Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Tego dnia, policja prowadzi spotkania prelekcje, rozmawia z młodzieżą i dorosłymi. Przestrzega i radzi jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Jak podaje ONZ, handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Dnia 18 września br. odbyła się Konferencja Inaugurująca Powiatowe Obchody Dnia Walki z Handlem Ludźmi.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - st. inspektor Katarzyna Gromadzka i komisarz Andrzej Ausztol, Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Siemiatyczach podinspektor Tomasz Wyszkowski, Aldona Ryszczuk Zespół ds. Wykroczeń, Nieletnich i Patologii KPP Siemiatycze, Placówki Straży Granicznej w Mielniku porucznik SG Andrzej Kiślak z-ca Komendanta Placówki SG Mielniku oraz ratownik medyczny jako wolontariusz Marcin Usakiewicz.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, dyrekcja szkoły, przedstawiciele Starostwa, Urzędu Miasta. Przypominano więc o zachowaniu ostrożności i czujności wobec interesujących ofert pracy, ciekawych wyjazdów turystycznych, nauki języka, które mogą okazać się pułapką. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wzięła udział w quizie na temat „bezpiecznej turystyki”, w którym wyróżniono 10 osób. Na koniec zachęcono młodzież do udziału w konkursie profilaktycznym pod hasłem „Nie daj się zniewolić - nie wszystko ma swoją cenę”.