accessible

Archiwum

2016/2017

Kryształowa Anka

 

Tuż przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego odbyło się rozstrzygnięcie i ogłoszenie zwycięzców w konkursie literackim „Wiem! Znam to miejsce!” o „Kryształową Ankę”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemiatyczach. By wziąć w nim udział, należało napisać tekst literacki (opowiadanie, nowelę lub mikronarrację), którego akcja rozgrywać się będzie współcześnie, w realnych miejscach Siemiatycz bądź okolic. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili: Mirosław Grzymkowski, Gabriela Urbańska i Agnieszka Korzeniewska, zadecydowała o przyznaniu I miejsca uczennicy klasy IIIC naszej szkoły, Aleksandrze Kasperuk. Ola napisała opowiadanie pt. „Pamięć”, które zostało docenione przez komisję „za niezwykłą dojrzałość obserwacji, narratorskie wyczucie a zarazem świeżość i pozytywną nonszalancję formy i języka”. Wygrywając konkurs, Ola otrzymała statuetkę „Kryształowej Anki” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Siemiatycze. W tym miejscu warto też wspomnieć o tym, że drugie miejsce w konkursie zajęła absolwentka naszego liceum, Luiza Bergcholc. Gratulujemy.

 

 

 

 

POWIATOWE ŚWIĘTO POLICJI W SIEMIATYCZACH

 

14 lipca 2017r. na placu przed siemiatyckim starostwem odbyły się uroczystości z okazji dorocznego Święta Policji. W policyjnym święcie wzięli udział Jarosław Zieliński Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz, Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Dydycz, Samorząd Powiatu Siemiatyckiego reprezentowali: Starosta Jan Zalewski i Wicestarosta Marek Bobel. Obecni byli również przedstawiciele samorządów gminnych, szkół, instytucji i formacji, z którymi Policja współpracuje oraz mieszkańcy Siemiatycz. Wśród obecnych była również delegacja naszego LO wraz ze Sztandarem Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach (Michał Rozwadowski, Weronika Kryńska i Anna Jaroszewicz)

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

23 czerwca 2017 r. Kolejny rok szkolny już za nami. Tym razem, z powodu kapryśnej pogody, zakończenie odbyło się nie na boisku ale w sali gimnastycznej. Ten dzień to dla uczniów liceum ostatni dzień w szkole w tym roku szkolnym. A dla uczniów klasy III ZSZ to dzień rozstania ze szkołą, kolegami i nauczycielami. Po wielu miesiącach nauki przyszedł wreszcie czas na podsumowania, podziękowania i życzenia. Dyr. Bożena Krzyżanowska, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych, następnie podsumowała miniony rok szkolny dziękując za czas wytężonej pracy. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. W klasie IA - 10, IB - 5, IC - 2, ID - 7, IIA - 4, IIC - 7, I ZSZ - 2 i III ZSZ - 3 osoby otrzymały świadectwa z biało-czerwonym paskiem. W szkole w tym roku szkolnym ponad 20% uczniów uzyskało średnią ocen 4,5 i wyżej. Szczególne gratulacje otrzymała uczennica klasy II C Aleksandra Kasperuk która ma najwyższą w szkole średnią ocen 5,88. Ola w minionym roku szkolnym otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów, teraz ponownie złożono kolejny wniosek. Pani dyrektor życzyła wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa pozostałym uczniom. Tegoroczne wakacje będą nieco dłuższe niż poprzednie. Nowy rok szkolny rozpocznie się 4 września.

 

 

„BIEG Z PRZESZKODAMI NA WAKCJE”

 

21 czerwca 2017 roku szkolne ławki zastąpiła łąka i piękny zielony teren wokół naszej szkoły. Bezpośrednie doświadczenie nie tylko daje wiedzę, ale także buduje relacje i związki emocjonalne w zespole klasowym. To ważna forma nauki jakiej potrzebują uczniowie XXI wieku, która pozwala oderwać się od szkolnej ławki, często rozwinąć nowe nieodkryte dotychczas zainteresowania.

Ścieżka biegła na terenie szkoły, umieszczono na jej trasie tablice z przedmiotami szkolnymi. Na każdym przystanku na uczniów czekali nauczyciele z  zadaniami przedmiotowymi i sportowymi.

Pierwszy przystanek to JĘZYKI OBCE gdzie uczniowie tłumaczyli słówka oraz czekała na nich loteria.

Następnie na swojej drodze mieli FIZYKĘ i do rozwiązania zadanie oraz konkurencję sportową - rzut beretem. Padł rekord długości rzutu  13 metrów.

Na trzecim przystanku oczekiwała PRZYRODA. Po rozwiązaniu zadania uczniowie wykonali test na spostrzegawczość

Czwarte stanowisko to JĘZYK POLSKI I HISTORIA. Uczniowie poszczególnych klas zmierzyli się z dyktandem o treści historycznej, gdzie mieli podkreślić wszystkie błędy ortograficzne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja rzutu piłeczką tenisową do wiaderek.

Piąty przystanek to CHEMIA i rozwiązanie zadania ze zmieszania roztworów octu oraz rzut piłką do ustawionych jak kręgle butelek z wodą.

Następnie uczniowie udali się na lekcję PRZEDSIĘBIORCZOŚCI i zmierzyli się z obliczaniem wartości procentowych. Wiele śmiechu i dobrej zabawy było podczas układania haseł reklamowych najciekawsze to:

„Nasza szkoła wciąż wymiata przyprowadzę tutaj brata”

„Nasza szkoła zawodowa jest odlotowa”,

„W bibliotece książek wiele, chodzą do niej przyjaciele”

INFORMATYKA na siódmym stanowisku i do rozwiązania schemat  algorytmu oraz skoki na długiej skakance gdzie uczniowie z klasy kolejno dochodzą i wspólnie skaczą. Rekord to cztery uczennice i wychowawczyni.

Na zakończenie biegu uczniowie zetknęli się z MATEMATYKĄ. Zadanie okazało się bardzo proste i bardzo dobrze rozwiązane przez wszystkie klasy. Rzuty do kosza zakończyły rywalizację między klasami.

Przejście tej trasy dostarczyło wszystkim wiele radości i dobrej zabawy. Towarzyszyła nam dobra wakacyjna muzyka przygotowana przez radiowęzeł szkolny. Na zakończenie przygotowaliśmy piknik z kiełbaskami. Tak wyglądała nietypowa, bo żywa lekcja w terenie.

Pierwsze miejsce zajęła klasa I C LO z wychowawczynią panią Jolantą Kalinowską i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz tort. Drugie miejsce zajęła klasa I ZSZ, a trzecie klasa II C LO. Wyróżnienie za wyjątkowe i najbardziej oryginalne hasła reklamowe otrzymała klasa IB LO.

Lekcja przypadła nauczycielom i uczniom do gustu i jest już pomysł na kolejną w przyszłym roku.

 

 

"HISTORYCZNY WEHIKUŁ CZASU"

 

W dniach 5-8 czerwca uczniowie klasy 1D i 2C mieli niepowtarzalną okazję zgłębić swą wiedzę z dziedziny historii Polski w niecodzienny sposób.

Europejskie Centrum Solidarności, słynny krzyżacki zamek w Malborku, muzeum poświęcone II wojnie światowej oraz emigracji – te oto przystanki zagwarantowały młodzieży zastrzyk ciekawych faktów na temat przeszłości naszej ojczyzny, rozmaitych domysłów, a także legend owianych tajemnicą. Dostępność informacji podawana w dwóch wariantach językowych (język polski, język angielski) umożliwiła uczniom rozwiniecie zdolności lingwistycznych i sprawdzenie swojej wiedzy z języka angielskiego. Młodzież pożegnała Trójmiasto dwugodzinnym spacerem wzdłuż Bałtyku. Wycieczka okazala sie doskonala metoda zjednoczenia sie uczniow z historią narodu, co jest zasluga Pani Alicji Smoktunowicz, Pani Aliny Wolszczuk oraz Pani Agnieszki Stypułkowskiej.

 

 

Gwiazd naszych wina

 

W ramach promocji czytelnictwa uczniowie klasy I C zachęcali do przeczytania książki pt. ”Gwiazd naszych wina”. To wnikliwa, odważna i humorystyczna powieść zgłębiająca kwestię życia i miłości. Jest to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena, zdobywcy wielu nagród literackich. Czytanie odbyło się 14 czerwca, w czasie długiej przerwy. Uczniowie odczytali fragmenty utworu, ilustrując je zdjęciami i muzyką z filmu, który został nakręcony na podstawie tej powieści.

ZIELONA SZKOŁA IIA

 

W ramach zielonej szkoły w dniach 13-14 czerwca 2017 r. klasa IIA z wychowawczynią Iwoną Hapanowicz - Charko i panią Jolantą Grzymkowską przebywała w Wólce Nadbużnej. Zielona szkoła rozpoczęła się zajęciami wychowania fizycznego, jako że na miejsce grupa dotarła rowerami.

Po zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku uczniowie kontynuowali lekcje gimnastyki pokonując 17 stacji parku linowego. O godzinie 12.00 do Wólki przyjechała pani Justyna Owczarska, która wspólnie z młodzieżą przeprowadziła lekcje języka angielskiego. Dziewczęta przygotowały prezentację o amerykańskim Święcie Niepodległości, a pani Owczarska zapewniła amerykańskie przekąski i napoje. Dalsza część lekcji przebiegła w terenie. Młodzież miała możliwość nauczenia się gry w baseball, spróbowała swoich sił w przeciąganiu liny oraz skokach przez nią. Kolejną konkurencją było przyniesienie z domków jak największej ilości przedmiotów w kolorach flagi amerykańskiej i nazwanie ich w języku angielskim. Zwycięska grupa otrzymała słodkie upominki. Opiekunowie mieli także zadanie do wykonania - rywalizowali ze sobą w konkurencji picia coca coli z puszki. Bezkonkurencyjna okazała się wychowawczyni IIA.

Następnym punktem zielonej szkoły była krótka wycieczka rowerowa nad rzekę Bug. Po powrocie nadszedł czas na zajęcia w siłowni zewnętrznej oraz gry i zabawy planszowe. Wieczorem chłopcy rozpalili ognisko, a wszyscy upiekli kiełbaski i ziemniaki. Energii starczyło jeszcze na tańce i śpiewy do późnego wieczoru.

W środę, po krótkiej nocy, zajęcia zielonej szkoły rozpoczęły się ćwiczeniami w parku linowym. W samo południe do Wólki przybyła pani Małgorzata Sawczuk na lekcje biologii, których głównym celem było poznanie miejscowej flory.  Rozpoczęły się one przypomnieniem morfologii roślin zielnych. Młodzież podzielona na grupy zebrała okazy takich roślin z pobliskiego terenu. Następnie przy pomocy kluczy oznaczono zebrane gatunki. Na podstawie kart obserwacji dokonano opisu budowy wybranego gatunku rośliny dwuliściennej. Z oznaczonych roślin powstanie pamiątkowy zielnik klasowy. Uczniowie zainstalowali również w lesie nieopodal fotopułapkę. Niestety, tym razem nie udało się „złapać” w nią zwierząt. Młodzież zaobserwowała za to „na żywo” liczne gatunki ptaków, m.in. dzwońce, dzięcioły, sójki, kowaliki oraz zięby.

Po zakończeniu zajęć szczęśliwi i pełni wrażeń uczestnicy zielonej szkoły wrócili do Siemiatycz. Zajęcia w terenie okazały się atrakcyjną formą nauki, umożliwiły aktywne spędzenie czasu i integrację klasy.

 

 

 

Wycieczka rowerowa
W czwartek, 8 czerwca klasa I B LO wraz z wychowawczynią panią Barbarą Łubą oraz panią Ewą Magdaleną Iwaniak wybrała się na wycieczkę rowerową po naszym zielonym Podlasiu.

 

Pierwszym ciekawym miejscem, które uczniowie mieli przyjemność odwiedzić  była św. Góra Grabarka. Tam  napili się zimnej, święconej  wody, zaczerpniętej ze źródła i z ulgą odetchnęli po przejechaniu początkowego odcinka trasy.

Dzięki wspaniałym sponsorom kulminacją tej przygody było ognisko na terenie domku myśliwskiego Wojskowego Koła Łowieckiego "Jeleń". Młodzież mogła hasać na świeżym powietrzu, najeść się, dosiąść jelenia i co najważniejsze –  nacieszyć towarzystwem przyjaciół :)

 

 

Konkurs fotograficzny - Z książkach w tle 2017

 

 

Wyjątkowa lekcja historii
Klasy I B i II B wzięły udział 6 czerwca 2017r. w wyjątkowej lekcji historii - konferencji naukowej zatytułowanej „Tadeusz Kościuszko na Podlasiu” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie z okazji ogłoszenia roku 2017 rokiem Tadeusza Kościuszki.

 

W swoim wystąpieniu „Legendy i fakty. Więzi Tadeusza Kościuszko z Podlasiem” JE Bp Antoni Dydycz przedstawił zebranym związki T. Kościuszki z Podlasiem. Podkreślał konieczność poznania przez młodzież historii naszego regionu i dziejów bohaterów narodowych. Dr Mirosław Roguski mówił o „Pospolitym ruszeniu ziemi drohickiej i jego oficerach w Powstaniu Kościuszkowskim”. Oba wystąpienia przeplatane były pięknie recytowanymi przez pana Jerzego Zelnika fragmentami utworów ilustrujących życie i działalność T. Kościuszki.

Prawdziwą ucztę duchową sprawiła zebranym pani Barbara Wachowicz, niezwykła postać polskiej kultury, określana mianem Ministra Patriotyzmu i Matką Polszczyzny. W swojej wykonaną piękną literacką polszczyzną gawędzie   „ Łączmy serca” mówiła o walce, zwycięstwach, miłości, przyjaźni i sławie Tadeusza Kościuszki.

Przywołała jakże aktualne i w czasach współczesnych j przesłanie Kościuszki: „Wydźwignijmy Ojczyznę (…), przywróćmy świetność imieniu Polaka, samowładność Narodowi, zasłużmy na wdzięczność Ojczyzny i sławę drogą żołnierzowi! Bądźmy jednym ciałem z Obywatelami, łączmy się najściślej, łączmy serca, ręce wszystkich Ziemi naszej mieszkańców. Narodowi i Ojczyźnie tylko Waszą wierność winniście”.

Publiczność w wypełnionej po brzegi sali uległa urokowi opowieści i poddała się wyjątkowemu nastrojowi. Dziękujemy dyrektor SOK pani Jolancie Sidorowicz za zorganizowanie autokaru, którym mogliśmy dotrzeć na to wyjątkowe spotkanie. ( zdjęcia p. Agnieszka Bolewska – Iwaniuk, podlasie24)

 

 

Sukcesy matematyczne naszych uczniów

W tegorocznej IX edycji Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej zmagania podjęły dwa zespoły z naszego LO. Z klasy I D startowali: Marek Dąbrowski, Brendon Karwowski i Damian Stefaniuk, zaś z klasy II C: Aleksandra Kasperuk, Kuba Bergcholc i Dominik Borowski. Zespół z klasy drugiej otrzymał wyróżnienie, natomiast Ola Kasperuk została laureatką tegoż konkursu i uzyskała indeks Wydziału Informatyki PB. - Gratulujemy!

 

Misja Uganda

 

8 czerwca 2017 r. grupa młodzieży z LO i ZSZ (IA, IC, IZSZ, IIIZSZ) wzięła udział w spotkaniu z Aleksandrą Wojtkowską. Miało ono miejsce w czytelni szkolnej, a zorganizowali je nauczyciele bibliotekarze. Pani Ola jest absolwentką siemiatyckiego LO, skończyła studia ekonomiczne, ale jej pasja to pomaganie innym. Dlatego właśnie dwukrotnie zdecydowała się na wyjazd do Ugandy i jako wolontariuszka pracowała w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym. O tym właśnie z dużą dozą humoru opowiedziała uczniom.

 

 

Miejskie Obchody Przeciwdziałania Uzależnieniom

 

7 czerwca klasa IIA LO wraz z wychowawczynią Iwoną Hapanowicz-Charko wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym PaT i Zebra. Mottem przewodnym tegorocznego spotkania było „Obudź w sobie pasje, a ustrzeżesz się nałogów”. W Siemiatyckim Ośrodku Kultury spotkali się uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu siemiatyckiego oraz przedstawiciele władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji, Straży Granicznej, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Spotkanie profilaktyczne otworzył Burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz.

 

Po części oficjalnej rozpoczęła się gra miejska. Uczestnicy przemaszerowali do amfiteatru nad zalewem, gdzie czekało na nich dużo atrakcji. Największą popularnością cieszyły się: jazda quadami, paintball, chodzenie po taśmie, żonglerka, chodzenie na szczudłach oraz strzelanie z wiatrówki.

 

Uczestnicy spotkania profilaktycznego mieli także możliwość spróbowania zdrowych przekąsek. Wszyscy uczestnicy miło spędzili czas w terenie i z trudem wrócili do szkoły na pozostałe lekcje.

 

 

 

Nagroda Główna w II Edycji Konkursu „W barwach biało-czerwonych”

Nasze Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach po raz kolejny docenione za podjęte inicjatywy i zaangażowanie młodzieży w obchody Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie, a w tym roku zdobyliśmy nagrodę główną, z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

8 czerwca 2017r. w Podlaskim Kuratorium Oświaty odbyło się  wręczenie nagród i wyróżnień szkołom, które przystąpiły do II Edycji Konkursu „W barwach biało-czerwonych” realizowanego z okazji Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.

Na nagrodę główną  zasłużyła przede wszystkim, zapoczątkowana w ubiegłym roku, inicjatywa zorganizowania  „Siemiatyckiego  Marszu Biało-Czerwonego”, w którym uczestniczyły władze samorządowe Powiatu, Miasta i Gminy Siemiatycze oraz nauczyciele i uczniowie szkół z terenu miasta i gminy Siemiatycze. Wszyscy ubrani w stroje biało - czerwone nieśliśmy ze sobą flagi i balony w kolorach narodowych, dając wyraz naszemu przywiązaniu do barw i symboli narodowych. Flaga wyraża i podkreśla naszą tożsamość i pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Przedstawiciele Kuratorium przekazali podziękowania dyrekcji, nauczycielom i uczniom  za inicjatywy i zaangażowanie w obchody świąt narodowych oraz podkreśli wagę takich działań szkoły w wychowanie młodego pokolenia.Bardzo dziękujemy za nagrodę i docenienie naszych starań. Już dziś jesteśmy przekonani, że weźmiemy udział w kolejnej edycji konkursu.

 

 

Dzień bez Papierosa

 

Dzień 31 maja jest Światowym Dniem bez papierosów, dzień ten obchodzimy także w naszej szkole w Zespole Szkół w Siemiatyczach. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całej społeczności szkolnej na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Dzień ma równie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów.  W naszej szkole zostały przeprowadzone akcje profilaktyczne na temat szkodliwości palenia papierosów, uczniowie wykonali plakaty antynikotynowe, na korytarzu były puszczane spoty  dotyczące szkodliwości i skutki palenie tytoniu. Uczniowie mogli podzielić się wiadomościami i wiedzą na ten temat z nauczycielami. Dzięki takim akcjom chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona młodych ludzi i odwieść ich od tego bardzo ciężkiego nałogu. Organizator ZS w Siemiatyczach, koordynator akcji - C.Kudelski

 

 

KAWIARENKA CZYTELNICZA

 

Popołudnie 24 maja 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły spędziła w dosyć nietypowy sposób... czytając fragmenty ulubionych książek w „kawiarence czytelniczej”. Spotkanie miłośników literatury z kilku szkół miało miejsce w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, a odbyło się w ramach projektu „Kreatywny czytelnik”, którego jedną z liderek jest nauczycielka naszej szkoły pani Urszula Jermakowicz.

Młodzież udowodniła, że czyta i umie mówić o literaturze.  Wśród pozycji zaproponowanych przez uczniów naszego LO znalazły się różne gatunki powieściowe. Michał Rozwadowski zachęcał do czytania literatury fantasy. Przytoczył fragmenty „Wojny o Raj” Stephena Lawheada oraz  „Diabła w aksamitach” Johna Dicksona Carra. Również fantastykę, bo książki z cyklu „Szklany tron” autorstwa Sarah J. Maas, promowała Ania JaroszewiczOla Kasperuk pozostała wierna klasyce powieści detektywistycznej i odczytała fragment „Przygód Sherlocka Holmesa” Arthura Conana Doyle’a. Angelika Wróbel wzruszyła „kawiarenkowiczów” kultową już książką „Oskar i pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta. Wiola Koc, choć proponowała „Intruza” Stephanie Meyer, powieść z pogranicza grozy i fantastyki, to odczytała z niej piękny fragment o miłości. Weronika Drabiuk zaintrygowała młodych czytelników książką „Numery” Rachel Ward, w której bohaterka zmaga się ze swoim tajemniczym talentem i próbuje zmieniać przeznaczenie.

„Kawiarenkę czytelniczą” prowadziła pani Ewa Nowik- dyrektor MBP im. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach. Wszyscy lektorzy otrzymali drobne upominki i „nieustające zaproszenie” do biblioteki.

 

 

 

Majówka z KEN-em

 

Tegoroczna „Majówka z KEN-em” za nami. W upalne wtorkowe popołudnie po raz kolejny wyszliśmy do naszego lokalnego środowiska z inicjatywą, chcąc pokazać, że w szkole jest czas nie tylko na naukę, ale również na zabawę. Zaproszenie do spędzenia tego popołudnia z nami przyjęło wielu mieszkańców miasta i okolic, w przeróżnym wieku. Byli dziadkowie, byli rodzice, byli nasi rówieśnicy z innych szkół. Nie zabrakło absolwentów naszej szkoły, ale też gimnazjalistów, uczniów szkół podstawowych i przedszkoli.

Na majówkowym placu swoje stoiska ustawiły poszczególne klasy, by w ten sposób promować profil swojego oddziału i być może zachęcić następne pokolenia do kontynuacji nauki w naszej szkole.

Najmłodsi uczestnicy majówki oblegali dmuchany plac zabaw, powodzeniem cieszyły się również gigantyczne bańki mydlane, a do dziewcząt malujących dziecięce buzie ustawiały się kolejki roześmianych maluchów.

W mgnieniu oka rozeszła się również nasza loteria fantowa. Fanty pozyskała cała społeczność szkolna, a dochód z loterii przekazaliśmy na potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach. Ich uczestnicy również wzięli udział w majówce, prezentując na swoim stoisku rękodzieło. W ramach współpracy z naszą szkołą wystawiły się również firmy i restauracje, w których uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej odbywają praktyki.

Zainteresowaniem cieszyły się pokazy ratownictwa medycznego, policji, straży granicznej oraz straży pożarnej. Przy takiej pogodzie doskonale sprawdziła kurtyna wodna, w której można było się schłodzić po wysiłku w wielu konkurencjach sportowych. A te były skierowane do wszystkich uczestników. Do rywalizacji między sobą stanęły również poszczególne klasy. W konkursie na majówkowe selfie z gimnazjalistami wygrała klasa ID.

W części artystycznej można było obejrzeć szkolne wydanie telewizyjnego programu „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz zorganizowane przez poszczególne klasy pokazy mody, w których młodzież zaprezentowała swoją pomysłowość, a widowni dostarczyła dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie - dziękujemy za obecność.

Podziękowania należą się również tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji majówki. Wystawcom i służbom dziękujemy za stoiska, sponsorom za nagrody, patronom medialnym za reklamę. Mamy nadzieję, że nasze szkolne podwórko wszystkim będzie się kojarzyło z dobrą zabawą i przyjazną atmosferą, dlatego już dziś zapraszamy na następną „Majówkę z KEN-em”.

 

 

 

Sukces naszej uczennicy

 

Aleksandra Kasperuk uczennica naszego Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach zajęła I Miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność Generała Władysława Andersa (1892-1970). Celem konkursu było poznanie sylwetki wielkiego Polaka, Generała Władysława Andersa oraz rozbudzenie zainteresowania historią Polski, zgłębienie poczucia i postawy patriotycznej. Jedną z form prac konkursowych było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej. Uczennica klasy IIC LO Aleksandra Kasperuk zajęła pierwsze miejsce w tej kategorii.

W dniu 15 maja 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród.                                                               

Gratulujemy wielkiego talentu i zdobytej nagrody.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Wojska w Białymstoku.

 

Od 4 maja rusza maraton maturalny

 

4 maja 2017r.  119 absolwentów naszej szkoły rozpoczęło maturalne zmagania. Tradycyjnie, na pierwszy ogień w egzaminacyjnym maratonie poszedł język polski. "Praca - pasja czy obowiązek?", fragment "Wesela" i "Quo vadis" Sienkiewicza. Między innymi z takimi zadaniami musieli zmierzyć się maturzyści na poziomie podstawowym z języka polskiego. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godzinie 9:00, a o godz. 14:00 część maturzystów pisała język polski na poziomie rozszerzonym. 5 maja rano przeprowadzony zostanie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego. Maturzyści! Życzymy powodzenia! Trzymamy za Was kciuki!

 

 

A WTEM TRZECI MAJ ZABŁYSNĄŁ...

 

Dnia 27 kwietnia 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez klasę IIB pod kierunkiem wychowawczyni pani Edyty Niewińskiej. Pamiętne wydarzenia z 1791r. zostały przedstawione w formie wspomnień, dzięki którym młodzież miała okazję poznać i zrozumieć historię swojej Ojczyzny. Można było zaobserwować jak uczniowie odnajdują elementy łączące wiedzę historyczną z potrzebą tożsamości narodowej współczesnego młodego człowieka.

Właściwy nastrój uroczystości został podkreślony dzięki pięknej oprawie muzycznej, na którą składały się m.in. utwory w wykonaniu chóru szkolnego pod dyrekcją pana Łukasza Kraujutowicza.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania poprzedzającego akademię Marszu Biało – Czerwonego oraz zaprosiła całą społeczność szkolną do udziału w miejskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

 

II Siemiatycki Marsz Biało-Czerwony - Piękna lekcja patriotyzmu

 

Dnia 27.04.2017r. z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi po raz drugi zorganizowaliśmy Marsz Biało-Czerwony, który przeszedł ulicami Siemiatycz. Mimo niesprzyjającej pogody wzięło w nim udział ponad 400 osób. W marszu uczestniczył Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Wicestarosta Marek Bobel, Zastępca Burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut, Sekretarz Gminy Siemiatycze Joanna Miłkowska.

Na  zaproszenie licealistów  bardzo licznie odpowiedzieli uczniowie siemiatyckich szkół, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi  im. Jana Pawła II, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum Gminnego, Szkoły Podstawowej nr 1, Zespołu Szkół Specjalnych.

Wszyscy ubrani w stroje biało – czerwone, nieśliśmy ze sobą flagi i balony w kolorach narodowych dając wyraz naszemu przywiązaniu do barw i symboli narodowych. Było pięknie, biało-czerwono, patriotycznie i narodowo.

Flaga zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Wyraża i podkreśla naszą tożsamość i pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Jesteśmy przekonani, że takie działania szkoły mają ogromną wagę w wychowaniu młodego pokolenia.

Uszyliśmy flagę biało-czerwoną do udekorowania budynku szkoły.  Uczniowie i nauczyciele wykonali kwiaty biało-czerwone,  które umieściliśmy przed szkołą, by pokazać nasz patriotyzm i przywiązanie do barw narodowych.

Dziękujemy dyrekcjom, nauczycielom i uczniom siemiatyckich szkół za udział w II Siemiatyckim Marszu Biało-Czerwonym.

Zapraszamy wszystkich za rok

 

 

Uroczyste pożegnanie maturzystów

,,Szukajcie prawdy jasnego płomienia, szukajcie nowych nieodkrytych dróg….” Cytat z wiersza Adama Asnyka ,,Do młodych’’ był mottem, które towarzyszyło tegorocznym uroczystościom pożegnania maturzystów. W uroczystym pożegnaniu maturzystów 2017, które odbyło się 28 kwietnia 2017r. w samo południe udział wzięli rodzice uczniów kończących szkołę, nauczyciele i dyrekcja szkoły.  Za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz szczególne osiągnięcia w konkursach absolwenci otrzymali nagrody z rąk pani dyr. Bożeny Krzyżanowskiej. Zgodnie z tradycją szkoły odbyło się przekazanie Sztandaru Szkoły przedstawicielom uczniów klas drugich. Uroczystość przygotowały panie Urszula Jermakowicz wraz z Heleną Tymoszewicz oraz Chór Szkolny pod dyrekcją pana Łukasza Kraujutowicza. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze.  Trzymamy kciuki!

Żonkile

 

19 kwietnia w Warszawie oraz w wielu innych miejscach naszego kraju przeprowadzona została po raz kolejny akcja Żonkile. Jej celem jest upamiętnienie losu powstańców żydowskich, którzy właśnie 19 kwietnia 1943 r. w warszawskim getcie rozpoczęli powstanie, by w ten sposób zawalczyć o swoją godność i człowieczeństwo. Do obchodów 74. rocznicy tego wydarzenia włączyli się również uczniowie klasy IIID wraz z wychowawczynią, Ewą M. Iwaniak. Jednym ze sposobów uczczenia tej rocznicy było upamiętnienie historii lokalnej społeczności żydowskiej. Tego dnia uczniowie wzięli udział w interdyscyplinarnej godzinie wychowawczej, która nie tylko propagowała tolerancję i poszanowanie dla odmienności kulturowej, ale była również doskonałą okazją do przypomnienia elementów lokalnej historii oraz treści z zakresu języka polskiego. Na początku lekcji uczniowie zostali poinformowani o celach i założeniach akcji Żonkile. Obejrzeli również film, pokazujący losy potomków siemiatyckich Żydów, którzy odwiedzają miasto w poszukiwaniu śladów swoich przodków. Po projekcji filmu młodzież udała się na spacer tymi ulicami miasta, na których w czasie wojny znajdowało się żydowskie getto.

Podczas rozmów pojawiały się również wzmianki o miejscach, które do dziś przypominają o tym, że przed wojną Siemiatycze były miasteczkiem licznie zamieszkiwanym przez żydowską społeczność. Jednym z takich miejsc są pozostałości po kaflarni „Dajcz i synowie”, która mieściła się przy obecnej ul. Wysokiej. Młodzież dowiedziała się również, że teren dzisiejszego dworca PKS w chwili rozpoczęcia likwidacji siemiatyckiego getta, w listopadzie 1942 r., był umschlagplatzem, a więc miejscem koncentracji społeczności żydowskiej tuż przed wywiezieniem do Treblinki.

Podczas takiej lekcji była też okazja do przedmaturalnej powtórki jednej z lektur. By wiedzieć dlaczego ten społeczno-edukacyjny projekt został nazwany akcją Żonkile, trzeba było sobie przypomnieć książkę Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jej główny bohater, Marek Edelman, będący jednym z ostatnich przywódców powstania w getcie, w każdą rocznicę tego wydarzenia otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Przy tej okazji wspomniani zostali pozostali bohaterowie książki oraz najważniejsze jej wątki i problemy. Na zakończenie lekcji młodzież udała się na żydowski cmentarz, gdzie złożyła żółte kwiaty na znak pamięci o tragicznych wydarzeniach z 1943 r.

 

SIEMIATYCKA MŁODZIEŻ KATYŃ PAMIĘTA

 

12 kwietnia 2017r. odbył się II Siemiatycki Bieg Pamięci o Katyniu, w którym udział wzięło 258 uczestników biegnących. Byli to uczniowie ze szkół w całym powiecie. Również uczniowie naszego LO im. KEN w Siemiatyczach wzięli udział w tym wydarzeniu.

 

Bieg był formą upamiętnienia bestialskich wydarzeń z 1940r. i osób zamordowanych strzałem w tył głowy. Trasę biegu wyznaczają dwa dęby (w tym jeden zasadzony prze uczennice Kamilę Wysocką i Karinę Kuźmik, które są tez inicjatorkami tego wydarzenia). "O brutalnej prawdzie tych straszliwych zbrodni musimy pamiętać nie po to, by jątrzyć i dzielić, ale po to, by nic podobnego nie wydarzyło się nigdy więcej. Musimy pamiętać i ocalić od zapomnienia."

 

Finał Szkoły w siatkówce dziewcząt 2017

 

11 kwietnia 2017 r. odbył się Finał Szkoły w siatkówce dziewcząt. Grały trzy klasy, które wygrały eliminacje klasowe: IIIA, IIC oraz IC. Wyniki rozgrywek: IIIA - IIC 1:2 (10:25; 25:17; 8:15); IIIA - IC 2:0 (25:20; 25:16); IIC - IC 2:0 (25:10; 25:17). Pierwsze miejce zajęła klasa IIC (mistrz szkoły z ubiegłego roku), drugie - klasa IIIA i trzecie - klasa IC. GRATULACJE!!!

Konkurs Recytatorski 2017

 

W miejskich eliminacjach do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się w piątek, 7 kwietnia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, udział wzięło czworo uczniów z naszej szkoły. Karina Kuźmik z klasy IA, Mateusz Sidorowicz z klasy IB i Wiola Koc z klasy IIC zmierzyli się ze słowem mówionym w turnieju recytatorskim, zaś Damian Stefaniuk z klasy ID próbował swoich sił w turnieju poezji śpiewanej. Jury, w skład którego weszły panie Grażyna Skrzeczyńska i Katarzyna Malewska, zdecydowało, że w eliminacjach wojewódzkich tego konkursu, zaplanowanych na 28 kwietnia w Białymstoku, Siemiatycze będą reprezentowane przez Karinę i Mateusza. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęci, odwagę i trud włożony w przygotowanie do recytacji. Byliście wspaniali.

„Igraszki ze słowem”

 

Pod koniec marca kilkunastu uczniów naszej szkoły (z klasy IB i ID) pod opieką pani Ewy M. Iwaniak wzięło udział w warsztatach teatralno-recytatorskich pt.: „Igraszki ze słowem”. Zajęcia odbyły się w Siemiatyckim Ośrodku Kultury a poprowadziła je instruktorka Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, pani Magdalena Kuszyńska-Sosnowska. Zajęcia miały na celu przede wszystkim przygotowanie do publicznych wystąpień, które w dobie intranetu i ograniczonych bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, dla wielu z nas są nie lada wyzwaniem. Dlatego podczas blisko dwugodzinnych ćwiczeń uczniowie dowiedzieli się m.in. jak radzić sobie ze stresem i jak przygotować się do publicznego wystąpienia. Uczestnicy warsztatów wspólnie z opiekunem i instruktorem pracowali nad właściwą dykcją, poprawną wymową czy zachowaniami scenicznymi. Niecodziennym wyzwaniem, zwłaszcza dla dziewcząt, była nauka oddychania przeponowego a rozgrzewka aparatu mowy uświadomiła uczniom, że intensywny trening języka czy żuchwy też może się skończyć zakwasami.

Promocja czytelnictwa 2017

 

W ramach promocji czytelnictwa klasa 1 B zaprezentowała 2 tytuły „Zakochani w świecie – Indie” Joanny Grzymkowskiej – Podolak oraz „Kubę Błaszczykowskiego: Kolekcję Przeglądu Sportowego -11 wspaniałych”.

Ogłoszenie

 

Kwiat patriotyzmu rozchyla swe płatki

Tak Nas wychowali Ojcowie i Matki,

Że gdzie nie jesteśmy, to dumą pałamy

Bo swą Ojczyznę – Polskę kochamy

 

Młodsi i starsi niech zbiorą się razem

Wnet ktoś zakrzyknie donośnym basem

Na dźwięk ten ruszy marsz biało – czerwony

I już nigdy nie straci nasz orzeł korony

 

Jak sięgasz pamięcią, była Ci bliska

Jak własna Matka, co chętnie uściska

A ktoś Ty dla Niej jak niewdzięczne dziecię?

Przyjdź! Dla Ojczyzny jedynej na świecie

 

Samorząd Uczniowski

 

 

Rozgrywki w siatkówkę

 

W marcu w naszej szkole odbyły się rozgrywki klasowe w siatkówkę dziewcząt. Z klas trzecich grały klasy: IIIA, IIIB, IIID i IIIE. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIIA, drugie - IIIE, trzecie - IIID. Z klas drugich startowały klasy: IIA, IIB, IIC. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIC, drugie - IIB, trzecie - IIA. Z klas pierwszych grały klasy: IA, IB, IC. Wygrała klasa IC. Klasy IIIA, IIC i IC będą grały w FINALE SZKOŁY W SIATKÓWCE, który odbędzie się w kwietniu.

Piłkarki ręczne LO Siemiatycze IV w województwie podlaskim

 

Dnia 24.03.2017 r. w Łomży odbył się finał Licealiady Województwa Podlaskiego w piłce ręcznej dziewcząt. Szczypiornistki z naszej szkoły pojechały do Łomży powalczyć o brązowy medal, ponieważ po rozegraniu Ligi zajmowaliśmy czwarte miejsce tracąc jeden punkt do ZS Dąbrowa Białostocka. Pierwszy mecz z Łomżą dziewczęta oszczędzały siły, ponieważ Liceum Mistrzostwa Sportowego z Łomży wygrało wszystkie mecze w Lidze i miało zbyt dużą przewagę nad nami. Początkowo los nam sprzyjał i IV LO Białystok wygrało z ZS Dąbrowa Białostocka, więc otworzyła się szansa na zdobycie trzeciego miejsca. Niestety w bezpośrednim meczu z ZS Dąbrowa Białostocka niewiele nam zabrakło i przegraliśmy 14:12, zajmując ostatecznie IV miejsce. W turnieju finałowym wygraliśmy w klasyfikacji fair play i otrzymaliśmy puchar za najbardziej czystą grę.

DZIEŃ OTWARTY 2017

 

Dnia 21 marca w naszej szkole było szczególnie uroczyście. Podczas gdy inni z nadzieją wypatrywali nadejścia wiosny, my świętowaliśmy „Dzień Otwarty”. Już od wczesnych godzin szkołę wypełnił radosny nastrój oczekiwania na gości. Licznie przybyłych gimnazjalistów oraz ich opiekunów witali nasi uczniowie, nauczyciele i dyrekcja. Około 250 uczniów gimnazjów z Siemiatycz, Grodziska, Perlejewa, Dziadkowic odwiedziło naszą szkołę, by poznać nas osobiście.

To był dzień !

"Dzień Otwarty” w tym roku przerodził się w radosne święto liceum i branżowej szkoły. A jest co świętować i z czego się cieszyć. Wspaniałe, nowocześnie wyposażone pracownie to nie tylko „zachęta” do nauki, ale szansa na integrację całej społeczności szkoły. Nasza szkoła jest przyjazna i otwarta na potrzeby ucznia. Zapewniamy młodzieży atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy edukacyjne na uczelnie wyższe, ciekawe wycieczki programowe, aktywny wypoczynek i przygotowanie do pracy w wymarzonym zawodzie.

Konkurs przyrodniczy rozstrzygnięty !

Podczas spotkania na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom II Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych. Spośród 80 gimnazjalistów etapu szkolnego wyłoniono 32 uczniów, którzy wzięli udział w etapie finałowym. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami, które wymagały od nich rozległej wiedzy i umiejętności twórczego myślenia. Nagrody ufundowali i wręczyli Pan Starosta Powiatu Siemiatyckiego Jan Zalewski, Pan Burmistrz Miasta Siemiatycze reprezentowany przez Pana wiceburmistrza Henryka Czmuta następującym uczniom: I miejsce - Julia Krzesińska Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach, II miejsce – Miłosz Barańczuk  Gimnazjum w Nurcu-Stacji, III miejsce -  Ewa Andrzejewska Gimnazjum w Boćkach, wyróżnienia - Karolina Kosz Gimnazjum w Dziadkowicach i  Monika Suwała Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach. Gratulujemy!

Ale się działo !

Prezentowaniu oferty edukacyjnej na przyszły rok przygotowanej przez uczniów i wychowawcę klasy ID LO towarzyszyła radosna atmosfera oraz liczne atrakcje. Warto dodać, że nasi goście mogli nie tylko poznać umiejętności naszych uczniów,  ale także bawić się i uczestniczyć w ciekawych prezentacjach przygotowanych w poszczególnych pracowniach lekcyjnych.

Kulinarne show !

Nasi goście specjalni – restauracja Kresowiak, Cezar, Leśny Zakątek, piekarnie PSS SPOŁEM, Sokół, w których uczniowie klasy wielozawodowej odbywają praktyki - zachwycili wszystkich umiejętnościami kulinarnymi i smacznymi przekąskami, których mogli spróbować uczniowie i nauczyciele gimnazjów.

Fabryka piękna!

Ogromną popularnością cieszyła się „Fabryka piękna” przygotowana przez SALON Fryzjerski  MĘSKI  Barbershop. Uczniowie z Zasadniczej Szkoły Zawodowej mieli ręce pełne roboty. Przyszli fryzjerzy z finezją i artystycznym zacięciem wykonywali przeróżne fryzury damskie i męskie oraz golili brody. Gimnazjaliści i nasi uczniowie przechodzili prawdziwe metamorfozy.

Dziękujemy Gościom za przybycie

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli i Gimnazjalistów. Drodzy koledzy i koleżanki, dziękujemy Wam za przybycie i wspólne przeżywanie tego święta. Pamiętajcie, że drzwi naszej szkoły są dla Was zawsze otwarte. Mamy nadzieję, że świetnie spędziliście czas i dobrze się bawiliście. Dołączcie do nas !!!

Dziękujemy wszystkim naszym nauczycielom i uczniom za przygotowanie i organizację Dnia Otwartego.

Zapraszamy na fotoreportaż do galerii.

 

 

Mistrzostwa Szkoły w halową piłkę nożną

 

Właśnie rozpoczęły się Mistrzostwa Szkoły w halową piłkę nożną. Do rywalizacji stanęły klasy IAC, IB, ID, IIAB, IIC, IIIAD, IIIBE, IIIC. Dzięki uprzejmość Dyrektora MOSiR , zawody odbywają się na hali miejskiej. Zapraszamy kibiców do dopingu dla swoich klas. Jest to kolejna lekcja proponowana przez nauczycieli wychowania fizycznego skierowana do uczniów naszego liceum, w celu poprawy atrakcyjności lekcji wych. fizycznego. Organizator C. Kudelski. Na zdjęciu reprezentacje klas IIIAD, IIIC, IIAB, IIC, IAC, IB, ID

Sherlock Holmes na angielskim
Uczniowie nasi mają wiele pasji i zainteresowań i, co najważniejsze, chcą i potrafią się nimi dzielić. W ramach omawianych na lekcjach języka angielskiego zagadnień związanych z przestępczością, Ola Kasperuk z klasy IIC zaproponowała, że przeprowadzi lekcję o jej ulubionym bohaterze Sherlocku Holmesie.

 

Uczniowie nasi mają wiele pasji i zainteresowań i, co najważniejsze, chcą i potrafią się nimi dzielić. W ramach omawianych na lekcjach języka angielskiego zagadnień związanych z przestępczością, Ola Kasperuk z klasy IIC zaproponowała, że przeprowadzi lekcję o jej ulubionym bohaterze Sherlocku Holmesie.

Przygotowała więc prezentację o tym sławnym angielskim detektywie oraz o twórcy tej postaci sir Arturze Conan Doyle’u. Dopełnieniem tego były zadania na spostrzegawczość, kalambury, zagadki muzyczne i słowne, które związane były właśnie z postacią Sherlocka Holmesa. Rywalizacja toczyła się pomiędzy dwoma drużynami. Była to bardzo udana lekcja. Ola z wielką pasja i ogromną znajomością tematu opowiadała o Sherlocku Holmesie, dzięki czemu reszta klasy mogła utrwalić słownictwo dotyczące przestępczości, jednocześnie świetnie się bawiąc.

 

 

Dzień Świętego Patryka

 

17 marca w wielu miejscach świata, a przede wszystkim w Irlandii, obchodzony jest dzień świętego Patryka. Tego dnia na lekcjach angielskiego w naszej szkole również można było usłyszeć melodie irlandzkie.

Klasy pierwsze z panią Urszulą Burakowską uczyły się tańców irlandzkich oraz poznały, w jaki sposób Irlandczycy świętują ten dzień. Ania i  Łukasz z klasy IIA przygotowali prezentację dotyczącą obchodów dnia świętego Patryka, jak i krótką historię, dlaczego św. Patryk został patronem Irlandii. Następnie zorganizowali zawody polegające na wyłonieniu osoby, która najszybciej wypije zielony napój – zielony jest przecież wiodącym kolorem tego dnia. Kolejnym punktem było rozwiązanie krzyżówki, do której odpowiedzi podane były we wcześniejszej prezentacji. Całość zakończona była ucztą składającą się z muffinek zrobionych przez Anię – oczywiście zielonych!

Mistrzostwa Powiatu Szkół Średnich

Dnia 14.03.2017 r. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Średnich w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Dziewczęta z naszej szkoły pokonały bez straty seta wszystkie zespoły z powiatu. Tydzień wcześniej drużyna dziewcząt zakończyła rozgrywki III Ligi w ramach Licealiady Województwa Podlaskiego i podobnie jak w przypadku powiatu wygrały wszystkie mecze bez straty seta zdobywając tym sposobem awans do II Ligi.
Z drużyną grającą w II Lidze spotkaliśmy się w turnieju powiatowym. Dziewczęta z ZSR Ostrożany, z którymi wygraliśmy, w tym roku szkolnym zajęły IV miejsce w II Lidze. Klasyfikacja końcowa w turnieju: ZS Siemiatycze, ZSR Ostrożany, LO Drohiczyn, ZSR Czartajew. W kategorii chłopców zgłosiły się tylko dwie szkoły i w meczu drużyna ZSR Ostrożany pokonała naszych chłopców 2:0.

 

Skład drużyny dziewcząt:

Katarzyna Lachowicz, Weronika Sobecka, Hanna Liguz, Anna Bajena, Magdalena Bobrowicz, Aleksandra Mikołajczuk, Magdalena Zieniuk, Wioleta Koc, Paulina Trochimiak

Skład drużyny chłopców:

Mateusz Troc, Tomasz Cwalina, Marek Jakimczuk, Marek Gorczkowski, Piotr Lachowicz, Mateusz Sitarski, Karol Łuniewski

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Z radością pragniemy poinformować, że nasza szkoła znalazła się na wykazie placówek, którym zostanie udzielone wsparcie finansowe w kwocie 12000 złotych na zakup nowości wydawniczych w ramach wieloletniego rządowego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” oraz wkład własny Powiatu Siemiatyckiego w kwocie 3000 złotych. Celem programu jest wspieranie rozwoju zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa.

Prosimy uczniów, nauczycieli i rodziców o zgłaszanie propozycji książek, które warto zakupić do naszej biblioteki.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ŚWIĘTO MATEMATYKI

 

14 marca obchodzony jest światowy dzień liczby Pi. W nawiązaniu do tego wydarzenia, w naszej szkole po raz drugi zorganizowano „Dzień z Matematyką” pod hasłem: „MATEMATYKA nie jest trudna, MATEMATYKA nie jest nudna, MATEMATYKA to świetna zabawa, MATEMATYKA to podstawa”. Uczniowie oraz nauczyciele wspólnie bawili się przy rozwiązywaniu zadań, które w kreatywny sposób łączyły tematy znane z lekcji z codziennymi, praktycznymi zagadnieniami.

Całość została podzielona na trzy części, w trakcie których poszczególne klasy rywalizowały ze sobą mierząc się z logicznymi wyzwaniami. W pierwszej części przygotowano rozprawkę z matematyką w tle pt. „Kiedy się spotkamy?”. Zadanie wymagało słuchania i czytania ze zrozumieniem. Po analizie tekstu, należało poprawnie odpowiedzieć na postawione pytania. W części drugiej znalazły się łamigłówki logiczne. Uczniowie musieli współpracować ze sobą, aby rozwiązać zagadki i znaleźć poprawne odpowiedzi. Część trzecia dotyczyła statystyki szkolnej. Przygotowane zostały pytania związane z naszą szkołą. W trakcie lekcji zaprezentowano znane utwory muzyczne z tekstami nawiązującymi do matematyki w wykonaniu Agaty Wawrzyniak, Wiktorii Czeczuk, Gabrysi Boguszewskiej, Mateusza Sidorowicza i Damiana Stefaniuka.

Zwycięzcą tegorocznego „Dnia z Matematyką” została klasa II C, która za zdobycie największej liczby punktów otrzymała statuetkę SUPER MATEMATYKÓW 2017. Za pomysł oraz organizację wydarzenia odpowiadały panie uczące matematyki: Barbara Łuba, Małgorzata Kościaniuk oraz Teresa Urbańska. Lekcja ta miała na celu pokazanie, że matematyka nie musi kojarzyć się z nudą oraz skomplikowanymi zadaniami. Dzisiejszy „Dzień z Matematyką” udowodnił, że matematyka to także dobra zabawa.

Wyniki konkursu ortograficznego

 

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do XVIII Podlaskich Mistrzostw w Ortografii. Wzięło w nich udział 15 uczniów. Niestety, nie było osoby, która napisałaby dyktando bezbłędnie. Najmniej błędów popełniła i tym samym wygrała te zmagania uczennica klasy IIC, Magdalena Bobrowicz i to ona 21 marca będzie reprezentowała naszą szkołę w finale w Białymstoku. Miejsce drugie zajął uczeń z klasy IB, Wiktor Daciuk, zaś miejsce trzecie przypadło Wiktorii Czeczuk, również z klasy IB. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy do rywalizacji w kolejnych edycjach konkursu.

Pielgrzymka maturzystów

 

W dniach 2-3 marca 2017Rr. na Jasnej Górze odbyła się tegoroczna pielgrzymka maturzystów z Diecezji Drohiczyńskiej. Nie mogło tam zabraknąć również reprezentacji naszej szkoły.

Dość liczną, bo 59-osobową grupą, w skład której weszli przedstawiciele wszystkich klas trzecich, wsparci opieką naszych nauczycieli (katechety - ks. Rafała Zbuckiego oraz wychowawców – pani Bożeny Czerkas, Justyny Owczarskiej i Ewy M. Iwaniak) udaliśmy się do Częstochowy, by wziąć udział w modlitewnym spotkaniu i Matce Bożej zawierzyć wszystko to, co jest dla nas ważne. Czuwanie rozpoczęło się konferencją pt. „Idźcie i głoście”, na której nastąpiło zawiązanie wspólnoty. W sumie z kilkunastu placówek do Częstochowy przyjechało łącznie ponad tysiąc uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po konferencji, tradycyjnie już, na jasnogórskich wałach odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po niej była chwila czasu wolnego na przygotowanie się do Apelu Jasnogórskiego i wieczornego czuwania w kaplicy Cudownego Obrazu. Na zakończenie pielgrzymki uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił pasterz Diecezji Drohiczyńskiej, ks. biskup Tadeusz Pikus. Za każdy punkt pielgrzymkowego programu odpowiadała inna szkoła. My swoje 5 minut mieliśmy na zakończenie. W imieniu wszystkich młodych podziękowania księdzu biskupowi za jego obecność złożyli uczniowie naszego liceum – Patrycja Jankowska i Sebastian Manturewicz z kl. IIIA

 

Gość z Wiednia na niemieckim

 

Kilka dni temu podczas lekcji języka niemieckiego nasi uczniowie mieli okazję do kontaktu z żywym językiem niemieckim. W dniach 22 - 23.02.2017 gościliśmy w naszej szkole Dominika Borka – studenta Uniwersytetu Wiedeńskiego, mieszkającego na stałe w Austrii.

Dominik opowiadał uczniom, m.in. o wydarzeniach kulturalnych w  jego kraju, codziennym życiu w Wiedniu oraz o przysmakach kuchni austriackiej. Uczniowie dowiedzieli się również na czym polegają różnice między językiem niemieckim w Austrii i Niemczech. Bardzo ciekawe i przydatne były też ćwiczenia w mówieniu podczas lekcji, np. nauka godzin czy dialogi na dworcu kolejowym. Dzięki takim zajęciom uczniowie mieli okazję sprawdzić w praktyce swoją znajomość języka niemieckiego.

 

Lekcja o Funduszach Europejskich

 

Ministerstwo Rozwoju zorganizowało już po raz czwarty edycję akcji edukacyjnej pn. „Lekcja o Funduszach Europejskich”. Tym razem celem przedsięwzięcia była popularyzacja wśród młodzieży ponadgimnazjalnej idei przedsiębiorczości, a także możliwości otrzymania wsparcia z Funduszy Europejskich na rozwój własnego biznesu.

 

W naszej szkole po raz drugi uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyli w takiej lekcji.

Podczas 45-minutowych zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak Fundusze Europejskie pomagają młodym ludziom przekuć pomysł w biznes. Pani Bożena Krzyżanowska i Irena Łuba przeprowadziły lekcję w oparciu o dostarczony scenariusz oraz specjalnie przygotowane materiały. Uczniowie, którzy najszybciej rozwiązali zadania konkursowe związane z tematyką Funduszy Europejskich, otrzymali drobne upominki.

Uczniowie ocenili tą lekcję jako ciekawą, podobała im się forma zajęć i dostosowane do ich wieku materiały informacyjne w formie filmu instruktażowego oraz komiksu.

 

 

Promocja czytelnictwa

 

We wtorek dnia 27 lutego 2017r. klasa IA z wychowawcą Krzysztofem Derehajło zaprezentowała w ramach comiesięcznych spotkań promujących czytelnictwo książkę pt.: "Miasto 44". Jest to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Po zakończeniu czytania można było zobaczyc krótki fragment filmu na podstawie książki o tym samym tytule.

 

 

Lekcja patriotyzmu


We środę - 1 marca 2017 roku - młodzież obejrzała spektakl „Pokolenie 1920” w reżyserii Bruna Małkowskiego, przygotowanego przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Bohaterowie spektaklu, Krzysztof i Barbara to młodzi ludzie, którzy po klęsce wrześniowej przyłączają się do ruchu oporu. Straty wśród przyjaciół, nadają ich walce cechy osobistego rewanżu. Krzysztof w przypadkowej łapance zostaje zatrzymany i trafia do obozu koncentracyjnego. Tam spotyka się z postawami różnych ludzi, pragnących przeżyć w sytuacji ciągłego zagrożenia i śmierci. Spektakl był formą lekcji o patriotyzmie.

 

 

Mannequin Challenge
Zatrzymany kadr, kamera powoli przechodzi od jednej osoby do drugiej. Ktoś zastygł w połowie wypowiadanego zdania, ktoś po coś sięgał, a jego ręka zawisła w powietrzu. To nie scena z kolejnej części filmu o Harrym Potterze, a na nieruchomych ludzi nikt nie rzucił czaru. Spokojnie, to tylko internetowa moda, zwana Mannequin Challenge. Do zabawy przyłączyli się uczniowie z klasy ID oraz IIC z wychowawczynią oraz nauczycielem języka angielskiego p. Agnieszką Stypułkowską.

 

Pancake Day

 

Prawdziwą ucztę z okazji Pancake Day, czy też Shrove Tuesday, urządziła klasa IIC. Z okazji ostatniego dnia przed rozpoczęciem postu (po angielsku: Lent) uczniowie urządzili zapusty w stylu angielskim.
Na lekcji przygotowali naleśniki (pancakes), które próbowali także obracać podrzucając (flip). Obejrzeli filmiki o ich przyrządzaniu, relacje z Pancake Race oraz prezentację przygotowaną przez kolegów z klasy z informacjami dotyczącymi tradycji obchodów tego dnia. Wspaniali kucharze Przemek, Kuba i Rafał mieli trudne zadanie, by zaspokoić apetyt wszystkich klasowych głodomorów!

Podobną lekcję przygotowały dwie Kasie z klasy IIA. Tutaj natomiast, oprócz pochłaniania naleśnikowych kalorii, odbył się bieg z naleśnikami (Pancake Race) {FILM} na szkolnym boisku. Prócz tego pomysłowe dziewczyny przygotowały zabawny filmik przedstawiający początki tradycji tychże wyścigów.

Odrobina faktów
Wielowiekową tradycją w Anglii jest, by przed rozpoczęciem postu wykorzystać takie składniki jak jajka czy mleko, których nie można jeść w poście. Najlepszym sposobem na to jest usmażenie stosu naleśników. Legenda mówi, że naleśnikowe ostatki zapoczątkowała pewna kobieta mieszkająca w Olney, w hrabstwie Buckinghamshire. Podobno była tak zajęta smażeniem naleśników, że straciła poczucie czasu i dopiero bijące dzwony kościelne przypomniały jej, że już najwyższy czas iść na nabożeństwo pokutne do kościoła. Bojąc się, że spóźni się do spowiedzi, pobiegła w fartuszku i z patelnią, na której piekł się naleśnik, prosto do kościoła. Na cześć pośpiechu owej niewiasty odbywają się biegi z patelnią i naleśnikiem, w których uczestnicy muszą podrzucić swój naleśnik (oczywiście musi obrócić się w powietrzu) przynajmniej trzy razy. Pancake Day – nazywany też jest „Shrove Tuesday”. Samo słowo „Shrove” pochodzi od średniowiecznego wyrazu „shrive”, które najprościej można przetłumaczyć, jako: przyznanie się, wyznanie.

Tłusty Czwartek w ZPO

 

Wolontariuszki z Liceum Ogólnokształcącego (klasy III A i I D) dnia 23.02.2017 udały się do ZPO w Siemiatyczach, aby spotkać się z podopiecznymi. Tego dnia dziewczęta przygotowały pensjonariuszom słodką niespodziankę w postaci kosza przepysznych pączków, upieczonych przez pracowników naszej szkoły.

Shrove Thursday! Tłusty Czwartek atakuje!

 

Shove Thursday! Tłusty Czwartek nadchodzi! Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego uczniowie klasy II C stanęli ramie w ramię do walki z rutyną. Ambitna młodzież z naszej szkoły po raz już kolejny połączyła piękno polskich tradycji z nauką języka angielskiego. Uczniowie przyrządzili przepyszne amerykańskie waffles, które do teraz przywodzą wszystkim na myśl szereg nowo poznanych słówek. Degustacja zakończyła się notą nie inna niż 2/10, co dało wszystkim powód do dumy!

Targi edukacyjne 2017

 

27 lutego 2017 r. na holu pierwszego piętra po raz kolejny odbyły się „Targi edukacyjne”. Na targach obecni byli m.in. UMCS Lublin, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku, Uniwersytet w Białymstoku, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie oraz Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Białymstoku. Podczas targów uczelnie wyższe zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Szkoły przygotowały pokazy, prezentacje, katalogi i ulotki. Informacje o studiach i możliwość rozmowy przedstawicieli uczelni z uczniami to interesujący pomysł na promocję szkół wyższych.

TŁUSTY CZWARTEK 2017

 

W tłusty czwartek, 23 lutego 2017r. po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została akcja METODA NA GŁODA czyli TŁUSTY CZWARTEK. W tym dniu można było posmakować pysznych pączków przygotowanych przez pracowników szkoły pod czujnym okiem pani dyrektor. Nasza akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie pączki zniknęły w ciągu dwóch pierwszych przerw. Obiecujemy, że w przyszłym roku postaramy się zaspokoić oczekiwania wszystkich "pączkożerców". W akcję zaangażowała się klasa II A z wychowawczynią panią Iwoną Hapanowicz-Charko.

Podsumowanie KONKURSU MŁODYCH POETÓW

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego uczciliśmy w naszej szkole 21 lutego podsumowaniem XVIII edycji Konkursu Młodych Poetów. Pieczę nad konkursem oraz przebiegiem uroczystości sprawowali nauczyciele: Alina Wolszczuk, Monika Basista, Ewa Boguszewska, Małgorzata Mioduszewska - Scaduto. Uroczystość miała miejsce w bibliotece szkolnej.

Lekcji w zimowej aurze ciąg dalszy

 

Kolejną klasą, która ruszyła na podbój tras narciarskich była klasa IIC. Po lekcji wstępnej w języku angielskim dotyczącym odpowiedniego ubioru oraz podstaw technik narciarstwa biegowego wraz z nauczycielkami języka angielskiego p. Agnieszką Stypułkowską i p. Justyną Owczarską oraz ze wsparciem niezastąpionej drużyny „Pięknego Wschodu” w dniu 15 lutego ruszyli w drogę. Mierząc siły na zamiary, narciarze wybrali trasy dostosowane do swoich umiejętności. Wielu osobom najbardziej podobały się zjazdy. Niektórzy mieli także możliwość skorzystania z podwózki skuterem śnieżnym. Po dwóch godzinach świetnej zabawy wszyscy radośni i szczęśliwi rozeszli się do domów.

Choinka

 

W niedzielę, 12 lutego, zaprzyjaźniona z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół w Siemiatyczach Myszka Miki i jej bajkowi przyjaciele, zaprosili dzieci pracowników wszystkich powiatowych szkół i przedszkoli do wspólnej zabawy karnawałowej, potocznie zwanej choinką.

 Oprócz wielu zabaw przygotowanych specjalnie na tę okazję, niewątpliwą atrakcją był występ „magika”, w którego rolę wcielił się Damian Stefaniuk. Udało mu się oczarować publiczność niesamowitymi sztuczkami karcianymi. Bardzo miłą niespodziankę przygotowali dzieciom również przedstawiciele  policji.  Podczas wizyty omówili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przypomnieli o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych. Dzieci poprzez zabawę mogły poznać i przyswoić zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Nie mogło również zabraknąć szczególnie oczekiwanego w takich okolicznościach gościa, czyli Mikołaja. Prawdopodobnie było to jego ostatnie spotkanie z dziećmi przed powrotem do Laponii. Każde dziecko otrzymało drobny upominek, ale też miało okazję zatańczyć z Mikołajem i zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie. Zabawa choinkowa zorganizowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Siemiatyczach była dla dzieci okazją do wcielenia się w rolę ulubionej postaci bajkowej oraz zabawę w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów, natomiast rodzice mogli się spotkać w miłych okolicznościach i przy słodkim poczęstunku wspominać swoje dzieciństwo, które przecież było tak niedawno. Już po raz drugi wszyscy mieli okazję się przekonać jak wiele radości daje wspólnie spędzony karnawałowy czas.

 

 

KULIG

 

KULIG KLAS I ZSZ i II A LO, CZYLI POŻEGNANIE KARNAWAŁU PO STAROPOLSKU

15.02.2017 klasy: I ZSZ oraz II A wraz z wychowawczyniami panią Iwoną Kuczewską i panią Iwoną Hapanowicz–Charko wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego, położonego w Kłopotach Bujnach, na długo oczekiwany kulig. Zabawa była świetna. Śmiechom, krzykom i żartom nie było końca, gdyż nie obeszło się bez upadków i wywrotek w wielkie śniegowe zaspy. Po udanym kuligu ogrzaliśmy się przy ognisku, zjedliśmy pieczone kiełbaski i napiliśmy się gorącej herbaty. Poobijani, ale uśmiechnięci i szczęśliwi wróciliśmy do Siemiatycz. Zdjęcia w GALERII

POGROMCY MROZU Z "ID" ZNOWU W AKCJI!

 

W środę 15 lutego miłośnicy sportów zimowych z klasy ID wraz z wychowawczynią Panią Agnieszką Stypułkowską ruszyli na kolejny podbój siemiatyckich tras.

Po lekcjach Pani Stypułkowska wraz ze swą dwudziestoosobową grupką licealistów zebrali się nieopodal wypożyczalni nart „Piękny Wschód”, gdzie wyposażyli się w okazały ekwipunek, niezbędny profesjonalnym narciarzom biegowym. Po dotarciu na „START” uczniowie, zważywszy na swoje predyspozycje, podzielili się na dwie grupy. Część z nich zdecydowała się na krótszą ok.2,5 kilometrową trasę, a pozostali pokonali dłuższą, liczącą blisko 6 kilometrów. Po sprawnym „finishu” cała gromadka ruszyła w stronę plaży miejskiej, gdzie licealiści mieli okazję ogrzać się przy ognisku oraz zjeść ciepłą przekąskę składającą się z kiełbaski i aromatycznej herbaty. Śmiechom i żartom nie było końca, a wokół panowała rodzinna atmosfera. Uwieńczeniem spotkania była ogromna bitwa na śnieżki.

 

 

WALENTYNKI 2017

 

Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkole, jest niewątpliwie poczta walentynkowa.

Dlatego i w tym roku uczniowie naszej szkoły mogli liczyć na pomoc miłosnych posłańców, w których wcielili się uczniowie klasy 1 C. Wszystkie osoby, których serce wypełnia miłość, pozytywna energia i chęć podzielenia się tym z innymi, mogły przelać swoje uczucia na papier. Zakochani mieli możliwość  zakupienia kartki walentynkowej i wrzucenia jej do specjalnej, czerwonej skrzynki. Każdy kupujący otrzymał  słodką niespodziankę-był to lizak w kształcie serduszka.

 

Zima jako inspiracja dla poetów

Uczniowie klasy II ZSZ uczestniczyli w zajęciach języka polskiego korelujących z wychowaniem fizycznym. Zajęcia odbywały się w terenie. Celem zajęć było rozważanie, czy zima może być inspiracją do tworzenia poezji oraz doskonalenie techniki jazdy na nartach biegowych. Założenia zostały zrealizowane. Młodzież bawiła się świetnie i stwierdziła, że lekcje o poezji są ciekawsze na trasie narciarskiej niż w klasie. Instruktorem jazdy była pani Iwona Haponowicz-Charko

 

 

II Powiatowy Konkurs Nauk Przyrodniczych - etap powiatowy

Z myślą o uczniach zdolnych wykazujących szczególne zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi 16 lutego 2017r. w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbył się finałowy etap Powiatowego Konkursu Nauk Przyrodniczych, pod patronatem Starosty Powiatu Siemiatyckiego Jana Zalewskiego.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów z powiatu siemiatyckiego i bielskiego, tj., Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, Gimnazjum nr 1 w Siemiatyczach im. Ignacego Gilewskiego, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Nurcu Stacji, Publiczne Gimnazjum w Grodzisku, Zespół Szkół w Dziadkowicach i Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Boćkach. Spośród 80 uczestników etapu szkolnego wyłoniono 32 uczniów, którzy wzięli udział w etapie finałowym. Wyniki konkursu i uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się podczas Dnia Otwartego Szkoły. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami z biologii, chemii, fizyki i geografii, które wymagały od nich rozległej wiedzy i umiejętności twórczego myślenia do rozwiązywania zadań problemowych z zakresu tych nauk. Organizatorami konkursu była dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Siemiatyczach.

KOLEJNY ANGIELSKI NA SPORTOWO

10 lutego 2017r. klasa 1d wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Stypułkowską i panią Iwoną Hapanowicz-Charko udała się na lekcję języka angielskiego i wychowania fizycznego w terenie. Zwarci, odpowiednio ubrani i chętni do zabawy uczniowie spotkali się na plaży miejskiej, gdzie stacjonująca nieopodal ekipa „Piękny Wschód” profesjonalnie przygotowała naszą młodzież do drogi. Pani Stypułkowska wraz z pomocą rodziców i manekina, imieniem Angela, przedstawiła uczniom specjalistyczny zestaw narciarski, prezentując kolejno fragmenty jego stroju w języku angielskim. Po krótkiej, ale wartościowej lekcji, młodzież podzielona na dwie grupy stoczyła prawdziwą walkę z żywiołem. Ta niezwykła lekcja bardzo pozytywnie wpłynęła na uczniów, których po przebyciu łącznie ponad 6 km przepełniała zarówno duma, jak i wiedza, która z całą pewnością zostanie z nimi na lata.

 

V  FESTIWAL  TALENTÓW

W piątym  ,,Festiwalu Talentów’’, który odbył się 10 lutego 2017r. wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły. Wśród uczestników znalazły się dwie osoby śpiewające: Julia Łuczaj z klasy IC oraz Agata Wawrzyniak z IIB, z pokazem akrobatycznym wystąpił natomiast Patryk Puszko z ID. O swojej pasji plastycznej opowiedziała Weronika Sobecka z klasy IB. Zebrani mieli także okazję poznać zainteresowania uczennic z klasy IIIA: fotograficzne - Jennifer Karwowski oraz kulinarne - Julii Laszuk. Z muzyczną improwizacją na perkusji wystąpił Karol Łuniewski z klasy IIID, na gitarze basowej towarzyszył mu Michał Szulc. W filmie zrealizowanym przez Karinę Bisz z II B sztuczki karciane zaprezentował Damian Stefaniuk klasy ID. Zebrani mieli okazję poznać rzadką i bardzo ciekawą pasję Katarzyny Pawluczuk z klasy IIIC, którą jest rekonstrukcja historyczna. Imprezę poprowadzili Karina Kuźmik i Filip Malinowski, a przygotowały Małgorzata Mioduszewska-Scaduto, Monika Basista i Ewa Boguszewska, pracujące w szkolnej bibliotece.

XI EDYCJA KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

 

 Tegoroczny konkurs fotograficzny „Przydrożne kapliczki i krzyże – powiat siemiatycki w obiektywie” został rozstrzygnięty 16 stycznia 2017r

 

 

 Studniówka 2017

 

21 stycznia 2017r. w sobotę na studniówce w Restauracji "Leśny Zakątek" w Siemiatyczach bawili się nasi tegoroczni maturzyści z klas: IIIA (wych. Małgorzata Sawczuk), IIIB (wych. Justyna Owczarska), IIIC (wych. Helena Tymoszewicz), IIID (wych. Ewa M. Iwaniak) i IIIE (wych. Bożena Czerkas i Monika Wielgat). Zdjęcia ze studniówki można oglądać w GALERII na stronie naszej szkoły oraz na FB.

 

 

Cross-country skiing czyli narty biegowe po angielsku!

 

Korzystając ze wspaniałej zimowej aury w ostatnim dniu przed feriami uczniowie klasy IIA wraz z wychowawczynią panią Iwoną Hapanowicz – Charko i nauczycielem języka angielskiego panią Justyną Owczarską udali się na lekcję języka angielskiego na nartach biegowych. Uczniowie poznali nazwy sprzętu wykorzystanego w narciarstwie biegowym w języku angielskim, a następnie wskazówki w języku polskim i angielskim odnośnie samej techniki jazdy. Nie obyło się bez upadków, ale zabawa była świetna! Lekcja w terenie była wspaniałym zakończeniem pierwszego, pracowitego semestru nauki i aktywnym rozpoczęciem ferii.

 

 

 Wycieczka do Warszawy


W dniu 20 grudnia 2016r. uczniowie klas 1d oraz 3d pod opieką Pani Agnieszki Stypułkowskiej, Pani dyrektor Teresy Urbańskiej, a także dwóch przedstawicieli Klasowej Rady Rodziców, ochoczo ruszyli w kierunku stolicy. W pierwszej kolejności młodzież zwiedziła Giełdę Papierów Wartościowych. Następnym przystankiem była siedziba TVP, gdzie przewodnik oprowadził uczniów po studiach nagraniowych i opisał ich funkcjonowanie od strony technicznej. Młodzi mieli tamże okazję przyglądać się występowi Margaret – znanej polskiej piosenkarki. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe, gdzie podzieleni na dwie grupy uczniowie podziwiali pojedyncze dzieła oraz tematyczne wystawy. Następnie młodzież zwiedziła wystawę kosmiczną "Gateway to space", której najatrakcyjniejszym elementem był skafander Jurija Gagarina. Uwieńczeniem szkolnej wyprawy były zakupy w jednej z licznych warszawskich galerii handlowych.

Foto: Studio TVP z którego emitowany jest magazyn śniadaniowy produkcji polskiej: Pytanie na śniadanie.

Świąteczne spotkanie 2016

 

 

 

 Świąteczne spotkanie w ZPO w Siemiatyczach

Od października tego roku dziewczęta z Zespołu Szkół w Siemiatyczach podjęły współpracę w formie wolontariatu z Zakładem Pielęgnacyjno – Opiekuńczym w Siemiatyczach.

Między sobą podzieliły się na grupy i ustaliły, w jakich dniach będą odwiedzać podopiecznych zakładu. Osoby starsze bardzo się cieszą, gdy ktoś z nimi spędza czas. Panie i panowie z zakładu, którzy czują się na siłach, rysują, grają w gry planszowe, karty z wolontariuszami. Ponadto nasze uczennice chętnie czytają książki i prasę. Podopieczni cieszą się z każdych odwiedzin, a szczególnie z odwiedzin ludzi młodych, którzy są pełni entuzjazmu i radości życia. Dnia 6 grudnia 2016r. w naszym LO odbył się coroczny Mikołajkowy Kiermasz Ciasta przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Zebrano aż 450 zł, które zostały przeznaczone na prezenty dla chorych. Z uzyskanych funduszy zakupiliśmy poduszki i kubki termiczne. 21 grudnia uczennice naszej szkoły wraz ze św. Mikołajem i Elfem  oraz Panią Iwoną Hapanowicz - Charko odwiedziły pensjonariuszy zakładu. Dziewczęta śpiewały kolędy, Gabiela Nowaszewska z klasy ID grała na akordeonie a św. Mikołaj rozdawał prezenty. Pensjonariusze robili z nim zdjęcia. Jedna z podopiecznych zakładu - Pani Basia wręczyła im kartkę świąteczną z podziękowaniami za odwiedziny w ZPO i prezenty. Wszyscy pensjonariusze zakładu bardzo ucieszyli się z odwiedzin wolontariuszy i prosili o częstsze spotkania.  Zdjęcia -  Aleksandra Łopuska

 

 

Remont wjazdu do szkoły

W dniach 21-23 grudnia 2016r., dzięki sprzyjającej pogodzie wykonany został remont nawierzchni bitumicznej wjazdu do naszej szkoły. Środki finansowe na remont zostały zaplanowane przez Powiat Siemiatycki w budżecie szkoły. Prace remontowe wykonało Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo Usługowe TRANSBET Wojtiuk Sp. Jawna. Nowy wjazd do szkoły w sposób zdecydowany podniesie bezpieczeństwo uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły. Cieszymy się bardzo, że to przedsięwzięcie zostało zrealizowane.

 

 

 Lekcja otwarta „Jak osiągnąć sukces w biznesie?”

14 grudnia 2016 roku odbyła się po raz pierwszy w naszej szkole Otwarta lekcja przedsiębiorczości. Przygotowała ją pani Bożena Krzyżanowska z  klasą IB LO. Z tej okazji wszyscy uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej. Gościem, który zaszczycił nas swoją obecnością był Pan Mieczysław Swajda przedsiębiorca i Prezes Siemiatyckiego Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych.

Dekoracją były banery reklamowe siemiatyckich firm. Bardzo dziękujemy rodzicom i wszystkim przedsiębiorcom, którzy pomogli nam zgromadzić reklamy firm. Były one doskonałym tłem do tematu naszej lekcji „Jak osiągnąć  sukces w biznesie?”

Lekcja rozpoczęła się prezentacją  Pani Bożeny Krzyżanowskiej mówiącej o tym, że jeżeli bardzo czegoś pragniemy, mamy determinację by to osiągnąć, wierzymy w swój sukces i dołożymy do tego ciężką pracę to osiągniemy sukces.

Oprawę muzyczną stanowiły piosenki nawiązujące do sukcesu wykonane przez Agatę Wawrzyniak z kl. IIB.

Wystąpił również przedsiębiorca, Pan Mieczysław Swajda, który opowiedział o swoim sukcesie w biznesie oraz przekazał kilka praktycznych rad naszym uczniom.

Atrakcją był filmik z wywiadami na temat sukcesu z uczniami, nauczycielami, Panem Starostą Janem Zalewskim i Panem Burmistrzem Piotrem Siniakowiczem.

Lekcja była  podzielona na cztery części, przeplatane quizami o gospodarce w których sprawdziły się  klasy pierwsze i ich wychowawcy. Uczniowie świetnie poradzili sobie z ich rozwiązaniem. Rozwiązania zadań były punktowane.

Ostatni etap rywalizacji polegał na przedstawieniu przez klasy,  przygotowanego wcześniej plakatu  reklamowego z nazwą i logo firmy.  Oceny dokonało  Jury w składzie: Pani Teresa Urbańska, Pan Mieczysław Swajda i Marta Zalewska uczennica kl.III D.

Nagrodą o którą rywalizowały klasy był  tytuł  „LICEALNY LIDER PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2016”.  Tytuł ten zdobyła  klasa I Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali karteczki z dobrymi życzeniami. Wszyscy wychodząc z sali zabrali swoje motto, którym warto kierować się w życiu, by osiągnąć sukces.

Lekcję przygotowała Pani Bożena Krzyżanowska z klasą IB LO

 

 

Kolejna walka, kolejne zwycięstwo!

Nasz zespół znów miażdży przeciwników. Dnia 13 grudnia 2016r. w naszej szkole odbył się kolejny turniej III Ligii Licealiady Woj. Podlaskiego. Nasze dziewczęta zagrały dwa mecze z I LO w Łomży (25:11 i 25:23) i Zespołem Szkół Niećkowo (25:8 i 25:9). ZS Rudka też rozegrał mecz z tymi samymi zespołami. Został nam tylko jeden turniej do rozegrania po feriach zimowych.

KLASA IIA i IIIA na wykładach na Uniwersytecie w Białymstoku

Dnia 9 grudnia 2016r. uczniowie klasy IIA i IIIA udali się wraz z wychowawczyniami, panią Iwoną Hapanowicz-Charko i panią Małgorzatą Sawczuk do Białegostoku.

Głównym celem wycieczki była lekcja biologii przeprowadzona przez panią dr Annę Matwiejuk na Uniwersytecie w Białymstoku, zajęcia warsztatowo – laboratoryjne oraz bardzo interesujące wystawy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. prof. Andrzeja Myrchy. Na lekcję wychowania fizycznego wybrano się do „Strefy Wysokich Lotów” (park trampolin) i lodowisko, a dzień zakończono seansem w kinie.

 

Mikołajki 2016

6 grudnia 2016r. w naszej szkole świętowaliśmy Mikołajki. W tym roku zorganizowała je klasa I A wraz z wychowawcą p. Krzysztofem Derehajło. Uczniowie posiadający czapki Mikołaja byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych. Mikołaj, jak co roku odwiedził też klasy częstując cukierkami. Na przerwach można było kupić ciasta przygotowane przez uczniów. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przeznaczony na zakup świątecznych prezentów dla pensjonariuszy Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Siemiatyczach. W przygotowanie kiermaszu ciast włączyła się również klasa II A wraz z wychowawczynią p. Iwoną Hapanowicz – Charko.

 

 

Super drużyna „Szlachetnej Paczki”

 

Super drużyna „Szlachetnej Paczki” Liceum Ogólnokształcącego im. K.E.N. w Siemiatyczach ponownie w akcji. Po raz kolejny cała społeczność Zespołu Szkół w Siemiatyczach aktywnie włączyła się do akcji „Szlachetnej Paczki”. Pomagaliśmy jako wolontariusze i darczyńcy. Wybraliśmy rodzinę, w której mama samotnie wychowuje dwójkę dzieci. Ze względu na chorobę jednego z nich nie może podjąć stałej pracy. W związku z tym postanowiliśmy im pomoc, aby Ci, którzy zostali dotknięci trudami życia otrzymali wsparcie i trochę naszej życzliwości.

Tradycyjnie już do akcji włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Zebraliśmy dużo żywności trwałej, środków czystości i przyborów szkolnych. Z zebranych pieniędzy mogliśmy zakupić dywan, ręczniki i dywaniki łazienkowe. Dzieciom na pewno sprawią radość słodkie upominki, piękna kuchenka, choinka i wózek dla lalek. Mamie w codziennej pracy pomoże przekazana nam pralka, zakupione naczynia i różne przybory kuchenne.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Wierzymy, że wszystkim naszym szkolnym darczyńcom przygotowanie paczki dało wiele radości i satysfakcji. Bo przecież nie tylko o tę wartość materialną pomocy w akcji „Szlachetnej Paczki” chodzi. Jest ona jedynie potwierdzeniem serdeczności, przyjaźni, dobrego serca, bezinteresownej pomocy i pięknego ludzkiego dobra.

Tradycyjnie nie żegnamy się ze „Szlachetną Paczką”. Mówimy jedynie do zobaczenia w kolejnym roku.

Wolontariusze „Szlachetnej Paczki”

 

 

 

Klasy pierwsze w stolicy

W dniu 30.11.2016r. klasy I B i I A wraz z wychowawcami p. Barbarą Łubą oraz p. Krzysztofem Derehajło wybrały się na integracyjną wycieczkę do Warszawy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć od środka Giełdę Papierów Wartościowych oraz Stadion Narodowy. Ekscytujących przeżyć dostarczyło zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy, gdzie przewodnikami były osoby niewidome. Zwieńczeniem wycieczki była sztuka Moliera „Szkoła żon” przedstawiona w Teatrze Polskim.

 

Kopciuszek dnia dzisiejszego

W ostatnim dniu kolejnego, miłego tygodnia, w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Dzięki uprzejmości pani Joanny Gołubkiewicz i jej wychowanków z klasy IIIC Gimnazjum nr 2 przy Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła w Siemiatyczach, grudzień rozpoczął się dla nas bajkowo. Mieliśmy okazję obejrzeć przedstawianie pt. „Kopciuszek dnia dzisiejszego”, które było przygotowane w ramach Ogólnoświatowej Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Bajkę o Kopciuszku zna każdy – jednak odświeżenie jej we współczesnej, humorystycznej wersji było ciekawym doświadczeniem. Publiczność miała okazję do śmiechu, ale też do refleksji dotyczących relacji międzyludzkich i wartości rodziny w naszym życiu.

Dzień pomnażania dobra

W piątek 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Pomnażania Dobra”,  którego organizacji podjęła się Pani Agnieszka Stypułkowska oraz jej wychowankowie z klasy ID. W trakcie przerw od godz. 8:45 do 12:50 mieliśmy okazję skosztować wielu smakowitych ciast, a także ciepłej, domowej pizzy. Ogromne zainteresowanie wzbudziła również loteria z mnóstwem ciekawych fantów. Młodzież z naszego liceum chętnie wzięła udział w konkurencjach, które umiliły nam czas piątkowych przerw. Niesamowitym widowiskiem okazało się być karciane show jednego z uczniów klasy ID.  Zebrane tego dnia pieniądze (aż 666, 59 zł) zostaną przekazane potrzebującym. Dziękujemy za każdą oddaną złotówkę! ZDJĘCIA W GALERII

Zatrzymaj się. Przeczytaj. Pomóż

Jako szkoła pragniemy po raz kolejny włączyć się do akcji Szlachetna Paczka. Nasi  szkolni wolontariusze wybrali rodzinę, której przygotujemy niespodziankę na święta. Rodzina ta potrzebuje pomocy w najróżniejszej postaci, dlatego prosimy poszczególne klasy  o zebranie i przyniesienie do 08.12.2016r. do sali 204

-żywności trwałej: kasze, makarony, kawa, herbata, olej, cukier, konserwy, ryż, mąka, dżemy, warzywa w puszkach, słodycze

-potrzebne są też środki czystości: płyny do mycia naczyń, proszki do prania, mydło, pasta i szczoteczki do zębów, płyny czyszczące, chusteczki do mebli, płyny do mycia okien oraz do płukania tkanin (Silan, Lenor, Coccolino)

- materiały szkolne: farbki, bloki, przybory do pisania, kredki, plastelina, wycinanki, kolorowanki

- Inne: zestaw garnków emaliowanych, blacha do pieczenia, pralka, chodniki łazienkowe, pudła do przechowywania rzeczy, dywan

- szczególne upominki: dla dziewczynek (7 i 5 lat) duży różowy wózek dla lalek, kuchenka do gotowania; dla mamy samotnie wychowującej córki perfumy (nie słodkie, nie kwiatowe)

 

Pamiętajmy! Każdy może pomagać! Włączmy się i my, tak jak znani artyści, sportowcy i ludzie kultury. Właśnie dzięki takim drobiazgom ludzie odzyskują siłę i nadzieję.

I Ty możesz pomóc rodzinom w potrzebie!-żywności trwałej: kasze, makarony, kawa, herbata, olej, cukier, konserwy, ryż, mąka, dżemy, warzywa w puszkach, słodycze

-potrzebne są też środki czystości: płyny do mycia naczyń, proszki do prania, mydło, pasta i szczoteczki do zębów, płyny czyszczące, chusteczki do mebli, płyny do mycia okien oraz do płukania tkanin (Silan, Lenor, Coccolino)

- materiały szkolne: farbki, bloki, przybory do pisania, kredki, plastelina, wycinanki, kolorowanki

- Inne: zestaw garnków emaliowanych, blacha do pieczenia, pralka, chodniki łazienkowe, pudła do przechowywania rzeczy, dywan

- szczególne upominki: dla dziewczynek (7 i 5 lat) duży różowy wózek dla lalek, kuchenka do gotowania; dla mamy samotnie wychowującej córki perfumy (nie słodkie, nie kwiatowe)

 

Pamiętajmy! Każdy może pomagać! Włączmy się i my, tak jak znani artyści, sportowcy i ludzie kultury. Właśnie dzięki takim drobiazgom ludzie odzyskują siłę i nadzieję.

I Ty możesz pomóc rodzinom w potrzebie!

Jesienne Trele 2016

19 listopada 2016, o godzinie 16:00, w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury odbyła się jubileuszowa XX edycja Festiwalu Piosenki "Jesienne Trele". Jak zawsze Festiwal został przygotowany przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Siemiatyczach przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli oraz Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

 

Samorządowi w przygotowaniach pomagała również młodzież z klasy IB Liceum Ogólnokształcącego, której wychowawcą jest pani Barbara Łuba oraz klasy IIIE z wychowawczynią panią wicedyrektor Bożeną Czerkas.

Imprezę poprowadziła czwórka naszych uczniów: Paulina Trochimiak (IIC), Dominik Wasilewski (IIC), Elisa Scaduto (IIIA) i Maciej Tryniszewski (IIIA).

W Festiwalu wzięło udział 17 wykonawców - solistów i zespołów (zgodnie z regulaminem młodzież w wieku powyżej 13 lat).

Wykonawców oceniało jury w składzie: Dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach  - Bożena Krzyżanowska (przewodnicząca),  Zdzisław Warpechowski - pomysłodawca Jesiennych Treli, Ks. Andrzej Sochal - Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, Jolanta Sidorowicz - Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, Piotr Siniakowicz -  Burmistrz Miasta Siemiatycze oraz Mateusz Sidorowicz - uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach.

Werdykt jury odczytała Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska, nagrody wręczyli ich fundatorzy. Jury przyznało wykonawcom następujące nagrody:   Nagrodę Starosty Powiatu Siemiatyckiego otrzymała Kamila Skuliniec, nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego - Filip Tymiński, nagrodę Burmistrza Miasta Siemiatycze -  Majkel Parafiniuk, nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycz - Karol Konachowicz, nagrodę Dyrektora Oddziału Banku BGŻ BNP Paribas S.A. w Siemiatyczach - Katarzyna Król, nagrodę Dyrektora Siemiatyckiego Ośrodka Kultury - Joanna Drewnowska , zaś Agata Wawrzyniak - nagrodę Rady Rodziców i Dyrektora Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Dodatkowo nagrodę Katolickiego Radia Podlasie otrzymał duet: Paulina Trochimiak (saksofon altowy) i Julia Nielipińska (saksofon sopranowy).

Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska podziękowała przyjaciołom i sponsorom, którzy poprzez swoją życzliwość wspierają wiele naszych działań. W dowód wdzięczności wręczyła pamiątkowe statuetki XX Jubileuszowych Jesiennych Treli.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu wicedyrektor Pan Zdzisław Warpechowski - pasjonat, poeta, scenarzysta i reżyser wielu spektakli kabaretowych, zorganizował razem z Samorządem Uczniowskim pierwsze Jesienne Trele. Od 10 lat dzieło to kontynuuje obecna wicedyrektor szkoły Pani Bożena Czerkas.

Po zakończeniu części konkursowej odbył się koncert jubileuszowy w wykonaniu uczestników poprzednich edycji połączony z prezentacją  zawierającą filmy z pierwszych Jesiennych Treli oraz zdjęcia z lat poprzednich.

Prezentację prowadziła pani Edyta Niewińska – nauczycielka języka polskiego z siemiatyckiego liceum.  W koncercie jubileuszowym wystąpili: Urszula Burakowska, Anna Godun z córką Mają, Paulina Kosińska, Majkel Parafiniuk, Krystian Klepacki i Joanna Dawidziuk.

Po koncercie  publiczność  zaśpiewała razem „20 lat minęło, jak jeden dzień”.

Nagrody ufundowali: Starosta Powiatu Siemiatyckiego, Burmistrz Miasta Siemiatycze, Przewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Miasta, Dyrektor Oddziału Banku BGŻ BNP Paribas S.A. w Siemiatyczach, Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, Dyrektor i Rada Rodziców Zespoły Szkół w Siemiatyczach oraz Katolickie Radio Podlasie. Patroni medialni: KURIER PODLASKI – GŁOS SIEMIATYCZ, PODLASIE 24, KATOLICKIE RADIO PODLASIE.

 

III Liga siatkówki dziewcząt wygrany turniej

 

Dnia 17.11.2016r. odbyła się druga runda rozgrywek III Ligi Licealiady Województwa Podlaskiego w siatkówce dziewcząt. Mecze odbyły się w hali ZSR CKR Rudka, gdzie dwa tygodnie temu rozgrywaliśmy pierwszy mecz. W Rudce dziewczęta znowu okazały się nie do zatrzymania, w każdym elemencie gry dominowały na boisku.

Pomimo, że musieliśmy grać dwa mecze po kolei, oba skończyły się naszym zwycięstwem. Z Zespołem Szkół Handlowo-Ekonomicznych z Białegostoku wygraliśmy 2:0 (25:13, 25:13), a kolejny przeciwnik Zespół Szkół Mechanicznych z Łap przegrał także 2:0 (25:16, 25:21). Jak w poprzedniej turze cała drużyna dobrze przyjmowała, a Weronika Sobecka umiejętnie rozgrywała piłki do swoich koleżanek. świetnej dyspozycji były atakujące Gabriela Poniatowska, Katarzyna Lachowicz i Anna Bajena.

 

Skład drużyny: Magdalena Bobrowicz kl. II C, Magdalena Zieniuk kl. II B, Anna Bajena KL. II A, Hanna Liguz kl. I C

w dole od lewej: Weronika Sobecka kl. I B, Gabriela Poniatowska kl. I B, Katarzyna Lachowicz kl. I A

 

 

Akcja „Rzuć palenie razem z nami”

 

Co roku, w trzeci czwartek listopada wypada Światowy Dzień Rzucana Palenia. W naszej szkole akcja „Rzuć palenie razem z nami” odbyła się na dużej przerwie w dniu 15.11.2016r. Przy tej okazji odwiedziły nas panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach. Ponieważ 01.12.2016r. przypada także Światowy Dzień Walki z AIDS, więc tradycyjnie co roku informacje o tym w czasie festynu przekazała nam pani Joanna Balejko pełnomocnik burmistrza ds. przeciwdziałania uzależnień. Uczniowie mieli możliwość wziąć udział w konkursach, quizach, obejrzeć prezentacje na temat szkodliwości palenia, zmierzyć poziom dwutlenku węgla w płucach, oraz przejść się w specjalnych alkogoglach pokazujących świat widziany oczyma osoby będącej pod wpływem alkoholu. Na tą imprezę uczniowie klas pierwszych namalowali konkursowe plakaty na temat szkodliwości palenia, a całość akcji koordynował Wojciech Zieleniewski.

 

 

Biegi Niepodległości

 

Dnia 10 listopada 2016r. już po raz 25 na ulicy Pałacowej w Siemiatyczach odbyły się Biegi Niepodległości. Nasza szkoła wystawiła dwie reprezentacje, męską i żeńską. W tym roku nasze obie sztafety okazały się najlepsze i zajęły dwa pierwsze miejsca. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Dnia 10 listopada 2016r. już po raz 25 na ulicy Pałacowej w Siemiatyczach odbyły się Biegi Niepodległości. Nasza szkoła  wystawiła dwie reprezentacje, męską i żeńską. W tym roku nasze obie sztafety okazały się najlepsze i zajęły dwa pierwsze miejsca. Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

Składy zwycięskich sztafet:

Dziewczęta:

ORZEPOWSKA WERONIKA

GRZYBOWSKA ANGELIKA

SACHARCZUK ALEKSANDRA

JAROCKA KATARZYNA

WOJTKOWSKA KLAUDIA

MAKIEJ KAMILA

ŻOCH ALEKSANDRA

BAJENA ANNA

BORYSIUK ALEKSANDRA

Chłopcy:

SLEDZIEWSKI PIOTR

JAROSZUK SYLWESTER

SIEMIENIUK PAWEŁ

MAKIEJ ŁUKASZ

JAKIMCZUK MAREK

RADZISZEWSKI MACIEJ

LACHOWICZ PIOTR

JANIUK PATRYK

ŚMIECHOWSKI ALEKS

 

TRENER: CEZARY KUDELSKI

 

 

MIŁE POWROTY...DO NASZEJ SZKOŁY
Niedawno odwiedził naszą szkołę Ricardo Palacios jeden ze studentów z Meksyku, który przebywał u nas na początku tego roku szkolnego w ramach projektu PEACE Cross - Cultural Understanding. Zanim wrócił do Meksyku, postanowił nas ponownie zobaczyć. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy studenci z zagranicy tak bardzo nas polubili, iż wracają do nas po jakimiś czasie. Oto co powiedział Ricardo o Siemiatyczach i naszej szkole. /FILM/

 

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości oraz Uroczysta Ceremonia przekazania naszej szkole Sztandaru Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach

Niepodległość, suwerenność i wolność Ojczyzny to wartości nadrzędne. 10 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniającą 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz ceremonia przekazania Sztandaru Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.

Niepodległość, suwerenność i wolność Ojczyzny to wartości nadrzędne. 10 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniającą 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości oraz ceremonia przekazania Sztandaru Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.

 

Na uroczystości obecni byli Sybiracy z Panem Leszkiem Różańskim Prezesem Zarządu Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach oraz Pan Starosta Jan Zalewski i Pan Wicestarosta Marek Bobel.

 

Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie nasze Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej sprawować będzie opiekę nad Sztandarem Koła Związku Sybiraków w Siemiatyczach.

 

Pan Leszek Różański w swoim wystąpieniu przypomniał o dramatycznych wydarzeniach związanych z wywózkami na Sybir. Podkreślił, że szeregi Sybiraków, którzy przeżyli Golgotę Wschodu stają się coraz mniejsze, w związku z tym nastąpił czas przekazania Sztandaru młodym pokoleniom. Akt przekazania Sztandaru podpisali pan Leszek Różański Prezes Zarządu Koła i Pani Bożena Krzyżanowska Dyrektor szkoły. Sztandar zostanie umieszczony na honorowym miejscu w auli, w specjalnie przygotowanej gablocie.

 

 

Akademię przygotowała klasa II C LO z wychowawczynią panią Alicją Smoktunowicz, oraz wystąpił chór szkolny pod kierownictwem Łukasza Kraujutowicza.

 

 

Cała Polska czyta dzieciom 2016

Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie LO im. K.E.N. w Siemiatyczach biorą udział w spotkaniach z dziećmi z Przedszkola Nr 5 w „Zaczarowanym lesie” w Siemiatyczach. Czytanie literatury dziecięcej odbywa się co tydzień w przedszkolu w grupach 4, 5 i 6-ciolatków. Celem tej akcji jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich wszechstronnego rozwoju – psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego – oraz budowanie kompetencji emocjonalnych i intelektualnych dzieci.

 

III Liga siatkówki dziewcząt - pierwszy sukces

Po siedmiu latach przerwy siatkarki z naszej szkoły wracają do rozgrywek w Licealiadzie Województwa Podlaskiego.

W zeszłym roku po eliminacjach uzyskaliśmy awans do III Ligi. Dnia 03.11.2016r. odbył się pierwszy mecz w ramach tych rozgrywek. Jesteśmy rozstawieni w parze z drużyną ZSR CKR Rudka, z którą musieliśmy rozegrać pierwsze spotkanie. Mecz w Rudce okazał się prostą potyczką, w której dominowały nasze dziewczęta. Ponieważ w rozgrywkach szkolnych gra się do dwóch wygranych setów, więc mecz zakończył się wynikiem 2:0 (25:14, 25:9). Pierwszy set trwał 15 minut, drugi 12 minut i całość spotkania zakończyła się po 30 minutach. Przeciwniczki miały kłopoty z odbiorem zagrywek Gabrieli Poniatowskiej i Katarzyny Lachowicz. Cała drużyna dobrze przyjmowała, a Weronika Sobecka umiejętnie rozgrywała piłki do swoich koleżanek, które kończyły akcje. Następne mecze odbędą się w formie turniejów, gdzie spotykają się cztery drużyny. Druga tura ligi zostanie rozegrana znowu w Rudce do 19.11.2016r., gdzie zagramy z zespołami ZSHE Białystok i ZSM Łapy. W trzeciej turze do 04.12.2016r. zagramy z ZSOiP Wysokie Mazowieckie i ZSOiZ Czyżew. Czwarty turniej do 17.12.2017r. zagramy w naszej szkole. Przyjedzie do nas I LO Łomża i ZS Niećkowo. Kończący ligę mecze zagramy do 25.02.2016r. w Zambrowie z ZS 1 Zambrów i I LO Zambrów. Jeżeli zajmiemy w lidze I lub II miejsce, wówczas awansujemy i w następnym roku szkolnym zagramy w II lidze szkolnej.

 

Skład drużyny:

w górze od lewej: Aleksandra Mikołajczuk kl. II C, Magdalena Zieniuk kl. II B, Magdalena Bobrowicz kl. II C,

w dole od lewej: Weronika Sobecka kl. I B, Gabriela Poniatowska kl. I B, Katarzyna Lachowicz kl. I A

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych już za nami. Oto co działo się w naszej szkole. ZOBACZ - strona biblioteki

 

 

 

Różowa wstążeczka

27 października 2016r. uczennice klas I uczestniczyły w spotkaniu z położną z naszego siemiatyckiego szpitala, w ramach corocznego programu „Różowa wstążeczka”. „Różowa wstążeczka” to symbol walki z rakiem piersi a październik to miesiąc walki z tą chorobą. Z zainteresowaniem wysłuchano prelekcji na temat badań profilaktycznych, konieczności ich systematycznego wykonywania, czynników ryzyka i odpowiedzialności za własne zdrowie.

 

Żyj bezpiecznie, dbaj o zdrowie - spotkania profilaktyczne

W związku z działaniami w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery oraz obchodzonym 18 października 2016r. Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi młodzież klas III spotkała się 21 października 2016r. z doradcą EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Siemiatyczach oraz pracownikiem Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach. Młodzież zapoznała się z aktualną sytuacją na europejskim rynku pracy oraz poznała zasady bezpiecznych wyjazdów do pracy za granicę.

 

Stop przemocy
Włączmy się do Ogólnoświatowej Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i agresji wobec dzieci i młodzieży”. Akcję w naszym mieście organizuje klasa III C z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Siemiatycze. Zewnętrzną formą poparcia akcji niech będą wstążeczki przypięte do naszych ubrań od 1 do 19 listopada. Podsumowanie akcji odbędzie się 18.11.2016r., na Placu Jana Pawła II.

 

 

Cichociemni

7 października 2016 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Siemiatyczach wzięli udział w projekcji filmu „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” w reżyserii Dariusza Walusiaka i Mirosława Krzyszkowskiego zorganizowanej przez Siemiatycki Ośrodek Kultury

Film jest dokumentalną opowieścią o cichociemnych, czyli świetnie wyszkolonych w dywersji żołnierzach, których startujące w Wielkiej Brytanii samoloty zrzucały na spadochronach nad rozmaitymi państwami Europy okupowanymi przez Niemców. Autorzy filmu opowiadają o cichociemnych w zwięzłej, ale obfitującej w fakty formie, materiały wspomnieniowe przeplatają archiwaliami wszystko uzupełniają fragmentami fabularyzowanymi. Po projekcji uczniowie spotkali się z reżyserem filmu, Dariuszem Walusiakiem, który opowiedział o kulisach powstania filmu oraz zachęcił młodych ludzi do odkrywania miej znanych elementów historii. Znalazło się również miejsce na dyskusję dotyczącą roli żołnierzy cichociemnych w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym oraz na temat patriotyzmu i wychowania ku wartościom. Była to wspaniała lekcja historii oraz inspirujące spotkanie z wyjątkowym człowiekiem.

Ogłoszenie - Zmiana formy wpłaty za obiady
UWAGA! Od dnia 1 listopada 2016r. następuje zmiana formy wpłaty za obiady. Wpłaty należy dokonać za cały miesiąc z góry od 1-go do 5-go dnia miesiąca na konto szkoły. Od 25-go dnia do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc obiadowy należy zgłosić do Pani Intendent ilość obiadów na miesiąc kolejny, która poda kwotę zapłaty za dany miesiąc i poda informację o numerze konta. Bank PKO SA 66 1240 5211 1111 0010 7043 1460 Tytułem: wpłata za obiady / imię i nazwisko ucznia / klasa / za miesiąc

 

 

Święto Edukacji Narodowej 2016

17 października 2016 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji święta Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska oraz prowadzący tę uroczystość uczniowie powitali wszystkich obecnych, a w szczególności zaproszonych gości - Pana Starostę Jana Zalewskiego, Pana Wicestarostę Marka Bobla oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników.

Następnie głos zabrali starosta powiatu siemiatyckiego Jan Zalewski oraz przedstawicielka Rady Rodziców Jolanta Sidorowicz, którzy podziękowali pedagogom za trud włożony w nauczenie i wychowanie młodzieży. Następnym punktem uroczystości było wręczenie nagród nauczycielom i pracownikom szkoły. Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący udział w szkolnych konkursach ortograficznych i konkursie wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. Centralnym punktem akademii było uroczyste ślubowanie klas pierwszych, składane na sztandar szkoły.

 

W części artystycznej wystąpił chór szkolny, który przedstawił krótki koncert życzeń. Następnie uczniowie zaprezentowali skecz dotyczący codziennego życia w naszej szkole. Uroczystość zorganizowała klasa IIA z wychowawczynią Iwoną Hapanowicz - Charko.

 

 

Dziewczęta z naszej szkoły zajęły II miejsce w turnieju siatkówki ,,Gramy dla Papieża'' w Dziadkowicach

 

Drużyna siatkówki dziewcząt z naszej szkoły przygotowując się do zawodów wojewódzkich w dniu 18.10.2016r. brała udział w turniej ,,Gramy dla Papieża’’, który corocznie rozgrywany jest w Dziadkowicach.

 

Drużyna siatkówki dziewcząt z naszej szkoły  przygotowując  się do zawodów wojewódzkich w dniu 18.10.2016r. brała udział  w turniej ,,Gramy dla Papieża’’, który corocznie rozgrywany jest w Dziadkowicach.

Oprócz naszych dziewcząt w turnieju brały udział drużyny z PG Dziadkowice, PG Kleszczele i UKS Danex Siemiatycze. Dziewczęta w zupełnie odnowionym składzie miały okazję po raz pierwszy spróbować swoich sił w turnieju. Wcześniej 11.10.2016r. w pierwszym sparingu wygrały 3:0 z ZSOiZ Ciechanowiec, który w zeszłym roku szkolnym grał w I Lidze szkolnej. W Dziadkowicach dziewczęta były o krok od zwycięstwa. Przegrały w trzecim decydującym secie 15:13 z UKS Danex. Pozostałe mecze zakończyły się zwycięstwem i zajęły II miejsce. Jak na debiut drużyna pokazała się z bardzo dobrej strony i rokuje to nadzieje na wygranie w tym roku III Ligi szkolnej i awans do drugiej. Wyniki meczów: LO Siemiatycze – UKS Danex Siemiatycze 1:2 (20:25, 25:18,13:15),LO Siemiatycze -PG Kleszczele 2:0 (25:19, 25:16), LO Siemiatycze - PG Dziadkowice (25:16, 25:19). Skład drużyny: Gabriela Poniatowska, Weronika Sobecka, Katarzyna Lachowicz, Anna Bajena, Magdalena Bobrowicz, Magdalena Zieniuk. Najlepszą zawodniczką w naszym zespole została wyróżniona Gabriela Poniatowska.

 

 

BOOKCROSSING

 

<> więcej na: stronie biblioteki

 

 

XIV EDYCJA KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

11 października 2016r. w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbyła się XIV już edycja Ogólnoszkolnego Konkursu „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia”. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich.

Ich występy oceniała komisja, w której skład weszły: pani Bożena Krzyżanowska – dyrektor szkoły, pani Ewa Boguszewska – nauczyciel bibliotekarz oraz Joanna Trojanowska – przedstawicielka społeczności uczniowskiej. Zmagania konkursowe składały się z 3 konkurencji. Dwuosobowe zespoły złożone z przedstawicieli wszystkich klas drugich odpowiadały na pytania związane z Komisją Edukacji Narodowej. Każda klasa zobowiązana była również do przedstawienia w dowolnej formie utworu powstałego w epoce oświecenia oraz prezentacji zachęcającej gimnazjalistów do nauki w naszej szkole. Drugoklasiści wykazali się dużą pomysłowością, o czym świadczyły wysokie noty przyznane przez jury, a zmagania te zakończyły się zwycięstwem klasy IIB. Konkurs, jak co roku, przygotowały panie Bożena Czerkas i Monika Basista, a z wdziękiem i swobodą prowadziły Ewelina Piotrowska i Elisa Scaduto z klasy IIIA. mb

 

 

Otrzęsiny klas pierwszych 2016

W dniu 10 października 2016r. klasy pierwsze LO i ZSZ zostały przyjęte przez klasy II i III do społeczności szkolnej. Po wielu zmaganiach sprawdzających zwinność, szybkość, skoczność, kreatywność i spryt, jury w składzie: pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pani Justyna Owczarska, pani Małgorzata Kościaniuk i Julia Stasiuk z klasy IIIB uznało, że dominującą klasą w tegorocznych „otrzęsinach” była klasa IB.

Wszystkie klasy gorliwie rywalizowały ze sobą i ich wyniki były zbliżone. Klasa II ZSZ organizująca zabawę, nagrodziła wszystkich pierwszaków słodyczami. Imprezę prowadziła Emila Niewęgłowska. Następnie uczniowie kontynuowali zabawę w czasie dyskoteki. W dniu 10 października 2016r. klasy pierwsze LO i ZSZ zostały przyjęte przez klasy II i III do społeczności szkolnej. Po wielu zmaganiach sprawdzających zwinność, szybkość, skoczność, kreatywność i spryt, jury w składzie: pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pani Justyna Owczarska, pani Małgorzata Kościaniuk i Julia Stasiuk z klasy IIIB uznało, że dominującą klasą w tegorocznych „otrzęsinach” była klasa IB. Wszystkie klasy gorliwie rywalizowały ze sobą i ich wyniki były zbliżone. Klasa II ZSZ organizująca zabawę, nagrodziła wszystkich pierwszaków słodyczami. Imprezę prowadziła Emila Niewęgłowska. Następnie uczniowie kontynuowali zabawę w czasie dyskoteki.

 

Szkolny Konkurs Fotograficzny

Więcej informacji strona biblioteki

ODDAJĄC KREW RATUJESZ ŻYCIE!!!

6 października 2016 roku przy naszej szkole można było zobaczyć mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Po raz kolejny pełnoletni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji oddawania krwi. Jak co roku osoby chcące oddać krew musiały wypełnić ankietę oraz przejść wstępne badania, których pozytywny wynik umożliwiał ochotnikom oddanie krwi. Może i Ty następnym razem znajdziesz się w tym gronie? 

Biwak w Serpelicach

W dniach 27-28.09.2016r. klasa II A wraz z wychowawczynią p. Iwoną Hapanowicz-Charko oraz p. Iwoną Kuczewską wybrała się na biwak do Serpelic. Uczniowie zatrzymali się w ośrodku turystyczno-wypoczynkowym "Urocza", znajdującym się nad Bugiem w otoczeniu sosnowego lasu. W programie biwaku była gra terenowa – podchody, śpiewy i tańce przy ognisku, gry planszowe i siatkówka plażowa.

Zakochani w świecie


Zakochani w świecie czyli spotkanie autorskie z Joanną Grzymkowską – Podolak i Jarosławem Podolakiem

W piątkowe popołudnie 30 września w czytelni Zespołu Szkół w Siemiatyczach odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Grzymkowską – Podolak i Jarosławem Podolakiem. To dziennikarsko-operatorskie małżeństwo od kilku lat podróżuje po różnych zakątkach świata. Więcej – strona biblioteki

Nauka języka łacińskiego
Dodatkowe zajęcia edukacyjne

JĘZYK ŁACIŃSKI

odbywać się będą w poniedziałki na 8 i 9 godz. lekcyjnej. Pierwsze zajęcia odbędą się 3.10.2016r. w sali nr 14

ĆWICZENIA PRZECIWPOŻAROWE 2016

22 września w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Przeprowadzili go strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Podczas trzeciej lekcji cała społeczność szkolna usłyszała 30 sekundowy alarm w postaci krótkich dzwonków. Był to sygnał oznaczający zagrożenie i konieczność natychmiastowego opuszczenia budynku szkoły. Uczniowie pod opieką nauczycieli zostali ewakuowani w bezpieczne miejsca. Szkołę opuścili także wszyscy pracownicy. Czas ewakuacji to 2,35 min. Każdego roku szkolnego we wrześniu przeprowadzamy próbną ewakuację, która jest sprawdzianem umiejętności dla całej społeczności szkolnej w wypadku zagrożenia.

Sprzątanie Świata 2016

Tradycyjnie, a w tym roku szkolnym 19 września 2016r., uczniowie Zespołu Szkół w Siemiatyczach uczestniczyli w akcji Sprzątania Świata. Ogrom różnorodnych śmieci (butelek, papierków, plastików, szkła, a nawet fotel samochodowy, obita muszla sedesowa i części starej kanapy) trafił do około 100 worków na śmieci. W worki i rękawice zaopatrzył nas Urząd Miasta w Siemiatyczach. Sprzątaliśmy teren wokół szkoły, położony las wokół niej, las wzdłuż ulicy prowadzącej na osiedle Górne i przy ulicy Armii Krajowej. Miejmy nadzieję, że w kolejnym roku ilość zebranych śmieci będzie znacznie mniejsza, a osoby wyrzucające je do lasu docenią korzyści płynące z jego czystości.

Dzień Sybiraka - obchody miejskie 2016

18.09.2016r. młodzież naszej szkoły wraz z dyrekcją uczestniczyła we Mszy Św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków. Było to wyrazem naszego szacunku wobec tragicznych losów Polaków i przyczyniło się do zachowania w świadomości ludzi młodych pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z dziejów naszego kraju.

 
Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej
 
14 września - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego młodzież naszej szkoły wzięła udział w Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, które odbywało się pod hasłem: "Bądź świadkiem miłosierdzia". Było ono dziękczynieniem za przeżycie Światowych Dni Młodzieży, zarówno w diecezji, jak i w Krakowie, ale także za 25 lat Diecezji Drohiczyńskiej, Rok Miłosierdzia oraz 1050 rocznicę Chrztu Polski i chrzest każdego z przybyłych.
Pierwszym etapem było spotkanie modlitewne w kościele Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do Serpelic, gdzie odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia, przeszli na Kalwarię Podlaską. Tutaj odbył się koncert ewangelizacyjny Arkadia, czyli Arkadiusza Zbozienia – rapera z Nowego Sącza, Ambasadora tegorocznych ŚDM. O godzinie 14.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ordynariusz diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus. Do licznie zgromadzonej młodzieży wygłosił on słowo Boże i podziękował za zaangażowanie w ŚDM w Krakowie oraz za przyjęcie zagranicznych gości przez rodziny z naszej diecezji. Spotkanie zakończyło się przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy różaniec w formie silikonowej opaski na rękę oraz książeczkę „Kochać to oddać wszystko. Świadectwa”.
 
Projekt PEACE Cross-Cultural Understanding
 
Od 12 do 16 września 2016r., w ramach projektu PEACE Cross-Cultural Understanding, przebywają u nas studenci z zagranicy: Anaa Keleptrishvili z Gruzji, Anisa Golemi z Albanii oraz Ricardo Palacios Dorantes z Meksyku. Projekt PEACE organizowany jest przez AIESEC Komitet Lokalny przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stanowi on odpowiedź na potrzebę rozwoju w Polsce zrozumienia międzykulturowego, zwalczania stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń. Do projektu tego nasza szkoła przystąpiła już po raz piąty. W poprzednich latach gościliśmy studentów z Japonii, Kolumbii, Brazylii, Rosji, Czarnogóry, Włoch, Korei, Kirgistanu, Indonezji i Kanady. Przez tydzień są oni gośćmi na lekcjach języka angielskiego we wszystkich klasach, a po południu zwiedzają nasze miasto i region oraz spotykają się z siemiatyckim gimnazjalistami.Od 12 do 16 września, w ramach projektu PEACE Cross-Cultural Understanding, przebywają u nas studenci z zagranicy: Anaa Keleptrishvili z Gruzji, Anisa Golemi z Albanii oraz Ricardo Palacios Dorantes z Meksyku. Projekt PEACE organizowany jest przez AIESEC Komitet Lokalny przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stanowi on odpowiedź na potrzebę rozwoju w Polsce zrozumienia międzykulturowego, zwalczania stereotypów, nietolerancji i uprzedzeń. Do projektu tego nasza szkoła przystąpiła już po raz piąty. W poprzednich latach gościliśmy studentów z Japonii, Kolumbii, Brazylii, Rosji, Czarnogóry, Włoch, Korei, Kirgistanu, Indonezji i Kanady. Przez tydzień są oni gośćmi na lekcjach języka angielskiego we wszystkich klasach, a po południu zwiedzają nasze miasto i region oraz spotykają się z siemiatyckim gimnazjalistami.
 
 
 
 
MARSZ ŻYWEJ PAMIĘCI POLSKIEGO SYBIRU
 
9 września 2016r. uczniowie klas IIIA, IIC, IID oraz IB wraz z nauczycielkami panią Alicją Smoktunowicz, Agnieszką Stypułkowską, Małgorzatą Sawczuk oraz Moniką Basistą wzięli udział w XVI Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Uroczystości miały na celu upamiętnienie i oddanie czci zesłańcom i ofiarom represji sowieckich. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem „Nauczyciele polscy - zesłańcy Sybiru”. Wzięło w nich udział ponad 13 tysięcy osób – Sybiracy oraz kombatanci, ich rodziny, a także uczniowie ze szkół z terenu całej Polski, harcerze, mieszkańcy i władze miasta oraz goście z zagranicy. Łącznie na obchody przybyło 278 pocztów sztandarowych. Uczestnicy zebrali się pod Pomnikiem Katyńskim w parku Zwierzynieckim. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i wysłuchaniu przemówień marsz wyruszył ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Po mszy świętej oddano cześć poległym przy Grobie Nieznanego Sybiraka. A.U.
 
Angielski+sport
 

W dniu 8 września bieżącego roku odbyły się zajęcia interdyscyplinarne w ramach projektu „Język angielski + Sport = Dobra Zabawa”. Uczniowie klas ID, IIC i IIID udali się na plażę miejską, gdzie o godz. 12:00 rozpoczęły się rozgrywki plażowej piłki siatkowej. Zawodnicy zostali uroczyście przywitani w języku angielskim przez starszą koleżankę, Martę Zaleską.

 

Drużynom z wielkim zaangażowaniem kibicowała zgromadzona  publiczność, grupa utalentowanych cheerleaderek, Darth Vader -  oficjalna maskotka pierwszorocznych „mat-fizów” oraz Zebra Eliza z IIC. Organizatorzy zatroszczyli się również o odpowiednio dobraną muzykę i profesjonalne nagłośnienie. Po wyczerpujących meczach  zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IIC. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody w postaci ręcznie wykonanych medali i uścisku dłoni pani wicedyrektor – Teresy Urbańskiej.
Serdecznie dziękujemy pani  Agnieszce Stypułkowskiej za organizację eventu oraz pani Iwonie Hapanowicz – Charko i panu Wojciechowi Zieleniewskiemu za profesjonalne sędziowanie turnieju.

 
 
 
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
 

1 września, o godzinie 9.00, na boisku szkolnym miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2016/2017. W tym roku wśród zaproszonych gości byli m.in. Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego Marek Bobel.

Tradycją szkoły jest też obecność  absolwentów. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska, która serdecznie przywitała gości, uczniów, nauczycieli, rodziców i tegorocznych absolwentów.

Szczególne słowa powitania skierowała do pierwszoklasistów, a maturzystom życzyła entuzjazmu i podejmowania wyzwań. „Jesteśmy - tu i teraz - po to, aby się uczyć, Was uczyć, prowadzić, a także wspierać, służyć radą i pomocą” - dodała. Głos zabrali też Marszałek Województwa i Wicestarosta Powiatu.

Ze strony przedstawicieli władz padły deklaracje dotyczące wsparcia finansowego placówki, zarówno jej działań edukacyjnych, jak i planowanych inwestycji. W imieniu rady rodziców głos zabrała Jolanta Sidorowicz,  życząc całej społeczności szkolnej owocnej pracy, przynoszącej satysfakcję.

Po odprowadzeniu sztandaru szkoły uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Maturzyści, zgodnie z wieloletnią tradycją, upamiętnili 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, udając się w pochodzie na cmentarz,

gdzie złożyli wieńce przy pomniku poświęcony żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych walczącym na Zachodzie Europy w latach 1940-1945, pochodzącym z terenu powiatu siemiatyckiego, na grobach poległych za ojczyznę oraz budowniczego szkoły Ignacego Gilewskiego. W tym roku szkolnym w Zespole Szkół pierwszoklasiści rozpoczynają naukę w czterech klasach LO i jednej klasie ZSZ.