accessible

Archiwum

2013/2014

X Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach

 

 

Jubileuszowy X Zjazd Absolwentów i Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum Handlowego i Technikum w Siemiatyczach mamy już za sobą. Przygotowania do tego wydarzenia, które było tym istotniejsze, że zbiegło się ze świętowaniem 70-lecia istnienia naszej szkoły, trwały przez cały rok szkolny. Angażowała się w nie na miarę swoich możliwości cała społeczność szkolna, a im bliżej było 28 czerwca, tym wszelkie prace i przygotowania były jeszcze bardziej intensywne. Wszystkim bowiem zależało na tym, by nasza szkoła przyjmując w swoje mury tylu tak wspaniałych gości, zrobiła na nich jak najlepsze wrażenie. A sądząc po nastrojach absolwentów, atmosferze jaka panowała podczas zjazdu, różnych komentarzach słyszanych tu i ówdzie czy choćby po opiniach samych gości – udało nam się stanąć na wysokości zadania.27 czerwca, dzień poprzedzający zjazd, był pełen wrażeń, emocji i wielkiego zamieszania. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, początek wakacji, rozdanie świadectw maturalnych tegorocznym absolwentom, a do tego jeszcze ostatnie, gorączkowe przygotowania do zjazdu. Ostatnie poprawki dekoracji sali, ustawianie stołów, przygotowanie materiałów dla uczestników zjazdu czy montaż tablicy dekoracyjnej przed szkołą to tylko nieliczne z zadań, które trzeba było wykonać jeszcze w piątek. Krzątanina na terenie szkoły trwała więc do wczesnych godzin wieczornych. Dzień wcześniej pogoda nie zapowiadała się najlepiej, ale kiedy rozpoczął się zjazdowy weekend organizatorzy odetchnęli z ulgą. Od rana mieliśmy dużo słońca i przyjemną temperaturę, co dodatkowo napawało optymizmem i pozwalało dalej działać. W sobotę, 28 czerwca, członkowie komitetu organizacyjnego zjazdu pojawili się na terenie szkoły skoro świt, by przed godz. 10.00 - kiedy to rozpoczęła się rejestracja uczestników zjazdu, zapiąć wszystko na ostatni guzik. Trzeba było rozstawić krzesełka przed szkołą, przygotować nagłośnienie, zorganizować punkty kawiarniane (pokroić słodkości, przygotować kawę, herbatę, napoje, zadbać o estetykę stolików). Obsługa szkoły, nauczyciele, wybrani uczniowie - wszyscy mieli pełne ręce roboty.

Pierwszym punktem programu X zjazdu absolwentów naszej szkoły były uroczyste nabożeństwa, które odprawione zostały w świątyniach obu wyznań, w sobotę rano. Po nabożeństwach uczestniczący w nich udali się na cmentarz, by odwiedzając groby nauczycieli, pracowników i wychowanków szkoły wspomnieć tych, którzy odeszli do wieczności. Pierwsi goście rejestrujący się pojawili się na terenie szkoły tuż po godz. 10.00. Im bliżej było południa, na kiedy to zaplanowano uroczyste otwarcie zjazdu, tłum na przyszkolnym placu gęstniał z minuty na minutę. Robiło się coraz gwarniej, ciaśniej, radośniej. Co chwila ktoś kogoś serdecznie witał albo usiłował rozpoznać. O godz. 12.00 dyrektor szkoły, pani Bożena Krzyżanowska, oficjalnie powitała wszystkich przybyłych gości i tym samym uroczyście otworzyła X zjazd. Z krótkiego przemówienia pani dyrektor zebrani dowiedzieli się m.in., że w ciągu 70 lat istnienia szkoła do dnia dzisiejszego doczekała się 6.666 absolwentów, których uczyło ponad 300 nauczycieli. Honorowym przewodniczącym X zjazdu został pan Zbigniew Sołtan - przedstawiciel pierwszego rocznika maturzystów (1945 r.) siemiatyckiej szkoły. Następnie głos oddano przewodniczącej zjazdu, którą w tym roku była emerytowana wieloletnia nauczycielka historii w naszej szkole, pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska. Pani profesor w historycznej pigułce przedstawiła najważniejsze wydarzenia i nazwiska, związane z organizowaniem i funkcjonowaniem szkoły w kolejnych latach. Przy tej okazji goście otrzymali też garść informacji o tym, jak wyglądało zbieranie materiałów do publikacji (wydanej z okazji X zjazdu i 70-lecia szkoły), którą wszyscy absolwenci otrzymali oraz do szkolnego muzeum. Zgromadzone w nim liczne dokumenty, fotografie, materiały, rękopisy, podręczniki, świadectwa i inne przedmioty są niezwykle cennym źródłem wiedzy o historii tej szkoły. Zanim uczestnikom X zjazdu udostępniono to miejsce i jego zbiory, najpierw odbyło się uroczyste otwarcie muzeum. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska oraz starosta siemiatycki, pan Mikołaj Mantur.

Tradycją zjazdów absolwentów naszej szkoły jest odsłonięcie tablicy upamiętniającej zjazd, w tym roku dodatkowo upamiętniającej 70-lecie placówki. Odsłonięcia tej tablicy dokonali: pan Zbigniew Sołtan (najstarszy uczestnik zjazdu, a jednocześnie honorowy przewodniczący), pani Grażyna Sidorczuk-Uszyńska oraz pan Piotr Siniakowicz (burmistrz Siemiatycz, fundator tablicy).

Warto zaznaczyć, że swój niemały wkład w zjazdowe przygotowania mieli również obecni uczniowie naszej szkoły. Zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani profesor Moniki Basisty. Razem ze śpiewającą młodzieżą z chóru absolwenci szukali recepty na to „jak przeżyć wszystko jeszcze raz...”.

Przed udaniem się na obiad zjazdowicze ustawili się jeszcze do pamiątkowego zdjęcia, które wykonał pan Ryszard Mioduszewski. Po obiedzie absolwenci rozproszyli się po całej szkole, w poszukiwaniu tych zakątków, które są im najbliższe. Na korytarzach wyłożono kroniki dokumentujące życie szkoły, począwszy od tych najdawniejszych po te ostatnie.  Znakomita większość absolwentów tę sentymentalną podróż w szkolne lata zakończyła uczestnictwem w balu zjazdowym, który odbył się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Wspólne rozmowy, wspomnienia, tańce, trwały do wczesnych godzin rannych.

Trudno jest oddać słowami tę niesamowitą atmosferę serdeczności, życzliwości i wzruszeń, którą można było zauważyć obserwując, spotykających się po latach, często po długim niewidzeniu się, kolegów ze szkolnej ławy. Spotkania te tym bardziej przenosiły w odległą przeszłość, jeśli brali w nich udział również pamiętani przez absolwentów nauczyciele, wychowawcy. A takie sytuacje miały miejsce podczas tego zjazdu.

Pozostaje tylko życzyć sobie, by to młode pokolenie, wychowywane obecnie w murach szkoły, wracało po latach do tego miejsca z nie mniejszym sentymentem. Jako szkoła dołożymy wszelkich starań, by tradycja zjazdów była kontynuowana, bo jak napisał w pamiątkowej księdze jeden z absolwentów biorących udział w X zjeździe: „ewenementem tej szkoły jest to, że zjazdy organizowane są cyklicznie, co 5 lat”.

 

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 

 

 

W ciepły, słoneczny poranek 27 września, o godzinie 9:00 odbyło się zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Na początku pani dyrektor Bożena Krzyżanowska wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody za najwyższe miejsca w konkursach. Przedstawicielka Rady Rodziców, pani Sidorowicz podziękowała nauczycielom za pracę i życzyła wszystkim udanych wakacji. Pani dyrektor również podziękowała za trud i pracę w kończącym się roku szkolnym oraz przekazała wszystkim życzenia słonecznych i bezpiecznych wakcji. Następnie uczniowie udali się do poszczególnych klas gdzie otrzymali świadectwa z rąk swoich wychowawców. Tego samego dnia, o godzinie 10:00 tegoroczni maturzyści odebrali świadectwa maturalne.

 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

 

 

Dnia 11 czerwca, 2014r. odbyły się Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze. Głosować można było na każdej przerwie, od godziny 8:00 do 14:00. Prawo głosu miały osoby zameldowane w Siemiatyczach, uczące się w naszej szkole i mające przy sobie dowód tożsamości. Uprawnionych do głosowania było 183 osoby, oddano 92 ważne głosy. Najwięcej głosów w szkole otrzymała Luiza Bergcholc. W wyniku przeprowadzonego głosowania Radnymi Młodzieżowej Rady Miasta Siemiatycze z okręgu Nr 3 zostali Bergcholc Luiza, Sidorowicz Jakub, Uściniak Adam, Brzeźnicka Justyna, Gryciuk Marta oraz Niczyporuk Ewa.

 

Karawana Bez Granic

 

 

10 czerwca w Różanymstoku rozpoczęła się IV edycja „Festiwalu Młodzieży Bez Granic” organizowanego przez miejscowy Salezjański Ośrodek Wychowawczy. W ramach tego festiwalu, dzień wcześniej, czyli w poniedziałek, 9 czerwca, wyruszyła „Karawana Bez Granic”, składająca się z muzyków, tancerzy, cyrkowców, która odwiedziła ok. 20 podlaskich szkół, by promować jego ideę oraz zaprosić do wzięcia w nim udziału. Na trasie odwiedzanych miejsc znalazła się również nasza szkoła. W trakcie blisko godzinnego przedstawienia uczniowie naszego liceum, a także gościnnie młodzież z siemiatyckich gimnazjów mogła obejrzeć występy artystów m.in. z Polski, Brazylii, Chorwacji, Słowacji, Grecji, Burkina Faso. Capoeira, break-dance, taniec z hula hop, taniec z wachlarzami bojowymi, jazda na monocyklu, gra na bębnach czy beat box to dziedziny, w których występujący artyści spotkali się z żywiołową reakcją naszych uczniów i zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po występach młodzież mogła porozmawiać z uczestnikami „Karawany Bez Granic”, a nawet spróbować swoich sił w mini warsztatach, biorąc krótkie lekcje nauki w interesującej ich dyscyplinie sztuki scenicznej. Celem zarówno „Festiwalu Młodzieży Bez Garnic”, jak i projektu „Karawana Bez Granic” jest edukacja oraz międzykulturowa integracja poprzez sztukę.

 

Mistrzostwa Zespołu Szkół w Siemiatyczach w szachach

 

Dnia 9 czerwca br. odbyły się szachowe mistrzostwa Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Oprócz naszych reprezentantów w turnieju wystąpili uczniowie następujących szkół: ZSR Ostrożany, gimnazjum Perlejewo, SP Grodzisk, gimnazjum 1 Siemiatycze i SP 1 Siemiatycze. Pierwsze miejsce uzyskał i nagrodę książkową z rąk vice burmistrza Henryka Czmuta odebrał Przemysław Moczulski (ZSR Ostrożany). Miejsce drugie zajęła nasza reprezentantka - Agnieszka Boguszewska. Nagrodę wręczył starosta siemiatycki Mikołaj Mantur. Trzecie miejsce przypadło Karolowi Kłopotowskiemu z Perlejewa. Nagrodę wręczyła dyrektor naszej szkoły Bożena Krzyżanowska. Nagrodę specjalną dla najlepszej szachistki zdobyła Sylwia Piotrowska z Grodziska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki ze starostwa w Siemiatyczach. W organizacji turnieju pomagał SOK Siemiatycze desygnując sędziego (Józef Flaziński z Sokołowa Podlaskiego).

 

Dzień bez Tytoniu

 

,,Dzień bez Tytoniu’’ w naszej szkole (piątek) 30.05.2014r. 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. To ważna data w kalendarzu aktywności promujących zdrowy styl życia. Każdego roku WHO stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Co roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na innym aspekcie walki z paleniem tytoniu.Tegoroczne hasło obchodów  to „Podnoszenie podatków od tytoniu”Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 000 to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia.  Jeśli nie będziemy działać, przed 2030 rokiem epidemia ta zabije ponad 8 milionów ludzi. Ponad 80% zgonów, którym można zapobiec nastąpi wśród ludzi żyjących w krajach o niskich i średnich dochodach.W Światowym Dniu Bez Tytoniu 2014 WHO i partnerzy wzywają kraje do podniesienia podatków na tytoń.

Zmniejszanie konsumpcji tytoniu, ratuje życia ludzkie. Badania pokazują, że podnoszenie podatku na wyroby tytoniowe jest szczególnie skuteczne w ograniczaniu używania tytoniu wśród grup o niskich dochodach oraz w zapobieganiu rozpoczynaniu palenia wśród młodych ludzi. Wzrost podatku , który zwiększy ceny wyrobów tytoniowych o 10% powoduje zmniejszenie konsumpcji tytoniu o około 4% w krajach o wysokich dochodach, a nawet o 8% w większości krajów o niskich i średnich dochodach.Ponadto, zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe jest uważane za taką  formę kontroli rynku tytoniowego, która jest najbardziej opłacalna. W Światowym Raporcie Zdrowia z 2010 wykazano, że 50% wzrost  akcyzy tytoniowej spowodowałoby nieco ponad 1,4 mld USD dodatkowych funduszy w 22 krajach o niskich dochodach. Jeżeli  środki te zostałyby przypisane do  wydatków na cele  zdrowotne, wydatki rządów na zdrowie w tych krajach mogłyby wzrosnąć nawet o 50%.Biorąc pod uwagę te dane kraje członkowskie Ramowej Konwencji WHO o Kontroli Tytoniu (WHO FCTC), powinny wdrożyć politykę zwiększania cen na wyroby tytoniowe w celu zmniejszenia konsumpcji tytoniu. Cele: Ostatecznym celem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest przyczynienie się do ochrony obecnych i przyszłych pokoleń, przed niszczącymi skutkami zdrowotnymi spowodowanymi paleniem tytoniu, ale też konsekwencjami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi używania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy.Szczegółowe cele kampanii 2014 są następujące: Zwiększenie przez rządy podatku na tytoń do poziomu, który zmniejsza konsumpcję tytoniu; Zaangażowanie organizacji społecznych w zachęcanie rządów do zwiększenia podatku od tytoniu do poziomu, które zmniejsza jego spożycie.

 

 

Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

 

 

25 kwietnia, w piątek, uroczyście pożegnaliśmy uczniów klas trzecich liceum i czwartej technikum. Uroczystość przygotowała klasa II A LO z wychowawczynią panią Ireną Łubą. Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia na maturze. Zdjęcia z zakończenia można oglądać na profilu szkoły na Facebook-u, klasowe w galerii na stronie szkoły.

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 

W środę, 30 kwietnia, klasa II D wraz z wychowawczynią panią Alicją Smoktunowicz przygotowała szkolny konkurs wiedzy o 3 Maja. W konkursie uczestniczyły klasy pierwsze i drugie.Każda grupa składała się z nauczyciela wraz z dwoma uczniami. Pierwszy etap turnieju to 2 rundy dotyczące znajomości wiedzy o Konstytucji 3 Maja i dziejów Rzeczypospolitej szlacheckiej w II połowie XVIII wieku. Etap drugi to konkurencje dotyczące 3 maja. Do finału dostały się trzy drużyny: kl. IC, IIC i IIE. Pierwsze miejsce zajęła klasa IC z wychowawczynią panią Moniką Basistą.


Otwarcie boiska

 

29 kwietnia 2014 r. o  godz. 13.00 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego boiska szkolnego. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska w swoim wystąpieniu przypomniała historię związaną z budową obiektów sportowych w naszej szkole. Rozpoczęła  od zacytowania fragmentu wypowiedzi nauczyciela Pana Profesora Mieczysława Bajbora z 31 sierpnia 1949 roku: „wysuwam projekt przerobienia garaży przy szkole na salę gimnastyczną z braku takowej w obecnym budynku szkolnym…. oraz zapisanie w planie wychowawczym „Praca dla budowy Polski przez kontynuowanie budowy boiska szkolnego i zalesienia otoczenia szkoły…..” W  latach 1962-64 zbudowano halę sportową, która przez wiele lat była największa i najnowocześniejsza w Siemiatyczach i okolicy. W 1972-73 dzięki zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli wychowania fizycznego Państwa Grażyny i Tadeusza Tymińskich zaczęto tworzyć przyszkolne boiska o nawierzchni asfaltowej. Dzisiaj  jesteśmy dumni, że udało się zbudować nowoczesne boisko o nawierzchni poliuretanowej,  z którego może korzystać młodzież szkoły i rozwijać swoje sportowe zainteresowania. Gorąco dziękujemy księżom za modlitwę i wyświęcenie boiska,  a wszystkim przybyłym gościom za uczestnictwo w naszej uroczystości. Szczególnie gorąco dziękujemy gościom i nauczycielom oraz uczniom za rozegranie meczu piłki siatkowej. Drużyna gości i nauczycieli w składzie: Pan starosta Mikołaj Mantur, Pan wicestarosta Mariusz Radziszewski, Radni - Pan Tadeusz Niewiadomski, Pan Mariusz Pyzowski, nauczyciele - Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, Ksiądz Mariusz Woltański, Pan Wojciech Zieleniewski, Pan Cezary Kudelski, Pan Szczepan Koc; Drużyna uczniów w składzie: Karolina Deka, Kinga Szyszko, Monika Kołodko, Krzysztof Arcimowicz, Piotr Osmólski, Michał Karpowicz, Paweł Sobieski; Mecz był bardzo ciekawy i zakończył się remisem. Dostarczył wiele radości i uśmiechu kibicującym gościom, nauczycielom i uczniom.

 

Dzień Otwarty Szkoły 28 kwietnia 2014r.

 

 

W poniedziałek, 28 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przyszłych absolwentów gimnazjów z Siemiatycz i okolicznych miejscowości. Zgromadzonych na sali gimnastycznej gości powitała pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska. Przedstawiając ciekawą ofertę edukacyjną na rok szkolny 2014/2015, zachęciła gimnazjalistów  do wyboru naszej szkoły.

Organizatorzy Dnia Otwartego, uczniowie klasy II E, starali się przekonać swoich młodszych kolegów, że właśnie tutaj będą mogli spełniać swoje marzenia, rozwijać swoje pasje, czuć się dobrze i bezpiecznie. Goście obejrzeli krótki film z życia szkoły, wysłuchali występu zespołu wokalnego prowadzonego przez p. Lechosława Ryszczuka, obejrzeli musztrę przeprowadzoną przez p. Tadeusza Nazarewicza. Na zakończenie spotkania wspólnie z organizatorami  zatańczyli belgijkę, ulubiony taniec naszej szkolnej społeczności.

Po spotkaniu na sali gimnastycznej gimnazjaliści zwiedzili budynek szkoły, poznali jej  bazę dydaktyczną, osiągnięcia uczniów, obejrzeli prezentacje specjalnie  dla nich przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Towarzyszyli im uczniowie klasy II E.

Mamy nadzieję, że powrócą do nas  we wrześniu.

 

Konkurs Młodych Poetów

 

Rok 2014 ogłoszony został Rokiem Czytelnika i Czytelnictwa, dlatego tematem przewodnim 15. edycji Konkursu Młodych Poetów była książka. W czwartek 20 marca 2014 r. w bibliotece szkolnej miało miejsce podsumowanie całej imprezy.

 

Konkurs Recytatorski

 

Eliminacje powiatowe 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się we wtorek, 25 marca, w SOK-u. Do konkursu zgłosiło się 5 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Czworo z nich to uczniowie naszej szkoły - Dominika Panasiuk ID, Ewa Lubowicka IA, Paulina Zbieć IIE i Jakub Sidorowicz ID. Jury w składzie: Anna Puch, Joanna Gołubkiewicz i Walentyna Oniszczuk do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 26 kwietnia w Wysokiem Mazowieckiem, zakwalifikowało naszego ucznia, Jakuba Sidorowicza. Zwycięzcy i uczestnikom gratulujemy. Wykazaliście się wrażliwością na piękno polskiego języka i odwagą. Dlatego doskonalcie te atuty i nie rezygnujcie z udziału w konkursie za rok.


Licealiada Woj. Podlaskiego

 

 

Piłkarki ręczne z naszej szkoły zakończyły rozgrywki w ramach Ligi Licealiady Województwa Podlaskiego. Podobnie jak w zeszłym roku zajęły czwarte miejsce w województwie podlaskim. Turniej finałowy odbył się 19.03.2014r. w Dąbrowie Białostockiej. W pierwszym meczu  musieliśmy zmierzyć się z dziewczętami z Dąbrowy, które w Lidze nie przegrały żadnego meczu i okazały się najmocniejszym zespołem  Licealiady.

W drugim meczu liczyliśmy, że uda się wywalczyć brązowy medal, jednak przegraliśmy jedną bramką. Brakowało nam rezerwowych zawodniczek, pojechaliśmy w składzie dziewięcioosobowym, na zmianę mieliśmy tylko bramkarkę i skrzydłową. Przeciwnik miał długą ławkę rezerwową, a naszym rozgrywającym grającym  bez zmian, zaczynało brakować sił. Kinga Klepacka, Karolina Kosińska i Karolina Sawicka  na każde trafienie przeciwnika odpowiadały celnymi rzutami na bramkę białostoczanek, ale ostatecznie dziewczęta z IV LO Białystok wygrały. We wcześniejszym meczu nasz przeciwnik przegrał z III LO Łomża i w meczu o pierwsze miejsce Dabrowa Białostocka pokonała łomżynianki czteroma bramkami. Wcześniej dwa lata z rzędu najlepsze  w województwie były dziewczęta z III LO Łomża.  W Dąbrowie władze miasta postanowiły pomóc w rozwoju piłki ręcznej i dofinansowują wyjazdy na obozy i turnieje uczniom trenującym, którzy przychodzą  uczyć  się do szkoły średniej w Dąbrowie. Lokalny klub piłki ręcznej dostaje takie same dofinansowanie jak piłka nożna. Ostateczna  klasyfikacja drużyn: ZS Dąbrowa Białostocka, III LO Łomża, IV LO Białystok, ZS Siemiatycze. Naszemu zespołowi przypadł zaszczyt otrzymania  pucharu fair play za najczystsza grę. Zdobyliśmy najmniej punktów karnych z  wykluczenia z gry, a najwięcej faulowały zawodniczki z Dąbrowy i z Białegostoku.  Skład naszego zespołu: Aleksandra Terpiłowska, Gabriela Skrzeczyńska, Kinga Klepacka, Karolina Kosińska, Karolina Wińska, Karolina Sawicka, Paulina Derewońko, Angelika Pacholska, Ewa Niczyporuk. (WZ)

 

 

 

 

 

Deutsch-Wagen-Tour

W środę 26 lutego 2014 r., na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego p. Urszuli Jermakowicz, gościliśmy w naszej szkole animatorkę Deutsch-Wagen-Tour, Panią Katarzynę Żurawską, która przeprowadziła warsztaty dla licealistów uczących się języka niemieckiego. Lektorka przywiozła ze sobą mnóstwo kolorowych materiałów do nauki, a właściwie zabawy z językiem niemieckim. Zajęcia miały charakter animacji - były gry i zabawy w języku niemieckim. Warsztatom towarzyszyło dużo śmiechu i pozytywnych emocji - było kolorowo i wesoło. Zainteresowanie uczniów było bardzo duże. Uczniowie bardzo chętnie angażowali się w aktywności proponowane przez lektorkę i na pewno na długo zajęcie te pozostaną w ich pamięci. Mamy nadzieję, że takie niekonwencjonalne metody spotkań z językiem przyczynią się do zwalczenia stereotypów i większego otwarcia się na język niemiecki. Projekt Deutsch-Wagen-Tour zajmuje się promowaniem nauki języka niemieckiego w całej Polsce. Patronat honorowy sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, a za stronę merytoryczną odpowiada Instytut Goethego. Sponsorem projektu jest firma Volkswagen.

Internetowy Teatr TVP dla szkół

W czwartek 6 marca, punktualnie o godz. 10:00, prosto z desek Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczęła się internetowa transmisja na żywo spektaklu „Pułapka na myszy”. Dzięki niej setki uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce zyskało szansę zobaczenia przedstawienia, pokonując bariery finansowe i geograficzne, uniemożliwiające im wizytę w Krakowie. Wszystko to w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Spektakl ten w naszej szkole oglądała klasa IB z wychowawcą. Ten legendarny spektakl jest najdłużej nieprzerwanie granym przedstawieniem w historii angielskiego teatru – już od ponad 60 lat bawi widzów londyńskiego St. Martin's Theatre, gdzie został zaprezentowany ponad 25 000 razy, a od dwóch lat jego obsada odbywa tour po teatrach całej Wielkiej Brytanii! W repertuarze Teatru im. J. Słowackiego spektakl gości nieprzerwanie od niemal siedmiu lat. Będąc realizacją przygotowaną na Scenę Miniatura, zyskał tak wielką popularność, że został przeniesiony na Dużą Scenę, której widownię po dziś wypełnia po brzegi!

 

Dzień Języka Ojczystego

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, uczniowie klasy II B i klasy IIA pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego (Aliny Wolszczuk i Ewy Magdaleny Iwaniak) przygotowali szkolny akcent naszej pamięci o tym dniu. Na korytarzach zawieszone zostały plakaty promujące używanie, zwłaszcza w tekstach pisanych, znaków diakrytycznych, które czynią z polszczyzny język wyjątkowy. Ponadto tego dnia przez szkolny radiowęzeł została nadana audycja poświęcona trosce o język ojczysty. Pokazano w niej coraz częściej występujące wśród młodzieży sposoby zubożenia i brutalizacji języka polskiego, a także zachęcono do wspólnego przeciwdziałania tym procesom. W ramach ogólnopolskiej kampanii promującej stosowanie znaków diakrytycznych można było posłuchać piosenek zaśpiewanych bez tych znaków. Dlatego słowa „jako mąż i nie mąż” w kampanijnej wersji utworu brzmiały „jako maz i nie maz”. Dodatkowo radiowęzeł wspomagając naszą akcję promowania języka polskiego, tego dnia odtwarzał tylko polskie utwory.

 

Konkurs ortograficzny

W piątek, 21 lutego, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny. Były to szkolne eliminacje do XV Podlaskich Mistrzostw w Ortografii, które odbędą się 21 marca w Białymstoku. 23 uczniów zmierzyło się z niełatwym dyktandem eliminacyjnym następującej treści: 
W dżdżyste, wietrzne popołudnie długonogi dżentelmen, zażywny rudawy blondyn w płaszczu typu dyplomatka, z aktówką w zanadrzu, chyżym truchtem przemierzał chaszcze poszukując stałego punktu na grząskim gruncie.

Z rzadka pokrzykiwała białorzytka, niósł się chóralny rzegot oburzonych, bo świeżo przebudzonych żab, gżegżółka przemierzała podniebne przestworza. Z obrzydzeniem wyszczerzając się, mężczyzna namierzył trzy pstre przepiórzyce chaotycznie podążające wzdłuż krzewów ostrężyn, zdziczałych porzeczek i przeróżnych chwastów dorzecza strumyka, popularnie zwanego wśród autochtonów Smródką - i podążył za nimi. Duszę naszego bohatera, zresztą białostoczanina z dziada pradziada, drążył kategoryczny imperatyw nakazujący mu przeć naprzód i w dal. Wzwyż wzlecieć nie mógł, gdyż krzepko trzymało go grząskie podłoże. Strudzony okrutnie otrząsał schludne dotąd buty splugawione rozmiażdżonymi dżdżownicami i z cicha wyrzekał: „Jakiż to bies mnie podkusił, żeby na występ koedukacyjnego zespołu Koła Gospodyń Wiejskich z Obrzydłówka koło Narewki przebiec na skróty? Nie mógłbym na przykład potruchtać trotuarem ze świeżo położonego polbruku? Przełożony wypożyczyłby mi przecież służbową limuzynę marki Polonez i zajechałbym jak przedwojenny hrabia lub pracownik budżetówki przed obmierzły budynek Gminnego Domu Kultury. Naprawdę to horrendalne, żeby narażać mnie na taki dyskomfort! Ja, hardrockowiec, mam robić reportaż o przyśpiewkach typu: „hej ho! wiśta wio!” czy innych uciekających przepióreczkach! W holu tego przybytku kultury powitał mnie rzucający się w oczy napis „Oskar Kolberg”. „Eureka!” – krzyknąłem w duchu. Momentalnie przestałem się czuć jak Marsjanin lub przypadkowy turysta krakowiak rzucony niemal na kraj kniei. Kolberg… – to przecież ten sławny dziewiętnastowieczny badacz naszej ludowej, narodowej kultury, który „ocalał od zapomnienia…”! Po niedługim czasie opuszczałem to miejsce w zgoła innym nastroju, nucąc z cicha: „Używaj Ruzienko, świata, póki jeszcze młode lata…”.

Zwyciężczynią tego dyktanda, z najmniejszą liczbą błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, została Aleksandra Nikitorowicz z klasy IIIC. Poniżej prezentujemy listę wszystkich uczestników w kolejności zajmowanych miejsc.

1. Aleksandra Nikitorowicz III C

2. Luiza Bergcholc IIB

3. Blanka Niechoda IIC

4. Mateusz Niemyński IIIC

5. Paulina Szeryńska IE

6. Natalia Orłowska ID

7. Dominika Wilińska IIIF

8. Bartosz Głowacz IC

9. Rafał Oleksiuk IIID

10. Paweł Tereszkiewicz IC

11. Karolina Pielach IIB

12. Nikola Poniatowska IB

13. Dominika Panasiuk ID

14. Natalia Dudicz IE

15. Fryderyk Liana IIE

16. Kinga Koziak IE

17. Magdalena Kowalczuk IE

18. Karolina Karwacka IB

19. Samanta Zalewska IIIF

20. Karolina Wińska IB

21. Krzysztof Brzeziński IB

22. Jakub Sidorowicz ID

23. Patryk Szwejkus IB

 

Dziękujemy za udział w konkursie i do następnej „próby sił” zapraszamy za rok.

 

FESTIWAL TALENTÓW 2014


14 lutego 2014 r. po raz drugi w naszej szkole odbył się Festiwal Talentów. Jego mottem była myśl Seneki: „Żaden wiek nie jest zamknięty na wielkie talenty”. W rolę konferansjerów wcieliła się dwójka uczniów: Michalina Prokopczuk z IIIA i Filip Zinkiewicz z II D. Jak prawdziwi profesjonaliści z każdym z uczestników przeprowadzili oni krótki wywiad związany z prezentacją. Jako pierwszy przed publicznością wystąpił Sebastian Sołomacha  z „biol-chemu”, czyli z klasy I A. Wykonał on piosenkę Marka Grechuty: ”Dni, których jeszcze nie znamy” oraz „Valerie” Amy Winehouse. Następnie Ilona Łopaciuk z kl. II C zagrała na saksofonie utwór Seweryna Krajewskiego „Wielka miłość” oraz „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie”. Kolejną prezentowaną pasją okazał się śpiew operowy, którym od pewnego czasu zajmuje się Karolina Kryńska z kl. II D.  Zaprezentowała ona pieśń „Ave Maria” Franciszka Schuberta oraz utwór „Anioł Muzyki” z popularnego musicalu - „Upiór w Operze”. Przed zebraną publicznością wystąpili również tegoroczni maturzyści: Karolina Kaczmarska z kl. III B i Damian Tryniszewski z kl. III E, których połączył taniec. Oboje są tancerzami Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”. Karolina i Damian zatańczyli układ ezoteryczny opracowany przez Jarosława Wojciechowskiego - choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Warto w tym momencie wspomnieć, że Karolina i Damian otrzymali stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Jako ostatni swoją pasję zaprezentował kolejny maturzysta - szkolny raper  Majkel mcr Parafiniuk z kl. III F. Ma on na swoim koncie już pewne sukcesy: został laureatem ogólnopolskiego  konkursu „Narkotyki. Na co mi to?”, dwukrotnie wziął udział w finałowym koncercie „Miłość, akceptacja, tolerancja” oraz nagrał płytę. Występ Majkela zakończył tegoroczny Festiwal Talentów, którego organizatorami były, tak jak w ubiegłym roku,  prof. Barbara Łuba i prof. Ewa Boguszewska.

Koncert charytatywny DLA RAFAŁA

22 lutego w Siemiatyczach odbył się koncert charytatywny na rzecz Rafała Komudy, naszego absolwenta, który boryka się z poważną chorobą. Dochód z koncertu będzie przekazany na zakup specjalistycznego wózka inwalidzkiego. W skład komitetu organizującego koncert na rzecz Rafała wchodzą byli i obecni uczniowie naszej szkoły: Grzegorz Malinowski, Kamila Bogucka, Natalia Jaszczołt, Dominika Bogucka, Marcin Milik, Łukasz Wawryniuk, Diana Dominika Siemieniuk, Adam Pytel, Natalia Gierasimiuk, Natalia Zalewska. Koncert odbył w sali SOK przy ulicy Zaszkolnej. W trakcie koncertu odbywała się licytacja darów przekazanych przez sponsorów, a jednym z artystów, który zaprezentowali się na scenie był „Te-Tris”.

 

 

Projekt PEACE

Od 17 do 21 lutego, w ramach projektu PEACE Cross-Cultural Understanding, przebywali u nas studenci z zagranicy: Maja - Czarnogórzanka, Virgilio - Włoch oraz Su - mieszkanka Korei Płd. Nasza szkoła uczestniczy w projekcie po raz trzeci. Ten projekt jest niepowtarzalną okazją do poznania młodych ludzi z całego świata, ich odmiennych zwyczajów kulturowych. Studenci na lekcjach angielskiego opowiedzieli o tradycjach, kulturze i sytuacji polityczno-gospodarczej, jaka obecnie panuje w ich ojczyznach, zapoznali uczniów z muzyką i tańcami narodowymi lub pokazali tradycyjne potrawy regionalne. Po lekcjach zwiedzali miasto, oraz Mielnik i Grabarkę. Nasz projekt umożliwia również zetknięcie się z ojczystymi językami wolontariuszy poprzez naukę podstawowych zwrotów. Organizowany od 13 lat przez Oddział Lokalny AIESEC Warszawa SGH projekt cieszy się ogromną popularnością wsród naszych uczniów, ponieważ przełamuje stereotypy i poszerza horyzonty młodzieży.

 

Studniówka 2014

Pierwsza w tym roku szkolnym studniówka odbyła się 25 stycznia w restauracji „Kresowiak” w Siemiatyczach. Gospodarzami balu byli uczniowie klas III D, III E, III F i IV Technikum. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się polonezem przygotowanym przez instruktora tańca Krzysztofa Szyszko.  Uczniowie i rodzice podziękowali dyrekcji i wychowawcom klas maturalnych (III D LO – wych. Helena Tymoszewicz, III E – wych. Krzysztof Derehajło, III F – wych. Justyna Owczarska, IV Technikum – wych. Bożena Krzyżanowska ) za trud włożony w nauczanie i  wychowanie. Tradycyjnie o północy nauczyciele i wychowawcy wraz z osobami towarzyszącymi i maturzystami zatańczyli wspólnego poloneza. Dzięki doskonałej oprawie muzycznej oraz wspaniałej atmosferze zabawa trwała do białego rana.

 

Spotkanie z astronomią

W dniu 23 stycznia 2014 roku grupa uczniów z klas II D i III D uczestniczyła w pierwszym z cyklu „Spotkań z astronomią” pod tytułem: „Gwiazdy”. Kilkugodzinna prelekcja pana Aleksandra Trębacza z Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach miała na celu szerzenie wiedzy astronomicznej, ukazanie piękna i nieskończoności wszechświata. Uczniowie mogli poznać wielkość i ilość obiektów astronomicznych a szczególnie dwóch najbliższych galaktyk: Drogi Mlecznej i Galaktyki Andromedy. Uczniowie poznali odpowiedzi na szereg interesujących pytań takich jak: jak powstaje gwiazda? Ile energii mieści się w kropli wody? Dlaczego nie latamy na Księżyc? Prelekcja zakończyła się relacją z ekspedycji do Meksyku dotyczącej obserwacji niezwykłego zjawiska astronomicznego – najdłuższego całkowitego zaćmienia Słońca. Następnie uczniowie mieli możliwość oglądania na żywo co dzieje się na naszej najbliższej gwieździe – Słońcu. Przy pomocy specjalistycznego teleskopu można było zaobserwować plamy oraz aktywność i wybuchy na Słońcu.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

W poniedziałek 20 stycznia 2014 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie Konkursu Fotograficznego. Dyplomy i nagrody uczestnikom wręczyła dyrektor szkoły p. Bożena Krzyżanowska. .Więcej

 

Świąteczne spotkanie

Zgodnie z tradycją, w piątek, 20 grudnia, w ostatnim dniu nauki w tym roku kalendarzowym spotkaliśmy się wszyscy na świątecznym spotkaniu na sali gimnastycznej. Świąteczny charakter spotkania podkreśliły śpiewane przez chór szkolny tradycyjne kolędy oraz po raz pierwszy świąteczne piosenki zagraniczne. Ksiądz Mariusz wprowadził uczestników spotkania w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia odczytując fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pańskim. Z okazji Świąt i Nowego Roku dyrektor Bożena Krzyżanowska życzyła wszystkim zdrowia, wielu radosnych chwil, szczęścia i spokoju. Uroczystość przygotowali: prof. Joanna Juchnowska, prof. Lechosław Ryszczuk z chórem oraz księża pracujący w szkole. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami na wigiliach klasowych.

 

Świąteczne karaoke

19 grudnia podczas długiej przerwy na holu nowej szkoły odbyło się karaoke kolęd i piosenek bożonarodzeniowych. W konkursie udział wzięli: Grzegorz Malinowski, Katarzyna Maguza, Martyna Kryńska i Michalina Boguszewska, każdy z występujących otrzymał słodką nagrodę. Karaoke zostało przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz radiowęzęł szkolny. Uczestnicy i publiczność dobrze się bawiła podczas wspólnego kolędowania. Samorząd Uczniowski

 

II miejsce w XIII Gali Piłki Ręcznej

 

Dziewczęta z naszej szkoły zajęły II miejsce w XIII Gali piłki ręcznej w „Platerce”. Dnia 16.12.2013 r. na hali sportowej w II LO w Białej Podlaskiej odbyła się XIII Gala piłki ręcznej. Jest to coroczny turniej w którym nasza szkoła bierze udział od trzech lat. W rozgrywkach rywalizowało 5 drużyn z trzech województw. Podlaskie reprezentowały dziewczęta z naszej szkoły. W zawodach brały udział jeszcze zespoły: I LO Łosice, ,,Prus’’ Siedlce, ,,Platerka’’ Biała Podlaska i KS Unia Lublin. Pierwszy mecz okazał się najtrudniejszy. Po zaciętej walce przegraliśmy z juniorkami zapleczem MKS Lublin czteroma bramkami. Zespół z Białej Podlaskiej przegrał takim samym stosunkiem bramek i zapowiadał się zacięty mecz. W początkowej fazie meczu przegrywaliśmy jedną bramką, ale w dalszej części wyrównaliśmy i powoli zdobywaliśmy małą przewagę. W drugiej połowie meczu było coraz lepiej i wygraliśmy różnicą 9 bramek. Pozostałe mecze z Łosicami i Siedlcami to była gra z dużą przewagą drużyny z Siemiatycz, wygrane ponad dziesięcioma bramkami. Najlepszą snajperką turnieju została skrzydłowa naszej drużyny Karolina Sawicka. Skład zespołu LO Siemiatycze: Kinga Klepacka, Doroszkiewicz Sylwia, Derewońko Paulina, Kosińska Karolina, Koc Kamila, Sawicka Karolina, Skrzeczyńska Gabryiela, Terpiłowska Aleksandra, Wińska Karolina i w bramce Ewa Niczyporuk. (WZ)

 

II warsztaty projektu „e-Przyrodnik"

14.11.2013 odbyły się II warsztaty projektu „e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia” w Białowieży. Warsztaty rozpoczął dr hab. Rafał Kowalczyk - Dyrektor IBS PAN, po czym przedstawiciele każdej ze szkół biorących udział w projekcie zaprezentowali zdjęcia i filmiki zrobione przed foto-pułapki. Nasze liceum reprezentowała - Angelika Krawczuk. Najciekawszym naszym filmikiem była wataha dzików - liczyła aż 35 przedstawicieli tego gatunku.

W trakcie szkolenia miały miejsce ćwiczenia z zakresu identyfikacji zwierząt oraz obsługi systemu informatycznego, które są dla nas niezbędne przy pracy w tym projekcie. Następne warsztaty dopiero w lutym - nie możemy się już doczekać! Zdjęcia z warsztatów dostępne w galerii.

Angelika Jankowska

 

MMBS

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych kolejny już raz był okazją do podjęcia szeregu działań promujących bibliotekę oraz czytelnictwo. Nauczyciele bibliotekarze, wspólnie z uczniami, przygotowali symboliczne dekoracje oraz gazetkę. Przez cały październik trwały akcje „Uporządkuj swoje półki z książkami” oraz „Podaruj książkę bibliotece”. Ponadto na każdy z pięciu październikowych tygodni zaplanowano odrębne działania. Największą popularnością cieszył się „Tydzień zagadkowy”, podczas którego zorganizowano drugą edycję konkursu „Zgadnij, kto to?”. Polegał on na rozpoznaniu nauczycieli na zdjęciach z  dziecięcych lat. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 29 października 2013 r. w czytelni szkolnej i zgromadziło ogromną liczbę zainteresowanych. Więcej.

 

Ferdydurke

W piątek, 15 listopada, wielu uczniów naszej szkoły miało okazję w niecodzienny sposób zakończyć kolejny tydzień nauki. Tym razem była to możliwość obejrzenia spektaklu wystawionego w Siemiatyckim Ośrodku Kultury przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Teatralna adaptacja powieści Witolda Gombrowicza pt.: „Ferdydurke” wzbudziła zainteresowanie młodych widzów. Niektórzy wręcz z wypiekami na twarzy śledzili losy Józia, którego w wieku 30 lat zmuszono do powrotu do szkoły. Ożywione reakcje widzów wywołała postać Miętusa, zbuntowanego ucznia, który za wszelką cenę dążył do zachowania swobody w szkole. I choć twórczość Gombrowicza do najłatwiejszych nie należy, to trawestując słowa autora należy powiedzieć: „koniec i bomba, kto nie widział, ten trąba”.

 

 

Raport z ewaluacji

Zapraszamy Państwa do lektury raportu z ewaluacji zewnętrznej w Zasadniczej Szkole Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Siemiatyczach. "Pełna treść raportu" Szkoła została reaktywowana w roku szkolnym 2011/2012, a jej organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach. Jest to szkoła wielozawodowa, w której uczniowie sami nawiązują współpracę z pracodawcami w sprawie praktycznej nauki zawodu. Badanie zostało zrealizowane w dniach 15.10.2013 – 21.10.2013 przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Ewaluacja zewnętrzna polega na zbieraniu i analizowaniu informacji na temat funkcjonowania szkoły w obszarach wyznaczonych przez wymagania państwa oraz ustalenie poziomu spełniania przez szkolę wymagań zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7.10.2009r. wraz ze zmianami z dnia 10.05.2013r.

Poziom spełniania wymagań przez Zasadniczą Szkołę Zawodową w Siemiatyczach:

Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się - A

(oznaczający bardzo wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę).

Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej B

Respektowane są normy społeczne B

W opinii rodziców "szkoła dobrze przygotowuje do dalszej nauki i pracy, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, nie ma w niej przemocy, dzieci się rozwijają, otwierają na kontakty z innymi osobami, chętnie chodzą do szkoły i osiągają sukcesy edukacyjne".

Wnioski

1. Planowanie i organizacja procesów edukacyjnych umożliwia wyposażenie uczniów w wiedzę ogólną, przygotowanie do egzaminu zawodowego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

2. W szkole dużą wagę przywiązuje się do tworzenia przyjaznej atmosfery, zapewnienia młodzieży bezpieczeństwa i dobrych warunków do nauki.

3. Wykorzystanie informacji o osiągnięciach uczniów z poprzedniego etapu edukacyjnego i monitorowanie realizacji podstawy programowej przekłada sie na dobre wyniki w nauce i na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

4. Normy i zasady postępowania obowiązujące w szkole są akceptowane przez uczniów i ich rodziców oraz respektowane przez większość młodzieży.

 

Półfinały szachowej Licealiady

W rozegranych 17 listopada br. półfinałach szachowej Licealiady w Wasilkowie wzięły udział dwie drużyny naszej szkoły: dziewcząt w składzie – Agnieszka Boguszewska, Aneta Wasilewska, Paula Marczuk, Kamila Marcinkiewicz i chłopców w składzie: Łukasz Lachowicz, Tomasz Brzeźnicki, Marcin Moczulski, Rafał Suchodolski. Obie drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze. Chłopcy zajęli pierwsze miejsce i awansowali do finału (30 listopada br. w Białymstoku), zaś dziewczyny zdobyły tyle samo punktów co I LO Bielsk Podlaski ale przegrały dodatkowym wartościowaniem. Opiekunem obu drużyn był mgr Stanisław Sieklucki.

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Dnia 12.11.2013r. uczniowie klasy II B LO przygotowali akademię upamiętniającą 95 rocznicę odzyskania niepodległości. Tematem uroczystości były wydarzenia z lat 1914-1918, przekazywane przez ulicznych gazeciarzy i narratorów, uzupełniane recytacjami utworów: H. Bocheńskiej, S. Długosza, W. Bełzy, H. Zbierzchowskiego, K. Przerwy -Tetmajera, L. Staffa, W.Góreckiego. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór pod kierownictwem pana profesora Lechosława Ryszczuka.

 

JESIENNE TRELE

12 listopada 2013, o godzinie 16:00, w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury odbyła się XVII edycja Festiwalu Piosenki "Jesienne Trele". Festiwal został przygotowany przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Siemiatyczach przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli oraz Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. W konkursie uczestniczyli soliści i zespoły. Oceniane były pomysł i oryginalność wykonania, zaangażowanie, estetyka wykonania i efektowność. Patronami medialnymi byli Katolickie Radio Podlasie, Głos Siemiatycz oraz portal internetowy podlasie24. Nagrody ufundowali Bank Gospodarki Żywnościowej, Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, Przewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Miasta, Siemiatycki Ośrodek Kultury, Zespół Szkół w Siemiatyczach i Katolickie Radio Podlasie.

 

Internetowy Teatr TVP dla szkół

Nasza szkoła przystąpiła do projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół, w ramach którego uczniowie mogą oglądać spektakle teatralne transmitowane na żywo. We czwartek, 7 listopada, miała miejsce pierwsza odsłona tego projektu w naszej szkole. Uczniowie klasy I D, pod opieką wychowawcy, p. Barbary Łuby i polonistki, p. Ewy Magdaleny Iwaniak obejrzeli sztukę pt. „Antygona”, transmitowaną na żywo z Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Ta najbardziej znana tragedia Sofoklesa z czasów antyku wciąż zadziwia swoją aktualnością, bowiem porusza tak uniwersalne problemy dotyczące ludzkiej natury jak miłość, władza czy lojalność. Kolejne internetowe spektakle wkrótce.

 

WARSZTATY IKONOGRAFICZNE W SUPRAŚLU

17 października 2013 roku grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką ks. Janusza Awksietijuka, p. Joanny Juchnowskiej i p. Jolanty Grzymkowskiej, uczestniczyła w warsztatach ikonograficznych w Muzeum Ikon w Supraślu. Młodzież zapoznała się z techniką pisania ikon i własnoręcznie wykonała ikony z wizerunkiem anioła. Wprawdzie warsztaty te były tylko namiastką prawdziwego ikonopistarstwa, nie mniej jednak uczniowie mogli przekonać się, że nie jest to proste zajęcie, ale jest to praca, która wymaga wiele cierpliwości, skupienia i przede wszystkim modlitwy.

 

TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA LO W ŁOSICACH

 

W dniu 30.10.2013r. dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w turniej szkół ponadgimnazjalnych  z pobliskich powiatów tygla rzeki Bug zorganizowanym w tym roku w Łosicach. Powiat bialski reprezentowało II LO im. Emilii Plater z Białej Podlaskiej, powiat łosicki I LO z Łosic, powiat siedlecki ZSP1 im. Stanisława Staszica z Siedlec i powiat siemiatycki LO im. KEN z Siemiatycz. Turniej zakończył się sukcesem naszych dziewcząt, które wygrały z wszystkimi drużynami. Mecze były bardzo zacięte. W drugim meczu z "Platerką" na początku przegrywaliśmy 4:0, ale w dalszej części po zmianie systemu obrony zaczęliśmy odrabiać straty. W drugiej połowie przeciwnik ciągle  prowadził jedna bramką, ale pięć minut przed końcem uzyskaliśmy remis i zdobyliśmy przewagę czterech bramek. W meczu o pierwsze miejsce z "Elektrykiem" Siedlce nasze dziewczęta pierwsze strzeliły bramkę i już do końca nie oddały prowadzenia. Wyniki meczów: Siemiatycze – Łosice  12:5, Siemiatycze – Biała Podlaska  14:10, Siemiatycze – Siedlce 18:9.

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Edukacji Narodowej. Tradycyjnie na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Za przygotowanie części artystycznej odpowiedzialni byli uczniowie z klasy II C, z wychowawczynią – prof. Edytą Niewińską. Wszyscy zaproszeni na akademię goście zostali uroczyście powitani przez panią dyrektor Bożenę Krzyżanowską, która podkreśliła znaczenie tego dnia w życiu wszystkich członków społeczności szkolnej. Szczególnie ciepłe słowa zostały skierowane do byłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy i w tym roku zaszczycili nas swoją obecnością. Święto Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do złożenia podziękowań, dlatego ważnym elementem części oficjalnej był moment  wręczenia nagród nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Zgodnie z tradycją dokonała tego dyrektor Bożena Krzyżanowska. Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący udział  w szkolnych konkursach. Obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali pedagogom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodzieży. Wyrazem ich wdzięczności były kwiaty wręczone Dyrekcji oraz nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych składane na sztandar szkoły. Jego słowa odczytała dyrektor Bożena Krzyżanowska, a pierwszoklasiści chóralnie powtarzali: „ślubujemy”. Oficjalna części uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego i odprowadzeniem sztandaru szkoły. Część artystyczna, na którą składały się recytowane przez naszych uczniów utwory poetyckie oraz pięknie wyśpiewane przez nasz szkolny chór pieśni,  zakończyła akademię.

 

Gra terenowa

Zapoczątkowana w czerwcu b.r. przez Starostwo Powiatowe inicjatywa aktywnej edukacji o powiecie siemiatyckim została zwieńczona grą terenową 10 października. Wystąpiło w niej 8 drużyn złożonych z uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Czartajewa, Ostrożan i Siemiatycz (wystąpiła klasa III C Zespołu Szkół). Ich zadaniem było jak najlepsze zaprezentowanie się na stoiskach poszczególnych gmin naszego powiatu. Decydowała tutaj wiedza np. rozpoznanie ziół na stoisku Korycin (Grodzisk) i umiejętności, chociażby dojenie krowy (sztucznej). Zakończenie imprezy miało miejsce w Kresowiaku, gdzie okazało się, że zwycięzców jest dwóch - drużyny z Czartajewa i z Siemiatycz (Paweł Bujno, Grzegorz Chiliński, Kamil Mrozowski, Mateusz Niemyński i Marek Nowicki). Baraż zdecydował o wygranej Czartajewa. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymali upominki i obiad.

 

KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY

9 października 2013r. w godzinach popołudniowych odbyła się w Zespole Szkół w Siemiatyczach XI edycja Ogólnoszkolnego Konkursu „Komisja Edukacji Narodowej – założenia, przedstawiciele, działalność, osiągnięcia”. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: pani Bożena Krzyżanowska – dyrektor szkoły, pani prof. Jolanta Grzymkowska – nauczyciel bibliotekarz oraz Karolina Kosińska – przedstawicielka społeczności uczniowskiej. Zmagania konkursowe składały się z dwóch części. 8 października dwuosobowe zespoły złożone z przedstawicieli wszystkich klas drugich rozwiązywały test związany z Komisją Edukacji Narodowej oraz szkolnictwem w dobie oświecenia. W tej konkurencji nie do pokonania okazali się Paulina Zbieć i Krzysztof Niewiński z klasy IIE. 9 października każda klasa druga zobowiązana była również do przedstawienia krótkiego hasła na temat patrona naszego liceum, fraszki lub piosenki związanej z Komisją Edukacji Narodowej bądź życiem współczesnym szkoły oraz bajki I. Krasickiego w formie scenki teatralnej. Drugoklasiści wykazali się dużą pomysłowością, o czym świadczyły wysokie noty przyznane przez jury, a zmagania te zakończyły się zwycięstwem klasy II A. Konkurs , jak co roku, przygotowały panie Bożena Czerkas i Monika Basista, a z wdziękiem i swobodą poprowadziły Karolina Kasperuk i Michalina Prokopczuk z klasy IIIA. (MB)

 

Dzień Języków Obcych

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych odbyły się 7 października br.,  na holu, w nowej części szkoły. Nauczyciele języków obcych wraz z uczniami przygotowali wystawy pamiątek, symboli  oraz prezentacje flag poszczególnych krajów. Jako, że dzień ten stanowi świetną  okazję do podkreślenia różnorodności językowej naszego  kontynentu, promowania nauki języków obcych, pokazania bogactwa kulturowego i językowego krajów europejskich, w czasie następujących po sobie przerw odbyły się prezentacje języków obcych nauczanych w naszej szkole. Hasłem przewodnim było: Ucz się i śpiewaj. Uczniowie naszej szkoły przygotowali  oraz zaprezentowali  swoim rówieśnikom piosenki w różnych językach i każdy mniej lub bardziej muzykalny uczestnik obchodów mógł zanucić piosenkę, której tekst wyświetlany był na ekranie. Przygotowujący imprezę nie zapomnieli również o podniebieniach słuchaczy i przygotowali różne przysmaki charakterystyczne dla kuchni poszczególnych krajów europejskich. Uroczyste obchody poprzedzone zostały dyktandami sprawdzającymi ortograficzne umiejętności naszych uczniów. Imprezę zakończyło odtańczenie belgijki.  Skoczny taniec połączył naszych uczniów w jedną, szkolną społeczność.

 

Sprzątanie świata 2013

20 września, w piątek braliśmy udział w sprzątaniu świata. Nasi uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami na godzinach wychowawczych i lekcjach wychowania fizycznego udali się do pobliskiego lasu, by zebrać zalegające w nim śmieci.

 

Inauguracja roku szkolnego

2 września, o godzinie 9.00, na boisku szkolnym miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoly Bożena Krzyżanowska, która bardzo serdecznie przywitała uczniów, nauczycieli i tegorocznych absolwentów. Szczególnie ciepło powitała wszystkich, którzy w tym roku rozpoczynają naukę i pracę w naszej szkole. W tym roku szkolnym pracę w naszej szkole zaczynają ks. mgr Mariusz Woltański, mgr Szczepan Koc - nauczyciel historii i wos-u oraz mgr Elżbieta Panasiuk - nauczycielka języka angielskiego. W swoim krótkim wystąpieniu dyrektor Krzyżanowska życzyła całej społeczności szkolnej owocnej, przynoszącej satysfakcję pracy. Po odprowadzeniu sztandaru szkoły uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Maturzyści zgodnie z wieloletnią tradycją, upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej udając się w pochodzie na cmentarz, gdzie złożyli wieńce na grobach żołnierzy.