accessible

Projekt Erasmus+ akcja 1 o numerze 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063472 wyjazd pierwszej grupy

Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy wzięli udział w projekcie edukacyjnym Programu Erasmus+ akcja 1 o numerze 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063472 "Mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej" i spędzili niezapomniany czas w Grecji! Grupa 30 uczniów naszej szkoły, wraz z trzema nauczycielami, miała okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie - wyjeździe do Grecji, który odbył się w dniach od 26 marca do 8 kwietnia 2023 roku. Wspaniała przygoda, pełna nowych doświadczeń i fascynujących miejsc, dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Foto: Aby dotrzeć na miejsce, musieliśmy przebyć długą drogę autokarem. Naszą podróż rozpoczęliśmy w niedzielę, 26 marca o godzinie 6.05, na miejscu byliśmy o 16.45 następnego dnia.

 

Podczas naszego projektu mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach w naszej szkole partnerskiej - PLATON M.E.P.E. w Katerini, zwiedzać położony u bram Parku Narodowego Olimpu wąwóz Enipeas, Meteory: klasztory na greckich masywach skalnych, Zamek Platamonas, Stary Panteleimon – niewielką wieś górską na wysokości 500 m.n.p.m. na wschodnim zboczu masywu Olimp, ruiny starożytnego miasta Dion u stóp Olimpu, punkt widokowy przy schronisku Stavros, Werginę - pierwszą stolicę starożytnej Macedonii, wpisaną na listę UNESCO, Masyw Olimpu i Litochoro oraz Saloniki, drugie co do wielkości miasto Grecji. Rejs statkiem po Morzu Egejskim, zwiedzanie wytwórni produkującej oliwę z oliwek, tradycyjnego targu greckiego oraz zakładu wytwarzającego ser feta, to tylko niektóre z miejsc które odwiedziliśmy.

Foto: Hotel San Panteleimon położony nad Morzem Egejskim to przede wszystkim komfort i wygoda. W hotelowej restauracji serwowane są dania przygotowywane ze świeżych, lokalnych składników.

Projekt edukacyjny Erasmus+ to niesamowita okazja dla naszych uczniów do poszerzenia swoich horyzontów, zdobywania nowych umiejętności, poznawania innych kultur i nawiązywania międzynarodowych przyjaźni.

Foto: Platon M.E.P.E. - szkoła znajdująca się w Katerini, miasteczku położonym u stóp Olimpu. Szkoła oferuje szeroki zakres programów nauczania, w tym zajęcia z języka angielskiego, matematyki, nauk społecznych, nauk ścisłych oraz zajęcia pozalekcyjne, takie jak teatr, muzyka, sport, sztuki  i wiele innych.

Nasza grupa uczestników spędziła dwa tygodnie w pięknej Grecji, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach edukacyjnych, warsztatach, prezentacjach i wymieniając się doświadczeniami z uczniami z Grecji. 

Foto: Opiekunowie spotykają się z dyrekcją i nauczycielami szkoły PLATON M.E.P.E. w Katerini. Młodzież uczestniczy w zajęciach w szkole partnerskiej.

Podczas pobytu w Grecji nasi uczniowie mieli okazję poznać bogatą historię i kulturę tego fascynującego kraju. Zwiedzali zabytki, starożytne miasta i świątynie, oraz uczestniczyli w zajęciach poświęconych tradycyjnej greckiej kuchni czy tańcom ludowym.

Projekt Erasmus+ to nie tylko okazja do nauki i odkrywania nowych miejsc, ale także do praktycznego stosowania języka angielskiego w codziennej komunikacji oraz nawiązywania międzynarodowych znajomości.

Nie tylko uczniowie, ale również nasi nauczyciele, którzy byli opiekunami podczas wyjazdu, czerpali ogromną radość i inspirację z tego projektu. Byliśmy świadkami, jak nasi uczniowie stawali się bardziej samodzielni, pewni siebie i otwarci na świat.

To był nie tylko czas nauki, ale również czas, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako niezapomniana przygoda. Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym w tym wydarzeniu za ich zaangażowanie i pasję, które wnosili w ten projekt.

ZDJĘCIA Z PROJEKTU

 

Palaios Panteleimonas, czyli Stary Panteleimon – niewielka wieś górska położona na wysokości 500 m.n.p.m. na wschodnim zboczu masywu Olimp. Patronem tej miejscowości jest Św. Pantaleon. To wczesnochrześcijański męczennik, patron lekarzy i pielęgniarek. Niewielka cerkiew pod jego wezwaniem stanowi punkt centralny wioski. Panteleimon na stałe zamieszkuje tylko kilka rodzin.

Meteory czyli kompleks klasztorny składający się z kilkunastu klasztorów zbudowanych na wysokich skałach, które wyrastają z doliny Tesalii. 

Wycieczka do oliwiarni w miejscowości Skotina była niezwykle interesującym doświadczeniem, które pozwoliło nam poznać proces wytwarzania oliwy z oliwek.

Dion - stanowisko archeologiczne, leżące kilkanaście kilometrów od autostrady Saloniki – Ateny, na nadmorskiej równinie poniżej masywu Olimpu. Ruiny, które możemy podziwiać obecnie – pochodzą z okresu rzymskiego. To starożytne miasto i kompleks świątyń było w ówczesnej Macedonii jednym z dwóch wielkich ośrodków kultu. Początkowo czczono tu boginię Demeter, później organizowano w tym miejscu uroczystości ku czci Zeusa i Muz Olimpijskich. Jest to obecnie największy teren archeologiczny w Grecji.

Wizyta w mleczarni produkującej tradycyjny grecki ser feta to niezapomniane przeżycie dla miłośników serów oraz osób zainteresowanych kulturą i kuchnią Grecji. Podczas zwiedzania mleczarni, można było zobaczyć jak mleko jest przetwarzane w ser. Na początku mleko jest pasteryzowane, dodaje się do niego bakterie, które pomagają w procesie fermentacji, a następnie ser jest formowany i solony. Podczas zwiedzania można było spróbować oryginalnej greckiej fety, a na koniec wycieczki, mogliśmy zakupić wyrabiany tutaj ser.

Na targu w Leptokarii można znaleźć wiele tradycyjnych produktów, które są charakterystyczne dla kuchni greckiej. Oliwki, oliwa z oliwek, ser feta, świeże owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza, chałwa, baklawa - to tylko niektóre z produktów, które można tam kupić.

Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy naszego projektu otrzymali certyfikaty. Przez wiele dni wszyscy pracowali intensywnie, ucząc się nowych umiejętności i zdobywając cenne doświadczenia. Certyfikaty, które otrzymali nasi uczniowie, potwierdzają ich zaangażowanie w projekt. Są też one dowodem na ich zdolności i umiejętności, które z pewnością przydadzą się im w przyszłości.