W dniach 20-31 maja 2024 r. sześcioosobowa grupa nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w realizacji projektu 2023-1-PLO1-KA121-SCH-000129435 w ramach mobilności programu Erasmus+. Jego istotą był 12-dniowy pobyt w Grecji, w trakcie którego nauczyciele odbyli szereg szkoleń i kursów doskonalących ich kompetencje w wielu dziedzinach. Mobilność edukacyjna odbyła się w jednym z najpopularniejszych kurortów Riwiery Olimpijskiej – Leptokarii, malowniczo rozpościerającej się między Morzem Egejskim a Masywem Olimpu. Naszych nauczycieli gościł Hotel „Dafni Plus”.
Bogaty program zajęć edukacyjnych dotyczył między innymi takich obszarów jak: metody aktywizacji uczniów w procesie nauczania, w których sporo uwagi poświęcono nieformalnym metodom zdobywania wiedzy; zasady dobrej komunikacji (te opatrzone były praktycznymi ćwiczeniami); cykl zajęć opartych na metodzie Smart, wykorzystującej kreatywność w procesie nauczania; kompetencje społeczne, emocjonalne i kulturowe oraz ich rola w pracy z uczniem; wykorzystanie nowych technologii w procesie nauczania; analiza sposobów wykorzystania nowoczesnych narzędzi edukacyjnych oraz ich potencjał w zwiększaniu efektywności nauki; sztuczna inteligencja, wykorzystanie modelu ChatGPT w pracy dydaktycznej oraz szanse i zagrożenia z nim związane; edukacja globalna i wielokulturowość oraz rola projektów edukacyjnych w procesie nauczania. Udział w tych zajęciach, a także wymiana doświadczeń z innymi nauczycielami (w tym również z partnerskiej placówki „Platon” w Katerini), wpłynęły na podniesienie jakości pracy szkoły i atrakcyjności lekcji.
Część szkoleniową i warsztatową dopełnił również bogaty program turystyczno-krajoznawczy, dzięki któremu nauczyciele odwiedzili wiele przepięknych zakątków Grecji. Znalazły się wśród nich: majestatyczne Meteory i klasztor św. Warłama, malownicza wyspa Skiatos oraz plaża Koukounaries słynąca ze złotego piasku skrzącego się w słońcu, miejscowość San Panteleimon, ruiny zamku w Platamonas, greckie Zakopane, czyli miasteczko Litochoro położone tuż u podnóża Olimpu, wąwóz Enipeas z wodospadem Zeusa i Wannami Afrodyty, wodospad Agia Kori, kurort Nei Pori czy położona na zboczu Olimpu (blisko 500 m n.p.m.) górska miejscowość Stary Panteleimon. Nie zabrakło również licznych spacerów po gościnnej Leptokarii, z obowiązkową wizytą w Muzeum Historii Geologicznej Olimpu oraz cerkwi Św. Mikołaja.
Wszystkie te aktywności pozwoliły uczestniczącym w projekcie nauczycielom jeszcze bardziej zgłębić wiedzę o kulturze starożytnej i współczesnej Grecji, doskonalić kompetencje językowe, cyfrowe i kulturowe, a jednocześnie w praktyce pokazały jak istotnym elementem edukacji globalnej jest wielokulturowość i zrozumienie między narodami.