt-PEACE Cross-Cultural Understanding

Od 9 do 13 października w naszej szkole przebywa trójka studentów – wolontariuszy, którzy przyjechali jako przedstawiciele studenckiej organizacji AIESEC w ramach projektu ”PEACE Cross-Cultural Understanding”.

Projekt PEACE organizowany jest przez AIESEC Komitet Lokalny Warszawa Szkoła Główna Handlowa. Stanowi on odpowiedź na potrzebę rozwoju w Polsce zrozumienia międzykulturowego, zwalczania stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń. W tym roku przyjechali do nas: Natia Jibladze z Gruzji, Mody Alhashmi z Omanu oraz Victor HakunaDieu z Meksyku. Studenci mieszkają w domach naszych uczniów. Uczestniczą w lekcjach języka angielskiego, odwiedzają gimnazja oraz zwiedzają nasze miasto i okolicę.

XV EDYCJA KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

10 października 2017 r. już po raz piętnasty odbył się w naszej szkole Ogólnoszkolny Konkurs „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia”. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: pani Teresa Urbańska – wicedyrektor szkoły, pani Jolanta Grzymkowska – nauczyciel bibliotekarz oraz Dawid Radziszewski – przedstawiciel społeczności uczniowskiej. Zmagania konkursowe składały się z trzech części. Do 2 października drugoklasiści zobowiązani byli dostarczyć organizatorom bibliografie dotyczące Komisji Edukacji Narodowej oraz wylosowanej wcześniej postaci związanej z tą instytucją. 9 października dwuosobowe zespoły złożone z przedstawicieli wszystkich klas drugich rozwiązywały test dotyczący KEN oraz szkolnictwa w dobie oświecenia. W tej konkurencji nie do pokonania okazali się uczniowie klasy IIB. 10 października każda klasa druga przedstawiała zaś fraszkę, wiersz lub piosenkę o Komisji Edukacji Narodowej bądź życiu współczesnym naszej szkoły oraz wylosowaną wcześniej postać związaną z KEN. Drugoklasiści wykazali się dużą pomysłowością, o czym świadczyły wysokie noty przyznane przez jury, a zmagania te zakończyły się zwycięstwem klasy IIB. Konkurs, jak co roku, przygotowały panie Bożena Czerkas i Monika Basista, a z wdziękiem i swobodą poprowadzili Paulina Trochimiak i Dominik Wasilewski.

Quiz „Co to za książka” rozstrzygnięty

Przez trzy kolejne dni (3,4 i 5 października 2017 r.) w bibliotece szkolnej odbywał się quiz „Co to za książka?”. Polegał on na odgadnięciu „zaszyfrowanych” tytułów książek i podaniu ich autorów. Podczas rozwiązywania testu można było korzystać z Internetu. Ogółem w quizie wzięło udział 16 osób. Najwięcej tytułów „odszyfrowała” Ola Kasperuk z kl. III C i to ona wywalczyła nagrodę książkową.

Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Karina Kuźmik prezentuje książkę Meliny Marchetty – Alibrandi szuka siebie –  

CO TO ZA KSIĄŻKA? – weź udział w QUIZIE!!!.

Zabawę rozpoczynamy 3.10.2017 (wtorek) o 12.35 w czytelni.

Październik- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

„Śladami bohaterów 1944-2017” Monte Cassino – Loreto – Bolonia

Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce

Wyjazd do Włoch w dniach 18-22 września 2017

W projekcie Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku „Śladami bohaterów 1944-2017” wraz z uczniami z innych szkół średnich z naszego województwa uczestniczą uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach Agata Wawrzyniak i Krzysztof Koc, uczennica Technikum w Czartajewie Diana Czarkowska i uczeń Technikum w Ostrożanach Patryk Kazimierczuk. Opiekunem grupy jest Krzysztof Jermakowicz.

Realizacja projektu rozpoczęła się w maju, a zakończy w październiku tego roku podsumowaniem i prezentacją przygotowaną przez grupę. Projekt obejmował wyjazd na trzy polskie cmentarze żołnierzy poległych we Włoszech: Monte Cassino, Loreto i Bolonia.

Najważniejszym punktem całego naszego pobytu był wyjazd na Monte Cassino. W miejscu toczonych niegdyś działań zbrojnych młodzież wysłuchała prelekcji historyków z IPN w Białymstoku o przebiegu walk na szlaku bojowym II Korpusu oraz o losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po wojnie. Modlitwą i zapaleniem zniczy na grobach poległych żołnierzy uczniowie uczcili pamięć polskich bohaterów.

Na cmentarzu polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino zapaliliśmy znicze i opasaliśmy biało-czerwoną wstęgą grób gen. Władysława Andersa, następnie uczestniczyliśmy we mszy św. Wzruszającym momentem była zaśpiewana na zakończenie mszy św. pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Program wyprawy obejmował też zwiedzanie Rzymu wraz z Bazyliką św. Piotra w Watykanie, gdzie modliliśmy się przy grobie Św. Jana Pawła II.

Ostatniego dnia naszego wspólnego pobytu we Włoszech udaliśmy się do Loreto, gdzie zwiedziliśmy bazylikę Loretańską oraz cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie o Ankonę. Następnie jadąc już w stronę Polski odwiedziliśmy cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie o Bolonię.

Udział w projekcie „Śladami Bohaterów 1944-2017” i wyjazd do Włoch pozostawił wiele niezapomnianych wspomnień. Wyjazd był pouczającą ”żywą lekcją historii”, która nawet na ludziach w niewielkim stopniu zainteresowanych przeszłością, wywarłaby ogromny wpływ. Bardzo wiele nauczyliśmy się o tragicznych losach Polaków zesłanych na Syberię, tworzeniu się Armii Andersa i kampanii włoskiej – bitwie o Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.

Warto nadmienić, że wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach.

Uczestnicy projektu „Śladami bohaterów 1944-2017”

Europejski Dzień Języków w nowoczesnej odsłonie

Dnia 26 września, jak co roku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Podczas przerw można było usłyszeć piosenki po angielsku, rosyjsku, włosku, niemiecku i francusku. A podczas długiej przerwy nauczyciele języków obcych przygotowali coś szczególnego.

Spotkanie na holu nowej szkoły rozpoczęło się od hymnu Unii Europejskiej. Następnie przeprowadzony został konkurs językowy z wykorzystaniem platformy KAHOOT. Trzy drużyny – przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich, musiały wykazać się nie tylko wiedzą o krajach których języków się uczą ale szybko zaznaczać odpowiedzi na poszczególne pytania na swoich smartfonach. Najlepszą okazała się drużyna klas drugich. Gratulujemy. Taka nowoczesna forma zabawy została bardzo pozytywnie przyjęta przez młodzież. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki. Na koniec można było zatańczyć belgijkę. Imprezę poprowadzili Gabrysia Nowaszewska i Damian Stefaniuk. Tradycyjnie również zostały zorganizowane konkursy ortograficzne z języków obcych.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna klas drugich.

Sprzątanie świata – Polska 2017

24. edycja akcji Sprzątanie Świata – Polska – przebiegała pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce”

Tradycyjnie już cała społeczność szkolna Zespołu Szkół w Siemiatyczach, we współpracy z Urzędem Miasta, przyłączyła się do akcji Sprzątania Świata. Uczniowie wraz z opiekunami zbierali śmieci i porządkowali las i teren wokół szkoły. Celami tegorocznej akcji była m.in. zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska.

Dzień Sybiraka – obchody miejskie 2017

W 78 rocznicę napaści ZSRR na Polskę 17 września 2017 r. młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją uczestniczyła w programie artystycznym pt. “I otrze z ich oczu wszelką łzę” oraz Mszy Św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach. Następnie wraz z delegacjami władz lokalnych i organizacji złożono wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków Ziemi Siemiatyckiej. Jest to wyraz naszego szacunku wobec tragicznych losów Polaków na Wschodzie. ZDJĘCIA W GALERII

Rdzawe druty od ojczyzny dzielą nas…

W piątek 8 września uczniowie klas II D i III C wraz z wychowawczyniami Panią Agnieszką Stypułkowską oraz Panią Alicją Smoktunowicz ruszyli do podlaskiej stolicy, aby godnie reprezentować barwy naszej szkoły podczas XVII Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

O godzinie 10.00 uczestnicy tłumnie zebrali się przy Pomniku Katyńskim, gdzie uroczystość otworzył Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków – inż. Tadeusz Chwiedź. Po zarówno pięknym, jak i wzruszającym akcie błogosławieństwa, zebrani skierowali się w stronę Kościoła pw. Ducha Świętego, napawając ulice Świętojańską, Branickiego i Piastowską werwą polskości i duchem prawdziwego patrioty. Przepasani biało – czerwonymi wstęgami, nie zwracali uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, z dumą prezentując na banerach szlachetne hasła. Około godziny 12 rozpoczęła się msza święta, którą osobiście celebrował JE abp prof. dr hab. Edward Ozorowski. Niespełna godzinę później nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu Związku Sybiraków oraz modlitwa za poległych w obrzędzie katolickim, prawosławnym, a także ewangelicko-augsburskim, zakończona jakże widowiskową salwą honorową. Uwieńczeniem uroczystości było złożenie pięknych bukietów oraz zapalenie pamiątkowych zniczy. Młodzież mogła również podziwiać wiele rozmaitych wystaw plenerowych, t.j. „Sybir – Niepodległość – Piłsudski, Pamięć Sybiru w Niepodległej” przygotowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru, jak również „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR w latach 1939-1941” autorstwa IPN Oddział Białystok. Po wzruszającym zakończeniu, młodzież z naszego liceum wróciła w rodzinne strony, aby podzielić się z nami tymi niesamowitymi wrażeniami.

PRACE PRZY TERMOMODERNIZACJI NASZEJ SZKOŁY

Intensywnie przebiegają prace związane z termomodernizacją Zespołu Szkół. Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych i Powiatu Siemiatyckiego. Koszt 1 milion 999 tys. złotych.

Projekt pod nazwą „Kompleksowa termomodernizacja budynków Zespołu Szkół w Siemiatyczach” obejmuje między innymi:

– docieplenie ścian zewnętrznych styropianem o grubości 20 cm wraz z nową kolorystyką elewacji,

– docieplenie ścian fundamentowych z hydroizolacją pionową,

– docieplenie stropodachu (wełną mineralną) wraz z całkowitą wymianą pokrycia dachowego,

– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,

– przebudowę instalacji centralnego ogrzewania wraz z modernizacją kotłowni gazowej (w tym wymiana kotłów na sprawniejsze i nowocześniejsze),

– wymianę starych grzejników,

– przebudowę instalacji odgromowej

– remont elementów stalowych pod daszki tarasów i balustrady tarasów, wymianę pokrycia dachowego daszków tarasu,

– przebudowę oświetlenia zewnętrznego budynku.

Zmiany dotyczyć będą także sali gimnastycznej LO, która zostanie docieplona, a budynek uzyska nową elewację. Docieplony zostanie dach hali. Zostaną usunięte stare warstwy podłogowe i parkiet. Podłoga zostanie docieplona, a parkiet zastąpiony specjalną wykładziną. Będzie zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania i wymieniona zostaną wszystkie grzejniki.

Pracami budowlanymi zajmuje się siemiatycka firma PHU “Majka”. Termin zakończenia termomodernizacji obiektu – 31 sierpnia 2018r.

Dzięki termomodernizacji, zmniejszą się rachunki za eksploatowanie i utrzymanie szkoły.

ZDJĘCIA W GALERII

OGŁOSZENIE

Prosimy rodziców i uczniów o zapoznanie się z ww. projektami i wniesienie ewentualnych uwag.

Narodowe Czytanie “Wesela” Wyspiańskiego

VI edycja Narodowego Czytania wybitnych dzieł literatury polskiej za nami. W naszym mieście organizacją tego wydarzenia od samego początku zajmuje się Miejska Biblioteka Publiczna. W tym roku pomysł był taki, by z klasyką polskiej literatury zmierzyła się młodzież. Dlatego kiedy zaproponowano naszej szkole uczestnictwo w przedsięwzięciu, zgodziliśmy się bez wahania. I choć młodopolski dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”, którego fragmenty czytane były podczas tegorocznej akcji, do najłatwiejszych nie należy, to jednak okazało się, że nasi uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. W Narodowym Czytaniu, które odbyło się w sobotę, 2 września, w miejskim amfiteatrze, udział wzięli uczniowie z klasy IIIC i IIB, przygotowani przez nauczycielkę języka polskiego, Ewę M. Iwaniak.

Uczniowie z klasy IIIC: Dominik Borowski, który zmierzył się z rolą Dziennikarza, Michał Rozwadowski wcielił się w postać Czepca, Anna Jaroszewicz przeczytała rolę Radczyni oraz Dawid Radziszewski, który użyczył głosu Żydowi. Z klasy IIB udział wzięli: Mateusz Sidorowicz (Pan Młody), Karina Kuźmik (Panna Młoda), Gabriela Boguszewska (Klimina i Haneczka), Wiktor Daciuk (Dziad) i Aleksandra Granatowska (Zosia i Maryna). Nasi lektorzy doskonale poradzili sobie nawet ze stylizacją gwarową, z którą w „Weselu” mamy do czynienia. I kto powiedział, że będąc z Podlasia, nie można „godać” i mazurzyć niczym prawdziwy chłop z podkrakowskiej wsi 🙂 Byliście wspaniali.

Wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania bardzo dziękujemy za udział i poświęcenie ostatnich wakacyjnych chwil na przygotowania do roli.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września na sali gimnastycznej miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska, która serdecznie przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie ciepło wszystkich, którzy w tym roku rozpoczynają naukę i pracę w naszej szkole. W swoim krótkim wystąpieniu dyrektor Krzyżanowska życzyła całej społeczności szkolnej owocnej pracy. Przedstawicielka Rady Rodziców, Jolanta Sidorowicz życzyła uczniom i nauczycielom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.  Po odprowadzeniu sztandaru szkoły uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Maturzyści zgodnie z wieloletnią tradycją, upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej udając się w pochodzie na cmentarz, gdzie złożyli wieńce na grobach żołnierzy oraz Ignacego Gilewskiego – założyciela naszego liceum.

Przejdź do treści