accessible

Archiwum

2014/2015

Zakończenie roku szkolnego

Kolejny rok szkolny za nami. 26 czerwca był dla uczniów ostatnim dniem w szkole w roku szkolnym 2014/2015. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy przyszedł wreszcie czas na podsumowania, podziękowania i życzenia. Tradycyjnie uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się o godzinie 9:00 na boisku za szkołą. Pani Bożena Krzyżanowska, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych, następnie podsumowała miniony rok szkolny dziękując za czas wytężonej pracy. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Oprócz tego nagrody otrzymali także uczniowie ze stuprocentową frekwencją. Pani dyrektor pogratulowała uczniom sukcesów i życzyła wszystkim bezpiecznych i słonecznych wakacji. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie wychowawcy wręczyli świadectwa pozostałym uczniom. Do zobaczenia 1 września 2015 roku!

WICEMISTRZOWIE WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO

W środę 24.06.15 w gabinecie Pani Dyrektor Bożeny Krzyżanowskiej, bardzo miłą wizytą zaszczycił nas Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego Pan Marek Bobel, oraz  Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego Pan Paweł Kowalczyk.

W towarzystwie Pani dyrektor Bożeny Krzyżanowskiej Obaj Panowie jeszcze raz chcieli pogratulować naszym Wicemistrzom Województwa Podlaskiego w piłce ręcznej i wręczyć pamiątkowe nagrody. Nasi licealiści wraz z trenerem Cezarym Kudelskim otrzymali pamiątkowe koszulki, piłki do gry a także okolicznościowy puchar. ,,Życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki za upragnione Mistrzostwo!!!”

Na zdjęciu:

RADOSŁAW KORZENIEWSKI, MARCIN POLETYŁO,  MATEUSZ STEFANIUK, MARIUSZ SZUBA, ANDRZEJ KOPTEWICZ, KAMIL PORZEZIŃSKI, DAMIAN KOZYCZ, ARTUR DANILUK, ADAM UŚCINIAK, TRENER - CEZARY KUDELSKI, PANI DYR. - BOŻENA KRZYŻANOWSKA, PAN WICESTAROSTA - MAREK BOBEL, PAN PRZEWODNICZACY SZS - PAWEŁ KOWALCZYK

Znamy wyniki matur

We wtorek 30 czerwca punktualnie o godzinie 9:00 nasi maturzyści odebrali świadectwa dojrzałości. W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był w dwu formułach - w nowej i starej. W nowej zdawali go tegoroczni absolwenci liceum, a w starej absolwenci z ubiegłego roku. Na zdjęciu absolwenci z klasy IIIA LO odbierają swoje świadectwa z rąk wychowawczyni pani mgr inż. Ireny Łuby.

 

Spotkanie z Tomaszem Jakimiukiem

W miniony piątek, 19 czerwca b.r. na lekcjach geografii w klasach IIE i IE gościliśmy naszego absolwenta sprzed kilku lat Tomasza Jakimiuka. Jego pasją są ambitne podróże za niewielkie pieniądze. Stopem zwiedził wiele krajów Europy i północnej Afryki. Jednak głównym tematem jego opowieści był Meksyk. A że machanie na samochody w tym przypadku nie wystarczało, więc zabrał się okazyjnym jachtem na Karaiby. Kolejne przypadki zaprowadziły go ostatecznie do zaplanowanego miejsca. Chłonie tam wszystko co napotka - cenoty, wulkany, życie w dżungli, piramidy, pieczone świerszcze (to dosłownie), ale za najważniejsze uważa spotkania z ludźmi. Rodzą się z tego znajomości po całym świecie. Można więc planować kolejne podróże - może do Rosji? Powodzenia Tomku!

Stanisław Sieklucki

Frekwencja maj 2015r.

Odsłonięcie pomnika

W niedzielę, 14 czerwca 2015r. odsłonięto w Siemiatyczach pomnik poświęcony żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych walczącym na Zachodzie Europy w latach 1940-1945, pochodzącym z terenu powiatu siemiatyckiego. Następnie uczniowie naszej szkoły wystąpili w kościele p.w. WNMP w widowisku patriotycznym z tej okazji. Zdjęcia z uroczystości znajdują się w galerii.

 

Światowy dzień bez tytoniu w naszej szkole

W dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Ze względu na to, że szkoła w tym dniu nie pracuje, ta ważna data w kalendarzu promująca zdrowy styl życia, została przesunięta  na dni poprzedzające. W czwartek 28.05 w szkole zostały rozlepione plakaty krytykujące palenie tytoniu.  Na dużej przerwie przedstawiciele wszystkich klas pisali test sprawdzający znajomość zagadnień związanych ze skutkami palenia tytoniu. Cztery najlepsze osoby uzyskały jednakową liczbę punktów i zostały nagrodzone słodkimi prezentami. Zwycięzcy testu to: Gabriela Moczulska kl. I D, Grzegorz Krawczuk kl. I E, Justyna Abramowicz kl. I ZSZ i Łukasz Boguszewski kl. II ZSZ. W tym dniu po lekcjach odbył się także mecz siatkówki między reprezentacjami klas pierwszych i drugich. Po zaciętych pięciu setach wygrała reprezentacja drugich klas. Następnego dnia w piątek przeprowadzony został konkurs na plakat przedstawiający projekt opakowania papierosów zniechęcający do palenia. Po wnikliwych ocenach komisji konkursowej zwyciężył plakat klasy I B, drugie miejsce zajęła klasa I C i trzecie miejsce klasa I D. Organizatorem i koordynatorem akcji był Wojciech Zieleniewski. Zdjęcia w galerii.

Wiosenny Kiermasz Książki

IX Wiosenny Kiermasz Książki, którego organizatorami są biblioteki powiatu siemiatyckiego oraz Siemiatycki Ośrodek Kultury, odbył się w sobotę 23 maja 2015 r. na placu przy byłej synagodze. Tegoroczna kapryśna pogoda do końca trzymała organizatorów oraz kupujących w niepewności. Na szczęście deszczowe chmury nieco się rozproszyły i impreza, choć z lekkim opóźnieniem, mogła się rozpocząć.

Celem kiermaszu jest promocja książki i czytelnictwa, ratowanie nieprzydatnych w bibliotekach i domach prywatnych książek oraz pozyskanie funduszy na zakup nowych wydawnictw lub inne cele charytatywne.

Nauczycielom bibliotekarzom z naszej szkoły w przygotowaniu i prowadzeniu kiermaszu pomagali tegoroczni maturzyści – Luiza Bergcholc i Mateusz Mazur. Bez ich pomocy trudno by było zdążyć na czas z noszeniem ławek, rozstawianiem książek, ich pieczętowaniem i sprzedażą. Choć aura nie sprzyjała, jak co roku nie zawiedli stali „kiermaszowi bywalcy”. Tradycyjnie za pieniądze uzyskane ze sprzedaży książek zostaną zakupione nowości czytelnicze do biblioteki szkolnej. Więcej: TUTAJ

 

„Innowatorium –Tydzień przedsiębiorczości”

50 uczniów klas pierwszych i drugich liceum w dniach 18-22 maja 2015 r. uczestniczy  w  warsztatach w ramach projektu „Innowatorium –Tydzień przedsiębiorczości”

Projekt ma charakter inspiracji do dalszego pogłębiania przez uczniów wybranych zagadnień z zakresu zarządzania i ekonomii. Jego celem jest poszerzanie horyzontów i inspirowanie młodych ludzi do studiowania zagadnień z zakresu przedsiębiorczości, zaciekawienie realnymi problemami z praktyki gospodarczej oraz kształcenie ekonomiczne uczestników i ich przygotowanie do praktycznego zastosowania pozyskanej wiedzy.

Program składa się z 5 stałych bloków tematycznych,  składających się  z merytorycznej części wprowadzającej oraz ćwiczeń i warsztatów: Strategie przedsiębiorstw (współczesne strategie konkurencji, rozwój przedsiębiorstw, współczesne koncepcje zarządzania), Marketing (strategie, narzędzia, współczesne koncepcje, formy), Zarządzanie zasobami ludzkimi (polityka personalna z omówieniem poszczególnych elementów, trendy HR, praktyczne aspekty) Miękkie elementy zarządzania (techniki menedżerskie, praca zespołowa, zarządzanie czasem, przywództwo, psychologia biznesu, kultura organizacyjna), Finanse (współczesne trendy w finansach, Giełda Papierów Wartościowych, strategie inwestycyjne, kryzys finansowy).

Ruszyły tegoroczne matury

Od poniedziałku, 4. maja, trwa tegoroczny maraton maturalny. W tym roku w naszej szkole do matury przystępuje 145 absolwentów. Na sali gimnastycznej maturę pisze ponad 50 zdających. Tegoroczni absolwenci liceów są pierwszym rocznikiem, który zdaje maturę zgodnie z nową podstawą programową, którą zaczęto stosować w klasach pierwszych liceum ogólnokształcącego od roku szkolnego 2012/2013. Nastroje wśród maturzystów są różne, a stres mniejszy lub większy przed pierwszym takim egzaminem towarzyszy najprawdopodobniej każdemu zdającemu. Matury pisemne i ustne w naszym Zespole Szkół potrwają do 20 maja. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. 30 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy IIC pod kierunkiem pani Moniki Basisty przygotowali montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się wiersze i piosenki  w wykonaniu chóru i solistów. Chór szkolny przygotowany był przez pana Lechosława Ryszczuka. Następnie Gabriela Boratyńska i Bartek Boguszewski zatańczyli mazura. Na zakończenie pani dyrektor Bożena Krzyżanowska zaprosiła uczniów do udziału w miejskich obchodach rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja. Zdjęcia z uroczystości w galerii.

 

Świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 Maja

3 maja 2015r. - Delegacja Zespołu Szkół bierze udział w uroczystościach rocznicowych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Ok. godz. 12.30 – złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przez przedstawicieli władz samorządowych, delegacji zakładów pracy, szpitala, organizacji, szkół i przedszkoli oraz wystąpienie Burmistrza Miasta Siemiatycze.

Frekwencja marzec, kwiecień 2015r.

 

Mistrzostwa Liceum Ogólnokształcącego w szachach

27 kwietnia 2015 roku odbyły się XII mistrzostwa Liceum Ogólnokształcącego w szachach. Tradycyjnie już miały one charakter otwarty dla uczniów innych szkół z terenu miasta, gminy i powiatu. Rywalizowało 21 zawodników z Ostrożan, Perlejewa, Grodziska i Siemiatycz. Oto lista najlepszych:

1. Sylwia Piotrowska - Grodzisk - nagroda Burmistrza Siemiatycz

2. Damian Leszczyński - Ostrożany - nagroda Starosty Siemiatyckiego

3. Anna Piotrowska - Siemiatycze - nagroda Wójta Gminy Siemiatycze

4. Karol Kłopotowski - Perlejewo - nagroda Dyrektor LO Siemiatycze

5. Przemysław Moczulski - Ostrożany - nagroda organizatora

Przyznano również dwie nagrody specjalne: Agnieszce Boguszewskiej Siemiatycze i Danielowi Czapiukowi z Perlejewa. Sędzią turnieju był Józef Flaziński z Sokołowa Podlaskiego.

Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

Dnia 22 kwietnia 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. W konkursie udział wzieli: Justyna Mrozowska, Angelika Igańska, Paweł Tymiński, Sylwia Antoniak, Karolina Sak oraz Zespół w składzie Angelika Pacholska, Blanka Niechoda, Martyna Kryńska, Kornelia Krasowska i Agnieszka Galimska. Jury, w skład którego weszli pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pani Ewa Iwaniak oraz Kuba Sidorowicz przyznało następujące wyróżnienia: III miejsce - Zespół pięciu wspaniałych dziewczyn za piosenkę "Old McDonald", II miejsce - Paweł Tymiński za piosenkę "Chandelier" - oraz miejsce I - Sylwia Antoniak za wspaniałe wykonanie piosenki "Dernière Danse". Podczas obrad jury można było wziąć udział w karaoke. Organizatorami festiwalu byli nauczyciele języków obcych.

 

Maturzyści na Jasnej Górze

9 kwietnia 2015 tysiąc maturzystów z naszej diecezji przybyło aby prosić Matkę Boża o wsparcie podczas tegorocznej matury. Spotkanie rozpoczęto o 16.30 programem ewangelizacyjnym „Błogosławieni czystego serca…”. Następnie była Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, apel jasnogórski i czuwanie do godz. 24.00 – które prowadziła młodzież z naszego siemiatyckiego liceum pod kierunkiem Martyny Kryńskiej z klasy 3C. Na zakończenie była Msza święta o północy z ks. bpem Tadeuszem, który wezwał do budowania życia na Chrystusie. Z naszej szkoły było ponad 80 uczniów (2 autokary!) i czterech opiekunów: ks. Piotr Wójcik, ks. Mariusz Woltański, p. Justyna Owczarska, p. Urszula Koc. Zdjęcia ks. Artur Płachno.

Finał szkoły w siatkówce dziewcząt

 

15 kwietnia 2015r. został rozegrany Finał szkoły w siatkówce dziewcząt. Do finału zakwalifikowały się drużyny klas: IB, IIA i IIIB. Wyniki meczów: IB - IIA 0:2; IB - IIIB 0:2; IIA - IIIB 2:1 (23:25; 25:22; 15:10). Mistrzem szkoły w siatkówce dziewcząt została klasa - IIA. Zdjęcia w galerii.

 

Wycieczka klasy I a do Warszawy

15 kwietnia 2015 r. klasa I a udała się na wycieczkę do Warszawy. Opiekunami były: pani prof. Małgorzata Sawczuk i pani prof. Justyna Owczarska. Uczestnicy odwiedzili Polskie Radio oraz poznali pracę dziennikarza radiowego. Zwiedzili też "Niewidzialną Wystawę", doświadczając jak niewidomi radzą sobie w codziennych sytuacjach. Na koniec obejrzeli spektakl  pt.: "Trzeba zabić starszą panią" w teatrze Och - Teatr. Wrócili do Siemiatycz po północy. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.

 

 

Konkurs na klasę o najwyższej frekwencji

Frekwencja - marzec 2015

Liceum znowu w czołówce województwa!!!

 

W poniedziałek 23.03.2015r .w Rudce odbył się Finał woj. podlaskiego w Licealiadzie w Piłce Ręcznej chłopców. Po 11 spotkaniach nasza drużyna miała drugie miejsce w tabeli i tym samym awansowała do finału.

W finale tym stanęły cztery najlepsze drużyny województwa: ZS CKR RUDKA, ZSE BIAŁYSTOK, ZSBG BIAŁYSTOK I i ZS W SIEMIATYCZACH. Pierwsze spotkanie nasza drużyna wygrała z ZSBG BIAŁYSTOK 26-20 i w finale spotkała się z Rudką, gospodarzem zawodów. Nasi zawodnicy wyszli bardzo zmotywowani do gry, cały mecz kontrolowali wynik ku zaskoczeniu gospodarzy, do 38 minuty wygrywali spotkanie, niestety liczne kontuzje, brak wytrzymałości w końcówce meczu spowodowały ze Rudka odrobiła straty i rzuciła bramkę na miarę wygranej Mecz zakończył się wynikiem 21-20 dla gospodarzy. Najlepszym zawodnikiem spotkania został Marcin Poletyło uczeń naszej szkoły, a puchar Fair Play dostała nasza drużyna ZS w Siemiatyczach. Skład Wicemistrzów Woj. Podlaskiego w Piłce Ręcznej: MATEUSZ STEFANIUK, MARIUSZ SZUBA, ARTUR DANILUK, RADOSŁAW KORZENIEWSKI, DAMIAN KOZYCZ, KAMIL PORZEZINSKI, MARCIN POLETYŁO, ANDRZEJ KOPTEWICZ, BARTOSIAK KONRAD, ADAM UŚCINIAK, MAZUR MATEUSZ. TRENER - C. KUDELSKI

 

Jakub Sidorowicz radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego

Jakub Sidorowicz uczeń klasy IID LO w Siemiatyczach – radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. 17 marca 2015r. w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego. W posiedzeniu sejmiku uczestniczył młody radny Jakub Sidorowicz oraz jako zaproszony gość Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska.

 

 


Obrady otworzył przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Marian Szamatowicz, następnie  zostały wręczone certyfikaty potwierdzające wybór na  radnych. Każdy z uczestników krótko przedstawił swoje zainteresowania i dokonania.  Na sesji odbyły się pierwsze głosowania i dyskusje w sprawie zmian w statucie młodzieżowego sejmiku.


Wszyscy radni po pierwszej Sesji MSWP wychodzili z uśmiechem na twarzy, spowodowanym pomyślnym przebiegiem spotkania oraz z nadzieją dalszej dobrej współpracy.

 

Dzień otwarty

20 marca - Dzień Otwarty Szkoły to dzień szczególny.  Przyjmujemy wtedy gimnazjalistów oraz ich wychowawców i rodziców. Staramy się pokazać to, co według nas w naszej szkole najlepsze. Dlatego w przygotowanie tego dnia angażuje się wielu uczniów oraz nauczycieli. W tym roku uroczystość została przygotowana przez klasę IIE pod kierownictwem wychowawcy - pani prof. Jolanty Kalinowskiej.

Gościliśmy uczniów i nauczycieli z wielu szkół: Gimnazjum Nr 1, oraz Nr 2 w Siemiatyczach, Gminnego Gimnazjum Publicznego w Siemiatyczach, Gimnazjum Gminnego z Grodziska, Dziadkowic oraz Nurca. Nasze spotkanie z gimnazjalistami składało się z dwóch części. Najpierw nasi goście obejrzeli część artystyczną, później udali się na krótki spacer po szkole. Zaprezentowaliśmy różnorodność działań podejmowanych przez naszych licealistów oraz pokazaliśmy ich niezwykłe umiejętności. Udowodniliśmy, że potrafimy tańczyć, śpiewać, recytować oraz znamy nazwy związków chemicznych, które potrafimy bezpiecznie łączyć inicjując efektowne reakcje. W przygotowanie uroczystości włączyli się uczniowie klasy IIC, IIA, IID, IIIA, IIID, uczniowie klas pierwszych, którzy zaprezentowali niezwykłą koordynację ruchową prezentując musztrę oraz chórzyści pod przewodnictwem p. prof. Lechosława Ryszczuka.

 

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych"

13 marca o godzinie 16:00 w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Zaszkolnej 1 mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystości poświęconej uczczeniu pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wydarzenie to składało się z dwóch części.

 

W pierwszej, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną, w której mogliśmy zapoznać się z tematyką poświęconą działalności polskiego podziemia niepodległościowego prowadzącego walkę z okupantem sowieckim w latach 1944-1963. Oprócz treści informacyjnych, wystąpienie to było uzupełnione zaprezentowaniem umiejętności wokalnych i recytatorskich naszych uczniów. Po tej części mieliśmy okazję wysłuchać wykładu pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie pana dr Kazimierza Krajewskiego zatytułowanego „Żołnierze Wyklęci” – powojenni bohaterowie Podlasia. Po wystąpieniu zaś mogliśmy wziąć udział w dyskusji poświęconej temu zagadnieniu. Uroczystość zgromadziła bardzo dużą ilość gości, wśród których znalazły się tak szacowne osoby jak pan poseł Dariusz Piontkowski, pan starosta Jan Zalewski, pan wicestarosta Marek Bobel oraz pan burmistrz Piotr Siniakowicz. Pomimo popołudniowych godzin, na uroczystości tej pojawiła się również bardzo liczna grupa uczniów naszej szkoły. Część artystyczną przygotowano pod kierunkiem pani wicedyrektor Bożeny Czerkas oraz pana Szczepana Koc. Oprawę muzyczną tego wydarzenia przygotowały Chór Pieśni Narodowej działający przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury jak również soliści chóru szkolnego oraz młodzieżowa orkiestra instrumentów dętych pod kierunkiem pana profesora Lechosława Ryszczuka. Wydarzenie swoim patronatem objęło Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach.

 

Spotkanie z Tomaszem Sekielskim

Tomasz Sekielski, znany dziennikarz, reporter telewizyjny i autor powieści sensacyjnych, 10 marca 2015 r. odwiedził naszą szkołę. Podczas spotkania z młodzieżą mówił przede wszystkim o swojej pracy dziennikarza, np. zdradził słuchaczom jak wygląda realizacja jego autorskiego programu „Po prostu”. Program ten dotyczy społeczno-politycznych spraw międzynarodowych i emitowany jest w co drugą środę na antenie TVP1.

Tomasz Sekielski od kilku lat, wraz z rodziną, mieszka na Podlasiu. W odpowiedzi na pytanie, dlaczego państwo Sekielscy podjęli decyzję o przeprowadzce w nasze strony, uczestnicy spotkania usłyszeli opowieść o fascynacji podlaskim krajobrazem i rzeką Bug, o poszukiwaniu miejsca na dom i o jego odnalezieniu. Uczniowie zainteresowani byli również kulisami powstawania powieści sensacyjnej „Sejf”, której akcja toczy się m.in. w Mielniku i Siemiatyczach. Padło wiele pytań w związku z treścią książki, jej bohaterami i miejscem akcji.

Znany dziennikarz rozbawił młodą publiczność opowieścią o swoich licealnych czasach, wspomniał o trudnych wyborach i o rodzącej się już wtedy pasji – dziennikarstwie radiowym. Z perspektywy człowieka, który odnalazł swoje przeznaczenie radził młodzieży, by przede wszystkim dążyła w życiu do realizacji własnych marzeń. Tomasz Sekielski okazał się niezwykle otwartym człowiekiem i ciekawym rozmówcą, czym wzbudził sympatię uczniów.

Po spotkaniu był czas na pamiątkowe autografy, krótką rozmowę, wspólne zdjęcia oraz zwiedzenie Muzeum Szkolnego, gdzie Pan Sekielski wpisał się do pamiątkowej księgi.

Inicjatorką spotkania Z Tomaszem Sekielskim była p. Jolanta Grzymkowska z biblioteki szkolnej, a plakat informujący o wydarzeniu wykonała Luiza Bergcholc.

 

 

Finalistka

Z przyjemnością informujemy, iż Aleksandra Warszycka uczennica klasy IA LO w Siemiatyczach wzięła udział w zawodach centralnych Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej przeprowadzonej w dniu 11-12.03.2015r. i uzyskała tytuł FINALISTY.  Uczennicę przygotowywała pani mgr Joanna Juchnowska. Gratulujemy.

 

KONKURS MŁODYCH POETÓW

„Mój wirtualny świat” – to temat tegorocznej edycji Konkursu Młodych Poetów.  Dwanaście przesłanych na konkurs wierszy oceniało jury w składzie: prof. Ewa Iwaniak - przewodnicząca, prof. Monika Basista oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Jakub Sidorowicz z kl. II D. Podsumowanie konkursu miało miejsce 4 marca 2014 r. w czytelni szkolnej.

Imprezę prowadziły uczennice z kl. III B – Luiza Bergcholc i Karolina Pielach. Obecni na uroczystości uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie kilka wartych uwagi wydarzeń dotyczących historii Internetu oraz wysłuchali konkursowych wierszy. Zanim jury ogłosiło werdykt przed publicznością wystąpiła  Angelika Nikołajuk z kl. II E. Angelika tańczy, gra na gitarze, śpiewa i komponuje. Podczas koncertu wykonała trzy utwory, w tym własną kompozycję. Na zakończenia spotkania przewodnicząca jury, prof. Ewa Iwaniak, podsumowała wyniki konkursu i ogłosiła werdykt. Pierwsze miejsce zajęła Ewelina Piotrowska z kl. I A, drugie - Aleksandra Niewierowska z kl. I C, a trzecie Karolina Kryńska z kl. III D. Dyplomy i nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców i Księgarnię „Pod Kasztanem”,  wręczyła dyrektor Bożena Krzyżanowska.

Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego

Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się w naszej szkole w środę, 25 lutego.

Wzięło w nim udział 19 uczniów. I choć jak mówili sami zainteresowani dyktando było łatwiejsze niż w roku ubiegłym, to jednak żaden z uczniów nie napisał go bezbłędnie. Słowa takie jak „wniwecz”, „przedzierzgnąć się”, „w okamgnieniu” czy „czterdziestopięcioipółletni” sprawiły trudności niemal wszystkim. Najmniej błędów popełniła, a tym samym wygrała szkolne potyczki z ortografią, Natalia Orłowska, uczennica klasy IID. I to ona w tym roku spróbuje swoich sił w Podlaskich Mistrzostwach w Ortografii w Białymstoku.

Poniżej przedstawiamy nazwiska uczestników w kolejności uzależnionej od liczby popełnionych błędów.

  1. Natalia Orłowska, IID
  2. Michał Andrzejczuk, IIIB
  3. Dawid Boguszewski, IA

Pozostałe miejsca - informacje u nauczycieli języka polskiego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

15 lat temu, w listopadzie 1999 r., UNESCO ustanowiło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, którego celem jest promowanie różnorodności językowej świata oraz ochrona języków zagrożonych wyginięciem. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień 25 lutego, a organizatorem była klasa ID wraz z wychowawcą Ewą M. Iwaniak. W ramach szkolnych obchodów MDJO zorganizowane zostały dwa konkursy. Szkolny Konkurs Ortograficzny pozwoli wyłonić zwycięzcę, który będzie reprezentował szkołę w tegorocznych Podlaskich Mistrzostwach Ortografii w Białymstoku. Wyniki tego konkursu ogłoszone zostaną wkrótce. Drugi konkurs propagował czytanie polskiej literatury. Uczestnicy musieli na podstawie ilustracji, które udostępnione zostały na holu naszej szkoły rozszyfrować, jakie tytuły polskich tekstów literackich się pod nimi kryją oraz podać imię i nazwisko autora. Zwycięzcą konkursu został uczeń klasy IIIB, Mateusz Mazur. Otrzymał on nagrodę główną, kolację dla dwóch osób w Folwarku Księżnej Anny, ufundowaną przez właścicieli tej restauracji, państwa Agnieszkę i Marcina Balińskich. Wśród pozostałych uczniów, którzy poprawnie rozszyfrowali wszystkie tytuły oraz podali prawidłowe nazwiska i pełne imiona autorów rozlosowane zostały nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców oraz tygodnik „Kurier Podlaski Głos Siemiatycz”. Wylosowali je: Blanka Niechoda i Kornelia Krasowska (uczennice klasy IIIC) oraz Urszula Kosińska i Patryk Badowiec (uczniowie klasy IIID). Uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do dbania na co dzień o piękno języka ojczystego. W ten sposób dajemy świadectwo o sobie, wszak jak mówi jedno z porzekadeł: „Poznasz po słowie, co kto ma w głowie”.

Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus z wizytą w naszej szkole

Z okazji wizyty kanonicznej w parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, dnia 19 lutego gościł w naszej szkole ksiądz biskup Tadeusz Pikus, ksiądz Tomasz Szmurło oraz ks. kan. Jan Koc. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska serdecznie powitała przybyłych gości w imieniu całej społeczności szkolnej, po czym zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego, w którym uczniowie przypomnieli postać świętego Jana Pawła II. Na zakończenie Jego Ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Pikus udzielił pasterskiego błogosławieństwa. Po spotkaniu ogólnym szacowny Gość zwiedził muzeum szkolne i spotkał się z Gronem Pedagogicznym w pokoju nauczycielskim.

 

Bal karnawałowy

16 lutego odbył się bal karnawałowy z udziałem uczniów naszego liceum, który został przygotowany przez Samorząd Uczniowski wraz Panią Profesor Urszulą Koc na czele. Zabawa zaczęła się o godzinie 17.00, dyskotekę zakończyliśmy trzy godziny później. W trakcie imprezy Samorząd Uczniowski wyłonił królewską parę. Były to osoby, które doskonale wczuły się w klimat lat 80 i 90 – wyróżniali się nie tylko ubiorem, ale także stylem tańca oraz przedstawili nam ciekawą, szaloną osobowość, której oczywiście dotychczas nie znaliśmy. Królową balu została Karolina Nikitorowicz, natomiast królem Robert Niewiarowski. Bardzo dziękujemy nauczycielom za opiekę w trakcie imprezy. Radiowęzeł natomiast spisał się znakomicie (biorąc pod uwagę świetne humory na parkiecie!) :- )Następnym razem liczymy na większą frekwencję! (LB)

 

Festiwal Talentów

13 lutego 2015 r. w naszej szkole odbył się po raz trzeci Festiwal Talentów. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby  poznać  talenty, pasje oraz niezwykłe umiejętności swoich kolegów i koleżanek. Ich wystąpienia wywołały dużo emocji. Każda z prezentowanych pasji, talentów i niezwykłych umiejętności wzbudziła  zainteresowanie zebranych, którzy gromkimi brawami nagradzali uczestników Festiwalu.

 

Tłusty Czwartek

W tłusty czwartek, 12 lutego 2015r. po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została akcja sprzedaży pączków. Dnia poprzedniego pracownicy szkoły - nauczyciele, administracja oraz panie z kuchni - z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w procesie przygotowania, formowania oraz smażenia pączków. Następnego dnia wszyscy wielbiciele "pączkowego szaleństwa" mogli zakupić okrągłe smakołyki na holu w nowej części szkoły. W sprzedaż zaangażowała się klasa II A z wychowawczynią prof. Urszulą Koc.

 

Studniówki


17 stycznia, tegoroczni maturzyści z klas IIIA (wychowawczyni Irena Łuba), IIIB (wychowawczyni Alina Wolszczuk) i IIIC (wychowawcy: Edyta Niewińska, Szczepan Koc i Stanisław Sieklucki) bawili się na pierwszej w tym roku szkolnym studniówce. Studniówka odbywała się w Hotelu Kresowiak w Siemiatyczach. Bal tradycyjnie rozpoczął się polonezem, w którym w tym roku tańczyli również przedstawiciele grona pedagogicznego. Kolejna studniówka maturzystów klas IIID (wychowawczyni Alicja Smoktunowicz) i IIIE (wychowawczyni Joanna Wróblewska - Kasperuk) odbyła się 24 stycznia w tym samym miejscu.  Podziękowania ze strony uczniów i rodziców kierowane do nauczycieli, a także najlepsze życzenia powodzenia na maturze ze strony rodziców i nauczycieli składane maturzystom stanowiły bardzo miły i wzruszający element części oficjalnej obu studniówek. Po części oficjalnej młodzież miała okazję zrobić grupowe zdjęcia z wychowawcami oraz osobami towarzyszącymi. Dzięki świetnej muzyce oraz wspaniałej atmosferze obie imprezy trwały do białego rana.

 

Projekt „e-Przyrodnik”

Projekt „e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”.

27 listopada 2014 r. odbyła się w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży konferencja podsumowują projekt „e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”. Podczas konferencji samodzielnie zaprezentowaliśmy swoje  wyniki badań w formie krótkiego wystąpienia oraz plakatu naukowego na temat aktywności dobowej i sezonowej sarny europejskiej. Jako jedna z 10 podlaskich szkół średnich zaangażowani byliśmy w pełen proces i metodykę pracy naukowej, od zbioru danych w terenie (z zastosowaniem nowoczesnej metody badań opartych na sieci fotopułapek), przez ich analizę i opracowanie wyników badań, po przygotowanie i wydanie publikacji w postaci książki. Projekt przyniósł mam nie tylko istotne wyniki naukowe, ale też rozbudził w nas ciekawość otaczającego nas świata, zainteresowanie nauką i pracą badawczą. Dzięki projektowi mogliśmy także podczas zajęć w terenie lepiej się ze sobą zintegrować i poszerzyć naszą wiedzę biologiczną dotyczącą ssaków zdobytą w inny sposób niż na lekcjach w szkole.

 

Angelika Jankowska, fot. Tomasz Kamiński, Angelika Jankowska, Małgorzata Sawczuk

 

Konkurs

 

Mikołajkowy Kiermasz Ciasta

Uczniowie naszej szkoły tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Podobnie jak w latach poprzednich, również i w tym roku został zorganizowany Mikołajkowy Kiermasz Ciasta.

Jego organizatorami były klasy IIC i ID wraz z wychowawcami: panią Moniką Basistą i Ewą M. Iwaniak. 8 grudnia na holu już od pierwszej przerwy można było za niewielką kwotę zaopatrzyć się w kawałek słodkiego wypieku, o który zadbali uczniowie z klas IIC i ID. Dochód uzyskany ze sprzedaży słodkości (443 zł) został zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami przekazany na rzecz rodziny z Hornowa, poszkodowanej w tragicznym pożarze.

 

Podlaskie Spotkania z Pisarzami

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w projekcie „Podlaskie Spotkania z Pisarzami” organizowanym od kilku lat przez białostocki oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W tym roku bohaterem projektu dla szkół ponadgimnazjalnych był Jakub Ćwiek- pisarz, animator kultury, konferansjer, dziennikarz, felietonista, scenarzysta, miłośnik i znawca popkultury. W ramach imprezy zorganizowany został konkurs „Czy znasz twórczość Jakuba Ćwieka” – w formie czytelniczej i plastycznej oraz spotkania z autorem. Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w obu formach konkursu – dziewięć osób w konkursie czytelniczym i dwie w plastycznym. Nad przebiegiem realizacji projektu w szkole czuwali nauczyciele bibliotekarze.

13 listopada 2014 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, podczas międzyszkolnego etapu konkursu czytelniczego, naszą szkołę reprezentowali laureaci etapu szkolnego: Radosław Mikowski, Sebastian Koziejuk i Julia Sycewicz. Prace Luizy Bergcholc i Karli Drewnowskiej, uczestniczek konkursu plastycznego, również zostały przesłane do Białegostoku. Nasza młodzież została zauważona w etapie międzyszkolnym. W konkursie plastycznym dwie z trzech równorzędnych nagród przyznane zostały siemiatyckim uczennicom- Luizie Bergcholc i Karli Drewnowskiej. W konkursie czytelniczym wyróżnienia otrzymali: Julia Sycewicz i Sebastian Koziejuk. Nagrody, ufundowane przez organizatorów projektu, wręczyła uczniom 8 grudnia 2014 r. dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska.

Uczestnicy konkursu oraz uczniowie z klasy II C LO wzięli udział w spotkaniu z Jakubem Ćwiekiem. Miało ono miejsce 30 października 2014 r. W Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Młody pisarz okazał się człowiekiem otwartym, łatwo nawiązującym kontakt z publicznością. Na pytania młodzieży odpowiadał z humorem, mówił o swoich zainteresowaniach, pracy oraz realizowaniu marzeń i pasji. Wiedza Jakuba Ćwieka na temat kultury popularnej- literatury, filmu, muzyki, gier komputerowych- zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie. Na zakończenie spotkania można było poprosić pisarza o autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

Mikołajki 2014

5 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Mikołajki. W tym roku niespodzianki przygotowała klasa I C z wychowawczynią panią Heleną Tymoszewicz. Na długiej przerwie przy blasku choinki śpiewaliśmy świąteczne piosenki , każdy mógł spróbować swoich sił  przy karaoke. Był też Mikołaj, który częstował cukierkami, a niektórych obdarowywał rózgami. Wspólna zabawa zakończyła się odtańczeniem Belgijki, którą nasza młodzież wręcz uwielbia.

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia również w naszej szkole przeprowadzono akcję antynikotynową. Jej celem było zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości tego nałogu, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

W ramach szkolnych działań związanych obchodami tego dnia, w listopadzie nauczyciele i wychowawcy zapoznawali  młodzież z istniejącym problemem. Ponadto uczniowie klas I i II przygotowali plakaty promujące zdrowy styl życia bez papierosów. Finał szkolnej akcji odbył się 20 listopada, na długiej przerwie. W tym roku gościliśmy pracownice Siemiatyckiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej  oraz pielęgniarkę szkolną, które pomagały nam w całym tym przedsięwzięciu. Mierzyły poziom dwutlenku węgla w płucach, ciśnienie, udzielały fachowych porad, rozdawały ulotki. Dodatkowo Joanna Balejko, pełnomocnik burmistrza Siemiatycz ds. profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom, przeprowadziła quiz na temat wiedzy o HIV i AIDS. Całość akcji profilaktycznej zwieńczył konkurs tematyczny dotyczący wpływu palenia papierosów na zdrowie człowieka. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I i II. I miejsce uzyskał uczeń klasy IA Dawid Boguszewski. Szkolnym koordynatorem akcji był pan Cezary Kudelski.

 

XVIII Festiwal Piosenki "Jesienne Trele"

21 listopada 2014r. (piątek) w sali Siemiatyckiego Ośrodka Kultury po raz 18 odbył się Festiwal Piosenki Jesienne Trele. Na scenie pojawiło się kilkunastu solistów i solistek oraz 3 zespoły.

Wystąpili m.in. Agata Wawrzyniak, Weronika Piotrowska,  Martyna Kryńska,  Dominika Ratyńska, Katarzyna Król,  Ola Kiryluk,  Marcin Kłosowski, Marcin Fiedoryszyn,  Mateusz Nowak,  Majkel Parafiniuk,  Paweł Tymiński, zespoły Morning Beath, Fragile oraz Lepiej Trzy Razy W Prawo Niż Raz W Lewo. Jury w którego skład wchodzili: Bożena Krzyżanowska – przewodnicząca, Zdzisław Warpechowski, Lechosław Ryszczuk, Agnieszka Jaworowska, Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, Jolanta i Jakub Sidorowicz oceniało pomysł i oryginalność wykonania, zaangażowanie, estetykę wykonania i efektowność występu. W tegorocznej edycji przyznano następujące nagrody: Nagrodę Starosty Powiatu Siemiatyckiego - Dominika Ratyńska, Nagrodę Burmistrza Miasta Siemiatycze - Lepiej Trzy Razy w Prawo Niż Raz w Lewo, Nagrodę Przewodniczącego Rady Powiatu - Marcin Kłosowski, Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta - Martyna Kryńska, Nagrodę Dyrektora Oddziału Banku BGŻ w Siemiatyczach - Paweł Tymiński, Nagrodę Dyrektora Siemiatyckiego Ośrodka Kultury - Agata Wawrzyniak, Nagrodę Dyrektora i Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Siemiatyczach - Marcin Fiedoryszyn. Upominki Katolickiego Radia Podlasie - Weronika Piotrowska, Katarzyna Król i Ola Kiryluk. Festiwal został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Siemiatyczach przy wsparciu dyrekcji i nauczycieli oraz Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

 

Licealiada szachowa

 

W dniu 16 listopada br. odbyły się półfinały licealiady w szachach. Grupa południowa rozgrywała zawody w Perlejewie. W kategorii dziewcząt wystartowały cztery drużyny: I LO Bielsk Podlaski, II LO Bielsk Podlaski, ZSM Łapy i LO Siemiatycze (Agnieszka Boguszewska, Aneta Wasilewska, Anna Piotrowska i Sylwia Pucel). Nasza drużyna wygrała wszystkie mecze i tym samym zdobyła awans do finału w Białymstoku. Wśród chłopców rywalizacja trwała dłużej, bo dotyczyła sześciu zespołów: I i II LO w Bielsku Podlaskim, ZSM Łapy, ZSR Ostrożany, Technikum Leśne w Białowieży i LO Siemiatycze (Łukasz Lachowicz, Tomasz Brzeźnicki, Karol Łuniewski, Rafał Suchodolski i Marcin Moczulski). Wygrała drużyna I LO Bielsk Podlaski a Siemiatycze zajęły drugie miejsce. Obie drużyny zdobyły prawo startu w finałach za dwa tygodnie - 29.11.2014. Opiekunem obu drużyn był Stanisław Sieklucki.

 

Konkurs na klasę o najwyższej frekwencji

Poniżej podajemy frekwencję za wrzesień i październik 2014r. I miejsce zajęła klasa I A.

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości

12.11.2014 r. uczniowie klasy II B LO z wychowawcą Krzysztofem Jermakowiczem przygotowali akademię upamiętniającą 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia składała się z dwóch części. Na początku uczniowie zaprezentowali montaż słowno muzyczny, połączony z prezentacją multimedialną. Tematem były wydarzenia historyczne z lat 1772-1918, opowiedziane przez  czterech narratorów. Część historyczną uzupełniły recytacje utworów Leopolda Staffa, Edwarda Słońskiego, Marii Kaczorowskiej. Nie zabrakło również cytatów Józefa Piłsudskiego, w którego rolę wcielił się Bartłomiej Boguszewski. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem Lechosława Ryszczuka. Wśród wykonanych utworów znalazły się m.in.: Jest takie miejsce - Polska, Biały krzyż, Wolność czy Wyruszali chłopcy. Następnie po zakończeniu pierwszej części akademii prowadzący zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni związanych tematycznie z obchodzonym świętem. I tak podczas tego patriotycznego karaoke można było zaśpiewać znane i lubiane utwory, takie jak np. Przybyli ułani, Piechota, Warszawianka, Pierwsza brygada czy Pierwsza kadrowa. Dzięki  tej nowej formule obchodów Narodowego Święta Niepodległości było bardzo patriotycznie i wzniośle, ale również bardzo radośnie.

 

Kiermasz ciasta

Październik to  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze zorganizowali w naszej szkole kilka akcji mających na celu reklamę książki, biblioteki i czytelnictwa. Największą popularnością cieszył się z pewnością kiermasz ciasta przebiegający pod hasłem „Bo czytanie jest słodkie…”. Do akcji włączyła się cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele, administracja i oczywiście uczniowie. Wypieki w każdy październikowy wtorek sprzedawała młodzież i bibliotekarze. Podczas przerwy rozpoczynającej kiermasz panował największy ruch - wtedy był największy wybór i można było „upolować” swoje ulubione ciasto, np. blok lub 3bit. O tym, że wszystkie ciasta smakowały świadczyła stuprocentowa sprzedaż i duże zainteresowanie przepisami na poszczególne wypieki. Pieniądze uzyskane z kiermaszu przeznaczone zostaną na zakup nowości do szkolnej biblioteki – „ …bo czytanie jest słodkie”!

 

Święto Edukacji Narodowej

14 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji święta Edukacji Narodowej. Tradycyjnie na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Za przygotowanie części artystycznej odpowiedzialni byli uczniowie z klasy II A, z wychowawczynią – prof. Urszulą Koc. Wszyscy zaproszeni na akademię goście zostali uroczyście powitani przez panią dyrektor Bożenę Krzyżanowską, która podkreśliła znaczenie tego dnia w życiu wszystkich członków społeczności szkolnej. Szczególnie miłe słowa zostały skierowane do byłych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy i w tym roku zaszczycili nas swoją obecnością. Święto Edukacji Narodowej jest doskonałą okazją do złożenia podziękowań, dlatego ważnym elementem części oficjalnej był moment  wręczenia nagród nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Zgodnie z tradycją dokonała tego dyrektor Bożena Krzyżanowska. Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący udział  w szkolnych konkursach. Obecni na uroczystości przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali pedagogom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie.  Wyrazem ich wdzięczności były kwiaty wręczone Dyrekcji oraz nauczycielom i pracownikom szkoły. Następnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych składane na sztandar szkoły. Po części oficjalnej odbyła się XII edycja Konkursu Wiedzy o Komisji Edukacji Narodowej. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy drugie. Pierwszą konkurencją była seria pytań o Komisji Edukacji Narodowej. Następnie klasy drugie przedstawiały reklamę szkoły w formie prezentacji multimedialnej. Kolejną konkurencją była fraszka lub piosenka związana z naszą szkołą lub jej patronem. Najwięcej punktów otrzymały klasy II C i IIE. Po dogrywce zwycięzcą została klasa II E.

 

Otrzęsiny

9 października 2014r. odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych LO i ZSZ. Mogliśmy  obejrzeć wiele ciekawych konkurencji m.in. przebranie do wylosowanego stylu muzycznego, przygotowanie i wykonanie piosenki z wylosowanego stylu, rysowanie portretu wychowawcy, danie do poczęstunku dla Jury i publiczności oraz konkurencje  sportowe kręcenie kółkiem hula hop i pompki. Uczniowie każdej klasy pierwszej byli ubrani w innym stylu muzycznym, np. rock, disco czy reggae. Jury w składzie pani dyrektor Bożena Krzyżanowska, pan Szczepan Koc i Jakub Sidorowicz przyznało I miejsce klasie ID z wychowawczynią panią Ewą Iwaniak. Imprezę prowadzili Angelika Krawczuk i Krzysztof Arcimowicz. Po otrzęsinach, tradycyjnie, odbyła się dyskoteka rozpoczęta belgijką. Całość imprezy przygotowała klasa II ZSZ z wychowawczynią panią Iwoną Kuczewską.

 

Europejski Dzień Języków

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Celem tego wydarzenia jest uświadomienie znaczenia wielojęzyczności w Europie. Z tej okazji w naszej szkole przeprowadzone zostały lekcje okolicznościowe z języków obcych tutaj nauczanych. Innym wydarzeniem było karaoke, po angielsku, francusku, niemiecku i rosyjsku. Następnie po wspólnym śpiewaniu wszyscy zatańczyli belgijkę.

 

ĆWICZENIA PRZECIWPOŻAROWE

 

25 września w naszej szkole odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Przeprowadzili go strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach. Około godziny 10:00 cała społeczność szkolna usłyszała trzy krótkie dzwonki. Był to sygnał oznaczający zagrożenie i konieczność natychmiastowego opuszczenia budynku szkoły. Uczniowie pod opieką nauczycieli zostali ewakuowani w bezpieczne miejsca. Szkołę opuścili także wszyscy pracownicy. Ewakuacja odbyła się zgodnie z obowiązującym regulaminem. Uczniowie zostali wcześniej pouczeni o zasadach opuszczania sal lekcyjnych i budynku. Przeprowadzony alarm był sprawdzianem umiejętności dla całej społeczności szkolnej w wypadku zagrożenia.

 

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - Białystok 2014

12 września 2014 r. uczniowie klasy IIB, III B i IIID wraz z wychowawcami uczestniczyli w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku. Wydarzenie to było poświęcone uczczeniu pamięci polskich Sybiraków i żołnierzy poległych w Bitwie pod Monte Cassino. Przed rozpoczęciem marszu odśpiewano hymn narodowy. Następnie ruszyliśmy ulicami Białegostoku w stronę Kościoła Św. Ducha. Na zakończenie marszu oddaliśmy hołd naszym Rodakom przed Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka. W marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób. Przedstawiciele Polonii z Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy również pamiętali o walczących w obronie wolności.

 

Inauguracja roku szkolnego

1 września o godz. 9:00 na boisku szkolnym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły Bożena Krzyżanowska, która serdecznie przywitała uczniów, nauczycieli oraz tegorocznych absolwentów. Szczególnie ciepło powitała wszystkich, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w naszej szkole. Przedstawicielka Rady Rodziców, pani Sidorowicz życzyła uczniom i nauczycielom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Po zakończeniu części oficjalnej, zgodnie z wieloletnią tradycją, klasy III liceum i III ZSZ przeszły się na cmentarz, aby złożyć wiązanki kwiatów na grobach pomordowanych podczas II wojny światowej. Uczniowie klas I i II udały się do klas na spotkania z wychowawcami. Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego znajdują się w galerii.