accessible

Archiwum

2009/2010

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

W piątek 25 czerwca 2010r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Tradycyjnie ten szczególny dzień rozpoczęły nabożeństwa w siemiatyckich świątyniach. Kapryśna aura sprawiła, że o godz. 9.00 dyrektor Bożena Krzyżanowska powitała zebranych w budynku szkoły – na auli. Pani dyrektor krótko podsumowała wydarzenia mijającego roku szkolnego oraz podziękowała młodzieży i nauczycielom za wytrwałą pracę. Jej efekt to m.in. wręczone uczniom na forum szkoły świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i listy pochwalne. Odbierającym je towarzyszyły szczere owacje koleżanek i kolegów. Spotkanie na auli zakończyły życzenia bezpiecznych i pełnych wrażeń wakacji. Złożyli je: dyrektor Bożena Krzyżanowska oraz przewodniczący Rady Rodziców pan Bogdan Klepacki. Nie zabrakło też ciepłych słów i kwiatów od młodzieży.

Po uroczystości wychowawcy udali się ze swoimi uczniami do klas, gdzie rozdali im świadectwa i życzyli udanych wakacji.

 

 

EGZAMIN ZAWODOWY

 

W drugiej połowie czerwca, kiedy uczniowie LO powoli zapominali o maturalnym stresie, tegoroczni absolwenci Technikum zmierzyli się z jeszcze jednym poważnym egzaminem – sprawdzianem wiedzy i umiejętności zawodowych. 21 czerwca 2010 r. do pisemnego etapu egzaminu przystąpiło 19 osób. Etap ten, nazywany często teoretycznym, składa się z dwóch części i trwa 120 minut. Na część praktyczną, uważaną powszechnie za trudniejszą i trwającą 240 minut, przyszła kolej następnego dnia – 22 czerwca. W tym roku po raz pierwszy egzamin odbywał się w pracowniach komputerowych. Podzieleni na dwie grupy zdający musieli, korzystając ze specjalistycznego oprogramowania, rozwiązać zadania i przygotować wydruki odpowiednich dokumentów. Aby zdać egzamin zawodowy trzeba uzyskać:

1) z etapu pisemnego:

- z części pierwszej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania,

- z części drugiej – co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania,

2) z etapu praktycznego - co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów.

Absolwenci, którzy zdadzą egzamin, 27 sierpnia otrzymają dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Otrzymania dyplomów życzymy wszystkim naszym uczniom.

 

Ekologia z Niemcami

W ramach wymiany młodzieży polsko – niemieckiej w siemiatyckiej szkole realizowany był projekt ekologiczny. Pożegnalnym ogniskiem zakończył się tygodniowy pobyt w Siemiatyczach dziewięcioosobowej grupy uczniów niemieckich ze szkół w Oranienburgu i Zehdenick. Wymiana młodzieży polsko–niemieckiej odbywała się, jak co roku, w ramach współpracy powiatu siemiatyckiego z niemieckim powiatem Oberhavel i finansowana była ze środków organizacji Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży. Motywem przewodnim tegorocznej wizyty Niemców w Zespole Szkół w Siemiatyczach był projekt ekologiczny. Zajęcia dotyczące segregacji odpadów, odzyskiwanie surowców, badanie stopnia czystości wody w rzece i zalewie to tylko niektóre z tematów poruszanych w ramach warsztatów ekologicznych. Jak się okazało, problematyka ekologiczna była dobrym sposobem na integrację młodzieży obu krajów. Wspólna zabawa, a przy tym też nauka, pokazała, że młodzież potrafi dbać o środowisko i znaleźć na tej płaszczyźnie wspólny język. Szczególną kreatywnością i pomysłowością wykazali się uczniowie, tworząc różne przedmioty z odpadów. Powstałe w wyniku tej pracy m.in. kuchenne radio, samochód z przyczepą czy budynek więzienia pokazały, że rolkę od papieru toaletowego czy puszkę po coli też można wykorzystać. - Byliśmy na wycieczkach w Lublinie, Majdanku, Ciechanowcu, Grabarce. Zaprosiliśmy ich do naszych domów, pokazaliśmy nasze miasto. Poznali trochę naszą okolicę i jej kulturę. Wspólne gotowanie, dyskoteka czy ognisko były doskonałą okazją to bliższego poznania się. Na pewno był to tydzień pełen nowej wiedzy, niezapomnianych wrażeń i co ważne nowych znajomości – powiedział jeden z uczestników wymiany. Opiekę nad młodzieżą niemiecką w Siemiatyczach sprawowały Barbara Bortniczuk Pura oraz Urszula Jermakowicz. Przy projekcie ekologicznym współpracowała Małgorzata Sawczuk. W październiku rewizyta w Niemczech. (emi.)

 

 

Pomoc powodzianom

W maju i czerwcu 2010 roku Polskę nawiedziła ogromna powódź - tysiące osób zostało pozbawionych dachu nad głową, nierzadko straciło dorobek całego życia . W związku z tak dramatyczną sytuacją powodzian na terenie całego kraju organizowane były zbiórki pieniędzy i darów rzeczowych. Społeczność szkolna, we współpracy z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, również wzięła udział w takiej akcji. Koordynatorem i osobą odpowiedzialną za zbiórkę darów był ks. Jarosław Błażejak. Wychowawcy zapoznali swoich uczniów z formą i celem akcji, w szkole rozwieszono plakaty informacyjne przygotowane przez młodzież. Składanie darów rzeczowych oraz pieniężnych odbywało się w bibliotece szkolnej od 26 maja do 1 czerwca 2010 r. Pieniądze zebrane do puszki Caritasu zostały przeznaczone na zakup artykułów najbardziej potrzebnych powodzianom i razem z rzeczami zebranymi w szkole przekazane poszkodowanym.

 

 

Apel

Dnia 31 maja 2010r. w Zespole Szkół w Siemiatyczach w ramach miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii odbył się apel pod hasłem „Bezpieczne wakacje bez używek”. Harcerki Marta Raczyńska i Monika Kozłowska z 33 Drużyny Harcerskiej Adapt zaapelowały do młodzieży „o interesujące, przyjemne a przede wszystkim bezpieczne spędzenie wakacji. Jest to przecież wspaniały czas, aby rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Nie bierzmy narkotyków nawet na próbę, ponieważ od takiej próby może zależeć nasze życie i każda bezpowrotnie uzależni”. Życzyły wszystkim aby wakacje były jednymi z najpiękniejszych dni w życiu, aby wszyscy mieli dużo silnej woli, rozsądku i wiary w siebie i nigdy nie sięgali po narkotyk.

 

 

IV WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻKI

W sobotę 15 maja 2010 r. już po raz czwarty odbył się Wiosenny Kiermasz Książki. Jego pomysłodawcami są bibliotekarze pracujący w różnego typu bibliotekach na terenie Siemiatycz, a w jego organizacji od początku bierze udział Siemiatycki Ośrodek Kultury. Jak co roku około godz. 9.00 na placu przed budynkiem SOK-u przy ulicy Zaszkolnej (była synagoga) zaczęły pojawiać się stoliki i kartony z książkami, zagrała muzyka i kiermasz się rozpoczął. Oprócz bibliotek wzięły w nim udział również osoby prywatne, które sprzedawały książki z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz czasopisma dla dzieci. Część książek przeznaczonych przez biblioteki do sprzedaży stanowiły dary uzyskane z różnych źródeł, pozostałe - to książki wycofane z księgozbiorów (nieaktualne podręczniki, dawne lektury). Wszyscy sprzedający oferowali książki po bardzo atrakcyjnych cenach: od 50 gr. do 5 zł za egzemplarz.

Biblioteka naszej szkoły proponowała kupującym literaturę piękną polską i obcą oraz wydawnictwa popularno-naukowe, w tym nieaktualne podręczniki. Wbrew pozorom te ostatnie cieszyły się dużym zainteresowaniem kupujących, którzy mówili, że łatwiej się z nich uczyć, są bardziej zrozumiałe. Już po raz kolejny zorganizowano loterię książkowo-fantową. Przegranych nie było, gdyż każdy los wygrywał. Loteria okazała się jedną z atrakcji kiermaszu - nagrodą główną był album „Kulinarne fascynacje pana Balzaka”. Można też było wylosować wiele innych ciekawych książek oraz fanty – maskotki, długopisy itp.

Nauczycielom bibliotekarzom w czasie kiermaszu pomagały uczennice z klasy II E – Agnieszka Leszczyńska, Paulina Nikoniuk i Ewelina Tymoniuk oraz Katarzyna Efimuk z II D. Pracy było dużo: trzeba było porozmawiać z kupującymi, każdą książkę ostemplować specjalną pieczęcią, wykreślić z listy, ewentualnie zapakować, zająć się loterią. Kiermasz na stałe zagościł już w kalendarzu lokalnych imprez wiosennych. Na tegorocznym pojawiły się sugestie, by może tego typu imprezę robić częściej, nie tylko raz w roku. Wśród kupujących są stali bywalcy, którzy z niecierpliwością czekaj? na możliwość „pobuszowania” wśród wielu tytułów, często już zapomnianych. Jak co roku pieniądze uzyskane z kiermaszu zostaną przeznaczone głównie na współczesną literaturę młodzieżową.

 

 

MATURY 2010

Nadszedł maj, a wraz z nim czas matur. W tym roku rozpoczęły się one we wtorek 4 maja. o godz. 9.00 maturzyści przystąpili do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Większość uczniów była zadowolona z tematów wypracowania. Pierwszy z nich dotyczył komedii „Świętoszek” Moliera, drugi - reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Tego samego dnia o godz. 14:00 mniejsza liczebnie grupa zmierzyła się dodatkowo z językiem ojczystym na poziomie rozszerzonym.

Najwięcej emocji wzbudzał w tym roku egzamin pisemny z matematyki, po raz pierwszy od wielu lat zdawany obowiązkowo przez wszystkich maturzystów na poziomie podstawowym. Uczniowie przystąpili do niego 5 maja (w środę). W opinii młodzieży egzamin okazał się dosyć prosty, wzrosła więc nadzieja na dobre wyniki. Po południu znaczna grupa trzecioklasistów zmierzyła się z trudnym egzaminem dodatkowym z matematyki na poziomie rozszerzonym.

6 maja (w czwartek) tradycyjnie o godz. 9:00 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a o 14:00 na poziomie rozszerzonym. W tym dniu odpoczywała nieliczna grupa uczniów, którzy wybrali inny język nowożytny jako obowiązkowy na egzaminie maturalnym.

W piątek 7 maja do szkoły wrócili po długim weekendzie uczniowie klas młodszych, a maturzyści pisali kolejne egzaminy zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem. Sesja pisemna w naszej szkole zakończyła się 20 maja egzaminem z fizyki.

Ustne egzaminy maturalne z języka polskiego i języków obcych nowożytnych rozpoczęły się 10 maja. Grupy elegancko ubranych maturzystów, lekko zestresowanych przed i szczęśliwych po egzaminie, można było spotkać na korytarzu drugiego piętra aż do 25 maja.

Wyniki pisemnego egzaminu maturalnego młodzież pozna dopiero pod koniec czerwca. Rozdanie świadectw (30 czerwca 2010 r.) będzie więc okazją do ostatniego spotkania z wychowawcą oraz koleżankami i kolegami z klasy.

 

 

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

W piątek 30 kwietnia 2010 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych : trzecich liceum ogólnokształcącego i czwartej technikum. O godzinie 13:00 na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, grono pedagogiczne oraz rodzice. Na początku głos zabrała dyrektor Bożena Krzyżanowska, która w ciepłych słowach pożegnała tegorocznych abiturientów, przekazała życzenia jak najlepszego zdania matury i realizacji życiowych planów. Następnie odbyło się wręczanie nagród za osiągnięcia, wśród nich za wyniki w nauce, sporcie, działalność społeczną. Szczególnie miłą chwilą było wręczenie przez dyrektora szkoły listów pochwalnych rodzicom najlepszych uczniów. Kolejnym, uroczystym momentem było przekazanie przez maturzystów sztandaru szkoły przedstawicielom klas drugich.

Po zakończeniu części oficjalnej maturzyści podziękowali nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i naukę oraz wypowiedzieli słowa pożegnania, do których dołączyli kwiaty. Krótką część artystyczną przygotowała klasa II F z wychowawczynią prof. Krystyną Leszczak-Boczarow. Najbardziej rozbawiła wszystkich piosenka „Hura, hura dzisiaj matura” w wykonaniu grupy drugoklasistów, którym na „ustnej perkusji” towarzyszył Krzysiek Wieczorek. Wręczenie tegorocznym abiturientom pamiątkowych długopisów przez klasy drugie miało zakończył całą uroczystość, jednak niespodziankę sprawiła klasa III D, która na forum szkoły szczególnie miło i wzruszająco pożegnała się ze swoją wychowawczynią- prof. Barbarą Łubą. Przed spotkaniami z wychowawcami i rozdaniem świadectw, każdej klasie zrobiono pamiątkowe zdjęcie na tle szkoły. Wszyscy z nadzieją, ale i z pewna dozą niepokoju oczekują na zbliżające się egzaminy, które rozpoczną się we wtorek, 4 maja maturą pisemną z języka polskiego.

 

 

AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia 2010 roku w sali gimnastycznej odbyła się akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja z 1791r. Rozpoczął ją pięknie wykonany mazur przygotowany przez Justynę Kruszewską i Michała Charytona. Następnie pochyliliśmy się nad historią naszego kraju, którą uczniowie z klasy IIG oraz innych klas II ukazali w bardzo obrazowy sposób. Ujrzeliśmy szlachciców, damy i reprezentantów mieszczaństwa, którzy powiedzieli nam, jak ówcześnie wyglądały sprawy polskie. Głos zabrali również przedstawiciele dwóch obozów konserwatywnego i patriotycznego, w których role wcielili się Konrad Olkowicz i Sylwester Niewiarowski. Rolę marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego odegrał zaś Rafał Boguszewski, który odczytał tekst Uchwały Rządowej, zwanej później Konstytucją. Stanowiła ona wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności. Akademia pokazała, że Polacy potrafili w ważnych dla naszego kraju chwilach działać wspólnie, ponad istniejącymi podziałami. Walczyli oni o niepodległość, ale również przeprowadzali reformy, by ulepszyć nasze państwo.

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

„Zatrzymać chwilę”

23 kwietnia 2010 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie IV edycji Konkursu Fotograficznego organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy. Celem każdej edycji jest promocja regionu i popularyzowanie fotografii jako dziedziny sztuki. W tym roku konkurs skierowany był do młodzieży wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, a jego hasło brzmiało: „Zatrzymać chwilę – powiat siemiatycki w obiektywie”. Fotografie konkursowe można było składać od listopada 2009 r. do końca marca 2010 r. w bibliotece macierzystej szkoły. Ostatecznie swoje prace przyniosło dwunastu uczniów (jedna osoba z Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie). 21 kwietnia 2010 r. w bibliotece Zespołu Szkół w Siemiatyczach zebrało się jury w składzie: dyrektor Bożena Krzyżanowska, Renata Prokopiak (instruktor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury) oraz Anna i Jacek Wysoccy (Zakład Fotograficzny „Foto Wysoccy”). Zdjęcia oceniane były w trzech kategoriach: Architektura (zabytki, budowle), Krajobrazy (przyroda) i Ludzie.

Jury miało nie lada problem, by wybrać najlepsze zdjęcia spośród trzydziestu prac zgłoszonych do konkursu – ich poziom okazał się naprawdę bardzo wysoki. Po burzliwej debacie przyznano 3 nagrody i pięć wyróżnień. Kto został nagrodzony i wyróżniony młodzież dowiedziała się 23 kwietnia podczas rozstrzygnięcia konkursu. Przewodnicząca jury, dyrektor Bożena Krzyżanowska, podziękowała uczniom za udział w konkursie, pochwaliła ich prace i wyraziła żal, że wszystkie nie mogą być nagrodzone. Następnie przypomniała zebranym, że przy ocenie zdjęć jury brało pod uwagę zgodność pracy z tematem, ciekawe ujęcie, przesłanie, kompozycję, ogólne wrażenie estetyczne oraz jakość fotografii. W końcu przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu i wręczenie nagród.

Zakup książek dla uczniów nagrodzonych i wyróżnionych sfinansowała Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Siemiatyczach, a państwo Anna i Jacek Wysoccy ufundowali dodatkowo prezent dla zdobywców głównych nagród – każdy z nich otrzyma fotografię-portret wykonany w Zakładzie „Foto Wysoccy”.

Nagrodzeni:

Kamil Warpechowski (III D LO Siemiatycze) - nagroda w kategorii „Architektura”: za cykl zdjęć „Tryptyk siemiatycki”.

Michał Charyton (I D LO Siemiatycze) - nagroda w kategorii „Krajobrazy” za zdjęcie „To już ostatnie?” oraz wyróżnienie w kategorii „Architektura” za zdjęcie „Tak niewiele pozostało…”.

Marta Bajena (III D LO Siemiatycze) - nagroda w kategorii „Krajobrazy” za zdjęcie „Zima” oraz wyróżnienie w kategorii „Ludzie” za zdjęcie „Starość”.

Wyróżnieni:

Kacper Grajewski (I B LO Drohiczyn) wyróżnienie w kategorii „Krajobrazy” za cykl zdjęć „Pod drohiczyńskim niebem”.

Ø Beata Jurczuk (I D LO Siemiatycze) wyróżnienie w kategorii „Architektura” za zdjęcie „Zapomnienie”.

Ø Natalia Zalewska (I E LO Siemiatycze) wyróżnienie w kategorii „Ludzie” za cykl zdjęć „Z babci prababci”.

 

OKOLICZNOŚCIOWY PROGRAM ARTYSTYCZNY

Obecny rok szkolny obfituje w ważne rocznice historyczne. We wrześniu obchodziliśmy 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. W lutym i na początku kwietnia minęła 70 rocznica I i II deportacji Polaków na Syberię. 70 lat temu w kwietniu i maju dokonano mordu polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku - nazwany symbolicznie zbrodnią Katyńską. W maju przypadnie 65 rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie w której Polacy odegrali dużą rolę. Społeczność Zespołu Szkół w Siemiatyczach - Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie uczcili pamięć tych wydarzeń uroczystym programem artystycznym przygotowanym przez panie mgr Stanisławę Olędzką, mgr Grażynę Uszyńską oraz pana mgr Lechosława Ryszczuka. Scenariusz programu zawierał bogaty komentarz z wydarzeń historycznych oraz ostatniej tragedii narodowej z 10 kwietnia 2010r, w który wkomponowano stosowne teksty poetyckie oraz pieśni chóralne i solowe. Była to piękna lekcja historii, która jednocześnie dostarczyła słuchaczom wiele przeżyć emocjonalnych i estetycznych. Starannie dobrane wiersze i przygotowane recytacje poezji, piękne śpiewy oraz wymownie przeczytany komentarz wytworzyły nastrój powagi i skupienia. Młodzież z zainteresowaniem odebrała ten program artystyczny.

 

KATASTROFA SAMOLOTU POD SMOLEŃSKIEM

12 kwietnia 2010r. w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz wszystkich osób, które zginęły w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem poniedziałkowe zajęcia w szkole rozpoczęły się spotkaniem poświęconym tej tragedii. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar.

14 kwietnia 2010r. (środa) o godz. 11:00 w Cerkwi p.w. Zmartwychwstania Pańskiego a następnie o godz. 12:00 w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli została odprawiona Msza Św. żałobna za Parę Prezydencką oraz pozostałe ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem z udziałem władz samorządowych miasta, powiatu oraz gmin, szkół i zakładów pracy powiatu siemiatyckiego. Następnie po wspólnych modlitwach pod pomnikiem Sybiraków złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze w intencji ofiar katastrofy. W uroczystościach brali udział uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół w Siemiatyczach.


 

PODSUMOWANIE PROJEKTU EKOLOGICZNEGO

30 marca 2010r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół uczennice klasy IIF LO Ines Waszkiewicz i Dominika Niewiarowska w obecności nauczycieli i uczniów podsumowały projekt ekologiczny realizowany przez młodzież naszej szkoły ”Edukacja szkoły dla przyszłości Ziemi - Stan środowiska naszego regionu: woda, powietrze, gleba”. Głównym celem projektu było kształtowanie świadomości ekologicznej, a w szczególności zaangażowanie w aktywne formy ochrony przyrody we własnym środowisku. Projekt był realizowany w terminie od 18.12. 2009 do 31.03.2010r. Opiekunami projektu byli nauczyciele geografii, chemii i biologii. Realizacja projektu będzie kontynuowana w przyszłych latach w celu obserwacji zachodzących zmian w środowisku lokalnym. Sprawozdanie z realizacji projektu już na naszej stronie internetowej.

 

 

 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI IPN

24 marca 2010r. o godzinie 10.00 w naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży interesującej się historią i wiedzą o społeczeństwie z Zespołu Szkół Rolniczych w Czartajewie, Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach i Zespołu Szkół w Siemiatyczach z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej. W programie spotkania była projekcja multimedialna do tematu „Czym zajmuje się IPN i jaka jest jego rola w badaniach nad najnowszą historią Polski?” oraz wykład „70 rocznica zbrodni katyńskiej” ilustrowany fragmentami filmu. Rok szkolny 2009/2010 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej – Rokiem Historii Najnowszej.

 

 

 

DZIEŃ OTWARTY

Dzień otwarty szkoły - 19 marca 2010r (piątek). W tym dniu od godziny jedenastej gościliśmy bardzo licznie przybyłą młodzież z okolicznych gimnazjów. Na początku spotkania, w sali gimnastycznej można było zobaczyć prezentację szkoły przygotowaną przez panią dyrektor Bożenę Krzyżanowską, potem scenki z życia szkoły, pokaz musztry w wykonaniu uczniów, występy chóru szkolnego, prezentacje poszczególnych profili szkoły przygotowane przez uczniów, pokaz tańca irlandzkiego.

Następnie można było zwiedzić cały budynek, spotkać się z nauczycielami i młodzieżą w poszczególnych pracowniach szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali filmy, eksperymenty i prezentacje multimedialne dotyczące swoich przedmiotów. Wszyscy odwiedzający otrzymali informatory o szkole.

 

 

KIERMASZ KARTEK WIELKANOCNYCH

Już po raz trzeci w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbyły się plastyczne warsztaty pocztówkowe. 22 uczniów klasy I E LO wykonało kartki wielkanocne, które następnie sprzedano podczas szkolnego kiermaszu. Warsztaty zaczęły się z początkiem marca. Był to cykl kilku spotkań, podczas których zrobiono w sumie około 200 kartek. Zajęcia odbywały się po lekcjach. Uczniów szkoliły nauczycielki - Jolanta Kalinowska i Monika Bałut. Celem takich warsztatów było przede wszystkim promowanie zanikającej tradycji wykonywania i wysyłania kartek świątecznych. Jak wykonać taką kartkę? Otóż potrzebne są do tego: papier wizytówkowy, papier kolorowy, masa papierowa, klej introligatorski, kolorowe wstążki, dobre pomysły i szczere chęci. Wśród wykonanych przez uczniów kartek - nie było dwóch takich samych, każda była inna i na swój sposób wyjątkowa. Uczniowie bardzo chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach doceniając możliwość pracy w zespole klasowym oraz zdobycia praktycznych umiejętności wykonywania kartek.

 

 

I miejsce dziewcząt w piłce ręcznej

Dziewczęta z siemiatyckiego liceum zakończyły rozgrywki w Lidze Szkół Ponadgimnazjalnych w piłce ręcznej w ramach Licealiady Województwa Podlaskiego organizowanej przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Białymstoku. W Lidze tej gra dwanaście najlepszych zespołów ze szkół średnich w województwie podlaskim. W tym sezonie licealistki z Siemiatycz obroniły tytuł Mistrzyń Województwa z zeszłego roku i nie przegrały żadnego meczu. W finale rozegranym 11.03.2010r. w Drohiczynie siemiatyczanki nie dały szans przeciwniczkom wygrywając z ZS Dąbrowa Białostocka i IV LO Białystok dwa mecze finałowe. Nasze zawodniczki otrzymały także indywidualne nagrody. Agnieszka Wojciuk zdobyła II miejsce, a Renata Siemion III miejsce w klasyfikacji na króla strzelców Ligi. Justyna Tokarska została wyróżnioną zawodniczką w naszym zespole. Otrzymaliśmy także puchar za najlepszy atak w Lidze.

 

Konkurs MOJA FIRMA

8 marca 2010 r. miało miejsce podsumowanie trzeciej edycji konkursu „Moja Firma”, której organizatorką była prof. Irena Łuba i jej klasa – I G LO. Na holu pierwszego piętra uczestnicy konkursu przygotowali stoiska swoich firm, a przed 15:00 zaczęła zbierać się publiczność. Honorowymi gośćmi, sponsorami nagród oraz członkami jury byli w tym roku przedstawiciele Siemiatyckiego Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych, panowie: Mieczysław Swajda i Wiesław Leoniuk. W skład komisji oceniającej pracę „młodych przedsiębiorców” weszli również: dyrektor Bożena Krzyżanowska, prof. Irena Łuba oraz Marta Boratyńska.

Imprezę rozpoczęło wystąpienie Dyrektora szkoły prof. Bożeny Krzyżanowskiej, która powitała zgromadzonych, przedstawiła gości i krótko przypomniała zasady konkursu. Rozpoczął się on 7 grudnia 2009 r., trwał do 8 marca 2010 r. i składał się z kilku etapów:

Etap 1 - opracowanie kompletu dokumentów potrzebnych do rejestracji firmy;

Etap 2 – napisanie biznesplanu;

Etap 3 – akcja promocyjna (opracowanie, wykonanie i rozwieszenie plakatów, ulotek, folderów);

Etap 4 – prezentacja firmy podczas ogólnoszkolnego podsumowania.

Na udział w konkursie zdecydowały się trzy grupy z klas: II D LO, II E LO i II Technikum. Jako pierwsza wystąpiła firma kosmetyczna Heller&Leder, której prezes (Wojtek Szawkało z kl. II E) dokonał prezentacji przedsiębiorstwa: zapoznał publiczność z ludźmi, organizacją i produktami firmy. Same produkty oraz klientów poddających się zabiegom kosmetycznym można było dokładnie obejrzeć na firmowym stoisku. Ciekawym pomysłem okazał się też zabawny film– rozmowy z mieszkańcami Siemiatycz na temat jakości kosmetyków marki Heller&Leder. Film ujawnił niezaprzeczalny talent uczniów z klasy II E w dziedzinie dziennikarstwa telewizyjnego.

Po kosmetykach przyszła kolej na Studio Nagrań WBTS DJ Panas i klasa II D LO. Firmę prezentował Bartek Konachowicz. Jemu też przypadł zaszczyt przeprowadzenia wywiadu ze znakomitym nabytkiem studia DJ’em Panasem (…). Publiczność miała też okazję zobaczyć i usłyszeć jego niesamowite umiejętności. Nie mniejsze wrażenie zrobiły na zgromadzonych filmowe rozmowy na temat Studia Nagrań przeprowadzone z autentycznymi, bardzo znanymi mieszkańcami Siemiatycz: Burmistrzem Zbigniewem Radomskim, prof. Lechosławem Ryszczukiem i Tetrisem (Adam Chrabin - rapowiec).

Największą popularnością na etapie promocji cieszyła się bez wątpienia Kręgielnia „Funny World” uczennic z kl. II Technikum. Wielu uczniów próbowało dowiedzieć się, gdzie kręgielnia się mieści – wyraźny znak, jak bardzo młodzi Siemiatyczanie czekają na takż inwestycję. Właścicielki Kręgielni przedstawwły ofertę swojej firmy, zaprosiły na jej oficjalne otwarcie oraz przeprowadziły zawody wśród miłośników kręgli. Nagrodą dla zwycięzców były babeczki z bitą śmietaną – ochotników nie zabrakło. Firma „Funny World”, mająca w swojej ofercie również „małą gastronomię”, zaserwowała wszystkim obecnym własnej produkcji ciasta. Wystąpiła również Amanda (przyszła gwiazda piosenki mająca uświetnić oficjalnie otwarcie Kręgielni). Mimo wyraźnych „prowincjonalnych korzeni”, które jednoznacznie zostały ujawnione podczas wywiadu Amanda (…) śpiewając a’capella zaprezentowała naprawdę duże możliwości wokalne. W czasie gdy jury obradowało głos zabrał przewodniczący Siemiatyckiego Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych Mieczysław Swajda. Opowiedział on historię powstania Konsorcjum oraz przedstawił główne cele jego działalności. Podając własną firmę jako przykład przekonywał młodych ludzi, że w naszym regionie można rozwijać działalność gospodarczą i handlową, aczkolwiek praca taka wymaga wytrwałości i stałego wysiłku.

Kiedy punkty przyznane za wszystkie etapy zostały podsumowane głos zabrała Dyrektor Bożena Krzyżanowska. Podkreśliła ona raz jeszcze wagę dobrego wykształcenia dla przyszłości uczniów i wyraziła nadzieję, że uczestnictwo w Konkursie „Moja Firma” przybliżyło im zasady działalności prywatnych przedsiębiorstw, co może okazać się przydatne w ich dorosłym życiu.

Najlepsza w tegorocznej edycji okazała się firma kosmetyczna Heller&Leder. Na drugim miejscu (z minimalną stratą do zwycięzców) uplasowało się Studio Nagrań DJ Panas. Trzecie miejsce przypadło Kręgielni „Funny World”. Nagrody wszystkim „firmom” wręczył p. Mieczysław Swajda.

 

 

 

KONKURS RECYTATORSKI

Eliminacje szkolne 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego tradycyjnie zorganizowane zostały przez prof. Edytę Niewińską i jej klasę – I F LO. Odbyły się one 10 marca 2010 r. w czytelni szkolnej. Uroczystość prowadziła Małgorzata Dziewińska z klasy IF, w roli fotoreportera wystąpił Mateusz Dzienis z kl. II D LO. Do zmagań recytatorskich przystąpiło siedem osób, które zaprezentowały licznie zgromadzonej publiczności wiersz i fragment prozy. Repertuar literacki był w tym roku różnorodny – od tekstów żartobliwych, po bardzo poważne. Umiejętności recytatorskie uczniów oceniało jury w składzie: dyr. Bożena Krzyżanowska, prof. Stanisława Olędzka i prof. Monika Basista. Wszystkich obecnych poruszyły teksty śpiewane poza konkursem przez uczennicę klasy II B LO Martę Boratyńską - jedną z laureatek tegorocznych Jesiennych Treli.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów jury udało się na naradę, a wśród oczekujących na werdykt zawrzały rozmowy na temat przyszłych zwycięzców. Przerwało je wejście komisji, która bardzo szybko rozwiała wszelkie wątpliwości:

I miejsce – Piotr Grygorczuk z kl. II D

II miejsce – Patrycja Toczyńska z kl. I A

III miejsce – Dominika Homanowska z kl. I A

Nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców wręczyła zwycięzcom dyr. Bożena Krzyżanowska. Laureaci etapu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

 

 

 

Tłusty Czwartek 2010

W Tłusty Czwartek, 11 lutego 2010 roku, już po raz drugi, w naszej szkole zorganizowana została akcja sprzedaży pączków. Dzień wcześniej, od rana do późnych godzin wieczornych, pracownicy szkoły- nauczyciele, administracja oraz panie z kuchni - piekli pączki. Nad sprawną organizacją i przebiegiem „procesu produkcyjnego” czuwała intendentka- pani Krystyna Siniakowicz. Do jej zadań należało m.in. odpowiednie dozowanie składników, pilnowanie dokładnego przygotowania ciasta oraz przydzielanie osób do wykonywania określonych czynności. Pracą wymagającą największego wysiłku, czyli wyrabianiem ciasta, zajmowali się w większości panowie, ale kilka pań również wzięło w tym udział. W trakcie wspólnej pracy nie zabrakło żartów i śmiechu. Efektem całodziennego wysiłku wszystkich było około 2000 pączków. Część z nich od razu kupili nauczyciele, by jeszcze ciepłe zanieść swoim domownikom, rekordziści kupowali nawet po 30 sztuk. Następnego dnia amatorzy pączków mogli je kupić na holu w nowej części szkoły. W sprzedaż zaangażowana była klasa II E z wychowawczynią prof. Grażyną Sidorczuk-Uszyńską.

Uczniowie przygotowali plakaty reklamowe, a w czasie sprzedaży zachęcali do słodkich zakupów. Niewątpliwą atrakcją tegorocznego święta pączków był fakt, iż w kilku ukryte zostały szczęśliwe karteczki, które można było „wymienić” na dobrą ocenę z wybranego przedmiotu. Poza tym możliwość zjedzenia pączka na lekcji też stanowiła frajdę dla uczniów. Po raz drugi okazało się, że tego typu akcja jest strzałem w dziesiątkę. Pracownicy szkoły mieli okazję zrobić coś wspólnie, uczniowie bawili się doskonale, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wykorzystane na potrzeby szkoły.

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 8 lutego 2010 roku w naszej szkole odbył się „Bal Karnawałowy” – impreza od wielu już lat organizowana po feriach zimowych w sali gimnastycznej pięknie udekorowanej z okazji studniówek.

W tym roku bal został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, pracujący pod przewodnictwem wicedyrektor Bożeny Czerkas. Motywem przewodnim balu były lata osiemdziesiąte. Ku radości organizatorów, młodzież stanęła na wysokości zadania i wystąpiła w strojach z tego okresu. Zabawę uświetniły wybory Króla i Królowej Balu. Jury w składzie: Marta Boratyńska i Joanna Daciuk, po długich naradach dokonało wyboru. Królową została Patrycja Andrzejewska z klasy I B LO, a Królem Michał Charyton z klasy I D LO. Impreza trwała od godziny 17:00 do 21:00. Młodzież bawiła się wyśmienicie w przy dźwiękach muzyki - oczywiście z lat osiemdziesiątych.

 

 

 

STUDNIÓWKI 2010


Wzorem lat ubiegłych maturzyści bawili się w tym roku w dwóch terminach: 23 stycznia i 6 lutego 2010 roku (w pierwszą i ostatnią sobotę ferii zimowych). Przygotowanie i rozmieszczenie dekoracji na sali gimnastycznej trwało wiele dni, ale efekt okazał się wart wysiłku. Dźwięki rozpoczynającego studniówkę poloneza pięknie brzmiały wśród witraży i luster - jak na prawdziwej sali balowej. Samych maturzystów też trudno było rozpoznać – wirowały wokół piękne dziewczęta w strojach wieczorowych i eleganccy młodzieńcy w garniturach. Trema widoczna w pierwszych krokach tradycyjnego tańca szybko minęła, pojawiły się za to uśmiechy - oznaka radości i dumy. Wszyscy obecni: rodzice, nauczyciele, osoby towarzyszące i młodsi koledzy szczerze podziwiali tancerzy, których przygotował instruktor tańca - p. Krzysztof Szyszko. Oficjalne rozpoczęcie studniówek to również podziękowania ze strony uczniów i rodziców kierowane do nauczycieli, a także najlepsze życzenia powodzenia ze strony rodziców i nauczycieli składane maturzystom. I w tym roku nie zabrakło ciepłych słów oraz kwiatów wręczonych dyrekcji i wszystkim wychowawcom klas maturalnych. Wychowawcy otrzymali również, w trakcie studniówki, muzyczny upominek w postaci specjalnie dla nich zadedykowanej piosenki.

Rytmy walca dały sygnał do rozpoczęcia zabawy - jako pierwsze ruszyły do tańca uczniowsko-nauczycielskie pary. W trakcie balu młodzież każdej z klas miała okazję zrobić grupowe zdjęcia, które będą pamiątką na długie lata. Miłą niespodzianką był ekspresywny taniec w wykonaniu grupy maturzystów, którzy zaskoczyli obecnych swoimi umiejętnościami tanecznymi. Tradycją stał się już polonez tańczony o północy przez uczestników studniówki – maturzystów, nauczycieli oraz osoby towarzyszące. Dzięki doskonałej oprawie muzycznej szkoła rozbrzmiewała muzyką do białego rana, a radość ze wspaniałej zabawy trwała jeszcze dłużej.

Podczas pierwszej studniówki 23 stycznia bawili się uczniowie klas:

IIIB LO (wych. Walentyna Przychodzeń),

III E LO (wych. Wojciech Zieleniewski),

IIIG LO (wych. Iwona Kuczewska),

IV Technikum (wych. Iwona Kosińska).

Gospodarzami drugiego balu studniówkowego byli uczniowie klas:

IIIA LO (wych Ewa Magdalena Iwaniak),

IIIC LO (wych. Stanisław Sieklucki),

IIID LO (wych. Barbara Łuba),

IIIF LO (wych. Marianna Fleks).

 

 

 

„Targi edukacyjne”

15 stycznia 2010 r. przy wejściu do szkoły zaparkował transporter wojskowy z WSAP w Białymstoku, a na holu pierwszego piętra rozpoczęły się „Targi edukacyjne”, organizatorem których było Akademickie Centrum Naukowe.

Na targach obecni byli m.in. UMCS Lublin, Politechnika Białostocka, Akademia Podlaska z Siedlec, AWF – Biała Podlaska, Państwowa Szkoła Zawodowa w Białej Podlaskiej, WSAP w Białymstoku, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Siedlcach, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie i Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.Podczas targów uczelnie wyższe zaprezentowały swoją ofertę edukacyjną. Szkoły nie tylko przygotowały pokazy, prezentacje, katalogi i ulotki reklamowe ale również gadżety i konkursy. Sporym zainteresowaniem, i to nie tylko ze strony dziewcząt, cieszyło się stoisko Państwowej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej, gdzie można było zrobić manicure. Młodzież naszej szkoły bawiła się doskonale, o czym świadczyły tłumy zapełniające hol pierwszego piętra. Zabawa połączona z informacją o studiach i możliwością rozmowy studentów z uczniami to interesujący pomysł na promocję uczelni- korzyści powinny być obustronne.

 

 

 

KONKURS MŁODYCH POETÓW

Rozstrzygniecie jedenastej edycji Konkursu Młodych Poetów miało miejsce 15 stycznia 2010 r. Tradycyjnie spotkanie odbyło się w czytelni szkolnej. Wzięli w nim udział autorzy wierszy oraz zainteresowana tematem młodzież. W tym roku organizatorzy nie określili tematyki utworów konkursowych – każdy wiersz napisany przez uczniów naszej szkoły mógł zostać zgłoszony do poetyckich zmagań.

Uroczystość podsumowania Konkursu już po raz czwarty prowadzili uczniowie klasy IV Technikum: Paulina Kożuchowska i Bartosz Galas. Konferansjerzy przywitali zgromadzona publiczność i oczytali zgłoszone do konkursu wiersze. Następnie poprosili jury o udanie się na naradę. W tym roku wiersze młodzieży oceniała komisja w składzie: prof. Monika Basista, prof. Ewa Iwaniak, Anna Homanowska – ubiegłoroczna laureatka Konkursu Recytatorskiego.

W przerwie, kiedy jury ustalało werdykt, Dominika Boguszewska z kl. III C czytała wiersze wybitnych poetów poruszające problemy roli poety i poezji. Wiersze konkursowe oceniane były anonimowo. Po rozkodowaniu prac zwyciężczynią konkursu okazała się Paulina Gawryś z kl. III A, drugie miejsce zajął Łukasz Kiendyś z kl. III D, a trzecie - Ewa Karpiuk z kl. II F. Nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła zwycięzcom wicedyrektor Bożena Czerkas.

 

 

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE

22 grudnia na sali gimnastycznej odbyło się ogólnoszkolne spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyła dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie szkoły. Księża uczący w naszej szkole wprowadzili uczestników spotkania w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Następnie grupa uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego przedstawiła jasełka o Narodzeniu Jezusa. Świąteczny charakter spotkania podkreśliły śpiewane przez chór szkolny kolędy. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku dyrektor Bożena Krzyżanowska życzyła wszystkim zdrowia, wielu radosnych chwil, szczęścia i spokoju, a tegorocznym maturzystom powodzenia na egzaminach. Ogólnoszkolne dzielenie się opłatkiem i prosforą oraz serdeczne życzenia tradycyjnie zakończyły przedświąteczne spotkanie.

Uroczystość przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze zbliżających się Świąt. Przygotowali ją: prof. Joanna Juchnowska, prof. Monika Bałut, prof. Lechosław Ryszczuk oraz Samorząd Uczniowski

 

 

 

Kiermasz kartek świątecznych

W środę, 2 grudnia 2009 r. w naszej szkole odbył się kiermasz kartek bożonarodzeniowych. Pocztówki zostały wykonane przez uczniów klas I E i II F, a nad przedsięwzięciem czuwały nauczycielki: Jolanta Kalinowska i Monika Bałut. Kiermasz poprzedzony był warsztatami, podczas których uczniowie mogli się przekonać, jak łatwo można zrobić wyjątkową kartkę świąteczną mając do dyspozycji niewiele materiałów. Młodzież wykonała około 200 kartek, które rozeszły się dosłownie „jak świeże bułeczki”. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone będą na cele naszej szkoły.

Atutem takich kartek jest nie tylko ich piękno, ale i wartość sentymentalna, ponieważ każdy chciałby dostać kartkę, w stworzenie której nadawca włożył swoje serce. Celem akcji było nie tylko zapoznanie młodzieży ze sztuką robienia kartek, chodziło o coś więcej – o podtrzymanie pięknej tradycji świątecznej wysyłania życzeń do bliskich osób. W dobie współczesnej cywilizacji, sms-ów, e-maili, tradycyjne wysyłanie kartek świątecznych odchodzi niestety do lamusa.

 

 

 

Konkurs wiedzy o HIV/AIDS

We wtorek, 1 grudnia 2009 r. przeprowadzona została VI edycja ogólnoszkolnego konkursu na temat wiedzy o HIV/AIDS. Wzięło w nim udział piętnastu uczniów z różnych klas. Rozwiązywali oni test wielokrotnego wyboru składający się z 35 pytań. Po podliczeniu wyników okazało się, że bezkonkurencyjna była Marta Kosiniak z kl. II A, która była najlepsza również w ubiegłym roku. Kolejne- drugie miejsce zajęła Paula Romańczuk z II B, natomiast trzecie - Magdalena Tymińska z II D.

Od początku organizowania konkursu za jego przygotowanie i przeprowadzenie odpowiadają prof. Małgorzata Sawczuk (nauczycielka biologii) oraz prof. Marianna Fleks (nauczycielka chemii).

 

 

 

11 LISTOPADA

Uroczystość upamiętniającą 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała w tym roku klasa II D z wychowawcą prof. Romanem Panasiukiem. 10 listopada 2009 r. po piątej lekcji cala społeczność szkolna spotkała się na symbolicznie udekorowanej sali gimnastycznej. Patriotyczny spektakl rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie Roty. Następnie uczniowie z klasy II D zaprezentowali ciekawy program artystyczny składający się z wierszy i fragmentów kazań. Recytacje nawiązywały do wydarzeń historycznych oraz do współczesnej sytuacji życiowej młodzieży w Polsce, jej problemów, uczuć i marzeń.

Integralną część uroczystości stanowił koncert chóru szkolnego i jego solistów: Agaty Warszyckiej, Pauliny Kryńskiej i Krystiana Klepackiego. Oprawę muzyczną przygotował prof. Lechosław Ryszczuk, uwzględniając założenia programowe organizatorów. Wyszło wspaniale. Spektakl wzruszył i zmusił do zastanowienia zarówno dorosłych, jak i młodzież.

W tym roku szkolnym Stypendium Prezesa Rady Ministrów zostało przyznane Ewie Teresie Burzyńskiej - uczennicy klasy III F. Uroczysta akademia stała się okazja do oficjalnego wręczenia Ewie dokumentu potwierdzającego to wyróżnienie. Wszyscy obecni pogratulowali jej gromkimi brawami.

Dyrektor Bożena Krzyżanowska podziękowała nauczycielom i młodzieży za przygotowanie uroczystości szkolnej oraz serdecznie zaprosiła wszystkich do wzięcia udziału w miejskich obchodach rocznicy odzyskania niepodległości.

 

 

 

Jesienne Trele 2009

22 listopada 2009 r. po raz trzynasty odbył się Festiwal Piosenki „Jesienne Trele” organizowany przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Impreza została zorganizowana w Siemiatyckim Ośrodku Kultury, przy współpracy z tym ośrodkiem. Samorządowi w przygotowaniach pomagała również młodzież z klasy II C liceum ogólnokształcącego, której wychowawcą jest prof. Urszula Jermakowicz. Imprezę poprowadziła czwórka naszych uczniów: Paulina Pietruczuk (II B), Justyna Michnowska (II A), Konrad Olkowicz (II D) i Krystian Klepacki (II E).

W festiwalu wzięło udział 31 wykonawców - solistów i zespołów (zgodnie z regulaminem młodzież w wieku powyżej 13 lat). Prezentowane utwory były różne – od poezji śpiewanej i melodyjnych ballad po hip-hop i ostry rock.

Werdykt jury odczytała dyrektor Zespołu Szkół – Bożena Krzyżanowska, nagrody wręczyli ich fundatorzy. Jury przyznało sześć równorzędnych nagród głównych oraz cztery wyróżnienia. Nagrody otrzymali:

zespół „Czasami 5” - nagroda Starosty Powiatu Siemiatyckiego,

Paulina Kryńska - nagroda Burmistrza Miasta Siemiatycze,

Małgorzata Dziewińska - nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego, Marta Boratyńska- nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze,

Justyna Gumieniak - nagroda Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, Paulina Kosińska- nagroda Dyrektora Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

Wyróżnieni zostali:

Marta Boratyńska i Justyna Gumieniak, Bogumiła Szewczak, zespół z Drohiczyna oraz zespół „Robimy to bez stresu”. Tradycyjnie już w trakcie festiwalu organizatorzy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne. Po zakończeniu konkursu świetny koncert dał zespół „Kardamon” z Warszawy.

(Tekst opracowano na podstawie relacji Marty Boratyńskiej)

 

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

"Biblioteki szkolne - pełen obraz" – tak brzmiało hasło święta bibliotek obchodzonego na świecie po raz drugi przez cały październik jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W październiku również w naszej bibliotece szkolnej można było odczuć świąteczną atmosferę dzięki wolnemu dostępowi do półek i okolicznościowej gazetce, która przybliżyła wszystkim historię MDBS. Niedostępne przez większą część roku labirynty półek odkryły przed ciekawymi świata czytelnikami swoje tajemnice. Uczniowie samodzielnie mogli wybrać książki, poznać ich układ na półkach, poznać nieznany dotychczas księgozbiór.

Akcja „Podaruj książkę bibliotece” sprawiła, że biblioteka wzbogaciła się o kilka ciekawych pozycji, m.in. „Podręcznik Wojownika Światła” autorstwa Paulo Coelho (przekazany przez klasę II E). Zbiór opowiadań Andrzeja Potockiego „Majster Bieda czyli zakapiorskie Bieszczady”, przywieziony z klasowej wycieczki w góry, podarowała II D.

26 października, w czwarty poniedziałek miesiąca (dawniej obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych) - każdy, kto wypozyczył książkę mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku i wpisać się do „Bibliotecznej Księgi Życzeń”.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2009 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela.

W godzinach południowych społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej. Tradycyjnie na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Za przygotowanie części artystycznej odpowiedzialni byli uczniowie z klasy II B, z wychowawczynią – prof. Wandą Oreszczuk. Młodzież powitała wszystkich przybyłych na uroczystość i przekazała głos dyrektor Bożenie Krzyżanowskiej. Pani Dyrektor dołączyła się do powitań szczególnie ciepłe słowa kierując pod adresem byłych nauczycieli i pracowników, którzy w tym dniu odwiedzili naszą szkołę.

Jak co roku Święto Edukacji Narodowej było okazją do wręczenia nagród zarówno nauczycielom i pracownikom (Nagroda Dyrektora Szkoły), jak i uczniom - zwycięzcom Konkursu Wiedzy o KEN oraz szkolnych konkursów językowych, organizowanych w Europejskim Dniu Języków.

Obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali pedagogom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodzieży. Wyrazem ich wdzięczności były kwiaty wręczone Dyrekcji oraz nauczycielom i pracownikom szkoły.

Kolejny punkt uroczystości to ślubowanie klas pierwszych składane na sztandar szkoły. Jego słowa czytała dyrektor Bożena Krzyżanowska, a pierwszoklasiści chóralnie powtarzali: „ślubujemy”. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego i odprowadzeniem sztandaru szkoły.

Część artystyczna, na którą złożyły się humorystyczne scenki obrazujące zajęcia na różnych lekcjach oraz występ kwartetu trębaczy, zakończyła akademię. Całość uświetnił występ chóru szkolnego przygotowanego przez prof. Lechosława Ryszczuka.

 

 

Otrzęsiny

„Witamy kociaki z naszej paki!”

Pod takim hasłem 8.10.2009 r. odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych. Kociaki, aby stać się pełnoprawnymi uczniami liceum, musiały wykonać kilka niełatwych zadań. Ich zmagania oceniało jury w składzie: mgr Bożena Krzyżanowska, mgr Stanisław Sieklucki i Krystian Klepacki.

Pierwsza konkurencja miała na celu wyłonienie najzręczniejszej klasy- żółtodzioby” musiały zmierzyć się z ubijaniem piany z jajek, a niepokonana w tej kwestii była klasa I F.

Kolejna konkurencja, to mini zabawa we fryzjera - chłopak z każdej klasy musiał zrobić najbardziej oryginalną fryzurę swojej koleżance. Trudno powiedzieć, skąd kociaki czerpały inspiracje, gdyż na głowach powstawały prawdziwe arcydzieła- dominowały kucyki - poczynając od małych, z tylu głowy, a kończąc na jednym dużym, na środku.

Kolejny etap zmagań, to polsatowskie show „Jak oni śpiewają”, czyli mini playback show dla pierwszaków. Musieli zmierzyć się oni z polskimi piosenkami ludowymi takimi, jak „Hej sokoły”, „Głęboka studzienka” czy też „Góralu czy ci nie żal”. Show wzbudziło wiele emocji, a każda klasa dopingowała swojego wykonawcę. Jury było niezwykle srogie w swoich ocenach i nikomu nie udało się zdobyć najwyższej liczby punktów.

Kiedy już publiczność się trochę rozruszała, nadszedł czas na prezentacje klas pierwszych. Pomysły był różne- od piosenek „cały świat niech wie, że ja fizo kocham cię”, przez rymowanki o geografii angielskiej aż po scenki teatralne, gdzie grupa „Geogang” pod pseudonimem „pierwsza eF” miała do wykonania niewykonalną misję pod kryptonimem „Cenne informacje”.

Następnie była konkurencja sportowa z wykorzystaniem umiejętności skakania na skakance, a na koniec pierwszaki prezentowały układ do wybranej piosenki Michaela Jacksona. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyła klasa I B mgr Moniki Basisty z wynikiem 70 punktów. Kiedy już otrzęśliśmy kociaki, odbyła się dyskoteka, a o 21 udaliśmy się do domów, aby przygotować się do szkoły na następny dzień.

Ewa Stankiewicz

 

 

 

Konkurs wiedzy o KEN

Konkurs o patronie naszego liceum, Komisji Edukacji Narodowej, w tym roku został przeprowadzony 7 października. Przygotowały go wicedyrektor Bożena Czerkas i mgr Monika Basista, a prowadziła Kasia Migowska z kl. I B LO. W zmaganiach wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas drugich. Ich wypowiedzi oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły mgr Bożena Krzyżanowska- przewodnicząca, mgr Edyta Niewińska i mgr Jolanta Grzymkowska.

Emocje nie trwały długo- wszystko rozstrzygnęło się już w pierwszej turze konkursowych zmagań. Od początku zdecydowanymi faworytkami były uczennice klasy II F LO: Dominika Niewiarowska i Ines Waszkiewicz. Nikogo nie zdziwiło, że to one właśnie wywalczyły I miejsce w siódmej edycji konkursu odpowiadając prawidłowo na wszystkie pytania. Zwyciężczyniom kibicowała gorąco wychowawczyni mgr Krystyna Leszczak-Boczarow oraz koleżanki i koledzy z klasy stanowiący znakomitą większość publiczności.

Nagrody książkowe mistrzom wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej ufundowała Rada Rodziców, a wręczone one zostaną 13 października podczas uroczystej akademii.

 

 

 

„Wrześniowy Szlak”

W dniach 21-23 września 2009 roku w Mielniku stacjonował szwadron kawalerii konnej. Jego przemarsz śladami historycznego szlaku bojowego Pułku 3 Strzelców Konnych zorganizowano dla uczczenia 70. rocznicy wojny obronnej 1939 roku. W czasie 33 dni kawalerzyści mieli przemierzyć trasę o długości ok. 700 km wiodący przez tereny 3 województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez „Stowarzyszenie KS Bór – TOPORZYSKO” pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Na naszym terenie w organizację włączyło się Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach i Gmina Mielnik.

Prawie 300 uczniów naszej szkoły 22 i 23 września wzięło udział w „spotkaniu z historią", na które złożyło się obejrzenie wystawy, stajni , udział w pokazach musztry kawaleryjskiej i władania białą bronią: szablą i lancą.

Wystawa obrazowała przebieg wojny 1939 r., a szczególnie działania wojenne na szlaku wyprawy i dzieje pułków w niej uczestniczących. Ekspozycja oprócz tradycyjnych form przekazu, takich jak zdjęcia czy plansze z opisem wydarzeń, była wyposażona w sprzęt multimedialny, rzędy wojskowe, elementy uzbrojenia (których każdy z uczestników mógł dotknąć). Przewodnikami po „muzeum polowym” byli umundurowani kawalerzyści. Wszyscy zwiedzający otrzymali bezpłatnie broszurę informacyjną zatytułowaną „Wrzesień 1939 r.”.

 

 

 

Sprzątanie świata 2009

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, nasza szkoła wzięła udział w akcji: „Sprzątanie świata 2009 r.”, współfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Sprzątanie świata 2009” na terenie szkoły zorganizowała i akcję monitorowała prof. Małgorzata Sawczuk. Pod jej kierunkiem młodzież przygotowała plakaty informacyjne. Zostały one rozwieszone na korytarzach szkolnych wraz z grafikiem pracy uczestników akcji.

W piątek 18 września przez 6 godzin lekcyjnych uczniowie, pod opieką nauczycieli, sprzątali teren szkoły oraz przyległy las. W rękawice i worki zaopatrzyło wszystkich Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach. W akcji wzięło udział w sumie 12 klas, a jej wynik to około 200 worków zebranych śmieci.

Życzylibyśmy sobie, żeby wynik sprzątania był mniej imponujący - niech śmieci od razu trafiają do miejsc dla nich przeznaczonych, a lasy niech będą czyste każdego dnia.

 

 

Diecezjalny Dzień Młodzieży

W dniu 14 września 2009 roku duża grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Serpelicach. Spotkania takie organizowane są co roku i mają swój określony temat. Tegoroczny dzień przebiegał pod hasłem „Otoczmy troska życie”. Młodzież naszej szkoły najpierw udała się do Sarnak, gdzie wysłuchała konferencji oraz obejrzała prezentacje multimedialne związane z tym tematem. Następnie, po adoracji Najświętszego Sakramentu, uczniowie wraz z opiekunami udali się do Serpelic.

Po krótkiej przerwie młodzież z terenu całej diecezji zgromadziła się przy kościele, aby wspólnie śpiewać i modlić się w intencji życia. Wszyscy uczestniczyli w artystycznym misterium życia oraz spotkaniu z włoskimi misjonarkami, posługującymi najuboższym.

O godzinie 15:00 zebrani, przy akompaniamencie dużej ilości gitar, odśpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po której rozpoczęła się Droga Krzyżowa odprawiana na ścieżkach Kalwarii Podlaskiej.

Następnie uczniowie oraz inne zgromadzone osoby wzięły udział w Eucharystii celebrowanej przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce ks. abp Józefa Kowalczyka. Po zakończonej, około 18:00, Mszy Św. młodzież wróciła autokarami do Siemiatycz.

 

 

Krwiodawstwo

W naszej szkole młodzież dwa razy w roku bierze udział w akcji krwiodawstwa, która organizowana jest przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. 11 września 2009 r. w godzinach rannych po raz kolejny zawitał do nas nowocześnie wyposażony ambulans. Każda osoba chcąca oddać krew musiała wypełnić ankietę oraz oddać próbkę krwi do analizy w celu stwierdzenia czy ochotnik może być dawcą. Następnie osoby zakwalifikowane badane były przez lekarza, a po stwierdzeniu dobrego stanu zdrowia oddawały krew.

W tym roku w naszej szkole chciało oddać krew 52 pełnoletnich uczniów , niestety 10 z nich nie mogło tego zrobić ze względu na zbyt niską wagę lub niezadowalające wyniki badań lekarskich. Większość młodych ludzi oddała krew po raz pierwszy, ale jak zapewniają - nie ostatni. Obsługa ambulansu z uznaniem wyrażała się o młodzieży, ich zachowaniu i chęci bezinteresownej pomocy osobom chorym.

 

 

 

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

10 września 2009 roku uczniowie klas III A, III B, III C i III E wraz z opiekunami wzięli udział w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Pochód wyruszył spod Pomnika Katyńskiego i podążał ulicami Białegostoku aż do kościoła pod wezwaniem Ducha Św. Wśród licznych pocztów sztandarowych nie zabrakło też reprezentacji naszego liceum. W kościele została odprawiona msza św. w intencji Sybiraków.

W marszu uczestniczyło około 13 tysięcy osób, większość z nich stanowili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

 

 

Inauguracja nowego roku szkolnego 2009/2010

Rok szkolny 2009/2010 tradycyjnie rozpoczęty został 1 września poranną mszą w kościele i cerkwi. O godz. 9.15 młodzież i nauczyciele byli już na boisku przy szkole, gdzie miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego.  Nie zabrakło pocztu sztandarowego, hymnu oraz okolicznościowych przemówień dyrektor szkoły Bożeny Krzyżanowskiej i przedstawiciela Rady Rodziców pana Bogdana Klepackiego. Powitali oni serdecznie całą społeczność szkolną i życzyli wszystkim wielu sukcesów w nauce i pracy. Szczególne słowa dyrektor szkoły skierowała do uczniów klas pierwszych, którzy będą się uczyć w siedmiu klasach:

I A (biologia, chemia, fizyka)- mgr Alicja Smoktunowicz,

I B (j.polski, historia, wos) - mgr Monika Basista,

I C (j.angielski, historia, geografia) – mgr Monika Kosk,

I D (matematyka, fizyka, j.angielski) - mgr Małgorzata Sawczuk,

I E (matematyka, geografia, j.angielski) - mgr Jolanta Kalinowska,

I F (matematyka, geografia, j.angielski) – mgr Edyta Niewińska,

I G (matematyka, geografia, wos) – mgr Irena Łuba

Po odprowadzeniu sztandaru szkoły uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej technikum udali się na spotkania z wychowawcami. Były one szczególnie emocjonujące  dla pierwszoklasistów – za chwilę miało okazać się z kim przyjdzie im spędzić najbliższe trzy lata.

Maturzyści zgodnie z wieloletnią tradycją, upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej udając się w pochodzie na cmentarz, gdzie złożyli wieńce na grobach żołnierzy  oraz Ignacego Gilewskiego – założyciela naszego liceum.