ZDROWY STYL ŻYCIA

Dnia 28.11.2019r. odbyła się w naszej szkole DRUGA EDYCJA IMPREZY  PROMUJĄCEJ ZDROWY STYL ŻYCIA. W tym  roku dzień  ten  jest także Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu oraz  Światowym Dniem Życzliwości.

 

Z tej okazji gościliśmy Panią inspektor Jadwigę Hackiewicz wraz z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach, Panią Joannę Balejko pełnomocnika burmistrza ds. przeciwdziałania uzależnieniom, Panią Monikę Marcińczyk i Panią Katarzynę Niedbało z Przedsiębiorstwa Komunalnego w Siemiatyczach oraz Panią Agnieszkę Bolewską-Iwaniuk z Katolickiego Radia Podlasie. Panie z Sanepidu przygotowały szereg atrakcji. Można było sprawdzić pojemność płuc, zbadać wiek metaboliczny,  ciśnienie krwi oraz sprawdzić, jak wygląda świat przez alkogogle. Panie z Przedsiębiorstwa Komunalnego NAWODNIŁY całą imprezę. Główna część akcji profilaktycznej poświęcona była klasom pierwszym, które na piątej godzinie lekcyjnej wzięły udział w licznych konkursach. Uczniowie klas drugich i trzecich mogli skorzystać z atrakcji w czasie długiej przerwy. Całość imprezy poprowadzili: Katarzyna Michnowska i Jakub Tyc. Na wstępie prowadzący przypomnieli definicję zdrowia wg. WHO i czynniki wpływające na  jego stan, a mianowicie: środowisko naturalne, cechy genetyczne, opieka zdrowotna oraz zdrowy styl życia, który jest najważniejszym czynnikiem  stanowiącym  aż 53%. Prowadzący zaznaczyli, że największy wpływ na nasze zdrowie mamy my sami i to, jaki styl życia prowadzimy. Następnie uczniowie klas pierwszych przystąpili do rywalizacji w dziewięciu konkurencjach sprawnościowych i zagadkach dotyczących  zdrowego stylu życia.

 

  • Znaczenie wody w organizmie człowieka
  • Krzyżówka dotycząca zdrowego odżywiania
  • Diagram z dekalogiem zdrowego stylu życia
  • Rozpoznaj zioła i przyprawy, którymi możemy zastąpić sól
  • Piramida Zdrowego Żywienia i Stanu Życia Dzieci i Młodzieży (4-18 lat)
  • Alkogogle
  • Czynniki wpływające na zdrowie
  • Zdrowe przekąski
  • Plakaty antynikotynowe

      

Imprezę uświetnił występ Filipa Kłopotowskiego, który brawurowo zaśpiewał piosenkę „Don’t worry, be happy” wprowadzając wszystkich w wesoły nastrój. Przewodnicząca jury Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska przedstawiła wyniki rywalizacji i wręczyła nagrody, którymi było siedem skrzynek owoców oraz sprzęt sportowy ufundowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Siemiatyczach. Po zaciętej rywalizacji i dwóch dogrywkach wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: IA -  pierwsze miejsce, IF - drugie miejsce, ID - trzecie miejsce, IE - czwarte miejsce, IB - piąte miejsce, IG- szóste miejsce, IC- siódme miejsce. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Organizatorzy: Iwona Hapanowicz-Charko, Wojciech Zieleniewski.

 

PUNKTACJA KLAS ZA POSZCZEGÓLNE KONKURENCJE: