Narodowe Czytanie

W niedzielę 08.09.2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach odbyła się 8. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły z Panią Dyrektor Bożeną Krzyżanowską na czele.

Tym razem czytane były nowele polskie: „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru opowiadań „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Wyboru tekstów dokonała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła oraz wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości. Akcję zainicjowała lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a w ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.