accessible

Archiwum

2010/2011

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Środa, 22 czerwca 2011 r.,  była dniem,  który zakończył zajęcia edukacyjne w roku szkolnym  2010/2011. Na moment ten czekało  tysiące uczniów w całej Polsce.  W Zespole Szkół w Siemiatyczach uroczysty apel odbył się na szkolnym boisku, gdzie młodzież klas pierwszych i drugich liceum oraz pierwszej i trzeciej technikum odebrała  z rąk dyrekcji świadectwa z wyróżnieniem. Po krótkiej części oficjalnej uczniowie udali się do swoich sal, by tam od wychowawców odebrać pozostałe świadectwa promocyjne. Przed wszystkimi dwa miesiące wakacyjnego odpoczynku – miejmy nadzieję, że bezpiecznego i pełnego słońca.

 

Konferencja „Jakość edukacji tworzymy w szkole”


W czwartek, 16 czerwca, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach odbyła się powiatowa konferencja „Jakość edukacji tworzymy w szkole”. Organizatorem był Zespół Szkół w Siemiatyczach oraz Starostwo Powiatowe. Zaproszenie do udziału w tym spotkaniu skierowane było głównie do dyrektorów szkół i nauczycieli, a więc osób, które na co dzień wpływają na jakość szkolnictwa w naszym kraju. W konferencji jednak mógł wziąć udział każdy, komu bliska jest kwestia edukacji. Oprócz dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół z Siemiatycz i z terenu powiatu, na konferencji pojawili się także przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy poradni, pedagodzy, psycholodzy, przedstawiciele Podlaskiego Kuratorium Oświaty.

Nauczanie jak plotka

Różnorodność kwestii podejmowanych podczas wystąpień konferencyjnych pozwoliła dostrzec mocne i słabe strony systemów edukacji i szkolnictwa. Bo takie też było założenie tej konferencji w myśl jednego z haseł „Jeśli wiesz czego nie wiesz, masz szansę na rozwój”. Głównym punktem programu było wystąpienie kierownika Katedry Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego, dra. Marka Kaczmarzyka, który objaśniał wpływ ewolucji biologicznej na procesy uczenia się i nauczania. I tak np. prelegent posłużył się mechanizmem powstawania i tworzenia się plotki dla zobrazowania analogicznych procesów zachodzących w przypadku przekazywania przez nauczyciela wiedzy uczniom. Obok kwestii związanych z dydaktyką ewolucyjną na konferencji poruszono także problem modnego ostatnio w oświacie pojęcia ewaluacji. Istotę ewaluacji zewnętrznej w nadzorze pedagogicznym przedstawiła Anna Topór, wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Wystąpienie Teresy Urbańskiej, wice dyrektora siemiatyckiego zespołu szkół, pokazało, że polska edukacja też miewa sukcesy. Prelekcja oparta była wnioskach z badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów). Raport z ostatniego takiego badania przeprowadzonego w 2009 r., pokazuje, że polskie 15-latki (ta grupa uczniów objęta jest tym badaniem z uwagi na fakt, że w większości systemów edukacyjnych w tym wieku kończy się nauczanie obowiązkowe) na tle innych krajów wypadają całkiem nieźle. Badanie PISA pokazało np., że w ciągu 9 lat zdecydowanie udało się poprawić poziom umiejętności czytania i interpretowania u przeciętnego 15-latka. Punktem kończącym program konferencji było wystąpienie Bożeny Krzyżanowskiej, dyrektora Zespołu Szkół, w którym przedstawiono zebranym najważniejsze wnioski i hasła z międzynarodowej konferencji „Jakość edukacji, czy/i jakość ewaluacji?”, która odbyła się w kwietniu tego roku w Krakowie.

Podczas przerwy kawowej uczestnicy wymieniali się pierwszymi spostrzeżeniami i komentarzami na temat poruszanych problemów. Dyskusjom towarzyszyła degustacja słodkości, które przygotowali organizatorzy konferencji.

Warto dodać, że następnego dnia główny prelegent, dr Kaczmarzyk spotkał się także z uczniami Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Tu poruszono kwestie wyjątkowo interesujące uczniów – ściągania oraz wpływu płci na wyniki nauce.

 

Ewa Magdalena Iwaniak, tygodnik Głos Siemiatycz

 

WYJAZD DO KRZYŻOWEJ

 

W dniach od 23 do 28 maja 2011 r. odbył się w ramach wymiany polsko-niemieckiej wyjazd do Krzyżowej, w którym brało udział 10 uczennic Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Siemiatyczach, pod opieką p. Urszuli Jermakowicz.  Krzyżowa to wieś położona 8 km od Świdnicy i 55 km od Wrocławia, w której na terenie byłego majątku rodziny von Moltke usytuowany jest nowoczesny obiekt szkoleniowo- konferencyjny.

Poniedziałek, 23.05.2011r.

Wyruszyliśmy o 8.56 ze Stacji Siemiatycze. Podróż była długa i nużąca, ale warto było się poświęcić, o czym przekonaliśmy się już wkrótce, kiedy dotarliśmy  do celu naszej podróży. Na miejscu byliśmy około godziny 21.00. Zostały nam przydzielone trzy pokoje, które były w nienagannym stanie.

Wtorek, 24.05.2011r.

Następnego dnia o 8.00 rano odbyło się śniadanie, a po nim gry integracyjne i animacje językowe z udziałem młodzieży z Polski i z Niemiec, podczas  których  wszyscy świetnie się bawiliśmy.  W ten sposób zostały przełamane pierwsze lody. Do Krzyżowej przyjechało 9 Niemców i opiekunka grupy p. Ines Raddatz. Około 15.00  zwiedzaliśmy tę malowniczą wieś bawiąc się w podchody z podziałem na grupy polsko-niemieckie. Wieczorem zostało zorganizowane ognisko.

Środa, 25.05.2011r.

Kolejnego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do Wrocławia. Pierwszym punktem programu była Panorama Racławicka, która niewątpliwie zrobiła na nas duże wrażenie. Gdy opuściliśmy budynek Panoramy, nadszedł czas na zwiedzanie miasta. Odbyło się ono podobnie jak poprzedniego dnia,  w formie podchodów z podziałem na grupy polsko-niemieckie. Po powrocie do Krzyżowej został zorganizowany wieczór filmowy.

Czwartek, 26.05.2011r.

W środę wszyscy braliśmy udział w warsztatach ‘’Co wiemy o naszych krajach?” i poświęconych tolerancji. Wymienialiśmy się swoimi poglądami na temat tolerancji i okazało się, że mimo,  iż jesteśmy różnej narodowości, to tak naprawdę wcale się od siebie nie różnimy. Po południu mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę o Niemczech  i przybliżyć Niemcom nasz kraj. Po kolacji zaś prezentowaliśmy Niemcom swoje miasto i szkołę a Niemcy opowiadali nam o swojej miejscowości i szkole. Ten dzień był szczególnie owocny i obfitujący w nowe wiadomości o naszych partnerach.

Piątek 27.05.2011r.

Następnego dnia odbyły się warsztaty tematyczne i kreatywne. Wspólnie z młodzieżą niemiecką mogliśmy wykazać się kreatywnością i pomysłowością w ozdabianiu misek metodą  decoupage. Tego samego dnia mieliśmy kurs tańca, na którym  nauczyliśmy się  podstaw tanga. Następnie odbyło się spotkanie, które miało na celu zapoznanie nas z historią Krzyżowej i uświadomienie nam istotnej roli tej wsi w kontaktach polsko-niemieckich. Wieczorem została zorganizowana dyskoteka pożegnalna.

Sobota, 28.05.2011r.

W sobotę rano zaraz po śniadaniu z wielkim żalem opuściliśmy Krzyżową. Podróż powrotna trwała ponad 10 godzin. O 20.00 dotarliśmy do Stacji Siemiatycze i tym samym cały wyjazd dobiegł końca, ale z pewnością wszyscy będziemy wspominać ten czas z uśmiechem  na twarzach.

 

Wyjazd do Krzyżowej bardzo mi się podobał i pozostawił po sobie wiele przyjemnych wspomnień. Poprzez spotkanie z Niemcami zbliżyłam się w pewnym stopniu do ich kultury. Teoria to jedno, a praktyka to drugie. Uczenie się o innych narodach to zupełnie coś innego niż bezpośredni kontakt z nimi. Komuś może się wydawać, że wiele wie o jakimś kraju, że perfekcyjnie opanował język, ale kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem tego kraju,  często uświadamia sobie, że w rzeczywistości się mylił, a jego wiedza jest minimalna. Wymiana polsko-niemiecka w Krzyżowej była dla mnie nowym i zarazem interesującym doświadczeniem. Z przyjemnością wybiorę się na kolejny tego typu wyjazd, gdy tylko nadarzy się ku temu  okazja.

Patrycja Tomaszewicz, V.2011r.

 

WYJAZD NA UKRAINĘ

Tydzień wakacji w trakcie roku szkolnego? Tak, i to jakich! Uczniowie klas II A i II F oraz ich koledzy z ZSR im. W. S. Reymonta w Czartajewie wzięli udział w wycieczce na Ukrainę. Kijów, Odessa, Morze Czarne – najlepsze atrakcje turystyczne Ukrainy wszyscy uczestnicy mają w małym palcu!

Kierunek: Ukraina

Piątek, 27 maja 2011r., 22:00. Walizy i torby już upakowane w bagażnikach. Wszyscy jeszcze pomachamy już tęskniącym rodzicom i… ruszamy! Około północy przekraczamy granicę i bogaci już nie w polskie złote, ale ukraińskie hrywny jesteśmy gotowi na stawienie czoła wszystkim atrakcjom, jakie czekają nas w najbliższych dniach.

Kijów

Docieramy do Kijowa. Lokujemy się w różowych akademickich pokojach, by za chwilę opuścić je w celu poznania stolicy Ukrainy. A tam dzieje się naprawdę dużo! Szczęście nam dopisuje, bo trafiamy na Dni Kijowa. Dzięki temu możemy zobaczyć nie tylko piękne zabytki, ale też gwiazdy estrady. To właśnie tutaj stawiamy nasze pierwsze kroki przy poznawaniu ukraińskich hitów. Później będzie ich tylko więcej. Wielkie emocje wzbudzają dwupoziomowe metro, malutkie i ciasne busiki oraz podziemne galerie handlowe. Kolejny dzień zaczynamy od wizyty w Ławrze Pieczerskiej i koło południa kontynuujemy długą podróż do miejsca, gdzie spędzimy parę długich, słonecznych dni.

Koblevo

Udało się! Jesteśmy wreszcie w Koblevie. Zachwyceni lodówkami i telewizorami w każdym pokoju, wypakowujemy z walizek najważniejszą na tej wycieczce część garderoby, czyli kostiumy kąpielowe i każdego ranka i popołudnia mkniemy w nich na plażę. Tu leżymy plackiem i smażymy się na słońcu, pluskamy się w Morzu Czarnym, uciekamy od kryli, szukamy muszelek, meduz i koników morskich. Wieczorami ruszamy na podbój dyskoteki. A codziennie na stołówce bardzo mili, podbijający serca dziewczyn kelnerzy częstują nas ukraińskimi daniami, w tym ze szczególnym upodobaniem kaszą gryczaną i rybą.

Odessa

Co za dużo, to niezdrowo, dlatego 31 maja organizatorzy robią nam jednodniową przerwę od plażowania i jedziemy zwiedzić Odessę. Możemy podziwiać piękny port, słynne Schody Potiomkinowskie i inne atrakcje. W czasie wolnym biegniemy do galerii, barów i McDonalda. Wszyscy są zgodni co do tego, że Odessa to naprawdę ładne i ciekawe miasto.

Festiwal

Razem z naszą wizytą w Koblevie zbiegła się data festiwalu, na którym dzieci i młodzież prezentują swoje taneczne oraz piosenkarskie zdolności. My także mamy swoje pięć minut. Dziewięcioosobowa grupa z naszej szkoły występuje gościnnie z dwoma piosenkami i dostaje duże brawa od publiczności.

To jest już koniec…?

Choć zabawa jest przednia, powoli zbliżamy się do końca naszej wycieczki. I znów, podobnie jak tydzień wcześniej, pakujemy do autobusu nasze walizy. Rzucamy jeszcze ostatnie spojrzenia na ośrodek, ukraińskich znajomych, morze i rozległe stepy. Po wielu, wielu godzinach zbliżamy się do granicy. Tutaj robimy przystanek i wszyscy lecimy do sklepów, by wydać jeszcze parę hrywien, które zostały nam w portfelach. Z supermarketów wychodzimy obładowani ukraińskimi cukierkami.

Na tym jednak nie kończą się nasze atrakcje. Całkiem blisko domu mamy małą awarię i w towarzystwie komarów czekamy na inny transport. Nie jest jednak źle, bo mamy wielki zapas słodyczy i gitarę, z którą czas płynie nam szybciej. Wkrótce przyjeżdża po nas drugi autobus i zbliżamy się do Siemiatycz. Jeszcze tylko ostatnie „Dziękujemy!” naszym organizatorom, czyli pani Elżbiecie Panasiuk, panu Romanowi Panasiukowi z naszej szkoły i paniom nauczycielkom z ZSR im. W. S. Reymonta w Czartajewie i wieczorem 4 czerwca wycieczka dobiega końca. Jesteśmy jednak pewni, że jeszcze długo będziemy wspominać nasz pobyt na Ukrainie.

MATURA 2011


Ponad 200 maturzystów uzbrojonych jedynie w czarne długopisy przystąpiło 4 maja punktualnie o godzinie dziewiątej do matury z języka polskiego. Następnego dnia odbył się egzamin maturalny z matematyki, w piątek z języka angielskiego. Wszystkim maturzystom życzymy spokoju i dobrej koncentracji uwagi w czasie egzaminów!

ŚWIĘTO  3 MAJA

Dnia 29 kwietnia 2011r.  uczniowie Zespołu Szkół upamiętnili rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji - Konstytucję 3 Maja uroczystą akademią, przygotowaną przez klasę IIA i IG. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego wykładu o znaczeniu konstytucji. Następnie uczniowie kl. IIA alegorycznie przedstawili sytuację polityczną Polski przedrozbiorowej. Kolejny element, występy uczniów, to scenka kostiumowa (młodzież ubrana w kontusze) z udziałem Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i ówczesnych polityków. Akademię zakończyła recytacja poezji patriotycznej. Okrasą uroczystości był oczywiście szkolny chór. (Zdjęcia z imprezy w galerii).

3 maja 2011r. delegacja Zespołu Szkół składa kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Siemiatyczach.

 

POŻEGNANIE  MATURZYSTÓW

29 kwietnia, podobnie jak w wielu innych szkołach, w siemiatyckim Zespole Szkół odbyło się uroczyste, oficjalne zakończenie roku szkolnego uczniów klas III LO i klasy IV technikum. Ponad 200 absolwentów tego dnia odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Już w pierwszym tygodniu maja absolwenci przystąpią do pisemnych egzaminów maturalnych. Egzaminy ustne potrwają prawie do końca maja. Za maturzystów trzymamy kciuki. Zdjęcia absolwentów  - w galerii.

 

 

AKADEMIA PAPIESKA

Dnia 28 kwietnia 2011 r. w Zespole szkół w Siemiatyczach odbył się koncert poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji Jego Beatyfikacji. Był to starannie przygotowany montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży licealnej. Piękne recytacje utworów Jana Pawła II oraz tekstów wyrażających wielkość i świętość Błogosławionego papieża przeplatały pieśni w wykonaniu solistów i chóru. Niekonwencjonalny, bardzo dokładnie przemyślany scenariusz programu podkreślał niecodzienny charakter wydarzenia oraz jego znaczenie dla każdego Polaka i całego narodu polskiego. Uroczystość, która odbyła się w podniosłej atmosferze, wzbudziła ogromne zainteresowanie i uznanie.

30 kwietnia program ten został przedstawiony mieszkańcom miasta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny po Mszy Świętej, podczas miejskich uroczystości zorganizowanych dla uczczenia Ojca Świętego Jana Pawła II. Koncert ten zyskał powszechny aplauz publiczności. Piosenkę „Qvo vadis Domine” na prośbę księdza chór zaśpiewał na bis. Scenariusz przygotowały prof. Stanisława Olędzka i prof. Grażyna Sidorczuk -Uszyńska. Oprawę  muzyczną opracował prof. Lechosław Ryszczuk.

 

 

Pielgrzymka do Jabłecznej

12 kwietnia 2011 r. grupa maturzystów wyznania prawosławnego  uczestniczyła w pielgrzymce do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. Opiekunami wyjazdu byli ks. Janusz Awksietijuk, prof. Joanna Juchnowska i prof. Jolanta Grzymkowska. Tegoroczna pielgrzymka rozpoczęła się od wizyty w cerkwi św. Ap. Jana Teologa w Terespolu. W cerkwi terespolskiej maturzyści modlili się przed cudotwórczą ikoną Matki Bożej „Szybko Spełniającej Prośby” o pomyślnie zdany egzamin maturalny.

Kolejnym punktem pielgrzymki była wizyta u ojca Ambrożego w Kostomłotach, gdzie znajduje się Dom Zakonny i parafia prawosławna św. Serafina z Sarowa. Ojciec Ambroży przybliżył maturzystom historię parafii i żywot św. Serafina oraz udzielił wielu  przydatnych rad - praktycznych i duchowych.

Głównym celem podróży pielgrzymów był męski monaster św. Onufrego w Jabłecznej.  Na terenie klasztoru są cztery cerkwie (św. Onufrego, św. Jana Teologa, św. Ducha i Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny). W głównej cerkwi św. Onufrego maturzyści postawili świeczki i modlili się przed ikoną patrona cerkwi w intencji matury. Jeden z jabłeczyńskich mnichów zapoznał wszystkich z historią klasztoru i prawosławnych na tych ziemiach. Młodzież mogła również  zobaczyć jak wygląda produkcja świec cerkiewnych i zjeść w refektarzu posiłek przygotowany przez mnichów.

Po strawie duchowej i cielesnej każdy miał czas na to, aby odetchnąć od codziennych problemów spacerując po ogrodach i obiektach monasteru.

 

Joanna Juchnowska

 

VI Dzień Otwarty

Dnia 21 marca 2011r odbył się VI Dzień Otwarty w Zespole Szkół w Siemiatyczach. Na sali gimnastycznej zgromadzili się gimnazjaliści z Siemiatycz, Dziadkowic, Grodziska, Milejczyc i Nurca Stacji.

Spotkanie ogólne gimnazjalistów z dyrekcją, nauczycielami i uczniami rozpoczął występ chóru szkolnego prowadzonego przez pana Lechosława Ryszczuka. Przybyłych gości powitali: Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska oraz uczniowie klasy II C – Kamila Sacharczuk i Konrad Piotrowski. W pierwszej części spotkania Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska przybliżyła uczniom gimnazjum atuty naszej szkoły, zachęcając ich tym samym do przybycia we wrześniu w jej mury. Następnie głos zabrali nasi uczniowie. Poinformowali oni gimnazjalistów  o tym, jakie działania podejmuje i w jakie akcje chętnie włącza się młodzież z  Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Przygotowywani przez pana Tadeusza Nazarewicza i Krzysztofa Derehajło uczniowie klas pierwszych liceum zaprezentowali krótką - nie pozbawioną humoru – cześć artystyczną. Dzięki niej gimnazjaliści mogli nie tylko poznać techniki bandażowania i zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku omdlenia, ale również naocznie przekonać się, iż rzut do celu wcale nie jest taką łatwą sprawąJ. Następnie młodzież z klasy IIc przygotowała krótki pokaz „gatunków edukowanych”, których spotkać można na korytarzach naszej szkoły. Wystąpili w nim m.in. „Obwisus hiphopus” czy „Taboretus bujalis”. Blandica Maxima poruszyła serca wielu panów, a „Macho” złamał zapewne niejedno niewieście serce.

Spotkanie na Sali gimnastycznej uświetnił występ zwycięzców tegorocznego konkursu „Jesienne trele” a zarazem uczniów naszej szkoły: Pauliny Kryńskiej i Krystiana Klepackiego.

Zebrani na sali gimnastycznej goście mieli okazję  posłuchać muzyki rozbrzmiewającej podczas przerw na korytarzach naszej szkoły. Umożliwili to im przedstawiciele radiowęzła szkolnego, którzy przygotowali na dzisiejszy dzień  krótką część artystyczną.

Po zakończeniu spotkania na sali gimnastycznej uczniowie gimnazjum mieli okazję zajrzeć w  niemal każdy zakątek budynku Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Podzieleni na kilkunastoosobowe grupy -  pod przewodnictwem uczniów naszej szkoły – wyruszyli na jego zwiedzanie, zapoznając się nie tylko z rozmieszczeniem pracowni, ale także ich wyposażeniem. Przewodnicy grup zadbali również o to, aby  podczas zwiedzania szkoły przekazać gimnazjalistom dodatkowe informacje o tym, jak funkcjonuje nasza szkoła.

Z bagażem informacji uczniowie gimnazjum powoli opuszczali mury Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Uśmiechy na ich twarzach pozwalają przypuszczać, iż był to dla nich miły dzień.

 

Tablica interaktywna do nauki przedsiębiorczości


Zespół Szkół w Siemiatyczach jest jedną z dwudziestu szkół w naszym województwie, która otrzymała nowoczesny zestaw interaktywny w ramach „Programu wyposażenia 100 szkół ponadgimnazjalnych w zestawy interaktywne”, realizowanego przez Fundację Narodowego Banku Polskiego.Najważniejszym celem  statutowym Fundacji Narodowego Banku Polskiego jest wspieranie działań promujących rozwój nauk ekonomicznych i edukacji ekonomicznej. Fundacja NBP realizuje ten cel przez własne projekty, jak i poprzez udzielanie wsparcia inicjatywom innych instytucji, stowarzyszeń i osób. Dzięki projektowi realizowanemu przez Fundację NBP nasza szkoła otrzymała zestaw interaktywny, w skład którego wchodzą: tablica interaktywna, projektor oraz oprogramowanie wraz z zestawem montażowym. Fundacja Narodowego Banku Polskiego zapewniła bezpłatny montaż i konfigurację zestawu interaktywnego oraz szkolenie dla nauczycieli. Ponadto, każda ze szkół będąca beneficjentem uzyskała prawo (licencję) do korzystania z dostarczonego oprogramowania.

 

 

"Odwaga świętości" - Maturzyści na Jasnej Górze 10 i 11 marca 2011 r.

Około 120 tegorocznych maturzystów z naszej szkoły wraz z duszpasterzami ks. K. Rzepczyńskim i ks. J. Rosłonem, wychowawcami oraz Panią dyrektor Bożeną Krzyżanowską, uczestniczyło w pielgrzymce i nocnym czuwaniu modlitewnym na Jasnej Górze.Spotkanie rozpoczęło się konferencją ks. Artura Godnarskiego ze wspólnoty Tymoteusz. Na Wałach Jasnogórskich odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej.  Apel Jasnogórski w kaplicy Cudownego Obrazu, odprawił jego ekscelencja, biskup drohiczyński Antoni Dydycz.Przez kilka godzin przed Jasnogórskim Obrazem miały miejsce modlitwy, śpiewy i świadectwa młodzieży. Oblegane były również konfesjonały. Czuwanie zakończyła Eucharystia, celebrowana w bazylice przez ks. bp Antoniego Dydycza i duszpasterzy młodzieży.Wielu maturzystów z naszej szkoły dało świadectwo wiary w Boga. Uwidoczniło się to tym, że podczas Apelu Jasnogórskiego w prezbiterium, przed obrazem było ok. 20 osób (w tym cała klasa IV T), spośród półtora tysiąca zgromadzonych w Kaplicy i Bazylice. Uczniowie z naszej szkoły mówili świadectwa oraz włączali się w prowadzenie śpiewów i służyli przy ołtarzu podczas Mszy Św.Młodzież zawierzyła uroczyście swoją przyszłość Matce Najświętszej. Organizatorem spotkania był ks. Andrzej Lubowiecki dyrektor Wydziału Młodzieży w diecezji Drohiczyńskiej.

Grzegorz Konopacki

KONKURS FOTOGRAFICZNY

„Ścieżki naszego życia” – to temat tegorocznej, piątej edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez nauczycieli bibliotekarzy. W konkursie, o którym już od października 2010 r.  informowały plakaty i strona internetowa szkoły, ostatecznie wzięło udział ośmioro uczniów.

24 lutego w bibliotece szkolnej miały miejsce obrady jury w tradycyjnym już składzie: dyrektor Bożena Krzyżanowska, Renata Prokopiak (instruktor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury) i państwo Anna i Jacek Wysoccy (Zakład Fotograficzny FotoWysoccy). Po krótkiej dyskusji wybrano najlepsze prace. Większość uczestników konkursu zdecydowała się utrwalić na swoich zdjęciach bezludne ścieżki i drogi na tle przyrodniczych krajobrazów. Oceniającym najbardziej spodobały się fotografie przedstawiające dróżkę leśną w złocistych odcieniach, drogę przez las tuż po pierwszych opadach śniegu i ludzi zmierzających w stronę cerkwi na Grabarce.

Po rozkodowaniu prac okazało się, że ich autorką jest Beata Jurczuk z klasy II D LO. Beata wzięła udział w konkursie już po raz drugi, w ubiegłym roku przyznano jej wyróżnienie. Drugie miejsce przypadło Agacie Smolak z kl. II F LO, która swoje prace zgłosiła po raz pierwszy. Trzecie miejsce zajął Michał Charyton z kl. II D LO, jeden z laureatów poprzedniej edycji konkursu.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 7 marca 2011 r. w bibliotece szkolnej. Nagrody książkowe, albumy z fotografiami, ufundowała Rada Rodziców. Dodatkowo zdobywcy I i II miejsca zostali zaproszeni przez państwa Wysockich na sesję zdjęciową, po której otrzymają pamiątkowe fotografie portretowe.

Wystawę zdjęć konkursowych można było oglądać w bibliotece szkolnej do połowy marca.

 

SPOTKANIE Z ERNESTEM BRYLEM

14 lutego, w Walentynki, uczniowie trzech klas humanistycznych z naszej szkoły (IB, IIB oraz IIIA wraz z wychowaczyniami) wzięli udział w spotkaniu z Ernestem Bryllem, polskim poetą, pisarzem. Spotkanie odbyło się w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. W trakcie tego poetyckiego przedpołudnia artysta czytał zebranej widowni swoje wiersze i dzielił się z publicznością prywatnymi spostrzeżeniami, nie tylko na temat miłości. Twórczości Brylla można było posłuchać także w wersji śpiewanej, ponieważ występowi poety towarzyszyli przedstawiciele siedleckiego Teatru „Es”, którzy zaśpiewali kilka jego tekstów. Licealiści dzieląc się swoimi wrażeniami po tym wydarzeniu stwierdzili, że ujął ich nie tylko ciepły i „telewizyjny” głos Brylla, ale przede wszystkim jego proste teksty, dla większości zrozumiałe i jasne, bo mówiące o codziennych doświadczeniach każdego człowieka.

 

JA HAMLET

We środę, 9 lutego, uczniowie naszej szkoły (z klas I A, B, D, E, F, G oraz II A i E LO) obejrzeli spektakl w wykonaniu Teatru Edukacji Narodowej im. Adama Mickiewicza z Wrocławia, pt.: „Ja Hamlet”. Szekspirowski bohater wciąż zadaje sobie odwieczne pytanie „Być albo nie być?” i pokazuje jak złożona i niezrozumiała bywa ludzka natura. Nawet jeśli interpretacja tego, co działo się na scenie nie należała do najprostszych rzeczy, to chociażby ze względu na komizm i bardzo dobrą grę aktorską – co często podkreślali w swoich komentarzach sami uczniowie – warto było obejrzeć przedstawienie.

STUDNIÓWKI

Tegoroczni maturzyści z klas IIIA, IIID, IIIE LO i IV Technikum bawili się na studniówce w sobotę 15 stycznia. W tym roku, po wielu latach, bal odbył się poza szkołą,w restauracji Leśny Zakątek, przy ulicy Górnej w Siemiatyczach. Grał zespół Weekend. Kolejna studniówka, 22 stycznia odbyła się w tym samym miejscu. Tym razem bawiły się klasy IIIB, IIIC, IIIG i IIIG LO. Do tańca grał zespół Romans. Tradycyjnie obie studniówki rozpoczęły się od poloneza, do którego przygotowywał przyszłych maturzystów Krzysztof Szyszko.

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE


22 grudnia o godzinie 12.05 odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe uczniów i nauczycieli na sali gimnastycznej, podczas którego wysłuchano kolęd, fragmentów z Pisma Świętego, podzielono się opłatkiem a pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami na wigiliach klasowych.


 

KONKURS MŁODYCH POETÓW

9 grudnia 2010 roku w czytelni szkolnej miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie 12. edycji Konkursu Młodych Poetów organizowanego przez prof. Alinę Wolszczuk i nauczycieli bibliotekarzy- Jolantę Grzymkowską i Ewę Boguszewską. Prowadzący, Roksana Obniska i Karol Kłopotowski z kl. II B, serdecznie powitali przybyłych: dyrektor Bożenę Krzyżanowską, nauczycieli, uczniów, a przede wszystkim uczestników konkursu. Po krótkim słowie wprowadzającym konferansjerzy zaprezentowali dwadzieścia konkursowych utworów.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była „Muzyka” – temat wybrano nieprzypadkowo. Rok 2010, Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony został Rokiem Fryderyka Chopina. Przypadająca w 2010 r. dwusetna rocznica urodzin kompozytora obfitowała w koncerty, konkursy, projekty edukacyjne i wystawy. Nasz tegoroczny konkurs poetycki był skromnym hołdem złożonym przez społeczność szkolną Fryderykowi Chopinowi, jednemu z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi i pianiście – nazywanemu „poetą fortepianu”.

W czasie, gdy Roksana i Karol recytowali wiersze, oznaczone tyko numerami, nad ich oceną pracowało jury składzie: prof. Monika Basista, prof. Ewa Iwaniak i Ewelina Makarska - przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Po długiej naradzie komisja odczytała następujący werdykt:

I miejsce- Izabela Tołwińska, kl. III E *** (MUZYKA…)


II miejsce- Marta Karwacka, kl. II D ***( Królową wszystkich sztuk…)

III miejsce- Dominika Mańko, kl. III E Melodia

Wyróżnienie- Piotr Czyrynda, kl. I G Świąteczny wiersz

Wyróżnienie- Paulina Półtorak, kl. III E Gama szaleństwa


Nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła zwycięzcom dyrektor Bożena Krzyżanowska.

 

 

 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2010 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny oraz dekoracja zostały przygotowane przez uczniów klasy II B LO pod kierownictwem prof. Moniki Basisty.

Akademia rozpoczęła uroczystym wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie mikrofon przejęli uczniowie. Dwóch narratorów przypomniał okres sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat, kiedy Polska odzyskała niepodległość i aż do 1921 roku zmagała się z kształtowaniem granic nowo odrodzonego państwa. Uczniowie recytowali również wiersze, zmuszające odbiorców do przemyśleń i wzruszeń. Wszystko przeplatane było wspaniałymi piosenkami, takimi jak: „Czerwone słoneczko”, „Rozkwitają pąki białych róż”, wykonanymi przez chór szkolny pod dyrekcją prof. Lechosława Ryszczuka.


Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała dyrektor Bożena Krzyżanowska, by podziękować organizatorom i wykonawcom za trud włożony w przygotowanie uroczystości i przypomnienie wszystkim ogromnej wagi historycznych wydarzeń sprzed lat. Pani dyrektor przedstawiła również program miejskich obchodów Święta Niepodległości i zachęciła do wzięcia w nim udziału.

 

 

JESIENNE TRELE


Tegoroczny festiwal odbył się 10 listopada w SOK-u na ul. Zaszkolnej. Siedmioosobowe jury, w skład którego weszli: Bożena Krzyżanowska, Zdzisław Warpechowski, Lechosław Ryszczuk, Gabriela Krzanowska, Katarzyna Turosieńska-Durlik, Joanna Daciuk oraz Agnieszka Bolewska-Iwaniuk przyznało poszczególne nagrody. I tak: nagrodę Starosty Powiatu Siemiatyckiego oraz Burmistrza Siemiatycz otrzymał "Duet KK" - czyli Paulina Kryńska i Krystian Klepacki. Ponadto Paulinie Kryńskiej przyznano również nagrodę specjalną dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku - udział bez eliminacji w Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus. Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatyckiego przyznano Małgorzacie Priebe, zaś nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Siemiatycze Krzysztofowi Kryńskiemu. Agnieszka Krasowska zdobyła nagrodę Siemiatyckiego Ośrodka Kultury, zaś Anna Moczulska nagrodę Dyrektora i Rady Rodziców Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury wyróżnił także grupę "Wanted in five states". Dwóm uczestniczkom z Bielska Podlaskiego, Natalii Boćkowskiej oraz Kornelii Jurczuk, przyznano nagrodę firmy Oerlemans.

 

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM BIURA INFORMACYJNEGO


mal;">29 października - spotkanie z Łukaszem Kemparą - zastępcą dyrektora Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III A, B i C. Więcej informacji na temat biura informacyjnego na www.europarl.pl.

XXX-lecie NSZZ Solidarność

22 października 2010 r. w naszej szkole odbyła się okolicznościowa akademia z okazji XXX-lecia NSZZ Solidarność. Całą uroczystość przygotowały prof. Stanisława Olędzka i prof. Grażyna Sidorczuk-Uszyńska. Część artystyczną wykonała młodzież licealna z różnych klas, role konferansjerów pełnili: Karolina Krasowska z kl. III F oraz Eryk Gierasimowicz z kl. I D. Publiczność miała okazję przypomnieć ważne wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie powojennym, a szczególnie w okresie ostatnich 30 lat. Przypomniane zostały nazwiska i zasługi ludzi, a także idee i dążenia organizacji i związków – wszystko, co miało znaczenie dla przemian ustrojowych i gospodarczych naszego kraju. Ozdobą części artystycznej były recytacje uczniów oraz pieśni i piosenki w wykonaniu solistów i chóru szkolnego, pracującego pod kierownictwem prof. Lechosława Ryszczuka. Ciekawie skomponowaną akademię, jej organizatorów i wykonawców publiczność nagrodziła długimi brawami.

Dyrektor Bożena Krzyżanowska podziękowała tym, którzy przyczynili się do przygotowania obchodów XXX-lecia NSZZ Solidarność w szkole oraz zaprosiła wszystkich do wzięcia udziału w obchodach miejskich, podczas których grupa artystyczna naszej szkoły zaprezentuje swój program na forum miasta.

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2010


Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2010 w naszej szkole przeprowadzono szereg przedsięwzięć, których celem było zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na ważną rolę biblioteki w życiu placówki. Nauczyciele bibliotekarze, przy pomocy chętnych uczniów, przygotowali program, plakaty informacyjne, świąteczną dekorację w bibliotece, okazjonalną gazetkę oraz zorganizowali konkurs „Mój nauczyciel w dzieciństwie”. Przez cały październik młodzież mogła korzystać z wolnego dostępu do wszystkich półek, wypisać na plakacie tytuły swoich ulubionych i książek, złożyć życzenia w specjalnej księdze pamiątkowej. W ostatni poniedziałek miesiąca w bibliotece zorganizowano „słodki dzień” – wszyscy czytelnicy częstowani byli cukierkami. Kilka klas i osób prywatnych wzięło udział w akcji „Podaruj książkę bibliotece”. Spośród działań zaproponowanych przez bibliotekarzy w październiku najwięcej emocji wzbudził konkurs „Mój nauczyciel w dzieciństwie”. Swoje podobizny z lat dziecinnych dostarczyło 33 nauczycieli, dla ułatwienia została wywieszona list ich nazwisk. Każde zdjęcie oznaczono losowo wybranym numerem. Z chwilą odsłonięcia gazetki w czytelni rozpoczęła się wspaniała zabawa, a tłumy uczniów podczas każdej przerwy odwiedzały bibliotekę. Domysłom, sugestiom, żartom nie było końca. Wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w konkursie otrzymali karty do głosowania z nazwiskami nauczycieli – należało nazwiskom przyporządkować odpowiedni numer zdjęcia i wrzucić swoją kartę do urny. 28 października, podczas długiej przerwy, miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. Przybyła na nie licznie młodzież, nauczyciele oraz dyrektor szkoły. Przyznane zostały trzy równorzędne nagrody w obrębie poszczególnych poziomów (klasy I, II, III i IV). Zdobyły je: Małgorzata Androsiuk z klasy III B LO (24 trafienia), Magdalena Pura z kl. IIB LO (20 trafień) i Agnieszka Romaniuk z kl. ID LO (15 trafień). Nagrody, jak cały konkurs, miały żartobliwy charakter, były nimi zabawne lalki. Przyznano także jedno wyróżnienie - po dogrywce przypadło ono Agnieszce Leszczyńskiej z kl. III E LO. Wystawę zdjęć nauczycieli, już z podpisami, można było jeszcze przez tydzień oglądać w czytelni szkolnej i cały czas wzbudzała ona duże zainteresowanie.

 

HONOROWY CERTYFIKAT “SZKOŁA BEZPIECZNA I PRZYJAZNA UCZNIOM”

 


19 października 2010 r. w Filharmonii Białostockiej odbyła się uroczysta gala kończąca program „Szkoła Bezpieczna i Przyjazna uczniom”. Inicjatorem programu realizowanego w roku szkolnym 2009/2010 był Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono Podlaski Urząd Wojewódzki, Kuratorium Oświaty, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku, Komendę Wojewódzką PSP w Białymstoku. O honorowy certyfikat ubiegało się 71 podlaskich szkół ze wszystkich poziomów kształcenia. Każda placówka uczestnicząca w programie musiała przygotować Program Bezpieczeństwa w szkole, w którym znalazły się m.in. informacje o tym jak szkoła radzi sobie z przypadkami przestępczości w szkole. Komisja składająca się z przedstawicieli instytucji współpracujących przy realizacji programu wyłoniła 46 szkół, którym nadała Honorowy Certyfikat Bezpieczeństwa. Jedynym laureatem, który otrzymał Certyfikat „Szkoła Bezpieczna i Przyjazna uczniom” z terenu naszego powiatu jest Zespół Szkół w Siemiatyczach. - Bezpieczne i przyjazne warunki do nauki to priorytetowe zadanie szkoły. Podejmujemy wiele starań i działań, by uczniowie naszej szkoły mogli w przyjaznych i bezpiecznych warunkach zdobywać wiedzę - powiedziała p. dyrektor Bożena Krzyżanowska.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2010 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji święta Edukacji Narodowej, popularnie zwanego Dniem Nauczyciela. W godzinach południowych społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej. Tradycyjnie na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Za przygotowanie części artystycznej odpowiedzialni byli uczniowie z klasy II E, z wychowawczynią – prof. Jolantą Kalinowską. Swoją pomocą służyli również uczniowie klasy II A oraz II F. Prowadzący- Magdalena Suchodolska z klasy II E oraz Dominik Kowalczyk z klasy II A- powitali wszystkich przybyłych na uroczystość i przekazali głos dyrektor Bożenie Krzyżanowskiej. Pani Dyrektor dołączyła się do powitań szczególnie ciepłe słowa kierując pod adresem byłych nauczycieli i pracowników, którzy w tym dniu odwiedzili naszą szkołę. Następnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych składane na sztandar szkoły. Jego słowa czytała dyrektor Bożena Krzyżanowska, a pierwszoklasiści chóralnie powtarzali: „ślubujemy”. Obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali pedagogom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodzieży. Wyrazem ich wdzięczności były kwiaty wręczone Dyrekcji oraz nauczycielom i pracownikom szkoły. Patrycja Toczyńska- uczennica klasy II A -słowami prostego wiersza R. Przymusa -o jakże wymownym tytule „Podziękowanie”- podziękowała nauczycielom w imieniu wszystkich uczniów. Jak co roku święto Edukacji Narodowej było okazją do wręczenia nagród zarówno nauczycielom i pracownikom (Nagroda Dyrektora Szkoły), jak i uczniom-zwycięzcom Konkursu Wiedzy o KEN oraz szkolnych konkursów językowych, organizowanych w Europejskim Dniu Języków. Oficjalna część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu państwowego i odprowadzeniem sztandaru szkoły. Część artystyczna, na którą złożyły się humorystyczne scenki obrazujące życie szkolne oraz pokaz mody szkolnej, zakończyła akademię.

 

OTRZĘSINY

12.10.2010 odbyły się otrzęsiny klas I LO i Technikum. Rywalizacje pomiędzy klasami obserwowała licznie zgromadzona publiczność. Oceniało jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Bożeny Krzyżanowskiej. Mogliśmy obserwować wiele ciekawych konkurencji m.in. robienie fryzury na czas, malowanie portretu wychowawcy, przygotowany pokaz taneczny do muzyki disco polo. Dodatkowo uczniowie każdej klasy ubrani byli w innym kolorze /został przydzielony przez organizatorów/. Uczniowie wszystkich klas włożyli wiele serca w przygotowania i zaprezentowali się świetnie. Rywalizacja była dość wyrównana a zaszczytne I miejsce i nagroda przypadła klasie ID LO z wychowaczynią Barbarą Łubą. Całość imprezy przygotowała i prowadziła klasa II G LO z wychowawczynią Ireną Łubą.

 

KONKURS KEN


7 października odbyła się VIII edycja konkursu KOMISJA EDUKACJI NARODOWEJ-ZAŁOŻENIA, PRZEDSTAWICIELE, DZIAŁALNOŚĆ, OSIĄGNIĘCIA. I miejsce zajęli Patrycja Romaniuk z klasy IIC i Karol Miłkowski z klasy II F, II miejsce Katarzyna Migowska z klasy II B, II miejsce - Tomasz Zagubin z klasy IID. Organizatorzy: mgr Monika Basista i mgr Bożena Czerkas.

 

UCZNIOWIE ODDAJĄ KREW


27 września 2010r. pełnoletni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku akcji oddawania krwi. W godzinach rannych po raz kolejny zawitał do nas nowocześnie wyposażony ambulans. Każda osoba chcąca oddać krew musiała wypełnić ankietę oraz oddać próbkę krwi do analizy w celu stwierdzenia czy ochotnik może być dawcą. Następnie osoby zakwalifikowane badane były przez lekarza, a po stwierdzeniu dobrego stanu zdrowia oddawały krew.

 

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie ogółowi społeczeństwa znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych również poza formalnym cyklem kształcenia. Z okazji tego dnia w naszej szkole przeprowadzone zostały lekcje okolicznościowe z języków obcych. Tradycyjnie już odbyły się także konkursy ortograficzne z poszczególnych języków. A oto nagodzeni zwycięzcy:

Mistrz Ortografii Języka Angielskiego – Mateusz Dawidziak kl. IID

Mistrz Ortografii Języka Rosyjskiego – Ewa Stankiewicz kl. IIIA

Mistrz Ortografii Języka Niemieckiego – Radosław Tarasiuk kl. IIID

Mistrz Ortografii Języka Francuskiego – Patrycja Kryńska kl. IE

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA


24 września 2010r. w piątek przy współpracy z Urzędem Miasta, który przekazał worki i rękawice, w Zespole Szkół w Siemiatyczach odbyła się Akcja Sprzątania Świata. Tradycyjnie młodzież LO i TH zakasała rękawy i sprzątała teren wokół szkoły i las za szkołą. Natomiast uczniowie klas pierwszych wypełniali ankietę, która badała świadomość ekologicznąą uczniów. Wynik ankiety jest bardzo zadowalający. Tegoroczne zbiory odpadów, niestety okazały się ponownie obfite w przeróżne śmieci. Uczniowie zebrali około 100 worków 100l śmieci. Pozostało mieć nadzieję, że wzorowa postawa naszej młodzieży podczas sprzątania przemówi do rozsądku ludzi, którzy pozostawiaj? beztrosko śmieci w pobliskim lesie. Nie wystarczy mieszka? w otoczeniu zieleni lasu, ale również trzeba o nią dbać! Akcję koordynowały Małgorzata Sawczuk i Krystyna Leszczak-Boczarow.


X Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

10 września, 2010 roku młodzież maturalna naszej szkoły wzięła udział w Jubileuszowym X Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który odbył się w Białymstoku. W tym roku Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru przeszedł w intencji upamiętnienia 70. rocznicy trzech pierwszych wywózek na Wschód, 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także upamiętnienie ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W tym bowiem dniu minęło pięć miesięcy od tej tragedii. O godz. 10.00 sprzed Pomnika Katyńskiego ulicami: Świętojańską, Elektryczną, Warszawską i Piastowską przeszło ok. 13 tys. osób. W tym młodzież szkolna oraz ponad 300 delegacji zagranicznych, między innymi z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy. Pochód przeszedł do kościoła pw. Świętego Ducha, gdzie o godz. 11.30 została odprawiona Msza Św. w intencji Sybiraków. Honorowym gościem tegorocznych uroczystości była Karolina Kaczorowska - wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim. Na murze, wokół Pomnika - Grobu Nieznanego Sybiraka przy ul. Piastowskiej, odsłoniła tablicę upamiętniającą swojego męża - ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie.

19.09.2010r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła we Mszy Św. w intencji Sybiraków i ofiar reżimu stalinowskiego w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Sybiraków. Było to wyrazem naszego szacunku wobec tragicznych losów Sybiraków i przyczyniło się do zachowania w świadomości ludzi młodych pamięci o tych tragicznych wydarzeniach z dziejów Polski.

 

 

Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej - Serpelice 2010

 


14 września na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach wśród kilku tysięcy młodych ludzi przybyłych na Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, znalazła się liczna grupa uczniów naszej szkoły. Tegoroczne spotkanie, na które w święto Podwyższenia Krzyża Świętego zaprosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz, przebiegło pod hasłem: „Krzyż stał się nam bramą”. Spotkanie było jednocześnie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Wcześniej, w Sarnakach, młodzież wzięła udział w katechezie wygłoszonej przez ks. Jarosława Błażejaka oraz w drodze krzyżowej z rozważaniami opartymi na tekstach nowego błogosławionego.

Po przybyciu do Serpelic młodzież wyruszyła ścieżkami Kalwarii Podlaskiej. Na jej szczycie zgromadzeni wysłuchali koncertu modlitewno–ewangelizacyjnego, który prowadziła grupa „Młodzi Dla Lwów” z Mokobód w diecezji siedleckiej. Pierwsza część koncertu odbyła się przed Mszą św., druga – po jej zakończeniu.

Głównym punktem modlitewnego spotkania była Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza. Prosił on, za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego, o ducha świadectwa wiary w dzisiejszym świecie dla młodzieży, rodziców, nauczycieli i katechetów. Zaapelował też, aby w znaku krzyża młodzi ludzie szukali oparcia i mocy w pokonywaniu życiowych problemów.

Homilię wygłosił o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym ks. Jerzego Popiełuszki. Przypomniał on postać ks. Jerzego jako duszpasterza ludzi pracy, a także jego przesłanie kierowane do różnych środowisk, a głównie do młodzieży, iż życie bez wiary nie ma sensu. Kaznodzieja ukazał też wielki kult, jakim ks. Popiełuszko był otoczony zaraz po śmierci i obecnie. Polecił też opiece bł. ks. Jerzego młodzież z Podlasia - regionu, skąd pochodził błogosławiony. Życzył młodym, by krzyż, który towarzyszył ks. Jerzemu od dnia urodzin aż po męczeńską śmierć, stał się w ich życiu drogą i bramą do nieba.

Dzień Młodzieży w Serpelicach został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży, ks. Andrzeja Lubowieckiego wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Gościem spotkania był aktor Jerzy Zelnik, który odczytał jedną z lekcji mszalnych.

Grupy młodzieży przywiozły ze sobą do Serpelic krzyże, które zostały umieszczone na górze krzyży, przed szczytem Kalwarii Podlaskiej. Diecezjalny Dzień Młodzieży zakończył się symbolicznym przejściem młodych przez bramę zrobioną z pękniętego krzyża. Wszyscy przybyli na spotkanie otrzymali też poświęcone krzyże, nawiązujące do symboliki rozdartego krzyża, który był obecny podczas nabożeństwa ekumenicznego w Drohiczynie w 1999 roku celebrowanego przez Jana Pawła II.

 

Międzynarodowe Spotkanie Sportowe w Niemczech


Miłych wrażeń dostarczyło 10-osobowej grupie młodzieży naszej szkoły Międzynarodowe Spotkanie Sportowe w zaprzyjaźnionej szkole partnerskiej w Zehdenick (Niemcy), które odbyło się w dniach 5-11 września 2010r. Uczniowie znajdowali się pod opieką pani prof. B. Bortniczuk-Pury oraz pana prof. C. Kudelskiego. Uczestnicy projektu , finansowanego ze środków programu UE „Młodzież w działaniu” spotkali się z rówieśnikami z Czech i Niemiec, aby wziąć udział w zawodach sportowych oraz poznać historię i kulturę regionu. Najwięcej emocji wzbudził turniej piłki siatkowej (zajęliśmy II. miejsce) oraz turniej piłki nożnej o puchar szkoły partnerskiej Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum w Zehdenick. Wielkie wrażenie zrobiły na uczestnikach zabytki Berlina, pałac Fryderyka Wielkiego Sanssouci w Poczdamie oraz zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Spotkanie było dobrą okazją, aby sprawdzić i pogłębić swoją znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011

Ranek 1 września był ponury i deszczowy, ale nawet ulewa nie mogła zmienić biegu wydarzeń- o godz. 9.00 cała społeczność szkolna spotkała się na sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie Dyrektor Bożena Krzyżanowska powitała wszystkich zebranych, szczególnie ciepło uczniów klas pierwszych i nowego nauczyciela w osobie ks. Marcina Składanowskiego. W krótkim przemówieniu nie zabrakło słów życzliwości, nadziei, ale i zachęty do wytrwałej pracy w rozpoczynającym się roku szkolnym, który, jak każdy rok, jest wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. Najlepiej sens słów Dyrektor Bożeny Krzyżanowskiej zrozumieją już wkrótce tegoroczni maturzyści.

Tradycyjnie zebranych powitał również przewodniczący Rady Rodziców pan Bogdan Klepacki. Hymn i odprowadzenie sztandaru szkoły zakończyły oficjalną część uroczystości, po której uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.

Młodzież klas pierwszych w roku szkolnym 2010/2011 będzie się uczyła w siedmiu oddziałach liceum ogólnokształcącego i jednym technikum.

I A LO (biologia, chemia, fizyka) – wych. mgr Marianna Fleks

I B LO (jęz. polski, historia, wos) – wych. mgr Ewa Iwaniak

IC LO (jęz. angielski, historia, wos) – wych. mgr Wojciech Zieleniewski

I D LO (matematyka, jęz. angielski, fizyka) – wych. mgr Barbara Łuba

I E LO (matematyka, jęz. angielski, geografia) – wych. mgr Urszula Koc

IF LO (matematyka, jęz. angielski, geografia) – wych. mgr Walentyna Przychodzeń

IG LO (matematyka, geografia, wos) – wych. mgr Cezary Kudelski

IT – wych. mgr Iwona Kosińska


1 września deszcz uniemożliwił tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów na grobach żołnierzy poległych w walce za ojczyznę oraz Ignacego Gilewskiego- założyciela i pierwszego dyrektora naszej szkoły. Delegacja tegorocznych maturzystów udała się na cmentarz 2 września pod opieką prof. Grażyny Sidorczyk-Uszyńskiej, prof. Urszuli Jermakowicz i ks. Marcina Składanowskiego.