accessible

ZJAZD 2014 Relacja i program

Jubileuszowy X Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach mamy już za sobą. Przygotowania do tego wydarzenia, które było tym istotniejsze, że zbiegło się ze świętowaniem 70-lecia istnienia naszej szkoły, trwały przez cały rok szkolny. Angażowała się w nie na miarę swoich możliwości cała społeczność szkolna, a im bliżej było 28 czerwca, tym wszelkie prace i przygotowania były jeszcze bardziej intensywne. Wszystkim bowiem zależało na tym, by nasza szkoła przyjmując w swoje mury tylu tak wspaniałych gości, zrobiła na nich jak najlepsze wrażenie. A sądząc po nastrojach absolwentów, atmosferze jaka panowała podczas zjazdu, różnych komentarzach słyszanych tu i ówdzie czy choćby po opiniach samych gości – udało nam się stanąć na wysokości zadania.

27 czerwca, 2014r. dzień poprzedzający zjazd, był pełen wrażeń, emocji i wielkiego zamieszania. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, początek wakacji, rozdanie świadectw maturalnych tegorocznym absolwentom, a do tego jeszcze ostatnie, gorączkowe przygotowania do zjazdu. Ostatnie poprawki dekoracji sali, ustawianie stołów, przygotowanie materiałów dla uczestników zjazdu czy montaż tablicy dekoracyjnej przed szkołą to tylko nieliczne z zadań, które trzeba było wykonać jeszcze w piątek. Krzątanina na terenie szkoły trwała więc do wczesnych godzin wieczornych. Dzień wcześniej pogoda nie zapowiadała się najlepiej, ale kiedy rozpoczął się zjazdowy weekend organizatorzy odetchnęli z ulgą. Od rana mieliśmy dużo słońca i przyjemną temperaturę, co dodatkowo napawało optymizmem i pozwalało dalej działać. W sobotę, 28 czerwca, członkowie komitetu organizacyjnego zjazdu pojawili się na terenie szkoły skoro świt, by przed godz. 10.00 - kiedy to rozpoczęła się rejestracja uczestników zjazdu, zapiąć wszystko na ostatni guzik. Trzeba było rozstawić krzesełka przed szkołą, przygotować nagłośnienie, zorganizować punkty kawiarniane (pokroić słodkości, przygotować kawę, herbatę, napoje, zadbać o estetykę stolików). Obsługa szkoły, nauczyciele, wybrani uczniowie - wszyscy mieli pełne ręce roboty.

Pierwszym punktem programu X zjazdu absolwentów naszej szkoły były uroczyste nabożeństwa, które odprawione zostały w świątyniach obu wyznań, w sobotę rano. Po nabożeństwach uczestniczący w nich udali się na cmentarz, by odwiedzając groby nauczycieli, pracowników i wychowanków szkoły wspomnieć tych, którzy odeszli do wieczności. Pierwsi goście rejestrujący się pojawili się na terenie szkoły tuż po godz. 10.00. Im bliżej było południa, na kiedy to zaplanowano uroczyste otwarcie zjazdu, tłum na przyszkolnym placu gęstniał z minuty na minutę. Robiło się coraz gwarniej, ciaśniej, radośniej. Co chwila ktoś kogoś serdecznie witał albo usiłował rozpoznać. O godz. 12.00 dyrektor szkoły, pani Bożena Krzyżanowska, oficjalnie powitała wszystkich przybyłych gości i tym samym uroczyście otworzyła X zjazd. Z krótkiego przemówienia pani dyrektor zebrani dowiedzieli się m.in., że w ciągu 70 lat istnienia szkoła do dnia dzisiejszego doczekała się 6.666 absolwentów, których uczyło ponad 300 nauczycieli. Honorowym przewodniczącym X zjazdu został pan Zbigniew Sołtan - przedstawiciel pierwszego rocznika maturzystów (1945 r.) siemiatyckiej szkoły. Następnie głos oddano przewodniczącej zjazdu, którą w tym roku była emerytowana wieloletnia nauczycielka historii w naszej szkole, pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska. Pani profesor w historycznej pigułce przedstawiła najważniejsze wydarzenia i nazwiska, związane z organizowaniem i funkcjonowaniem szkoły w kolejnych latach. Przy tej okazji goście otrzymali też garść informacji o tym, jak wyglądało zbieranie materiałów do publikacji (wydanej z okazji X zjazdu i 70-lecia szkoły), którą wszyscy absolwenci otrzymali oraz do szkolnego muzeum. Zgromadzone w nim liczne dokumenty, fotografie, materiały, rękopisy, podręczniki, świadectwa i inne przedmioty są niezwykle cennym źródłem wiedzy o historii tej szkoły. Zanim uczestnikom X zjazdu udostępniono to miejsce i jego zbiory, najpierw odbyło się uroczyste otwarcie muzeum. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska oraz starosta siemiatycki, pan Mikołaj Mantur.

Tradycją zjazdów absolwentów naszej szkoły jest odsłonięcie tablicy upamiętniającej zjazd, w tym roku dodatkowo upamiętniającej 70-lecie placówki. Odsłonięcia tej tablicy dokonali: pan Zbigniew Sołtan (najstarszy uczestnik zjazdu, a jednocześnie honorowy przewodniczący), pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska oraz pan Piotr Siniakowicz (burmistrz Siemiatycz, fundator tablicy).

Warto zaznaczyć, że swój niemały wkład w zjazdowe przygotowania mieli również obecni uczniowie naszej szkoły. Zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani profesor Moniki Basisty. Razem ze śpiewającą młodzieżą z chóru absolwenci szukali recepty na to „jak przeżyć wszystko jeszcze raz...”.

Przed udaniem się na obiad zjazdowicze ustawili się jeszcze do pamiątkowego zdjęcia, które wykonał pan Ryszard Mioduszewski. Po obiedzie absolwenci rozproszyli się po całej szkole, w poszukiwaniu tych zakątków, które są im najbliższe. Na korytarzach wyłożono kroniki dokumentujące życie szkoły, począwszy od tych najdawniejszych po te ostatnie.  Znakomita większość absolwentów tę sentymentalną podróż w szkolne lata zakończyła uczestnictwem w balu zjazdowym, który odbył się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Wspólne rozmowy, wspomnienia, tańce, trwały do wczesnych godzin rannych.

Trudno jest oddać słowami tę niesamowitą atmosferę serdeczności, życzliwości i wzruszeń, którą można było zauważyć obserwując, spotykających się po latach, często po długim niewidzeniu się, kolegów ze szkolnej ławy. Spotkania te tym bardziej przenosiły w odległą przeszłość, jeśli brali w nich udział również pamiętani przez absolwentów nauczyciele, wychowawcy. A takie sytuacje miały miejsce podczas tego zjazdu.

Pozostaje tylko życzyć sobie, by to młode pokolenie, wychowywane obecnie w murach szkoły, wracało po latach do tego miejsca z nie mniejszym sentymentem. Jako szkoła dołożymy wszelkich starań, by tradycja zjazdów była kontynuowana, bo jak napisał w pamiątkowej księdze jeden z absolwentów biorących udział w X zjeździe: „ewenementem tej szkoły jest to, że zjazdy organizowane są cyklicznie, co 5 lat”.

 

Program zjazdu:

 

28 czerwca (sobota) 2014r.

8.30 – msza w cerkwi p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

9.30 – msza w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP

10.30 – odwiedzenie grobów  nauczycieli, pracowników  i wychowanków na miejscowym cmentarzu

10.00 – 12.00 – rejestracja uczestników Zjazdu na terenie szkoły

12.00 – uroczyste otwarcie Zjazdu, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, część artystyczna, wystąpienie przewodniczącego, gości, pamiątkowe zdjęcia, zwiedzanie szkoły

14.00 – obiad w sali gimnastycznej

15.30 – spotkania  klasowe

19.00 – bal w sali gimnastycznej

 


29 czerwca (niedziela) 2014r.


10.00 – spotkania klasowe