Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek. W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.
Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.
W tym roku wpłynęła rekordowa liczba 130 propozycji haseł. Spośród nich Prezydium Zarządu Głównego SBP wybrało 9, które były przedmiotem głosowania podczas posiedzenia Zarządu Głównego 13 grudnia 2024 roku. Najwięcej głosów zebrało hasło “Biblioteka. Lubię tu być”. Jego autorką jest Agnieszka Marcinkowska z Poczytajki – biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turce. Oto jak uzasadniła swój pomysł:
„Obecnie biblioteka to nie tylko Wypożyczalnia książek/lektur. To miejsce spotkań, rozmów, warsztatów. To już nie jest ciche miejsce. To miejsce, w którym można ciekawie i kreatywnie spędzać czas. To miejsce, w którym lubi się być. Ze sobą, z książką, z przyjaciółmi, z innymi.”
Troszkę młodszy jest konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek, który swoją pierwsza odsłonę miał w 2006 r. a w latach 2011-2018 był rozstrzygany głosami Internautów. W tym roku spośród 104 nadesłanych prac wyłoniono najlepszy projekt, którego autorem jest Lex Drewinski.

Oto uzasadnienie jury:
“Symboliczny plakat o dużej sile propagandowej. Interpretacja grafiki mimo woli narzuca się patrzącemu. Otóż znajdujemy się w czarnym, zero-jedynkowym świecie. Uchylamy tajemnicze drzwi i z wnętrza wypada snop kolorowego światła. To wejście do wielobarwnego świata biblioteki, świata różnorodności i pogodnego optymizmu. Wyrazisty i mocno uproszczony rysunek pomaga w agitacji”.
Dotychczasowe edycje Tygodnia Bibliotek odbywały się pod następującymi hasłami:
2004 –“Biblioteki w Europie były zawsze”
2005 –“Biblioteka otwarta na Ciebie”
2006 – “Nie wiesz? Zapytaj w bibliotece”
2007 – “Biblioteka mojego wieku”
2008 – “Biblioteka miejscem spotkań”
2009 – “Biblioteka to plus”
2010 – “Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”
2011 – “Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”
2012 – “Biblioteka ciągle w grze”
2013 – “Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”
2014 – “Czytanie łączy pokolenia”
2015 – “Wybieram bibliotekę”
2016 – “Biblioteka inspiruje”
2017 – “Biblioteka. Oczywiście!”
2018 – “(Do)wolność czytania”
2019 – “#biblioteka”
2020 – “Zasmakuj w bibliotece”
2021 – “Znajdziesz mnie w bibliotece”
2022 – “Biblioteka – świat w jednym miejscu”
2023 – “„Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!””
2024 – „Biblioteka – miejsce na czasie”
Źródło – https://tydzienbibliotek.sbp.pl