accessible

2024/2025

 

  

23 lutego Światowy Dzień Walki z depresją

 

Jak co roku, 23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Słowo „depresja” nie jest już pustym sloganem, tylko jest przepełnione ogromnym smutkiem, mnóstwem innych emocji, a nawet utratą bliskiej osoby.

Kochani Uczniowie macie tylko jedno życie, które jest i tak bardzo kruche. Tak jak przyglądacie się swojemu ciału czy nie choruje, tak samo przyjrzyjcie się swojemu nastrojowi, myślom. Zobaczenie siebie, zatrzymanie się na sobie jest trudniejsze. Może się okazać, że ujrzymy coś czego nie chcemy. Odsuwane myśli, wydarzenia, mimo naszych prób nie znikają, tylko czekają na właściwy moment, żeby wrócić i zadać ból.

Zobaczcie w sobie najlepszego przyjaciela, zobaczcie niezadowolenie, nieprzerwany smutek, bezsens życia i świata i powiedzcie “Potrzebuję pomocy”. Jesteście ważny i Wasze potrzeby także. Troszczycie się o innych, a dla Was pomoc być może nie nadchodzi, być może cierpienie przeżywacie w samotności?

Zauważcie w końcu siebie, życie nie jest łatwe i to normalne, że potrzebujemy drugiej osoby z wyciągniętą ku nas dłonią. Zróbcie to dla siebie, abyście zobaczyli co Was czeka za kilka lat, jak zmieni się świat. Nie obiecam Was, że Wasza przyszłość będzie wspaniała, ale tego Wam życzę.. to zależy od Was, ale zapewniam Was, że warto :) Szukajcie pomocy, aby poczuć w sobie słońce nadchodzącej wiosny.

 

 

2023/2024

Drogi Uczniu, Droga Uczennico,

              Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dla części z Was jest to nowy etap, zmiana, która zawsze niesie ze sobą lęk. Mniejszy lub większy, ale jest. Każdy potrzebuje czasu na adaptację, poznanie nowych zasad. W szkole spędzacie większą część dnia, dlatego wszyscy chcemy zadbać, żeby ten czas był wykorzystany jak najlepiej. Dajmy sobie czas, przyzwyczajmy się do siebie i otwórzmy się na to co nowe. Ode mnie dostaniecie wsparcie w trudnościach, które napotykacie na swojej drodze w domu, w szkole, w relacjach, a także towarzysza do dzielenia się nawet najmniejszym sukcesem 

Mój gabinet mieści się na pierwszym piętrze w starej części szkoły – nr 28  Możecie też napisać do mnie maila. Jestem dla Was, dla Waszych bliskich.

Nowy rok szkolny, to także nowi maturzyści Już się trochę znamy, więc  jeśli nauka Cię przerasta, stresu nie da się opanować a może zastanawiasz  się co robić dalej…  przyjdź do mnie, pomyślimy razem. W końcu co dwie głowy to nie jedna 

Nie zapominam o drugich i trzecich klasach. Części z Was towarzyszyłam w poprzednim roku i życzę Wam uważności na siebie, na swoje emocje i na to co jest dla Was ważne.

 Zwróćcie uwagę także na inne osoby wokół siebie, być może ktoś wokół Was potrzebuje pomocy, a może ktoś zachowuje się nie odpowiednio wobec innych uczniów, dajcie znać. Żeby móc przerwać ciąg złych zdarzeń, musimy najpierw o tym wiedzieć. Niech żyje i uczy nam się w naszej szkole lepiej i bezpieczniej 

To co najważniejsze - zachowałam na koniec 10.09.2023 przypada Światowy Dzień zapobiegania samobójstwom.

Rozejrzyjcie się wokół siebie, być może ktoś obok, w klasie, na stołówce ma gorszy nastrój, który się utrzymuje, nic go nie interesuje, jest przygnębiony – Usłyszcie go, nie ignorujcie. Zapobiegać musimy wcześniej, bo potem może nie być odwrotu.

Przyjdźcie do mnie lub do innej zaufanej osoby i  dajcie sobie szanse. Samemu może być trudno zobaczyć światełko w tunelu, więc uwierzcie, że terapia to nie wstyd a Wasze życie ma sens. Szkoda by było nie zobaczyć co jeszcze nas czeka i kogo spotkamy na ścieżkach swojego życia.

 

Czekam na Was z otwartą głową i sercem 

 

Wasza Pedagog 

 --------------------------------------------------------

 

 

 

 

Drodzy Uczniowie,

 

Dziś trochę liczb i statystyki. W naszym kraju przeprowadzono bardzo duże badania o Waszym zdrowiu psychicznym. W tym badaniu akurat nasza szkoła nie brała udziału. Jednak chciałabym, żebyście zapoznali się z ich wynikami. Moim celem jest, abyście zauważyli, że nie jesteście sami ze swoimi problemami. Problemy na tle psychicznym są tak bardzo powszechne, że nie musicie się tego wstydzić, a przede wszystkim, żebyście szukali pomocy, wsparcia dla siebie, dla Waszych przyjaciół albo członków rodziny. Zatrzymajcie się na chwilę i zastanówcie, czy wśród tych liczb nie ma Was?

„Podjęte działania są reakcją na dynamiczny wzrost zachowań samobójczych w Polsce. Według danych Policji w 2022 r. odnotowano ponad 2031 prób samobójczych młodych ludzi. To o 140 proc. więcej niż w roku 2020.

65,9% uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, 58,4% uczniów czasami czuje się bezużyteczna, 46% to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, 31,6% uczniów nie lubi siebie, a 26,4% uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych.

-Młodzi spodziewają się porażki. Stres dnia codziennego przerasta 81,9 % osób.

-Co trzecie dziecko nie ma chęci do życia - 8,8% dzieci w Polsce deklaruje, że podjęło próbę samobójczą (szacunkowo może to być aż 340 tysięcy młodych osób, według GUS w Polsce jest 3 863 630 osób w wieku 10-19 lat, stan z 31.12.2021 r.), a myślało o niej 39,2% uczniów (można szacować, że to nawet 1,5 miliona osób)

-Prawie 70% badanych, nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa w szkole i poza szkołą.

-Połowa uczniów ma skrajnie niską samoocenę a, co trzeci jest swoim największym krytykiem, odchudza się lub ćwiczy ponad swoje siły.

-Co szóste dziecko się okalecza (16%), a blisko połowa ma zaburzenia odżywiania - kompulsywnie się objada lub głodzi. Prawie 40% ogląda materiały prezentujące przemoc w sieci.

-Dla ponad połowy młodych największym wsparciem jest rodzina, a dopiero potem koledzy i nauczyciele.

Na czele problemów, z którymi zmagają się młodzi, jest brak motywacji do działania (52,4%). Do tego dochodzą wymieniane przez młodych: problemy z brakiem koncentracji uwagi (38,1%), gorsze samopoczucie psychiczne (36,3%), kłopoty w nauce (30,6%) i problemy ze snem (37%). Aż 10,5% uczniów przyznało, że w ich opinii, w ich życiu nie ma ANI JEDNEJ osoby, która w pełni je przyjmuje i akceptuje.

Raport znajduje się też na stronie -  https://www.unaweza.org/aktualnosci/mlode-glowy-raport-z-badania/

Jak widzicie, problem jest bardzo poważny.

 

Nie jesteście sami, a jeśli tak myślicie - przyjdźcie do mnie 

Będę z Wami w Waszych problemach i trudnościach.

 

 

 

 

 

23 lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją. Wiemy, że na depresję cierpi coraz więcej ludzi, w tym dzieci i młodzieży. Niestety przez dużą część społeczeństwa nadal traktowana jest lekceważąco, przez co chorzy diagnozowani są za późno, albo w ogóle nie otrzymują leczenia. Cały czas potrzebujemy pomocy w szerzeniu prawdziwych informacji dotyczących tej choroby.

Coraz więcej powstaje także książek dotyczących depresji. Nasza szkolna biblioteka również ma w swoich zbiorach kilka pozycji:

 

Anna Duman jest autorką książki “Depresja. Jak pokonać śmiertelny smutek?”. Znajdziemy w niej trochę teorii dotyczącej depresji, ale przede wszystkim informacje o formach leczenia, spotkaniu z lekarzem psychiatrą. Treść książki nada się także osobom, w których otoczeniu mogą znajdować się osoby chore. Po przeczytaniu tej książki wzrośnie nasza świadomość o samej chorobie, a jako bliscy pacjentów cierpiących na depresję nauczymy się ich wspierać dobrym słowem.

 

Ewa Woydyłło napisała książkę: “Bo jesteś człowiekiem. Żyć z depresją, ale nie w depresji”. W tej pozycji także zetkniemy się z teorią wiedzy o depresji, jednak w większości w kontekście terapii. Poznamy metody, które są skuteczne w leczeniu. Wśród wielu stron, znajdziemy takie, których treść będzie działać na nas terapeutycznie i nauczymy się nie poddawać negatywnym myślom.

 

Tomasz Jastrun “Osobisty przewodnik po depresji” - jak sama nazwa wskazuje, są to osobiste zapiski osoby chorej na depresję. Możemy bardzo dokładnie poznać myślenie chorego, tego co przeżywa. Może ktoś z Was rozpozna w tym siebie i poszuka pomocy dla samego siebie?

 

Katarzyna Szaulińska, Daniel Chmielewski “Czarna fale. Jak radzić sobie z depresją?”. Ta książka przypadnie do gustu na pewno fanom komiksów, a przy okazji pokaże jak rozwija się depresja oraz jak wygląda leczenie, także farmakologiczne. Przedstawiona historia dotyczy nastolatka, takiego jak Wy wraz z systemem rodzinnym.

 

Joanna Chatizow “Depresja i samobójstwa dzieci i młodzieży”. Niestety jesteśmy świadomi, że depresja jest chorobą śmiertelną i nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Autorka o tym nie zapomina i skupia się przede wszystkim na zrozumieniu depresji oraz nastolatka, którym targają liczne myśli i emocje. Poza pomocą chorym poznamy opowieści rodziców, dzieci, których już nie ma na świecie, albo którzy próbowali odebrać sobie życie. Dzięki tym historiom jako rodzice możemy poczuć emocje związane z tą chorobą i uwierzyć w nią.

 

Anna Morawska “Twarze depresji”. Ta książka pokazuje nam jak powszechną chorobą jest depresja. Nie dotyka tylko biednych, mało znaczących ludzi. Wręcz przeciwnie nie omija sławnych i bogatych. Nikt nie jest wobec niej wolny. Większości z opisanych w niej osób byśmy nie podejrzewali o chorowanie na depresję. A jednak, jak w każdej innej chorobie somatycznej nie da się ukryć i twierdzić, że mnie to nigdy nie spotka. Pokazywanie osób chorych na depresję i zarazem sławnych pokazuje, że tak choroba istnieje, że nie jest wstydem się leczyć i na nią chorować.

 

Monika Parkinson, Shirley Reynolds “Depresja u nastolatków. Poradnik dla rodziców”. Podobnie jak w poprzednich książkach zetkniemy się z teorią związaną z depresją. Obala mity z nią związane i wskazuje drogi leczenia. Jest ogromnym wsparciem dla rodziców, pomaga nie tylko zmierzyć się z chorobą dziecka, ale także pokazuje jak pomagać a nie mu szkodzić.

 

 

 =================================

 

 

 

Drogi Uczniu,

              Grudzień to dla wielu z nas najpiękniejszy miesiąc roku. Cały rok czekamy na niego, szykujemy dekoracje, światełka, prezenty… Jeśli należymy do osób wierzących to święta nabierają także charakteru duchowego.

              Pomimo całej atmosfery świąt, to ich czas jest najbardziej stresujący w całym roku. Nie dla każdego, spotkania w rodzinnym gronie będą miłym czasem, może kogoś zabraknie przy stole, może będzie ktoś nielubiany. W tym czasie spotykamy osoby należące do naszej rodziny, ale niekoniecznie nam bliskie.

              Każdy z nas słyszał niezręczne pytania, krytykę, która miała być dla gości zabawna, od dawno niewidzianej cioci. Pamiętasz co wtedy czułeś? Stres, zawstydzenie? Żal, że nikt nie stanął w Twojej obronie? Bo Tobie nie wypadało przecież się odezwać.

              Mimo, że jesteś nastolatkiem, to możesz sam stawiać granice, których inni nie powinni przekraczać, gdy Ty sobie tego nie życzysz. Dbaj o siebie, o swoją samoocenę i nie pozwól innym jej niszczyć. Bądź asertywny!  Ale pamiętaj: Asertywność i kultura zawierają w sobie szacunek do drugiej osoby. Atakującą odpowiedzią niczego nie zdziałasz. Jeśli w Twoim kierunku zostaną skierowanie słowa, które Ci się nie podobają, podziękuj za tę opinie, ale podkreśl, że Ty uważasz inaczej ;) Z kolei jeśli znajdziesz w sobie wystarczająco siły – obróć słowa drugiej osoby w żart. Wtedy zaskoczysz nie tylko głównego nadawcę komunikatu, ale pozostali goście zastanowią się jeśli będą chcieli posłać w Twoją stronę niemiłą uwagę.

              Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się też przerwa od lekcji. Odpoczywaj, zajmij się zapomnianą pasją. Spotkaj się ze znajomymi, których dawno nie widziałeś, lub nie miałeś dla nich czasu. W natłoku przedświątecznych obowiązków nie zapomnij o najbliższych. Oni zostaną, gdy inni się odwrócą.  Zadbaj o relacje. Niech one będą fundamentem Twojego zdrowia psychicznego.

              Daj sobie czas, nie spiesz się. Zastanów się czego w tym momencie potrzebujesz. Może za dużo ludzi? Za dużo hałasu? Zamknij oczy, wyobraź sobie piękne miejsce, gdzie wszystko będzie tak jak tego chcesz. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze.

              Spraw, żeby ten czas był dla Ciebie dobry, żeby naprawdę Ciebie cieszył. Może być to naprawdę magiczny czas, który będziesz wspominać i czekać na kolejne. 

Twój Pedagog 

==================================

 

 

Z cyklu – „Pedagog poleca”  następna książka z naszej szkolnej biblioteki:

„Jak przeprogramować nasz mózg. Przejmij kontrolę nad umysłem i przełam negatywne wzorce” autorstwa dr Joe Dispenza.  

 

Na początkowych stronach, poznajemy historię twórcy tej liczącej ponad 600 stron książki. Jest on wśród wielu wymienionych zawodów także chiropraktykiem. Cytując definicję wyszukaną w Internecie, dowiadujemy się, że „Chiropraktyka to metoda terapii manualnej, której korzenie sięgają starożytności. Jest jedną z dziedzin zaliczanych do kręgarstwa. Zajmuje się leczeniem kręgosłupa, jednak dzięki zabiegom z zakresu chiropraktyki pozbyć się także innych dolegliwości.” Dalej  przekonujemy się wobec jakich dolegliwości wykorzystuje ją autor, ale nie jest to główna problematyka książki.

Jak można domyślić się po tytule, w środku znajdziemy bardzo wiele informacji o mózgu. Poznamy jego budowę, funkcje, co potrafi  i do czego jest zdolny. Wyjaśnia nasze zachowania, myślenie oraz zmiany w jego budowanie na przestrzeni wieków oraz wpływ ewolucji.  

Poparty badaniami poznajemy mechanizm powstawania uzależnień, zakochania, co dzieje się w naszym mózgu pod wpływem stresu. Dużo wiedzy możemy zdobyć o pamięci i wszystkiego co z nią związane.

Badacze coraz większą uwagę kierują w stronę płata czołowego, dlatego autor również poświęcił mu dużo miejsca. O co w nim chodzi? Za co odpowiada, czy nasi przodkowie go posiadali? Sami się przekonajcie 🙂

Autor nie pozostawia czytelnika tylko w sferze nauki, liczne historie osób często znajomych lub bliskich autora potwierdzają tezy badaczy.

Ta książka jest kopalnią wiedzy o mózgu, jednak nie należy do najłatwiejszych i na pewno nie nadaje się na zimowy wieczór pod kocem z kakao 🙂 Żeby jak najwięcej z niej zrozumieć i zapamiętać potrzebny jest wypoczęty mózg🙂

-----------------------------------------------

 

 


              Drogi Uczniu,
            W ciągu ostatni tygodni obserwuję w rozmowach z Twoimi kolegami, że Waszym życiem kieruje bardzo silny stres. Jest to całkowicie zrozumiałe, nasze czasy nie należą do najłatwiejszych. Jednak sami podkreślają, że jest on przede wszystkim związany ze szkołą, nauką, presją, nakładaną nie tylko przez nauczycieli czy rodziców, ale i ich samych. Z tego powodu poniżej zebrałam, to co im mówię, aby mogło to dotrzeć do tych, którzy jeszcze ze mną nie rozmawiali.
Przeprowadzono mnóstwo badań odnośnie stresu, wpływania na nasze życie, na pracę mózgu i całego organizmu. Wiemy już, że na dziecko w łonie matki wpływa odczuwany przez nią silny stres, czego skutki odczuje dopiero po porodzie. Według badań na zwierzętach, widzimy, że gdy są zestresowani to najaktywniejsze w mózgu są części odpowiedzialne za przetrwanie i zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Niestety, gdy stres trwa stale i jego poziom jest wysoki to pojawiają się problemy z rozumieniem oraz koncentracją uwagi. Niemieccy badacze dowiedli, że stres obniża zdolność uczenia się średnio o 30 procent.
Nie demonizujmy jednak stresu, ponieważ jak każda emocja jest dobry i nam potrzebny. Gdy poziom stresu jest optymalny, dzięki wydzielanym przez organizm hormonom, poprawia nam koncentrację i wyostrza zmysły oraz mobilizuje nas do działania.
Uczysz się, uczysz bez przerwy a efektów nie widać..? Istnieje wiele sposobów obniżenia stresu, nauczenia się z nim żyć. On będzie w nas zawsze. Pewnie każdy uczeń myśli codziennie – „co mogę zrobić, jak sobie pomóc?” W takim razie czytaj dalej 🙂
1. Uprawiaj sport, znajdź dyscyplinę, która będzie sprawiać Ci przyjemność 🙂 Wysiłek z nią związany da odpoczynek i przygotuje Twój organizm do nauki.
2. Znajdź najlepszy sposób nauki, ponieważ mózg potrzebuje odpoczynku, może skuteczna okaże się metoda POMODORO? Nauka przeplatana przerwą. A może znajdziesz dla siebie inny sposób?
3. Ustal priorytety wśród przedmiotów szkolnych. Czy naprawdę z każdego przedmiotu potrzebujesz mieć 5 i 6? Zastanów się, które przedmioty będziesz zdawać na maturze, na których najbardziej Ci zależy 🙂
4. Pamiętaj, aby po nauce szkolnej, a przed odrabianiem lekcji odpocząć. Codziennie zrób sobie przerwę. Brzmi niemożliwie? Czytaj dalej 🙂
5. Rozwijaj pasję 🙂
6. Każdy z kim rozmawiałam mówił: ale jaki odpoczynek ? Jest tak dużo zadań domowych, sprawdziany, kartkówki, korepetycje, matura….. wydaje się być tego dużo. Dlatego zorganizuj swoją naukę 🙂 zrób grafik, kiedy, w jakich godzinach, czego będziesz się uczyć. Wiesz, że za tydzień jest sprawdzian, więc wpisz w grafik podzielony na tematy materiał i odznaczaj, co już zrobiłeś 🙂 Zacznij od przedmiotów najłatwiejszych, żeby szybko się z nimi uporać i nie stracić dużo energii na początku 🙂 Taki porządek będzie wprowadzał w Twoje życie spokój. Zobaczysz ile zrobiłeś, a ile jeszcze przed Tobą. Spróbuj 🙂
7. Przed nauką zadbaj o porządek w pokoju. Będzie milej i jedna rzecz mniej w grafiku do wykonania 🙂
8. Na czas nauki wyłącz komunikatory, niech nikt ani nic Cię nie rozprasza. Porozmawiasz ze znajomymi w czasie przerwy w nauce 🙂
9. Jeśli w Twojej głowie jest wiele nieułożonych myśli, wiele spraw po cały dniu, spisuj je, niech znikną, zmienią miejsce, a później w wolnej chwili będziesz mógł do nich wrócić i nad nimi rozmyślać.
10. Szukając miejsca w swoim napiętym grafiku na odpoczynek, nie zapomnij o śnie. Nie żałuj na niego czasu, ale rób to mądrze 🙂 Słyszałeś o niebieskim świetle emitowanym przez telefony? On oszukuje nasz mózg, sprawia, że myli się dzień z nocą, tym samym wprowadzając go w stan ciągłej aktywności. Taki stan prowadzi do zaburzenia wydzielania melatoniny– hormonu ułatwiającego zaśnięcie oraz regenerację. Wniosek? Wyłącz komórkę choć godzinę przed zaśnięciem, a w tym czasie poczytaj książkę lub posłuchaj muzyki. *Czytniki e-book nie emitują niebieskiego światła 🙂
11. Nasze ciało i mózg potrzebują odżywienia 🙂 Ogranicz produkty typu fast food, a wprowadź więcej warzyw i owoców. Świetny pomocnikiem w nauce jest gorzka czekolada, która ma jak najwięcej kakao, czym więcej tym lepiej! 🙂 Zjedz kilka kostek przed sprawdzianem, aby zwiększyć aktywność mózgu 🙂
12. Możesz wprowadzić relaksację, wiele nagrań do tego znajdziesz na youtube 🙂 

Jak widzisz, wiele zmian przed Tobą. Jeśli potrzebujesz pomocy w ich wprowadzeniu zapraszam do siebie 🙂 Razem jest łatwiej!

 

                 Twój Pedagog 🙂

 

========================================================

 

Pierwszą książką z naszego cyklu czytelniczego, którą chcę Wam przedstawić jest „Egzaminy bez spiny. Wiesz więcej i potrafisz więcej niż Ci się wydaje” Elżbiety Zubrzyckiej.
Wydawać by się mogło po tytule, że jest skierowana do maturzystów. Jednak każdy uczeń zaczynając od pierwszej klasy w końcu będzie maturzystą. Codziennie młodzież odczuwa stres związany z różnymi aspektami ich życia. Najwięcej martwią się o stopnie w szkole, swoją przyszłość, maturę. Książka „Egzaminy bez spiny” mówi o stresie związanym z nauką, ale traktuje go inaczej niż większość poradników.

W książce nie znajdziemy porad jak radzić sobie ze stresem samym w sobie, za to znajdziemy jak odczuwać go mniej, dzięki skutecznym metodom nauki, zapamiętywania, powtarzania. Jak zapanować nad czasem, żeby go jak najlepiej wykorzystać. Na dalszych stronach przeczytamy o tym jak przemieniać porażkę, błąd w sukces i jak wynieść z nich najlepszą naukę.

W myśl „nikt nie chwali to sam się pochwalę”, dużo dowiemy się także o motywowaniu samego siebie. Często spotykamy się z radami dorosłych, które podcinają nam skrzydła, nie wspierają nas, ale skutecznie karmią naszego wewnętrznego krytyka. Autorka pokazuje jak budować swoją wewnętrzną motywację do nauki a przez to wzmacniać poczucie własnej wartości. To wszystko da nam siłę do wspierania siebie, w formie, w której przyniesie to dla nas wiele korzyści. Pomocne w tym będzie określenie swojego rodzaju inteligencji oraz wiedza o tym, jak najlepiej wykorzystać jej potencjał do nauki i oczekiwanych wyników egzaminów.

Książka nie jest tylko zbiorem rad lub pomysłów, zawiera także ćwiczenia do pracy własnej. Tak jak podczas nauki matematyki potrzebujemy wykonać jak najwięcej zadań, tak samo zmiana myślenia, praca nad sobą składa się z ćwiczeń praktycznych. Na pewno po lekturze książki „Egzaminy bez spiny. Więcej wiesz i potrafisz więcej niż ci się wydaje” spokojniej i pewniej podejdziesz do egzaminów i sprawdzianów, które postawi przed Tobą życie.