accessible

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

10.10.2022 jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. 
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:
· poczuciu własnej wartości
· zdolności do własnego rozwoju
· odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy)
· zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.


Okazuje się, że co czwarta osoba miała lub będzie mieć problemy ze zdrowiem psychicznym, więc jak dbać o nie dbać?
Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen objawia się znużeniem, brakiem energii do działań.
Zdrowe odżywianie. Nie dostarczając odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, przyczyniasz się do zaburzeń koncentracji, braku energii, a nawet wybuchów złości.
Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Poprawia się wytrzymałość organizmu oraz jego dotlenienie. Jest skuteczna w walce z depresją, stresem, napięciem i znużeniem.


Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.


Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.
Pozytywne myślenie - gwarantuje utrzymanie psychiki w dobrej kondycji. Skup się na marzeniach, pasji i rozwoju, które są motorem zdrowia psychicznego.

 

Nie bagatelizuj swojego stanu psychicznego i zacznij działać, jeśli:
· objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie
· masz problemy ze snem, apetytem
· czujesz niepokój i rozdrażnienie
· masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.