Archiwum

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w projekcie „PEACE Cross-cultural Understanding” w 2012 roku. Celem projektu, który koordynowany jest przez międzynarodową niezależną organizację prowadzona przez młodych ludzi, są działania na rzecz porozumienia międzykulturowego. W ramach projektu szkołę naszą odwiedzili studenci z najróżniejszych krajów świata, między innymi z Meksyku, Brazylii, Japonii, Indonezji czy Bangladeszu. Jest to niepowtarzalna okazja poznania młodych ludzi z różnych zakątków ziemi, ich odmiennych zwyczajów kulturowych, tradycjach, sytuacji polityczno - gospodarczej ale także zwykłych, codziennych problemów z jakimi borykają się ludzie w podobnym wieku na całym świecie. Studenci zapoznają uczniów z muzyką i tańcami narodowymi oraz tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Trudno o lepsze poznanie innych kultur, zrozumienie dla innych narodów i lekcję tolerancji!

My także chcemy by nasi goście jak najlepiej zasmakowali tego, co oferuje nasz region. Podróżując po różnych miastach w Polsce, mają możliwość bliżej poznać nasz kraj. My chcemy przybliżyć odwiedzjącym nas studentom wyjątkowość miejsca, w którym się znajdują - Podlasia. Pokazujemy im więc okolice naszej miejscowości: Drohiczyn i Mielnik - malowniczo położone nad rzeką Bug, Grabarkę – miejsce szczególnie ważne dla wyznawców religii prawosławnej, Ziołowy Zakątek w Korycinach cieszący się coraz większą popularnością wśród atrakcji turystycznych regionu, a przede wszytki nasze miasteczko. Zawsze uczestniczymy w zajęciach Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, by przybliżyć naszym gościom narodowe tańce polskie. W zależności od pogody zabieramy naszych gości na kajaki, kulig, do parku linowego. W szkole organizujemy spotkania, w czasie których przybliżamy kulturę polską – biesiadę na wzór wesela, prezentacje o kulturze regionu, zwiedzamy muzeum szkolnego czy też organizujemy wspólną lekcję języka polskiego.

Każdy przyjazd studentów to niezapomniana przygoda, to przyjaźnie trwające latami, ponowne odwiedziny po latach. I szansa budowania tolerancji, zrozumienia, obalania stereotypów. To także możliwość poćwiczenia umiejętności komunikowania w języku angielski – bo wspólny język trzeba znaleźć!

Wizyty w ramach projektu “PEACE Cross-cultural Understanding”:

Rok 2012:

Aizhan z Kirgistanu

Lina z Kolumbii

Yuta z Japonii

Rok 2013:

Elizaveta z Rosjii

Rizkita z Indonezji

Paulo z Brazylii

Rok 2014

Maja z Czarnogóry

Su z Korei Południowej