accessible

Warsztaty z podstaw przedsiębiorczości w firmie PRONAR w Siemiatyczach

W dniu 15 czerwca 2023 roku uczniowie wszystkich klas trzecich naszego liceum wraz ze swoimi nauczycielami: panią dyrektor Bożeną Krzyżanowską, panią Hanną Nielipińską oraz panią Małgorzatą Sawczuk uczestniczyli w zajęciach terenowych w ramach lekcji podstaw przedsiębiorczości na terenie firmy PRONAR w Siemiatyczach. Celem warsztatów była obserwacja funkcjonowania przedsiębiorstwa i rozmowa z jego przedstawicielami.

 

Pierwszą częścią warsztatów było spotkanie z pracownikiem HR firmy, podczas którego uzyskaliśmy informacje o możliwościach i warunkach zatrudnienia, karierze zawodowej i interesujących ofertach pracy w przedsiębiorstwie.

Druga część to zwiedzanie hali wystawowej, gdzie mieliśmy okazje obejrzeć produkowane w firmie maszyny i urządzenia m.in. ciągniki, części maszyn czy koła. Poznaliśmy historię powstania firmy Pronar. Dowiedzieliśmy się gdzie jeszcze znajdują się fabryki firmy (w Siemiatyczach są produkowane elementy metalowe oraz maszyny recyklingowe). Pani, która nas oprowadzała zaskoczyła nas wieloma ciekawostkami. Dowiedzieliśmy się m.in. że maszyny są eksportowane do 80 krajów, w naszym mieście pracuje około trzech tysięcy pracowników czy fakt, że jedna z maszyn była transportowana na Antarktydę.

Po około godzinnym zwiedzaniu hali wystawowej udaliśmy się do hal produkcyjnych. Była to część, na którą wszyscy czekali, ponieważ mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak praca w takim wielkim zakładzie wygląda. Widzieliśmy jak przebiega proces produkcji i montażu maszyn oraz jakie technologie są stosowane w tym procesie. W trakcie warsztatów pracownicy firmy byli bardzo pomocni i chętnie odpowiadali na nasze pytania, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć specyfikę ich pracy. Na zakończenie wycieczki zostaliśmy zaproszeni na smaczny obiad, który był dla nas miłym akcentem. Dodatkowo otrzymaliśmy mały upominek, który będzie dla nas pamiątką z tej wyjątkowej wizyty w przedsiębiorstwie, które jest dumą naszego miasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

To była wspaniała lekcja przedsiębiorczości.

 

Dziękujemy,

uczniowie klas  III LO