accessible

POLSKA MŁODZIEŻ KATYŃ PAMIĘTA

 

12 kwietnia 2018r. nasza szkoła włączyła się w miejskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 8:30 wielu naszych uczniów pobiegło w III Siemiatyckim Biegu Pamięci o Katyniu. Jego inicjatorką  trzy lata temu była Karina Kuźmik, obecnie uczennica klasy II B LO. 

 

 

W III SIEMIATYCKIM BIEGU PAMIĘCI O KATYNIU wzięło udział około 300 uczniów z okolicznych szkół w tym uczniowie z Siemiatyckiego LO z klasy II B oraz I C wraz z nauczycielami wychowania fizycznego: Panią Iwoną Charko i Panem Wojciechem Zieleniewskim.

Uroczystość rozpoczęła się apelem. Trasa biegu przebiegała od Dębu Pamięci Kazimierza Niewiarowskiego na ulicy Andersa, do Dębu Pamięci Jana Płońskiego na ulicy Kościuszki. To wspaniała inicjatywa łącząca aktywność fizyczną z pamięcią o historii bestialsko zamordowanych w Katyniu. Pierwszy z Dębów Pamięci znajduje się przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II, oddaje hołd porucznikowi broni Kazimierzowi Niewiarowskiemu ur.3 listopada 1903r. zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu. Został zasadzony przez uczennice: Karinę Kuźmik i Kamilę Wysocką w 2015r. Drugi to Dąb Pamięci przy Gimnazjum Gminnym, poświęcony Janowi Płońskiemu, mieszkańcowi Siemiatycz, aspirantowi Policji Polskiej ur.22 października 1898r., zastrzelonego w bestialski sposób przez NKWD w Twerze. Drzewo zasadzone zostało w roku 2009/2010 przy współpracy z rodziną zmarłego.„Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zgubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”

Zdjęcia: Agnieszka Bolewska-Iwaniuk  Podlasie24, Karina Kuźmik LO Siemiatycze