accessible

Projekt „Wiedza i kompetencje – nasza przyszłość” WŁOCHY 2022

 

Grupa 24 uczniów z naszej szkoły 18 października udała się do Włoch w ramach projektu kulturowego „Wiedza i kompetencje – nasza przyszłość” (nr 2021-1-PMU-4250). Zakwaterowani zostali w trzygwiazdkowym hotelu „Jupiter” w pięknej, nadmorskiej miejscowości Cattolica w prowincji Rimini regionu Emilia-Romania. W hotelowej restauracji serwowane były tradycyjne potrawy kuchni włoskiej takie jak pizza czy makarony w różnej postaci, nie brakowała owoców morza i ryb oraz świeżych, lokalnych owoców i warzyw. 

 

Dzięki bliskiej odległości od morza, uczniowie mogli korzystać z kąpieli słonecznych i morskich, grać w piłkę siatkową nad Morzem Adriatyckim czy też zacząć dzień od podziwiania wschodu słońca, który każdego dnia zachwycał różnorodnością kolorów.

Oprócz nielicznych chwil na odpoczynek, pobyt we Włoszech miał przede wszystkim wymiar edukacyjny. Uczniowie brali udział w zajęciach w szkole Instituto Paritario „Michelangelo”, szkoląc język angielski, dzieląc się doświadczeniami z uczniami z Włoch. Podzieleni na dwie grupy, brali udział w zajęciach sportowych, kulinarnych, konkursach wiedzy o Włoszech, grach terenowych i lekcjach w szkole. Prócz tego mieli możliwość poznania życia codziennego Włochów w czasie luźnych rozmów i wędrówkę po Cattolice czy Rimini. Nie ma lepszej możliwości poznawania kultury innego kraju jak pobyt i doświadczenie jej samemu. Taką właśnie możliwość dał naszym uczniom udział w projekcie.

 

Weekend spędzony we Włoszech to czas na zwiedzanie. Udaliśmy się statkiem do Wenecji, gdzie wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy po ulicach tego pięknego miasta. Plac świętego Marka z okazałą Bazyliką, pałac Dożów, most Westchnień – to miejsca, które do tej pory widzieliśmy tylko na zdjęciach, a będąc w Wenecji mogliśmy chłonąć unikalny klimat tego miejsca. Przepływające gondole, wąskie uliczki, liczne kawiarnie i ludzie siedzący przy stolikach zdaje się wprost na ulicy, wprowadziły nas jeszcze bardziej w atmosferę tego miejsca. 

Kolejnym pięknym miejscem była Bolonia. Miasto określone trzema przymiotnikami: „La Grassa” (tłusta) - ze względu na tradycyjną tłustą kuchnię, z której słynie, ‘La Rossa” (czerwona) – kolor jaki mają dachy tutejszych budowli i „La Dotta” (uczona) – bo to tutaj znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. W Bazylice św. Petroniusza znajduje się zegar astronomiczny oraz pięknie zdobione kaplice, a sama architektura katedry przekuwa wzrok ze względu na „pomieszanie” stylów.

Rimini to miejsce, które zwiedzaliśmy codziennie, ze względu na to, że znajdowała się tam nasza partnerska szkoła. Mieliśmy możliwość pospacerować po rynku w Rimini i po moście Tyberiusza, jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych mostów antycznych.
Ogromnym przeżyciem była też wizyta w Loreto. Odwiedziliśmy tam sanktuarium Santa Casa. Mieliśmy czas na zadumę i modlitwę w kaplicy polskiej. Oddaliśmy cześć poległym żołnierzom polskim, którzy wyzwolili to miasto i uratowali sanktuarium przed spalenia podczas II wojny światowej.

Z żalem opuszczaliśmy pieką Italię. Choć według Włochów trafiliśmy na „zimną” pogodę, nam było ciepło i nie odstraszyło nas to od kąpieli wodnych. Od razu można było poznać, że jesteśmy bardziej z północy Europy, ponieważ lokalni mieszkańcy chodzili w kurtkach, opatuleni, narzekając na zimną pogodę, a my wciąż w ubraniach letnich cieszyliśmy się słońcem i ciepłem😊
Na podsumowanie projektu otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz przedstawiliśmy nasze prace i podzieliliśmy się naszymi odczuciami. 1 października, pełni wrażeń, z bagażem nowych doświadczeń, bogatsi w nowe przyjaźnie, wróciliśmy do Polski. Był to wyjazd, którego nigdy nie zapomnimy!