Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w projekcie „PEACE Cross-cultural Understanding” w 2012 roku. Celem projektu, który koordynowany jest przez międzynarodową niezależną organizację prowadzona przez młodych ludzi, są działania na rzecz porozumienia międzykulturowego. W ramach projektu szkołę naszą odwiedzili studenci z najróżniejszych krajów świata, między innymi z Meksyku, Brazylii, Japonii, Indonezji czy Bangladeszu. Jest to niepowtarzalna okazja poznania młodych ludzi z różnych zakątków ziemi, ich odmiennych zwyczajów kulturowych, tradycjach, sytuacji polityczno - gospodarczej ale także zwykłych, codziennych problemów z jakimi borykają się ludzie w podobnym wieku na całym świecie. Studenci zapoznają uczniów z muzyką i tańcami narodowymi oraz tradycyjnymi potrawami regionalnymi. Trudno o lepsze poznanie innych kultur, zrozumienie dla innych narodów i lekcję tolerancji!
My także chcemy by nasi goście jak najlepiej zasmakowali tego, co oferuje nasz region. Podróżując po różnych miastach w Polsce, mają możliwość bliżej poznać nasz kraj. My chcemy przybliżyć odwiedzjącym nas studentom wyjątkowość miejsca, w którym się znajdują - Podlasia. Pokazujemy im więc okolice naszej miejscowości: Drohiczyn i Mielnik - malowniczo położone nad rzeką Bug, Grabarkę – miejsce szczególnie ważne dla wyznawców religii prawosławnej, Ziołowy Zakątek w Korycinach cieszący się coraz większą popularnością wśród atrakcji turystycznych regionu, a przede wszytki nasze miasteczko. Zawsze uczestniczymy w zajęciach Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, by przybliżyć naszym gościom narodowe tańce polskie. W zależności od pogody zabieramy naszych gości na kajaki, kulig, do parku linowego. W szkole organizujemy spotkania, w czasie których przybliżamy kulturę polską – biesiadę na wzór wesela, prezentacje o kulturze regionu, zwiedzamy muzeum szkolnego czy też organizujemy wspólną lekcję języka polskiego.
Każdy przyjazd studentów to niezapomniana przygoda, to przyjaźnie trwające latami, ponowne odwiedziny po latach. I szansa budowania tolerancji, zrozumienia, obalania stereotypów. To także możliwość poćwiczenia umiejętności komunikowania w języku angielski – bo wspólny język trzeba znaleźć!
Wizyty w ramach projektu “PEACE Cross-cultural Understanding”:
Rok 2012:
Aizhan z Kirgistanu
Lina z Kolumbii
Yuta z Japonii
Rok 2013:
Elizaveta z Rosjii
Rizkita z Indonezji
Paulo z Brazylii
Rok 2014
Maja z Czarnogóry
Su z Korei Południowej
Virgilio z Włoch
Gościnnie odwiedził nas po raz kolejny Paulo
2016 - luty
Aline z Brazylii
Shamshad z Bangladeszu (studiujący w Kanadzie)
2016 - wrzesień
Anisa z Albanii
Anaa z Gruzji
Ricardo z Meksyku
2017
Natia z Gruzji
Victor z Meksyku
Mody z Omanu
Gościnnie odwiedził nas Ricardo
2018
Theo z Brazylii
Briam z Peru
2019
Adam z Algierii
Samet z Turcji
Laura z Hiszpanii