accessible

„Zaczytana szkoła”- prezentacja klasy I D

W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 1 D z wychowawczynią zaprezentowali swoje preferencje czytelnicze, które zakończyły cykl spotkań w ramach akcji „Zaczytana szkoła”.
Natalia Suwała i Magdalena Warszycka przedstawiły dwa literackie wybory klasy, a mianowicie książki autorstwa Tomasza Jakimiuka „Jak to daleko” oraz „Ludzie drogi”.
Agnieszka Ryżko odczytała ciekawe fragmenty książki „Jak to daleko”, m. in. relacjonujące początek wyprawy autora z rodzinnego domu w Siemiatyczach. Słuchacze, na podstawie opisu mogli w myślach pokonać krótką trasę eskapady, która wiodła przez znajome im miejsca.


Podczas spotkania wyświetlana była barwna i bogata w zdjęcia prezentacja autorstwa Filipa Putko, Karola Swajdy i Macieja Zarzeckiego poświęcona proponowanym książkom Tomasza Jakimiuka.
„Jak to daleko” to reportaż z podróży trwającej 144 dni, z budżetem 50 euro człowieka z pasją, odwagą, intuicją, uśmiechem jak równik, który nigdy się nie poddaje i kieruje się mottem „niemożliwe nie istnieje!”.
„Ludzie drogi” to historie, które pozwolą inaczej spojrzeć na nasze problemy.
Pani Hanna Nielipińska, zachęcała do przeczytania książki „Gambit królowej” Waltera Tevisa. Powieść amerykańskiego autora z 1983 roku, w której szachowa rywalizacja jest tak naprawdę tylko tłem do pokazania niesamowitej historii o tym jak dzięki pasji, determinacji i odwadze można pokonać nawet największe przeciwności losu. W opinii pani Hanny Nielipińskiej „Gambit królowej” to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia. To opowieść nie tylko dla miłośników szachów, ale dla każdego. Uczy przede wszystkim tego, by się nie poddawać.
Podczas prezentacji powieści Waltera Tevisa bracia Jakub i Maciej Dawidziuk rozgrywali „partyjkę” szachów.