accessible

Warsztaty w ramach podstaw przedsiębiorczości w Firmie Pronar

Dnia 14 czerwca 2022 roku klasy IIID i IIIB LO wraz z nauczycielami p. Bożeną Krzyżanowską i p. Teresą Urbańską uczestniczyliśmy w warsztatach w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w  Firmie Pronar. Jest to jedno z największych przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce i największe w województwie podlaskim. Firma zatrudnia ok. 3000 pracowników, a w Siemiatyczach ponad 500 pracowników.

 

Gdy dotarliśmy na miejsce, przywitał nas pracownik firmy pan Jacek Wakuluk, który opowiedział nam o historii i planach rozwojowych firmy Pronar. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Wystawowego.

Podczas zwiedzania hal dowiedzieliśmy się, jakimi aspektami gospodarki zajmuje się firma Pronar. Otóż owa firma nie dość że zajmuje się produkcją i montażem maszyn rolniczych, to również produkuje maszyny komunalne i recyklingowe oraz koła tarczowe.

Kolejnym etapem była zewnętrzna wystawa maszyn rolniczych. Mogliśmy tam dostrzec szeroki zakres produkcji – od ciągników, różnorodnych przyczep, przez maszyny do oczyszczania.

Następnie zostaliśmy oprowadzeni po halach produkcyjnych. Proces produkcji podzielony jest na cztery etapy: przygotowanie surowców, spawanie elementów i malowanie oraz montaż (składanie) maszyn  zamówionych przez klientów firmy.

Byliśmy podekscytowani mogąc zobaczyć od środka jak powstają tak skomplikowane maszyny. Ostatnią częścią pobytu był przepyszny obiad składający się z dwóch dań i deseru.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy odwiedzić tak dużą firmę, która działa w naszym mieście. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, w jakiej skali produkuje się tu maszyny oraz jak firma rozwija się w piorunującym tempie.

Wizyta w zakładzie Pronar była ciekawa. Dzięki niej uświadomiliśmy sobie, że już niedługo będziemy  musieli dokonać wyboru i zdecydować kim będziemy w przyszłości.

Filip Radziszewski oraz Damian Mularczuk