accessible

Poznawanie innych kultur kluczem do rozwoju uczniów - podsumowanie wyjazdu drugiej grupy

W bieżącym roku szkolnym szkoła nasza realizuje projekt edukacyjny „Poznawanie innych kultur kluczem do rozwoju uczniów” finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu w dniach od 11 do 17 października dwudziestoosobowa grupa uczniów klas drugich wraz z opiekunami przebywała w Grecji. 

 

Po dotarciu na miejsce wszyscy zostali zakwaterowani w 4-gwiazdkowym hotelu z basenem, położonym w typowo turystycznej miejscowości Neos Panteleimonas. (DUŻA MAPA GRECJI)  Z okien hotelu roztaczał się wspaniały widok na masyw Olimpu i góry Ossa. Z drugiej zaś w niewielkiej odległości od hotelu mieliśmy plażę Morza Egejskiego.


Po przyjeździe na miejsce, jeszcze tego samego dnia wysłuchaliśmy wykładu o historii, mitologii i kulturze Grecji, a następnie zwiedziliśmy okolicę hotelu z szeroką plażą Riwiery Olimpijskiej. Dzień kończymy tańcami i muzyką w czasie wieczoru greckiego. Miło spędzając czas integrujemy się z naszymi koleżankami i kolegami z Grecji.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na spacer po miejscowości Platamonas. W porcie o tej porze roku było niezwykle cicho i przyjemnie, słychać było tylko plusk fal rozbijających się o dzioby maleńkich łódeczek. Port był naprawdę niewielki – były tam głównie miejscowe łodzie rybackie, dzięki którym w pobliskich tawernach można było kupić świeże owoce morza. Mogliśmy tam zjeść pyszne lody i kupić pamiątki do Polski. Po obiedzie wyruszyliśmy do greckiej szkoły Platon w Katerini.

 

Zwiedziliśmy kompleks budynków, zapoznaliśmy się z greckimi uczniami, zrobiliśmy wspólne zdjęcie, zagraliśmy międzynarodowy mecz siatkówki, a nawet nauczyliśmy się kilku zwrotów po grecku.

 

Następnego dnia udaliśmy się na targ w Leptokarii. Niegdyś było to miasteczko rolnicze i handlowe, dziś ośrodek turystyczny z małym ryneczkiem oraz sklepikami i tawernami.

Mogliśmy zobaczyć i zakupić tam tradycyjne greckie przysmaki, oliwki z migdałami, chałwę, baklawę, ser feta, świeże owoce morza, wino czy tsipouro.


Po udanych zakupach jadąc krętą górską drogą podziwialiśmy przepiękne widoki na Zatokę Termajską i średniowieczny zamek w Platamonas. Celem naszego wyjazdu był Stary Panteleimon - typowa grecka wioska, która powstała około XIV wieku, założona przez górali, położona na wysokości 500 m n.p.m.


Po dotarciu ma miejsce mieliśmy okazję poczuć cichą i leniwą atmosferę tej osady oraz zrobić zdjęcia przy stupięćdzisioletnim platanie obok kamiennej cerkwii pod wezwaniem Św. Panteleimona, otoczonej tawernami, skrytymi pod koronami drzew dającymi schronienie przed jasnym słońcem.

 


Po powrocie do hotelu wraz z greckimi koleżankami i kolegami mieliśmy warsztaty dotyczące pomiaru obwodu Ziemi (tzw. Eksperyment Eratostenesa).


Chwilę po nich udaliśmy się nad morze, gdzie kąpiąc się w morzu i grając w siatkówkę spędziliśmy miło popołudnie.

Następnie odbyły się zajęcia informatyczne, na których tworzyliśmy własne mini gry w Scratchu.


Kolejnego dnia wyruszyliśmy w dwugodzinną podróż, aby zobaczyć słynne, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Meteory. Jest to kompleks 24 prawosławnych pustelniczych klasztorów, wykutych na szczytach skał w XIV i XV wieku.

Zanim tam dojechaliśmy zatrzymaliśmy się na chwilę w warsztacie ikon w małej miejscowości Kalambaka.
 


Tam wytłumaczono nam, że ikon się nie maluje tylko pisze. Zobaczyliśmy różne techniki wykonywania i postarzania ikon, a na koniec poszliśmy do sklepu gdzie można było zakupić oryginalną, piękną ikonę z Meteorów. W drodze do punktu kulminacyjnego - klasztoru św. Warłama, mieliśmy możliwość podziwiania niesamowitej przyrody. Półka widokowa to miejsce, gdzie zrobiliśmy dziesiątki niesamowitych zdjęć tego urzekającego miejsca. 


Droga była niesamowicie kręta i wąska. Aby dotrzeć do klasztoru musieliśmy przejść schodami około stu stopni.

Klasztor św. Warłama ulokowano na drugiej pod względem wysokości skale regionu. Monastyr założył w 1350 roku pustelnik Warłam.

Pustelnik ten wybudował na szczycie skały trzy kościoły, cysternę na wodę oraz celę. Obecnie mieszka tam i pracuje 8 mnichów.

W drodze powrotnej podczas obiadu w restauracji mieliśmy okazję spróbować musakę, suvlaki oraz sałatkę grecką, czyli typowe dania kuchni greckiej.

Przyjemnym podsumowaniem dnia były zajęcia integracyjne wspólnie z greckim kolegami.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu wybraliśmy się na spacer po miejscowości Platamonas. W porcie o tej porze roku było niezwykle cicho i przyjemnie, słychać było tylko plusk fal rozbijających się o dzioby maleńkich łódeczek. Port był naprawdę niewielki – były tam głównie miejscowe łodzie rybackie, dzięki którym w pobliskich tawernach można było kupić świeże owoce morza. Mogliśmy tam zjeść pyszne lody i kupić pamiątki do Polski. Po obiedzie wyruszyliśmy do greckiej szkoły Platon w Katerini.

Ostatni dzień w Grecji również był niezapomniany. Jeszcze kiedy było ciemno spotkaliśmy się przy hotelowym basenie, aby wyruszyć na spotkanie wschodzącego słońca. Mimo niewielkiego deszczu udaliśmy się nad morze, gdzie w oddali można było zobaczyć ciekawie podświetlony zamek w Platamonas. Z czasem deszcz przestał padać, robiło się coraz jaśniej aż w końcu na horyzoncie ukazał się niesamowity widok.

Po powrocie do hotelu i zjedzeniu śniadania spakowaliśmy się i około godziny 11 ze smutkiem pożegnaliśmy naszych greckich przyjaciół i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Do Siemiatycz dotarliśmy następnego dnia około 19.30.
W trakcie tego projektu nasi uczniowie mieli możliwość sprawdzenia znajomości języka angielskiego, nie tylko w sytuacjach codziennych, ale również w czasie warsztatów, zajęć oraz wizytacji w szkole greckiej w Katerini. Ten wyjazd z pewnością zostanie w naszej pamięci na bardzo długo. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń oraz z dużą ilością zdjęć - zachęcamy do ich obejrzenia!